Naliehavé močenie

Naliehavé močenie je spojené s naliehavou potrebou sa vymočiť a môže byť príznakom ochorení nielen priamo vylučovacieho systému alebo močových ciest, ale napríklad aj príznakom nejakej poruchy nervového systému. U ľudí, u ktorých sa dostaví veľmi neočakávane pocit, že sa musia vymočiť, je treba pozorovať aj iné príznaky alebo zmeny zdravotného stavu a podľa toho sa dá určiť, či ide...

Naliehavé močenie je spojené s naliehavou potrebou sa vymočiť a môže byť príznakom ochorení nielen priamo vylučovacieho systému alebo močových ciest, ale napríklad aj príznakom nejakej poruchy nervového systému. U ľudí, u ktorých sa dostaví veľmi neočakávane pocit, že sa musia vymočiť, je treba pozorovať aj iné príznaky alebo zmeny zdravotného stavu a podľa toho sa dá určiť, či ide o akútne alebo chronické ochorenie organizmu.

Naliehavý pocit na močenie je prítomný napríklad pri imperatívnej mikcii, čo je porucha nervového systému, ktorý sa nachádza nad miechovým centrom močenia. V tomto prípade ide o spastickú poruchu močenia, kedy zvýšený tonus v močovom centre vedie k tomu, že človek má potrebu sa vymočiť a to bez ohľadu na to, koľko tekutiny sa v močom mechúry nachádza a či je tento mechúr naplnený alebo nie. V tomto prípade je potrebné určite navštíviť lekára.

Naliehavý pocit na močenie sa môže dostaviť aj pri zväčšení prostaty. Tá je charakterizovaná aj inými problémami s močením, či už jeho častým prerušovaním, nemožnosťou sa rýchlo vymočiť, taktiež aj pocitom nedokonalého vymočenia a aj častým nutkaním na močenie. Ochorenie je to nezhubné a vyskytuje sa u mužov, pričom vo veku nad 50 rokov je už pomerne bežné. Samotná prostata sa nachádza nad močovým mechúrom, čiže zmeny na nej sa prejavia aj v močovej sústave.

V niektorých prípadoch je možné pozorovať aj častejšiu potrebu močenia v nočných hodinách, kedy by za bežných okolností mala byť činnosť obličiek aj mechúra utlmená, avšak v prípade, že je prostata zväčšená, vzniká pocit, že človek musí ísť močiť. V niektorých prípadoch, ale našťastie ich nie je veľa, sa vyskytuje aj inkontinencia, čiže samovoľný únik moču. Liečba zväčšenej prostaty je v prvom rade medikamentózna a ak sa stav nezlepší, tak aj chirurgická.

Veľkým problém je aj citlivý močový mechúr, čo je ochorenie, pri ktorom dochádza k častému močeniu, najmä v noci, tiež k samovoľnému úniku moču a je prítomná aj potreba naliehavého močenia. Niekedy môže za chorobou byť aj iné ochorenie v organizme, avšak vo väčšine prípadov to tak nie je. Vtedy je súčasťou liečby okrem podávanie rôznych farmakologických prípravkov aj úprava pitného režimu a tiež niektoré zmeny v rámci celkovej životospráve.

Niekedy môže byť za naliehavým pocitom na močenie aj zápal močového mechúra alebo močových ciest, prípadne zápal obličiek alebo obličkové kamene, ktoré sa dostanú do močových ciest a môžu chvíľkovo znížiť prietok moču, pričom na druhú stranu zas chvíľkovo uvoľniť močenie na zvýšenú úroveň. V každom prípade, ak nejde o stav vyvolaný dočasným zvýšeným príjmom tekutín alebo je tento stav dlhodobý, je lepšie navštíviť urológa kvôli ďalším vyšetreniam.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané