Ebola: Prenos, čo spôsobuje - aké príznaky? Situácia na Slovensku

Ebola: Prenos, čo spôsobuje - aké príznaky? Situácia na Slovensku
Zdroj foto: Getty images

Ebola je jedným z najnebezpečnejších celosvetových ochorení s vysokou úmrtnosťou. Odkiaľ Ebola-vírus pochádza a ako sa toto vážne infekčné ochorenie prenáša?

Charakteristika

Ebola je charakteristická svojim pomerne rýchlym nástupom, bolesťami a krvácavými horúčkami. Jedná sa o vírusové ochorenie s celosvetovým výskytom, no v súčasnosti je jeho výskyt v rozvinutých krajinách minimálny.

Etiológia vzniku, prenos, príznaky, možnosti liečby, situácia vo svete i na Slovensku, pokrok s vakcínou a mnoho ďalších zaujímavých informácií sa dočítate pokračovaním v článku.

Ebola je RNA vírus z čeľade filovírusov (Filoviridae). Ebolavírus má podlhovastý vláknitý tvar s výbežkami a priemerom približne 80 nm a priemernou dĺžkou 790 – 1000 nm.  Maximálne však 1400 nm.

Vírus Ebola bol objavený v súvislosti s epidémiou roku 1976 v krajinách Afriky - Zaire (dnešná Demokratická republika Kongo) a Sudáne.

Veľká epidémia Eboly sa začala v decembri 2013 v západnom africkom štáte Guinea. Postupne sa začala šíriť do susedných krajín.

V súčasnosti je známych 5 rôznych kmeňov tohto vírusu.

Najnebezpečnejším kmeňom je Ebola Zaire, kde je najvyššia miera úmrtnosti.
Druhým kmeňom je Ebola Sudan, ktorého úmrtnosť je približne 60 %.

Vírus sa teda rozdeľuje na podtypy pomenované podľa lokality vzniku: Bundibugyo, Reston, Sudán, Pobrežie Slonoviny a Zaire.

Ebolavírus je vážne akútne infekčné ochorenie.

U nakazených ľudí vyvoláva najmä hemoragickú (krvácavú) horúčku. Ochorenie sa vyznačuje vysokou nákazlivosťou aj úmrtnosťou.

Príčiny

Ebola vírus sa prenáša najmä telesnými tekutinami (krvou, slinami, stolicou, močom či spermiami a pošvovými výlučkami).

Prenos sa teda môže uskutočniť prostredníctvom nechráneného pohlavného styku (vaginálneho, análneho i orálneho).

K prenosu dochádza taktiež nedostatočne sterilizovanými nástrojmi, ako sú injekčné striekačky a ihly – a to najmä v krajinách s nízkym hygienickým a zdravotníckym štandardom.

Človek sa môže nakaziť aj blízkym kontaktom s krvou alebo inými telesnými tekutinami živých, či uhynutých voľne žijúcich zvierat, ako sú napríklad opice, šimpanzy, antilopy, dikobrazy či netopiere a iné.

Riziková je taktiež konzumácia nespracovaného mäsa z rizikovej oblasti.

Vzdušná cesta prenosu sa uplatňuje minimálne nakoľko sa ochorenie Eboly neprenáša bežným medziľudským kontaktom. Malým rizikom je manipulácia s peniazmi či bežnými predmetmi.

Vírus neprenáša hmyz vrátane komárov.

V súčasnosti je pri cestovaní do oblastí Afriky riziko infekcie nákazy vírusom Eboly veľmi nízke, pokiaľ nie je jedinec vystavený telesným tekutinám živých či mŕtvych nakazených osôb alebo zvierat.

Vzhľadom na možnosť rizika nedostatočného  zabezpečenie hygienických opatrení a štandardov v zdravotníckych zariadeniach v oblastiach rizika výskytu Eboly, môže byť súčasne zvýšené riziko prenosu infekcie pre cestovateľov, ktorí by vyhľadali lekársku starostlivosť v danom zdravotníckom zariadení.

Vírus Eboly pod mikroskopom
Vírus Eboly pod mikroskopom. Zdroj foto: Getty Images

Príznaky

Nákaza sa začne prejavovať vysokou horúčkou, bolesťami hrudníka, brucha (žalúdka), nevoľnosťou, hnačkami a bolesťou svalstva i kĺbov. Prítomná je celková slabosť, malátnosť a nadmerná únava organizmu.

Bežným prejavom je i bolesť hrtana, zápal dýchacích ciest a suchý kašeľ.

K najrizikovejším prejavom Eboly je práve vonkajšie i vnútorné krvácanie a následné zlyhávanie funkcie vnútorných systémov tela.

Dochádza k nadmernej strate vody a krvi z organizmu. Prejavom Eboly môže byť v niektorých prípadoch aj ožltnutie.

Súhrn možných príznakov vírusu Eboly:

  • Horúčka (vysoká telesná teplota)
  • Hnačka (vodnatá stolica)
  • Nevoľnosť a zvracanie
  • Únava a slabosť
  • Bolesť kĺbov a svalov
  • Bolesť hrudníka
  • Bolesť brucha
  • Bolesť tráviaceho traktu
  • Zápal hrtana
  • Suchý kašeľ
  • Červená kožná vyrážka (petéchie)
  • Krvácania z nosa
  • Zvracanie krvi
  • Krvavá stolica
  • Krvácanie ďasien
  • Podkožný hematóm
  • Vnútorné krvácanie
Príznaky eboly
Ebola vírus symptómy: vysoká telesná horúčka (vyššia ako 38,5), zvracanie, svalová bolesť a slabosť, bolesť žalúdka, podkožný hematóm. Zdroj foto: Getty Images

Diagnostika

Vzhľadom na nešpecifické prvotné príznaky, môže byť diagnostika pomerne náročná. Základom je preto odobratie kompletnej anamnézy pacienta zistenie možnej nákazy zvieraťom alebo človekom v oblastiach zvýšeného rizika infekcie.

Lekár skúma najmä cestovateľskú anamnézu pacienta do rizikových ohniskových krajín nákazy.

Je nutné odlíšiť Ebolu od ostatných ochorení s prvotnými podobnými príznakmi, ako je malária, cholera či iné krvácavé horúčky.

Na potvrdenie vírusu Eboly je nutné odobratie krvnej vzorky pacienta.
Laboratórne sú vyhodnotené vírusové protilátky a prítomnosť vírusu Eboly v krvi.

Krvné testy taktiež preukazujú abnormálny počet bielych krviniek, nízky počet krvných doštičiek, zvýšené pečeňové enzýmy či patologickú hladinu koagulačného faktora v krvi.

Pri podozrení na Ebolu vyšetrujúci lekár stanoví riziko infekčnosti a pacientovi nariadi karanténu a izoláciu.

Priebeh

Inkubačná doba od prvotnej nákazy vírusom je pomerne krátka. Od 3 dní až po dobu 2 týždňov sa najčastejšie objavia prvé príznaky ochorenia.

Inkubačný čas vírusu Eboly je však 2 - 21 dní.

Vírus Eboly je zozačiatku podobný chrípke. Prvými prejavmi je vysoká telesná teplota, bolesti brucha, bolesti hlavy, nevoľnosť, zvracanie a vodnatá stolica - hnačky. V dôsledku nadmernej straty vody dochádza k dehydratácii organizmu.

Po pár dňoch sa môže objaviť špecifická červená vyrážka na koži. Je prítomný zápal dýchacích ciest, kašeľ a bolesť hrudníka, svalstva i kĺbov.

Približne po prvom týždni však pribudnú vážnejšie príznaky, a to krvácanie.

Dostavuje sa vonkajšie krvácanie z rôznych telesných otvorov a taktiež i nebezpečnejšie vnútorné krvácanie. Krvácanie vo vnútri tela poškodzuje orgány a môže spôsobiť zlyhávanie ich funkcie.

Krvácanie sa prejavuje krvavou stolicou, krvavými hnačkami, vykašliavaním a zvracaním krvi, krvácaním z ďasien ústnej dutiny, nosaviditeľnými krvnými výronmi v podkoží (modrinami).

Do 2 týždňov sa ochorenie buď vhodne zvolenou liečbou a silným imunitným systémom jedinca eliminuje a zdravotný stav sa pomaly zlepšuje. Alebo naopak, v dôsledku straty krvi a zlyhávania orgánov v priebehu druhého týždňa nakazený jedinec umiera.

Niekedy však môže vírus Eboly prebiehať ako o niečo ľahšie ochorenie - podobné ťažším prejavom chrípky.

Epidémia Eboly a Slovenská republika

Riziko rozšírenia vírusu Eboly v Slovenskej republike je veľmi málo pravdepodobné.

Teoreticky ho však môže na územie SR priniesť jedinec, ktorý by sa nakazil v rizikovej oblasti šírenia epidémie a následne pricestoval naspať na územie Slovenska.

Pokiaľ nie je osoba priamo vystavená telesným tekutinám mŕtvych alebo živých nakazených ľudí či zvierat - prenos je málo pravdepodobný.

ÚVZ SR (Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky) nemá podrobné informácie o občanoch Slovenskej republiky, ktorí sa pohybujú v postihnutých rizikových oblastiach.

Avšak v prípade, ak by slovenský občan s cestovateľskou anamnézou ochorel či vykazoval rizikové príznaky - ÚVZ SR vykoná epidemiologické vyšetrenie vrátane kontaktovania a monitorovania osôb, s ktorými chorý prišiel do bližšieho kontaktu.

V prípade, ak by sa ochorenie vírusu Eboly vyskytlo na Slovensku, infikovaný jedinec by bol hospitalizovaný a izolovaný v špecifickom zdravotníckom zariadení určenom ÚVZ SR.

Prevencia nákazy Ebola-vírusom

Stopercentná prevencia ako taká pred nákazou Ebolavírusom neexistuje.

Je však potrebné eliminovať riziká prenosu infekcie – vyvarovanie sa cestovaniu do rizikových ohniskových krajín, vyhýbanie sa konzumácii neoverených zdrojov potravy či vody, dodržiavanie hygienických zásad, chránený pohlavný styk a iné...

Ak sa však u jedinca s cestovateľskou anamnézou do rizikových krajín v období niekoľkých dní až týždňov po návrate objaví vysoká horúčka, nadmerná únava, hnačky alebo iné klinické príznaky (zvracanie, krvácanie, bolesti brucha či hlavy) – je nutné neodkladne vyhľadať lekársku starostlivosť a prvotne informovať lekára o cestovateľskej anamnéze.

Ako sa lieči: Ebola

Ako sa lieči ebola? Lieky, očkovanie/vakcinácia

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Odporúčané