späť na zoznam príznakov

Neprospievanie

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Neprospievanie sa označuje u detí aj ako pomalé priberanie na váhe, prípadne u dospelých ide o taký stav, kedy človek stráca hmotnosť aj napriek normálnemu príjmu kalórií a potravy do organizmu. U starších ľudí je neprospievanie viac typické, pretože fyziologicky klesá chuť do jedla s pribúdajúcim vekom a rovnako klesá aj potreba prijímať tekutiny, najmä pri starších ľuďoch. U detí sa neprospievaním označuje naopak stav, kedy nepriberajú na váhe tak, ako by mali.

Za neprospievaním môžu byť niekedy prirodzenejšie príčiny, napríklad nevhodne zvolená strava, zlé stravovanie, nesprávna životospráva, nepravidelný pitný a stravovací režim, prípadne aj nadmerná fyzická a iná vyčerpávajúca aktivita, prípadne porucha trávenia, kedy človek produkuje nadmieru veľa odpadných látok, živiny a minerály sa nevstrebávajú a v tom prípade sa nedostáva do organizmu toľko potrebných látok, aby človek priberal alebo nestrácal hmotnosť.

Zmenami váhy ale aj neprospievaním sú charakteristické aj viaceré choroby tráviaceho systému, či už ide o rôzne nádorové alebo zápalové ochorenia, infekcie a podobne, ale napríklad aj poruchy metabolizmu a endokrinného systému. V prípade štítnej žľazy a pri jej rôznych poruchách, či už nadprodukcie alebo nedostatočnej produkcie hormónov možno tiež pozorovať úbytok hmotnosti alebo naopak pomalé priberanie na váhe, čo súvisí s hladinou hormónov, ktoré regulujú procesy v tele.

Ochorením v rámci metabolizmu a endokrinologického systému je napríklad aj Addisonova choroba, ktorá sa tiež prejavuje celkovým neprospievaním človeka, ale aj problémami s krvným tlakom. Ide o vzácne ochorenie, ktoré charakterizuje zníženie hladiny hormónov kôry nadobličiek a pokiaľ sa nelieči, môže byť aj smrteľné. Problémy s váhou majú aj ľudia s tráviacimi problémami, napríklad pri laktózovej intolerancii, ktorú sprevádzajú hnačky a bolesti v bruchu.

Neprospievanie je prítomné aj pri niektorých srdcovo-cievnych chorobách a problémoch. Napríklad je to pri Fallotovej tetralógii, čo je vrodená komplexná vada srdca a veľkých srdcových ciev, pričom sa vyskytuje najmä v detskom veku a liečba je chirurgická. Podobne je to aj pri ďalšej vrodene srdcovej vade komorovej alebo sieňovej prepážky. Pri tomto ochorení dochádza k miešanu odkysličenej a okysličenej krvi v srdci z dôvodu defektu prepážok v srdci.

Cystická fibróza je tiež dedičné ochorenie, ktoré je zatiaľ neliečiteľné a prejavuje sa neprospievaním, problémami s trávením a pečeňou a najviac napáda dýchací a tráviaci systém, čiže pľúca a črevá. Neprospievanie je prítomné aj ako jeden zo symptómov pri fenylketonúrii, čo je dedičná porucha metabolizmu niektorých kyselín a enzýmov. V každom prípade, ak sú strata hmotnosti alebo pomalé priberanie na váhe prítomné bez zjavných vonkajších príčin, je vždy lepšie navštíviť lekára.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Neprospievanie patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: pomalé priberanie na váhe
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
V tehotenstve dajte pozor na chudokrvnosť. Aké má príčiny, príznaky? V tehotenstve dajte pozor na chudokrvnosť. Aké má príčiny, príznaky?

Tehotenstvo predstavuje určitú záťaž pre celý organizmus. Srdce i pľúca už nepracujú len pre jedno telo. Zvyšuje sa objem krvi, ktorá sa musí postarať i o potreby nenarodeného dieťaťa. S...

Vianočné sviatky - psychická záťaž, depresie, samovraždy Vianočné sviatky - psychická záťaž, depresie, samovraždy

Hovorí sa, že Vianoce sú sviatkami radosti a pokoja. Je ale táto zaužívaná terminológia skutočne pravdivá? Psychológovia si to nemyslia! V skutočnosti je predvianočný stres a...

Ako na jedálniček pre pacientov s celiakiou? + Dôležité obmedzenia Ako na jedálniček pre pacientov s celiakiou? + Dôležité obmedzenia

Celiakia  je novodobé ochorenie. Existovala aj v minulosti, ale pôvod zdravotných ťažkostí bol dlho nejasný. Prejavy boli závislé od stravovacích návykoch . Časom sa prišlo na...

Prepadla vás nervozita a stres? V tehotenstve ich treba minimalizovat Prepadla vás nervozita a stres? V tehotenstve ich treba minimalizovat

Nervozita a stres majú vplyv na človeka, či už si to uvedomujeme alebo nie. Ak sa jedná o dlhodobé faktory alebo stavy, môžu ovplyvniť zdravie aj u doteraz zdravého jedinca....

Parazity, naše zdravie a domáci miláčikovia Parazity, naše zdravie a domáci miláčikovia

Domáci miláčikovia sú súčasťou mnohých domácností. Dôležitá je správna starostlivosť, aby aj naďalej zostali zdrojom radosti a nie pôvodcom komplikácií. 

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.