späť na zoznam príznakov

Naliehavé močenie

Autor: Michal Hrebík

Naliehavé močenie je spojené s naliehavou potrebou sa vymočiť a môže byť príznakom ochorení nielen priamo vylučovacieho systému alebo močových ciest, ale napríklad aj príznakom nejakej poruchy nervového systému. U ľudí, u ktorých sa dostaví veľmi neočakávane pocit, že sa musia vymočiť, je treba pozorovať aj iné príznaky alebo zmeny zdravotného stavu a podľa toho sa dá určiť, či ide o akútne alebo chronické ochorenie organizmu.

Naliehavý pocit na močenie je prítomný napríklad pri imperatívnej mikcii, čo je porucha nervového systému, ktorý sa nachádza nad miechovým centrom močenia. V tomto prípade ide o spastickú poruchu močenia, kedy zvýšený tonus v močovom centre vedie k tomu, že človek má potrebu sa vymočiť a to bez ohľadu na to, koľko tekutiny sa v močom mechúry nachádza a či je tento mechúr naplnený alebo nie. V tomto prípade je potrebné určite navštíviť lekára.

Naliehavý pocit na močenie sa môže dostaviť aj pri zväčšení prostaty. Tá je charakterizovaná aj inými problémami s močením, či už jeho častým prerušovaním, nemožnosťou sa rýchlo vymočiť, taktiež aj pocitom nedokonalého vymočenia a aj častým nutkaním na močenie. Ochorenie je to nezhubné a vyskytuje sa u mužov, pričom vo veku nad 50 rokov je už pomerne bežné. Samotná prostata sa nachádza nad močovým mechúrom, čiže zmeny na nej sa prejavia aj v močovej sústave.

V niektorých prípadoch je možné pozorovať aj častejšiu potrebu močenia v nočných hodinách, kedy by za bežných okolností mala byť činnosť obličiek aj mechúra utlmená, avšak v prípade, že je prostata zväčšená, vzniká pocit, že človek musí ísť močiť. V niektorých prípadoch, ale našťastie ich nie je veľa, sa vyskytuje aj inkontinencia, čiže samovoľný únik moču. Liečba zväčšenej prostaty je v prvom rade medikamentózna a ak sa stav nezlepší, tak aj chirurgická.

Veľkým problém je aj citlivý močový mechúr, čo je ochorenie, pri ktorom dochádza k častému močeniu, najmä v noci, tiež k samovoľnému úniku moču a je prítomná aj potreba naliehavého močenia. Niekedy môže za chorobou byť aj iné ochorenie v organizme, avšak vo väčšine prípadov to tak nie je. Vtedy je súčasťou liečby okrem podávanie rôznych farmakologických prípravkov aj úprava pitného režimu a tiež niektoré zmeny v rámci celkovej životospráve.

Niekedy môže byť za naliehavým pocitom na močenie aj zápal močového mechúra alebo močových ciest, prípadne zápal obličiek alebo obličkové kamene, ktoré sa dostanú do močových ciest a môžu chvíľkovo znížiť prietok moču, pričom na druhú stranu zas chvíľkovo uvoľniť močenie na zvýšenú úroveň. V každom prípade, ak nejde o stav vyvolaný dočasným zvýšeným príjmom tekutín alebo je tento stav dlhodobý, je lepšie navštíviť urológa kvôli ďalším vyšetreniam.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo spôsobuje chronickú panvovú bolesť a ako sa lieči? Čo spôsobuje chronickú panvovú bolesť a ako sa lieči?

Samotná bolesť panvového dna spôsobuje ťažkosti pri močení alebo pohlavnom styku. Je spôsobená rôznymi súvislosťami porúch v tejto oblasti. Zahrnuté sú ako syndróm chronickej panvovej...

Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe i vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . Asi 95% chorých sa dožíva 5 rokov a asi polovica z nich zomiera. 

Ako sa prenáša kvapavka? Príznaky u žien a mužov sa líšia Ako sa prenáša kvapavka? Príznaky u žien a mužov sa líšia

Kvapavka je vysoko nákazlivé pohlavne prenosné ochorenie. K prenosu teda dochádza pohlavným stykom. Avšak, nákaza neprebieha iba vaginálnym stykom, ale aj análnym alebo orálnym. To, či...

Trápi Vás únava v tehotenstve? Trápi Vás únava v tehotenstve?

Ste tehotná...Pre väčšinu žien sú tieto slová v ordinácii gynekológa krásnou správou. Nastáva obdobie radostného očakávania malého drobčeka, vnímate jeho prítomnosť celým svojim srdcom,...

Krv v moči. Ako príznak týchto chorôb by ste ju určite nečakali Krv v moči. Ako príznak týchto chorôb by ste ju určite nečakali

Prítomnosť krvi v moči (haematuria) nie je samostatná choroba. Je závažným symptómom ochorenia obličiek , močového ústrojenstva , vyskytuje sa pri veľkom množstve iných chorôb...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.