Naliehavé močenie: Aké sú jeho príčiny a aké sú sprievodné príznaky?

Naliehavé močenie: Aké sú jeho príčiny a aké sú sprievodné príznaky?
Zdroj foto: Shutterstock

Naliehavé močenie (urgentná mikcia) je nepríjemným príznakom viacerých ochorení močovopohlavného systému. Liečime ho komplexne, s ohľadom na základné ochorenie, ktoré k nemu vedie.

Charakteristika

Naliehavé močenie (alebo urgentná mikcia, lat. mictio urgens) je prejav viacerých ochorení močovopohlavného systému. Ako sa zväčšuje tlak v močovom mechúre pri hromadení sa moču, vedie to k potrebe vymočiť sa, k mikcii.

Na rozdiel od fyziologického močenia, pri niektorých chorobách sa schopnosť vymočiť sa mení.

Pacient môže pociťovať naliehanie k močeniu z viacerých príčin. Jestvujú aj rizikové faktory, prečo dochádza k danej urgencii. Vo väčšine prípadov pomáha s týmto problémom konzervatívna liečba pomocou medikamentov.

O frekventnej urinácií hovoríme vtedy, ak človek denne vypije 2 litre tekutín a močí častejšie ako 7x za 24 hodín.

Urgentná mikcia môže byť spojená aj s ďalšími prejavmi, ktoré uvádzame nižšie v texte. Často súvisí aj s frekventným, teda často sa opakujúcim močením. Naliehavé močenie je spojené s náhlou naliehavosťou močiť, pričom človek cíti, že nevie moč v močovom mechúre zadržať.

Špecifickým typom naliehavého močenia je nyktúria, teda nočné močenie. Je spojená s prerušovaným spánkom, pričom mikcia sa odohrá i niekoľkokrát do noci.

Príčiny

Medzi príčiny, ktoré vedú k naliehavému močeniu, radíme:

  • Infekcia močovopohlavného systému.
  • Ochorenie obličiek, močovodov, močového mechúra alebo močovej trubice.
  • Prechladnutie.
  • Príjem vysokého množstva tekutín.
  • Príjem kofeínových a alkoholických nápojov.
  • Tehotenstvo, hlavne 3. trimester, v ktorom plod tlačí na močový mechúr.
  • Zväčšenie prostaty alebo jej infekcia.
  • Úzkosť.
  • Močopudné lieky, alebo diuretiká.
  • Cystitída, teda zápal močového mechúra.
  • Nadmerne aktívny močový mechúr.
  • Vaginálna infekcia.
Tehotná žena stojí pred toaletou, drží si rukami tehotenské bruško
Počas tehotenstva zväčšujúce sa bruško postupne uberá miesto v brušnej dutine. Čo má za následok aj zmeny vo frekvencii močenia. Zdroj foto: Shutterstock

K týmto ťažkostiam občas môžu viesť aj niektoré iné zdravotné ťažkosti:

Sprevádzajúce príznaky

Naliehavosť v močení mení často kvalitu života pacienta. Deje sa to náhle - odrazu je potrebné vykonať malú potrebu a pacient je rád, že sa nachádza blízko toalety. K ďalším príznakom, ktoré sa vyskytujú s naliehavým močením, patria:

  • Zvýšená častosť močenia, teda frekvencia.
  • Odkvapkávanie po vymočení.
  • Močová nedostatočnosť.
  • Nyktúria, alebo časté močenie aj počas noci.
  • Bolestivé močenie.

Kedy vyhľadať lekára

Lekára je potrebné vyhľadať vtedy, ak sa vyskytlo opakovane naliehavé močenie a tiež vtedy, ak je spojené s bolesťou chrbta, zmenou chuti do jedla, krvavým alebo zakaleným močom, prílišným smädom, únavou, zvýšenou teplotou, svrbením v oblasti genitálu a podobne.

Je dôležité vyhľadať zdravotnú pomoc, ak sa naliehanie na močenie prehĺbilo behom poslednej doby.

Ak sa vyskytuje u vás nedostatočnosť močového mechúra, napríklad po cievnej mozgovej príhode, je tiež dôležité informovať o tom svojho lekára. Strata váhy či vracanie môžu byť tiež prítomné, váš ošetrujúci lekár by mal byť o týchto príznakoch informovaný.

Diagnostika

Okrem základného odberu anamnézy (rozpomínanie), lekár sa zameriava v prvom rade na základné fyzikálne vyšetrenie. Všíma si genitál, ústie močovej trubice, podozrivý výtok či začervenanie alebo opuch.

Pýta sa na užívanie liekov, pitný režim, aké zmeny si pacient všimol v posledných dňoch. Niekedy vyšetrí pacienta aj cez konečník, hlavne pri podozrení na ochorenie prostaty.

Ďalej naordinuje sériu vyšetrení, ktoré vedú k spresneniu diagnózy:

  • Vyšetrenie telesných tekutín – vyšetrenie krvi, moču, vaginálny či penilný ster. Môžu pomôcť v pátraní po infekcii, krvi a podobne. Lekár si všíma farbu moču, či nie je zakalený, alebo červený. Je možné ho poslať aj na kultivačné vyšetrenie, kedy sa zisťuje aj citlivosť na antibiotiká. Vyšetrujú sa prítomné zápalové markery z krvi, funkcia obličiek, a iné ...
  • Ultrazvukové vyšetrenie – využíva vysokofrekvenčných zvukov k zobrazeniu mäkkých tkanív ľudského organizmu. Pomocou tohto vyšetrenia môže zistiť niektoré patologické zmeny v močovopohlavnom systéme.
  • RTG a CT – zobrazenie močového traktu, niekedy s kontrastnou látkou, zobrazenie brucha panvy.
  • STI – vyšetrenie na sexuálne prenosné ochorenia, vykonáva sa z prvého ranného moču.
  • Cystoskopia – podľa potreby, endoskopické vyšetrenie močového mechúra pomocou prístroja, endoskopu.

Ako sa lieči?

Liečba naliehavého močenia sa orientuje na základné ochorenie, ktoré k nemu vedie.

U ľudí môže k hyperaktívnemu močovému mechúru viesť aj starnutie, stav si vyžaduje liečbu. Vhodné je začať diétnymi opatreniami.

Je potrebné vyvarovať sa tým potravinám, ktoré dráždia močový mechúr. Patrí k nim kofeín, citrusy, nápoje s dodatočnými sladidlami, perlivá voda, korenisté jedlá sóda, a sladké potraviny.

Spevnenie panvového dna pomocou Kegelových cvikov môže zmierniť nepríjemný príznak a v dlhodobom prístupe zlepšuje kvalitu života týchto pacientov. Vedie tiež k retréningu močového mechúra, pretože pracuje aj so svalmi, ktoré podporujú udržanie moču v ňom aj dlhší čas.

Kegelove cviky spočívajú v tom, že najprv vyprázdnime svoj močový mechúr. Potom si sadneme alebo ľahneme na posteľ či podložku. Následne napíname svalstvo panvového dna po dobu 3-5 sekúnd. Keď dokončíme cvik, ďalších 3-5 sekúnd svaly relaxujeme. Cvik opakujeme 10-krát, 3-krát počas celého dňa.

Liečba typu biofeedback je založená na tom, že pacient dostáva viac informácií o tom, ako jeho telo funguje. Táto metóda zlepšuje kontrolu nad panvovými svalmi.

medikamentov sa pri týchto ťažkostiach používajú antimuskarínové lieky a beta-3 agonisti. Uvoľňujú svalstvo močového mechúra a znižujú jeho nadmernú činnosť. K vedľajším účinkom týchto liekov radíme suchosť v ústach, suché oči, a zápchu.

Niektoré môžu viesť aj k bolestiam hlavy, preto lekár vždy zohľadňuje celkový benefit takejto liečby.

Ďalšou možnosťou sú injekcie botulotoxínu. Tento toxín vedie pri jeho aplikovaní do oblasti močového mechúra k relaxácií svalov tohto orgánu, redukuje tiež močovú urgenciu. Efekt však zvykne trvať relatívne krátko, od 3 - 9 mesiacov.

Plienky či vložky pomáhajú pacientom s týmito ťažkosťami cítiť sa lepšie v spoločnosti a zlepšujú ich kvalitu života.

Použitie neinvazívnej nervovej stimulácie sakrálneho plexu je zákrokom, ktorý stimuluje nervy inervujúce močový mechúr a predchádza spazmom orgánu. To zlepšuje jeho funkčnosť.

Chirurgická liečba sa využíva raritne. Robí sa cystoplastika, teda zväčšenie močového mechúra, aby udržal väčší objem moču.

Prevencia

Existuje niekoľko možností, ako predchádzať naliehavému močeniu. Patrí k nim:

  • Zákaz alkoholu, kofeínu a sladkých nápojov.
  • Rovnomerný príjem tekutín.
  • Tréning močového mechúra.
  • Pri cukrovke pravidelná kontrola cukru v krvi.
  • Zákaz fajčenia, a nikdy nezačať s týmto zlozvykom.
  • Dodržiavanie správnej telesnej hmotnosti, aby nebol vyvíjaný zvýšený tlak na močový mechúr.
  • Pravidelné cvičenie panvového dna

Zaujímavosti

Je známe, že močová trubica je u žien kratšia, bolo u nich zistené vyššie riziko náchylnosti na infekcie močového traktu.

Naliehavé močenie je nepríjemným príznakom viacerých chorôb. Je ľahké ho diagnostikovať, no liečba nie je vždy uspokojivá. Prevencia je komplexná, s cieľom predchádzať urgencii.  

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • healthline.com - GABBEY E. A. a kol.: What You Need to Know About Frequent Urination. 2023. Healtline
  • health.com - HEALTH EDITORIAL TEAM: What Cause an Urgency to Pee? 2024. Health
  • medicalnewstoday.com - PADDOCK C. a kol.: Why do I have to pee all the time? 2023. MedicalNewsToday
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané