späť na zoznam chorôb

Rotavírusová enteritída

Autor: Michal Hrebík
Rotavírusová enteritída
Zdroj foto: Getty images

Rotavírusová enteritída je ochorenie akútneho typu, ktoré postihuje tráviaci trakt a najčastejšie postihuje malé deti vo veku od pol roka do 5 rokov. Choroba je spôsobená vírusom rotavírus, voči ktorému si ľudský organizmus buduje protilátky postupne a práve preto sú najmenšie deti najčastejšou skupinou pacientov. Je predpoklad, že takmer všetky ochorenie skôr či neskôr prekonajú. Úmrtnosť je veľmi nízka, ale pri zanedbaní starostlivosti môže byť ochorenie aj fatálne.


Charakteristika

Ochorenie rotavírusovej gastroenteritídy spôsobuje rotavírus, čo je agresívny vírus, ktorého je niekoľko typov. Pre ľudský organizmus sú nebezpečné typy A až C, pričom u nás sa najviac vyskytujú tieto vírusy počas jari a jesene. Vírus je odolný voči prežitiu na vzduchu a tak sa môže veľmi efektívne šíriť a to najmä pri zanedbaní hygieny pomocou znečistení rúk. Vírus sa tak dostane z prostredia do organizmu, kde napadá sliznicu tenkého čreva a môže spôsobiť aj zápal a infekciu.

Inkubačná doba je pomerne krátka obvykle 1 až 3 dni, odkedy sa prejavia prvé príznaky ochorenia. Vírusové partikuly sa dostanú u malých detí do tráviaceho traktu cez žalúdok a to práve preto, že ich pH je vyššie ako hodnota 3. Dospelí jedinci už majú pH v žalúdku od 1 do 2 a práve preto ich vírus vo väčšine prípadov nedokáže infikovať rotavírusovou enteritídou. Ak sa choroba nezachytí včas, hrozí, že dieťa môže vplyvom dehydratácie upadnúť do 24 hodín aj do šoku.

Príčiny

Príčinou tohto ochorenia je vírus, konkrétne rotavírus, ktorý môže mať tri druhy a to A, B a C. V našich zemepisných šírkach je to ochorenie sezónne, pričom rotavírus prenikne do organizmu vďaka nízkej hygiene napríklad cez ruky. Dostane sa cez žalúdok až do čriev a spôsobuje infekciu a zápal v tenkom čreve. Vírus postihuje najmä malé deti do veku 5 až 6 rokov a v prípade komplikácií môže spôsobiť aj vážne zdravotné problémy, prípadne doživotnú laktózovú alergiu.

Príznaky

Príznaky sa dostavia pomerne rýchlo, keďže inkubačná doba ochorenia môže byť aj 24 hodín. Nástup je veľmi rýchly a prejavuje sa najmä silnou a zapáchajúcou hnačkou, neskôr aj nevoľnosťou, zvracaním a tiež zvýšenou teplotou, vo väčšine prípadov dokonca horúčkou. Vplyvom týchto symptómov dochádza tiež k rýchlej a extrémnej dehydratácií a je treba rýchlo prijať protiopatrenia a začať liečbu, v opačnom prípade hrozí v prípade komplikácii aj upadnutie dieťaťa do šoku.

Hnačky môžu mať mliečny zápach a sú vodnaté, pričom v niektorých prípadoch sa vyskytli aj s prímesou hlienu a krvi. Sú známe aj prípady detí, kedy sa ešte pred nástupom príznakov tohto druhu vyskytli nádcha alebo kašeľ, ktoré neskôr pominuli a boli určitou predzvesťou nástupu rotavírusovej gastroenteritídy. Tieto príznaky spôsobuje priamo rotavírus, ktorý môže v niektorých prípadoch komplikácii spôsobiť aj zápal pľúc, zápal svalov či napríklad zhoršenie vstrebávania živín.

Diagnostika

Ochorenie sa dá preukázať najmä biologickými a laboratórnymi vyšetreniami, napríklad vyšetrením krvi, sérologickým vyšetrením na prítomnosť protilátok, taktiež vyšetrením elektrónovým mikroskopom biologického materiálu. Okrem toho sa na diagnostiku využívajú aj viaceré imunologické metódy ELISA, aby sa preukázala prítomnosť rotavírového RNA prostredníctvom PCR vyšetrenia. Veľmi dôležité je tiež vylúčiť iné možné vírusové typy ochorení.

Prečo je dôležité sa proti rotavírusom očkovať

Prečo je dôležité sa proti rotavírusom očkovať

Priebeh

Inkubačná doba je obvykle od 1 do 3 dní od nakazenia, kedy sa prejavia prvé príznaky. Niekedy predchádza samotným symptómom rotavírusovej gastroenteritídy napríklad nádcha, neskôr sa už pridružia príznaky charakteristické pre toto parazitné ochorenie, čiže najmä hnačky s typickým mliečnym zápachom a možným výskytom krvi či hlienu, taktiež horúčky, nevoľnosť a s tým súvisiaca dehydratácia. Je nutné okamžite začať liečbu, inak hrozí postihnutému šok zo straty tekutín.

Ako sa lieči: rotavírusová enteritída

Zobraziť liečbu

Naposledy aktualizované 08.06.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Rotavírusovú enteritídu lieči Infekčné lekárstvo , vyšetruje Anamnéza , Vyšetrenie krvi , CRP test , Vyšetrenie stolice , patrí medzi Ochorenia tenkého čreva
Ďalšie názvy: Rotavírusová gastroenteritída, rotavírusová hnačka
V obsahu nájdete: Popis ,Charakteristika ,Príčiny,Príznaky ,Diagnostika, Priebeh , Video

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Probiotiká pre deti, bábätká: Prečo a kedy ich používať? Probiotiká pre deti, bábätká: Prečo a kedy ich používať?

Prečo sú probiotiká dôležité, a či vôbec? Potrebujeme ich? Do akej miery sú bezpečné?

Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc) Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc)

I bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie, vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť množiť sa a spôsobovať problémy....

Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu. Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...

Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky? Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky?

Dehydratácia začína byť opäť aktuálnou témou, a to hlavne pre horúce letné počasie. Samozrejme, jej vznik môžu zapríčiniť rôzne ochorenia, napríklad s hnačkou či horúčkou. Komplikuje...

Letná hnačka: Čo ju spôsobuje a čím sa prejavuje? Ako ju zvládnuť? Letná hnačka: Čo ju spôsobuje a čím sa prejavuje? Ako ju zvládnuť?

Hnačka sa v období tepla, a teda aj leta objavuje častejšie. Čo ju vyvoláva, aké má príznaky, riziká, ako sa jej účinne zbaviť? Stručné a prehľadné informácie nájdete v článku.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.