späť na zoznam príznakov

Časté močenie: Pre mechúr či obličky? Čo pomáha, aké lieky?

Autor: Michal Hrebík
Časté močenie: Pre mechúr či obličky? Čo pomáha, aké lieky?
Zdroj foto: Getty images

Časté močenie či už cez deň alebo v noci môže byť symptómom pre podráždenie močového mechúra či iné choroby močových ciest alebo obličiek, ale veľakrát to znamená aj to, že človek pije veľké množstvo tekutín a organizmus ich vylučuje vo forme nadmernej produkcie moču bez ohľadu na čas. Všeobecne ale netreba časté močenie podceňovať, keďže veľakrát ide aj o symptóm niektorej zo závažnejších ochorení, ktoré by sa mali diagnostikovať a liečiť čo najskôr.


Trápi mnoho žien aj mužov

Nočné časté močenie sa nazýva aj nyktúria a ide o podráždenie močového mechúra napríklad pri infekcii alebo pri zväčšenej prostate, prípadne pri zápale obličiek. Zdravé obličky by napríklad počas spánku mali vylučovať menej moču ako počas dňa a preto by mal človek bez problémov prespať celú noc bez toho, aby mal potrebu na časté močenie v nočných hodinách. Pokiaľ je ale činnosť obličiek narušená zápalom, tie pracujú aj v noci a zvyšujú tak interval močenia.

Veľakrát môže za časté nočné močenie aj cukrovka, pričom postihnutých pacientov trápi aj väčší smäd a v tomto prípade ide o začarovaný kruh, keďže viac prijíma tekutín a následne ich musí aj viacej vylúčiť. Okrem zväčšenia prostaty, kde je typické tiež nočné močenie, ale aj prerušované močenie a pocit nedokonalého vymočenia, môže ísť aj o rakovinu prostaty. Tá je charakteristická aj únavou, chudnutím a mikroskopickou prítomnosťou krvi priamo v moči.

Cukrovka aj prechladnutie

Časté denné močenie taktiež patrí medzi príznaky cukrovky, pričom spoločne s únavou ale aj neustálym pocitom smädu ide o prvotné príznaky vznikajúcej choroby, ktoré sa môžu veľakrát podceňovať. Ochorenie zvané diabetes insipidus zas vzniká pri nedostatku produkcie antidiuretického hormónu v hypofýze, pričom tento hormón je zodpovedný za správnu funkčnosť obličiek a pokiaľ ho je nedostatok, obličky neprodukujú koncentrovanú moč.

To vedie k nadmernému výdaju tekutín a častému močeniu počas dňa. Hoci ide o pomerne vzácne ochorenie, môže sa veľmi ľahko prehliadnu práve tým, že človek ignoruje príliš časté nutkanie na močenie. Okrem zápalu obličiek aj zápal močových ciest alebo zápal močového mechúra sú časté ochorenia, ktoré sa prejavujú nadmerným močením počas dňa a pálením počas močenia. V súvislosti s častým a akútnym nutkaním na močenie počas dňa sa spomína aj syndróm dráždivého močového mechúra.

Časté močenie po pohlavnom styku
Niekedy môže byť častejšie močenie príznak pohlavnej choroby

Ak je časté močenie po pohlavnom styku, môže to mať viaceré príčiny

Kým mužov trápi v súvislosti s častým močením rakovina prostaty, u žien to môže byť zas rakovina vaječníkov, kedy je prítomné časté močenie počas dňa a tiež bolesti v podbrušku. Okrem toho sa môže častým močením prejavovať aj kvapavka, čo je infekčné ochorenie, ktoré je bakteriálneho pôvodu a prenáša sa pohlavnou cestou pri nechránenom sexuálnom styku. V prípade podozrenia na hociktorú infekčnú chorobu je nutné čo najskôr vyhľadať lekárske vyšetrenie.

Ak pociťuje človek nutkanie na časté močenie po pohlavnom styku, treba to byť napríklad zápal močovej rúry alebo infekcia močových ciest. Tento problém sa týka takmer výlučne žien, pretože u nich je močová trubica veľmi blízko pošvy a baktérie tak môžu preniknúť rýchlo a jednoducho bez väčšej prekážky z pošvy do močových ciest. V extrémnom prípade môžu mať ženy dokonca problém s infekciou po každom pohlavnom styku - riešenie tohto problému si už vyžaduje lekársky zákrok.

Ženy by si mali dávať pozor v tehotenstve

Tehotenstvo je stav, kedy sa v organizme ženy prejavia viaceré príznaky alebo rovno choroby oveľa intenzívnejšie, ako inokedy. Môže za to celkové "oslabenie" tela, pretože organizmus musí pracovať nielen na seba, ale aj na rastúci plod. Pomerne často sa vyskytuje časté močenie na začiatku tehotenstva, no to je len akási "príprava" - spolu s pribúdajúcimi mesiacmi sa nutkavý pocit zvyšuje a v niektorých prípadoch môže po kýchnutí nastať samovoľný únik.

Pravdou je, že počas tehotenstva je tento stav pomerne bežný, pretože rastúci plod tlačí napríklad aj na močový mechúr, čo vyvoláva nutkavý pocit na jeho vyprázdnenie. Okrem toho sú za tým aj hladina hormónov, vyšší obsah tekutín v tele tehotnej ženy a aj rýchlejšia práca obličiek, ktoré sa takto chcú zbaviť oveľa skôr odpadových látok. Pokiaľ ale bude žena pociťovať bolesti pri močení, bude mať horúčku, objaví sa krv v moči alebo sa objaví nutkanie pravidelne hneď po vyprázdnení, treba navštíviť radšej lekára.

Často močenie u mužov a žien
Tento symptóm postihuje obe pohlavia, aj keď ženy zrejme častejšie

Liečba by mala nasledovať aj bez bolesti

Ak niekoho trápi časté močenie a nepociťuje iné príznaky alebo prejavy, nemal by tento stav podceniť. Niekdy môže byť za častejším nutkaním napríklad len prirodzený dôvod vyššieho príjmu tekutín do tela alebo naopak potreby vyššieho výdaju tekutín z organizmu, no to, že človeka častejšie močenie "nebolí" ešte neznamená, že nemá žiaden problém. Bežne vylúči organizmus v priemere od 1,5 do 1,8 litra moču a ak tento limit niekto dlhodobo prekračuje, mal by zvážiť návštevu odborníka.

Nejde len o to, aby lekár predpísal nejaké lieky, ale najmä o diagnostiku možných začínajúcich chorôb. Tu sú tie najčastejšie príčiny častého močenia:

  • infekcie močového systému - napríklad zápal močovej trubice alebo zápal močového mechúra, čo býva spravidla spojené aj s pálením pri močení
  • cukrovka - neprejavuje sa žiadnymi bolesťami, ale skôr zvýšenou potrebou pitia a nadmerným smädom, čím sa telo bráni nechcenému odvodneniu
  • syndróm bolestivého močového mechúra - chronické ochorenie vyvolávajúce časté nutkanie na močenie, ktoré sa odborne nazýva intersticiálna cystitída

Časté močenie u detí

Problém s častejším močením sa samozrejme vyskytuje aj u detí a to tak u chlapcov, ako aj u dievčat. Môžu za tým byť príčiny buď psychologického charakteru, alebo problémy fyziologické, kedy trápia deti v princípe podobné ochorenia ako aj dospelých - čiže rôzne infekcie a zápaly v močovej sústave. U novorodencov sa veľmi často vyskytuje zápal dolných močových ciest a pokiaľ sa ten nelieči, môže sa dostať vyššie a postihnúť aj obličky.

Tu sú symptómy zápalu dolných močových ciest a zápalu obličiek, ktoré sa prejavujú častým močením:

Zápal dolných močových ciest a zápal obličiek

U najmenších detí môže nastať aj problém s inkontinenciou, prípadne problém, že nutkanie na močenie nebude až tak urgentné, ale už pri najmenšom náznaku sa radšej pôjdu vymočiť. V tomto prípade sa treba zaujímať aj o výchovnú stránku veci, čo znamená, že treba zistiť skutočnú príčinu inkontinencie a zároveň dieťaťu vysvetliť, že močiť nemusí ísť okamžite, pokiaľ to nie je naozaj potrebné. Treba však zvoliť citlivý a opatrný prístup, pretože najmenšie deti sa ešte len učia spoznávať svoje potreby.

Nádor močového mechúra, častá choroba s týmto príznakom

Nádor močového mechúra, častá choroba s týmto príznakom

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Čítajte 2 skúsenosti užívateľov s Častým močením

Časté močenie: Pre mechúr či obličky? Čo pomáha, aké lieky? patri medzi príznaky Vylučovacej sústavy
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aká je úloha CHLÓRU v našom organizme? Je pre naše telo bezpečný? Aká je úloha CHLÓRU v našom organizme? Je pre naše telo bezpečný?

Poznáte účinky chlóru na náš organizmus? Je tento chemický prvok z hľadiska zdravia prospešný alebo dokonca potrebný? Ktoré zlúčeniny chlóru sú pre nás nevyhnutné a ktoré naopak...

Aké účinky má VÁPNIK? Príznaky nedostatku, nadbytku + potravinové zdroje Aké účinky má VÁPNIK? Príznaky nedostatku, nadbytku + potravinové zdroje

Silné kosti, zdravé zuby. Aká je dôležitosť VÁPNIKA v našom živote? Prečo je potrebný, môže tiež škodiť?

Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?

Ak ste tehotná, alebo tehotenstvo plánujete, určite vás zaujíma, čo sa bude diať s vami a s vašim bábätkom počas najbližších týždňov.

11. TT týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. TT týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...

13. týždeň tehotenstva (TT): Aká je veľkosť dieťaťa? + Zdravá strava ako dôležitá súčasť 13. týždeň tehotenstva (TT): Aká je veľkosť dieťaťa? + Zdravá strava ako dôležitá súčasť

Len nedávno ste sa dozvedeli, že ste tehotná a už ste v 13. týždni tehotenstva. U plodu začína obdobie rýchleho rastu a u vás začína vykúkať bruško, ktoré sa bude zaobľovať. 

Naposledy aktualizované 21.10.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Prevencia a liecba casteho mocenia na zaklade roznych pricin - Makiavelli 16.07.2018 09:12

Časté močenie, pálenie v trubici, nedokonalé vyprázdnenie

Čo mi pomohlo

Tento užitočný článok

Makiavelli 16.07.2018 09:13

https://www.lepsia-erekcia.sk/caste-mocenie/

bolest mocoveho mechura a zapal - irenka kmetova 22.11.2016 08:32

Zacalo to takto znicoho nic bolest brucha chodenie nazachod nutkanie kazdu sekundu zapal sttypanie v moci bolest strasna na nevidrzanie mam tie bbolesty uz 2mesiace a boli to aj teras davajte si pozor naseba skim

Čo mi pomohlo

Mne nic skusala som vsetko a nic mi nepomohlo

ela 04.06.2021 04:24

Ahooj neviem čo presne si užívala, ale mne veľmi dobre pomohli uľaviť brusnice https://www.naturevia.sk/produkt/naturevia-mega-brusnice-akut-so-zlatobylou-obycajnou-15-cps/

Rudolf Surovič 29.10.2021 00:45

Problém časté močenie po celý deň. Potrebujem pomoc