späť na zoznam príznakov

Petéchie

Autor: Michal Hrebík
Petéchie
Zdroj foto: Getty images

Petéchie sú drobné červené bodky, ktoré sa vyskytujú na koži alebo na sliznici, pričom bežne človek nezistí ich príčinu výskytu. V podstate ide o menšie výrony krvi z najtenších a najmenších ciev, niekedy nemusia byť len červenej farby, ale aj fialovej farby a ide o bodky, ktoré môžu vzniknúť napríklad aj pri tlaku na pokožku. V mieste tohto tlaku tieto drobné a jemné cievy popraskajú, krv sa z nich dostane do tkaniva a to sa na vrchnej vrstve koži prejaví bodkou.


Na tvári aj na nohách

Petéchia je príznakom obvykle nejakého problému väčšinou cievneho typu, prípadne môže ísť o trombocytopeniu, čiže nízky počet krvných doštičiek v krvi, ktoré by zabránili takémuto prieniku krvi mimo cievy. Niekedy sa vyskytujú petéchie aj pri niektorých infekciách, ktoré sú sprevádzané vysokými telesnými teplotami, veľmi vzácne u niektorých typov zápalov ciev. Vo väčšine prípadov je pri výskyte tohto príznaku lepšie navštíviť lekára kvôli vyšetreniu.

Niekedy sa petéchie môžu objaviť aj pri infekčných ochoreniach. Napríklad je tomu pri zápale mozgových blán, kedy sa objavujú v podobe malej vyrážky po celom tele. Tieto malé vyrážky sú v podobe modrých alebo fialových bodiek a škvŕn na koži. Zápal sa ale samozrejme prejavuje aj oveľa typickejšími príznakmi, ako sú bolesti hlavy, pocity na zvracanie, stuhnutosť svalov a horúčka. Liečba je väčšinou farmakologická pomocou antibiotík a vždy musí byť indikovaná lekárom.

U dospelých aj ako príznak infekcií

Veľmi vzácnym ochorením, pri ktorom sa môžu petéchie tiež objaviť, je infekčná endokarditíta. Choroba je charakteristická bakteriálnou infekciou a zápalom vnútornej výstelky srdca. Baktérie sa na tejto výstelke a tiež na chlopniach srdca usadia, začnú sa množiť a vzniká zápalový trombus. Trombus postupne narastá a baktérie sa môžu premnožiť natoľko, že si s nimi už nevie imunitný systém poradiť. Táto choroba najčastejšie trápi dospelých, ale petéchie sa môžu objaviť aj u detí.

Petéchie je možné nájsť na koži prstov, dlaní a na nohách, krku alebo inde na tele. Niekedy sa objavia rýchlo, napríklad ak vznikol tlak na pokožku v danom bode, kde jemné cievy praskli, prípadne sa objavujú postupne a vo väčších množstvách, čo je typicky už symptóm nejakého vážnejšieho ochorenia s dlhším trvaním - býva to napríklad pri zápalových ochoreniach cievnych stien. Okrem petéchií treba v každom prípade zisťovať aj prítomnosť iných príznakov, ktoré ukážu na konkrétny problém.

Petéchie a hemofília
Petéchie môžu súvisieť aj s hemofíliou

Petéchie ukážu aj na problémy s cievami a krvou

Najčastejšie ale dochádza k vzniku petechií v dôsledku praskania jemných ciev a vyliatia krvi do okolitého tkaniva pri chorobách cievneho systému a ochoreniach krvi. Napríklad leukémia, čo je určitý druh rakoviny krvi, je ochorenie, pre ktoré sú typické príznaky v súvislosti s krvou a jej obehom. Človek je bledý, unavený, chudne, niekedy je prítomná aj vyššia telesná teplota a môžu sa na koži a sliznici objavovať tiež petéchie z dôvodu problémov s krvou.

Podobne je to pri hemofílii, čo je porucha zrážanlivosti krvi, ktorá sa prejavuje väčšou krvácavosťou. Ochorenie sa plne prejavuje u mužov a je dané najmä geneticky, čiže je vrodené. Hemofília sa prejavuje nadmerným krvácaním, či už ide o krvácanie do kĺbov, čo spôsobuje následne aj bolesti kĺbov a opuch kĺbov, ale aj iné krvácanie, napríklad do tkanív. Väčšie sa prejavuje vznikom hematómov, čiže modrín, menšie práve vznikom drobných petechií.

Veľký pozor treba dať u detí

Čo sa týka detí, tak petechie sa objavujú u detí veľmi často a môžu mať v princípe dve príčiny. Prvou je len nejaké menšie poranenie, napríklad stlačenie pokožky s väčšou intenzitou na nejakom mieste, druhou je choroba, ktorá sa takto prejavuje. Ak sa objavia petéchie napríklad len lokálne na jednom mieste a nie sú prítomné iné symptómy, dá sa uvažovať napríklad o tom, že ich mohlo spôsobiť u najmenších detí nevhodné oblečenie, prípadne si to spôsobili sami napríklad pri hre.

V prípade choroby sa môžu takto u detí typicky prejavovať napríklad napadnutie organizmu meningokokom alebo leukémia. Ak ide o meningogoka, najviac ohrozené sú školopovinné deti a škôlkari a úvod ochorenia sa veľmi podobá na chrípku. Dieťa má obvykle horúčku, vracia a má na tele petéchie. Čo sa týka leukémie, tu sú petéchie typickým znakom, spolu s nimi sa môžu dokonca objavovať aj modriny. U niektorých detí sa objaví aj krvácanie z nosa a zväčšnie lymfatických uzlín.

Leukémia a petéchie
Leukémia sa tiež môže prejaviť týmto symptómom

Liečba? Najprv diagnostika

Keďže petéchie môžu, ale aj nemusia byť symptómom poukazujúcim na vážnejšie ochorenie, treba vždy zisťovať príčinu a nepodliehať panike. U dospelých ľudí aj detí nemusia vyvolať hneď paniku, njamä ak sa vyskytne napríklad len jedna petéchia a je reálny predpoklad, že vznikla napríklad pôsobením nejakého tlaku predmetu na pokožku alebo napríklad v dôsledku poranenia. Pokiaľ sa však objaví tento príznak vo väčšom množstve a je sprevádzaný aj inými prejavmi, treba zvýšiť pozornosť.

Takýto by mal byť ideálny postup riešenia petéchií:

  • zistenie, či je petéchia ojedinelá a či jej nepredchádzal nejaký tlak, poranenie alebo niečo podobné
  • zistenie ďalších príznakov, napríklad modriny, teplota, kašeľ, únava, neprirodzené správanie a podobne
  • u detí treba zistiť prítomnosť alergie a či nejde o alergickú reakciu
  • ak je to nutné, treba ísť za lekárom, ktorý vykoná najmä krvné vyšetrenie a podľa klinického obrazu ďalšie vyšetrenia

Čo sú najčastejšie príčiny?

Jedna petéchia nemusí byť ešte problém, ale mnohopočetný výskyt, nazvaný aj purpura, už áno. Najviac sa petéchie objavujú na nohách aj predlaktí a pri súčasnom výskyte aj iných príznakov treba počítať s tým, že príčinou môže byť vážnejšie ochorenie. Ak sa petéchie zapália a vznikne nejaká vyrážka, najlepšie sú studené obklady. Zistenie pravého dôvodu a príčiny vzniku jednej alebo viacerých petéchií by však malo byť samozrejmosťou a ak to človek nevie spraviť sám, mal by navštíviť lekára.

Toto sú najčastejšie príčiny vzniku petéchií:

Príčiny petéchieAko vidíte, niektoré dôvody sú pomerne neškodné, napríklad nedostatok vitamínu C, záchvat silnejšieho kašľa, alergická reakcia napríklad na antidepresíva, menšie lokálne infekcie alebo jednoducho len menšie poranenie. Vzhľadom na to, že tento príznak môže signalizovať napríklad aj leukémiu, ochorenia imunitného systému, zápalové ochorenia ciev alebo chronický nedostatok krvných došitičiek, netreba nikdy výskyt petéchií podceniť a najmä nie pri väčšom množstve a u detí.

Ako rozpoznať petéchie

Ako rozpoznať petéchie

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je nový koronavírus a COVID-19? Ako sa prejavuje a šíri? Dá sa liečiť? Čo je nový koronavírus a COVID-19? Ako sa prejavuje a šíri? Dá sa liečiť?

Čo je to nový koronavírus? Ako sa dostal medzi ľudí a ako sa ďalej šíri? Aké má prejavy a komplikácie? Dá sa liečiť? Odpovede na otázky a iné informácie nájdete v...

Správna liečba angíny u detí Správna liečba angíny u detí

Angína , tonzilitída alebo v latinčine tiež tonsilitis acuta je zápal krčných (podnebných) mandlí , konkrétnejšie ide o Waldeyerov lymfatický prstenec. Ich základnou...

Nestrácajte čas, chránte svoju pečeň už teraz! Nestrácajte čas, chránte svoju pečeň už teraz!

Pečeň je životne dôležitý orgán s obrovskou regeneračnou schopnosťou . Napriek schopnosti regenerácie je denne zaťažovaná z vonka, a preto je dôležité ju chrániť a...

Problémy s pečeňou vám odhalia tieto príznaky Problémy s pečeňou vám odhalia tieto príznaky

Pečeň zohráva v našom tele významnú úlohu. Je to životne dôležitý orgán , ktorý je vrátane transplantácie od mŕtveho darcu nenahraditeľný .  Zlyhávanie pečene...

Čo všetko nám môžu prezradiť pečeňové testy? Čo všetko nám môžu prezradiť pečeňové testy?

Odbery krvi sú základným vyšetrením pri návšteve ambulancie praktického lekára. To znamená, že v rutinnej praxi sa robí skríningové vyšetrenie krvi , kam patria aj tzv....

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Petechie - Jakub 16.03.2019 19:06

Priznaky boli take: opuch nôch aj rúk a pri prvrej faze ochromenie. Má to tri fazi

Čo mi pomohlo

Liečba v nemocnici a mesiac nehibat sa a infuzie a jablka obkladat na nohy zimnu vodu