späť na zoznam príznakov

Krv v moči

Autor: Michal Hrebík
Krv v moči
Zdroj foto: Getty images

Krv v moči môže byť buď voľne pozorovateľná, vtedy sa hovorí o makroskopickej krvi v moči, alebo pozorovateľná len mikroskopickým vyšetrením, vtedy ide o mikroskopickú krv v moči. Veľakrát je hematúria sprevádzaná aj inými symptómami, napríklad bolesťami v brušnej dutine, bolesťami pri močení alebo prípadnými problémami s častým močením alebo naopak s krátkym močením, prípadne možno občas pozorovať aj horúčku alebo nevoľnosť. Tieto problémy poznajú muži aj ženy.


Príčiny môžu byť rôzne

Čo znamená krv v moči? Moč môžu zafarbiť aj niektoré potraviny alebo lieky, čo si netreba mýliť s výskytom krvi v moči a preto pri každom podozrení je treba navštíviť obvodného lekára, ktorý podrobí moč vyšetreniu. Na veľa prípadov mikroskopickej moči sa príde naopak pri bežnej a pravidelnej prehliadke u praktického lekára. Tmavšiu moč môžu spôsobovať aj niektoré lieky alebo môže byť dôsledkom žltačky či iného ochorenia, tu však nejde priamo o výskyt krvi v moči.

Najčastejšie sa moč v krvi vyskytuje pri problémoch s obličkami. Môže ísť napríklad o obličkové kamene, ktoré sa neskôr dostanú aj do močových ciest a spôsobujú ochorenie urolitiázu. Tieto kamene vznikajú z nerozpustných minerálov a látok, prípadne ak dochádza k nízkemu príjmu tekutín, moč hustne a nie je možné dostatočne rozpúšťať za iných okolností bežne rozpustné látky. Veľakrát aj infekcia močových ciest môže byť spúšťacím faktorom ochorenia.

Aj bez bolesti - ale nie bez problémov

V súvislosti s obličkami sa vyskytuje krv v moči napríklad aj pri nefritíde, čiže pri zápale obličiek, čo je infekčné ochorenie vo väčšine prípadov spôsobené bakteriálnou infekciou obličiek. Môže mať akútnu alebo chronickú formu, pričom ako ďalšie symptómy sú prítomné časté močenie a pálenie pri močení. Zápalom glomerulov, čo sú mikroskopické telieska v obličkách zodpovedajúce za filtráciu krvi, je typická glomerulonefritída, čo je tiež zápalová choroba v obličkách.

Obličky môže postihnúť aj nádor, či už zhubný alebo nezhubný, pričom ak ide o zhubný nádor, hovorí sa o rakovine obličiek. Tu je prítomná len mikroskopická krv v moči, ale na rozoznanie možno spomenúť aj iné príznaky ako bledosť, chudnutie a bolesti v boku. Veľmi často sa krvou v moči, častým nutkaním na močenie a bolesťami v podbrušku prejavuje aj zápal močových ciest, ktorý je vo väčšine prípadov spojený s bakteriálnou infekciou u žien.

Vyšetrenie na krv v moči
Základom diagnostiky je laboratórne vyšetrenie moču

U mužov, žien aj u detí

Pri bakteriálnom zápale endokardu, čo je vnútorná výstelka srdca, môže tiež v niektorých prípadoch prísť k výskytu krvi v močení. Okrem ohorení vylučovacej sústavy sa krvou v moči prejavujú aj niektoré ochorenia pohlavných orgánov. U muža je to rakovina prostaty, kde je krv v moči prítomná síce ojedinele, ale viac v pokročilých štádiach choroby. U ženy sa zas vyskytuje krv v moči pri endometrióze, kedy sa čiastočky sliznice maternice dostanú mimo jej priestor.

Najčastejšie sa u detí vyskytuje krv v moči v prípade, že majú zápal obličiek alebo zápal dolných močových ciest. Infekcie sú najčastejšie vyvolané baktériami a môžu sa dokonca vyskytovať aj opakovane. V novorodeneckom veku sú častejšie u chlapcov, v školskom veku zas u dievčat. Tak zápal močových ciest ako aj zápal obličky by nemali rodičia podceniť, pretože hrozí vznik chronickej formy a následne zlyhávanie obličiek, prípadne doživotné problémy s močovými cestami.

Krv v moči po pohlavnom styku

Žien, u ktorých sa vyskytuje krv v moči po pohlavnom styku, je síce len do 5%, ale stále ide o počet, ktorý nie je zanedbateľný. Takýto symptóm je typický pre chorobu, ktorá sa niekedy nazýva aj choroba medových týždňov. V podstate ide o opakované infekcie močových ciest u žien, ktoré začnú aktívnejšie žiť pohlavným životom. Ak sa vyskytne krv po styku v moči, ide o dôsledok anatómie malej panvy, pretože močová rúra je krátka a pod ňou je pošva blízko konečníka.

Keďže konečník ani počva nie sú sterilné, po pohlavnom styku hrozí riziko, že sa infekcia dostane čiastočne aj do močovej trubice a močového mechúra - dôsledkom toho je výskyt krvi v moči práve po pohlavnom styku. Riešením tohto stavu je skúsiť sa vymočiť hneď po pohlavnom styku, prípadne preventívne užívať antibiotiká - a spolu s nimi aj probiotiká. Vyšetrenie by mal okrem ženy podstúpiť ale aj partner, pretože existuje riziko prenosu infekcie v močových cestách aj na neho.

Krv v moči v tehotenstve
Najviac si treba všímať krv v moči počas gravidity

Pozor si treba dať najmä v tehotenstve

Počas tehotenstva dostáva vylučovacia sústava ženy zabrať oveľa viac ako inokedy, čo sa prejaví aj na tom, že viaceré problémy sú v tehotenstve intenzívnejšie. Veľmi často ženy trápia počas tehotenstva napríklad močové kamene, ktoré sa prejavujú kolikovitou bolesťou. V tomto prípade sa ale krv v moči vyskytuje len v mikroskopickom množstve, ktoré odhalí až laboratórne vyšetrenie. Väčšou koncentráciou sa zas prejavuje infekcia močových ciest, ktorá sa lieči aj antibiotikami.

V tehotenstve si treba dávať pozor najmä na tieto choroby:

  • močové kamene - neinfekčný pôvod
  • obličkové kamene - neinfekčný pôvod
  • zápal obličiek - zvyčajne bakteriálny pôvod
  • zlyhanie obličiek - v dôsledku neliečenej infekcie
  • zápal močových ciest - zvyčajne bakteriálny pôvod
  • zápal močového mechúra - zvyčajne bakteriálny pôvod
  • HELPP syndróm - ochorenie prejavujúce sa aj inak ako krvou v moči
  • nádorové ochorenia obličiek, močových ciest a močového mechúra

Liečba závisí od príčiny

Vyšetrenie moču papierikom je orientačné a ak máte napríklad výskyt v moči na jeden alebo dva krížiky, nemusí ešte ísť o viditeľný výskyt voľným okom. Rozhodne by ste nemali samozrejme podceňovať žiaden stav, ak sa preukáže krv v moči na 3 krížiky, je už nutné navštíviť lekára. Treba si však zároveň všímať aj ostatné symptómy a prejavy, ktoré môžu napovedať viac o tom, či ide len o jednorazovú záležitosť, alebo je naozaj krv v moči príznakom vážnejšej choroby.

Tu je prehľad najčastejších chorôb a ich liečenie:

Liečba chorôb s krvou v moči

Krv v moči netreba podceňovať, na druhú stranu, mikroskopické množstvá sú voľným okom neviditeľné a veľakrát človek o nich ani nevie. To znamená, že ak niekto už objaví v moči krv, musí ísť o natoľko viditeľné množstvo, že ide o príznak buď traumatického pôvodu, prípadne o signál dlhšie zanedbávanej choroby, ktorá sa prejavovala aj skôr - napríklad bolesťami, teplotou a inými symptómami. Vždy však treba myslieť aj na to, že sfarbenie moču môžú ovplyvniť stravovanie aj nápoje.

Máte sa báť, ak sa vyskytne aj u vás krv v moči?

Máte sa báť, ak sa vyskytne aj u vás krv v moči?

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Krv v moči patri medzi príznaky Vylučovacej sústavy
Ďalšie názvy: hematúria
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
10 najčastejších dôvodov bolesti v podbrušku 10 najčastejších dôvodov bolesti v podbrušku

Bolesť v podbrušku je jednou z najčastejších zdravotných ťažkostí. Tento nešpecifický príznak v sebe skrýva rôzne príčiny. Od typicky ženských problémoch, cez...

Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe i vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . Asi 95% chorých sa dožíva 5 rokov a asi polovica z nich...

Ženy a únik moču. Problém, ktorý postihuje i mladšie ročníky Ženy a únik moču. Problém, ktorý postihuje i mladšie ročníky

Inkontinencia trápi prevažne nežné pohlavie. Nevyhýba sa ani mladým ženám. Nečakajte a riešte tento problém čo najskôr.

Starostlivosť o obličky Starostlivosť o obličky

Ochorenia obličiek mnohokrát prinášajú so sebou riziká komplikácií. Tieto bývajú rovnako nebezpečné ako ochorenie samotné. Ako sa však vyhnúť ich možným ochoreniam? Na...

Obličky a ich ochorenia Obličky a ich ochorenia

Obličky sú rovnako, ako ostatné orgány ľudského tela veľmi dôležité pre jeho fungovanie. Čo to však spôsobí, ak sa ich funkčnosť naruší? V článku si povieme niečo o...

Naposledy aktualizované 17.01.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.