späť na zoznam príznakov

Máte problém s priberaním na váhe? Spoznajte príčiny

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Máte problém s priberaním na váhe? Spoznajte príčiny
Zdroj foto: Getty images

Priberanie na váhe je problém, ktorý môže mať príčinu v nesprávnej životospráve. Často je problém genetická predispozícia. V niektorých prípadoch je potrebné hľadať príčinu v ochorení. Počas tehotenstva je určitý nárast váhy žiaduci.


Trápi vás priberanie na váhe? Zdá sa vám nevysvetliteľné? Alebo je za ním nadbytok stravy? 

Vo všeobecnosti môže za nadváhu a priberane u zdravých ľudí nesprávny spôsob života. Hlavne preto, že majú nadmerný príjem potravín, nedostatok pohybu, sedavý spôsob života a v niektorých prípadoch aj zvýšenú úroveň stresu.

Na priberaní sa podieľajú tri hlavné faktory, a to:

 • genetická predispozícia
 • zvýšený príjem energie
 • znížený energetický výdaj

Pokiaľ je zvýšený kalorický príjemznížená fyzická aktivita, dochádza k ukladaniu tukových zásob v tele a človek priberá na váhe. Niekedy môže byť zníženie fyzickej aktivity spôsobené aj objektívnymi faktormi, napríklad ak má človek obmedzený pohyb v dôsledku úrazu alebo rekonvalescencie.

Hamburger a okolo neho krajčírsky meter
rozhoduje kvalita stravy, príjem a výdaj energie. Zdroj foto: Getty images

Na druhú stranu, vplyv na tlstnutieaj kvalita stravy, ktorú človek prijíma. Čiže z nezdravej stravy sa priberá viac. Samozrejme, v tomto prípade je potrebná úprava stravy vzhľadom na výdaj energie.

Avšak, priberanie na váhe je typickým symptómom viacerých ochorení. Tie spadajú hlavne pod poruchy príjmu potravy. Ale dôvodom priberania môžu byť aj iné príčiny, napríklad hormonálne.

Na priberaní na váhe sa môžu podieľať tieto nechorobné stavy:

 • nevyvážená strava, nedostatok vitamínov a minerálov
 • nevhodná diéta, telo si kompenzuje nedostatok živín ukladaním zásob
 • niektoré lieky, ako sú napríklad antidepresíva, steroidy, antihistaminiká
 • hormonálna antikoncepcia
 • menopauza
 • nedostatok spánku

Chorobné príčiny priberania na váhe

Krajčírsky meter okolo pásu, meranie obvodu, nadváha, obezita
Nadváha a obezita ako dôsledok poruchy príjmu stravy. Zdroj foto: Getty images

Najčastejšou príčinou priberania na váhe je obezita, čo je porucha výživy. Dnes už civilizačné ochorenie postihujúce čoraz viac spoločnosti. Pri obezite dochádza k nadmernému ukladaniuhromadeniu tukových zásob v organizme.

Pričom, má na to vplyv pokojový metabolizmus jedinca, ale aj vek, pohlavie, genetické predispozície a tiež aj hormonálne zmeny. Najdôležitejší je ale pohyb a nedostatok pohybu spojený s nadbytkom stravy.

Priberanie na hmotnosti je prítomné aj pri metabolických poruchách a ochoreniach, napríklad pri metabolickom syndróme. Tento syndróm postihuje skoro tretinu populácie. Metabolický syndróm je názov pre spojenie cukrovky 2. typu, vyššieho krvného tlaku a obezity.

Ochorenie negatívne vplýva na cievy, srdce, pretože zhoršuje aterosklerózu. Človek trpiaci týmto syndrómom má typicky zvýšenú hladinu cukru v krvi, vysoký cholesterolkrvný tlak. Prítomná je aj nadváha.

Na zvyšovanie váhytlstnutie majú vplyv napríklad aj hladiny hormónov a tiež metabolizmus, ktorý je u každého človeka iný. Niekedy môže byť za priberaním aj ochorenie tráviacej sústavy.

Príkladom priberania na váhe je vred na dvanástniku. Bolesť je prítomná nalačno, čo núti človeka neustále prijímať potravu. A to preto, aby sa vyhol bolesti.

Veľakrát sa vyskytuje priberanie na váhe aj u ľudí s cukrovkou. Zhoršuje ho aj málo pohybunezdravý životný štýl. Často je príčinou nedodržiavanie diéty a liečby cukrovky. Pri ochorení cukrovky sa využíva inzulín, tabletky alebo diéta.

Ako už bolo spomenuté, aj hormonálne výkyvy a zvýšená hladina niektorých hormónov v tele môže spôsobiť priberanie na váhe a tlstnutie. Prítomné je u žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, ale to je tiež veľmi individuálne.

Na syndróm polycystických ovárií je možné myslieť v prípade, že sa k priberaniu pridružuje porucha menštruačného cyklu či neplodnosť. Okrem toho je možné sledovať zvýšené ochlpenie. Často sa pridružuje cukrovka, vysoký krvný tlak.

Problémy nastávajú aj pri hypotyreóze, čo je ochorenie štítnej žľazy. Pri hypotyreóze dochádza k nedostatočnej produkcii hormónov. V dôsledku toho sa spomaľuje celý organizmus, tiež sa spomalí metabolizmusperistaltika čriev a človek priberá na váhe.

Pri hypotyreóze je možné sledovať ďalšie príznaky, a to ospalosť, suchú kožu, anémiu. U mužov môže spôsobiť impotenciu a u žien neplodnosť. Na priberaní váhy sa môže podieľať aj nadprodukcia hormónov nadobličiek.

Niekedy sa priberaním na váhe prejavuje spánkové apnoe. Ochorenie spôsobuje zastavenie dýchania počas spánku na krátku dobu. Toto zastavenie môže súvisieť aj s anatomickými zmenami v oblasti krku. A to aj z dôvodu vyššej telesnej hmotnosti.

Sendvič, meter, príbytok na váhe ako následok ochorenia
Chorobné stavy ako následok príbytku na váhe aj pri vyváženej strave. Zdroj foto: Getty images

Niektoré ostatné chorobné príčiny priberania:

 • Cushingov syndróm
 • zlyhanie obličiek, pozor na rýchle priberanie na váhe a opuchy tela
 • ochorenia srdca
 • zlyhanie pečene
 • alkoholizmus

Nedostatok pohybu vedie k nadváhe, ak výdaj príjem energie prevyšuje jeho výdaj. A tak sa to stáva aj pri ochoreniach pohybového aparátu. Okrem spomínaného úrazu sa môžu vyskytnúť artrózy, ochorenia chrbtice či svalov.

Zlý psychický stav, depresie a iné psychiatrické poruchy môžu byť za priberaním. Dlhodobý stres, vysoké pracovné zaťaženie, ale aj nedostatok spánku majú u niektorých ľudí vplyv na telesnú hmotnosť.

Priberanie na váhe počas tehotenstva

Priberanie v tomto období je prirodzené. Samotný plod váži približne 3 - 4 kilogramy, váhu zvyšuje aj placenta, plodový obal, plodová voda, zvýšené množstvo krvi, zväčšené prsné žľazy a samozrejme, aj tukové tkanivo.

Tehotná žena
Prirodzený prírastok váhy počas tehotenstva 10 - 16 kg. Zdroj foto: Getty images

Aká hodnota kíl navyše je počas tehotenstva v norme?

Uvádza sa, že pribrať by sa malo minimálne 7 kilogramov telesnej hmotnosti. Avšak, úplne normálny je príbytok na hmotnosti okolo 10 - 16 kilogramov

Zvýšený energetický nárok si vyžaduje aj vyšší príjem stravy. Samozrejme, v tomto období je držanie diéty, a to hlavne redukčnej nevhodné. Tak ako obezita, ani podvýživa nie sú počas tehotenstva dobré.

Pri podvýžive je nedostatkom živín ohrozený aj plod. Častý je problém so samotným otehotnením alebo udržaním tehotnosti. Pri obezite je riziko vzniku cukrovky, vysokého krvného tlaku, a teda preeklampsie.

Tabuľka uvádza rozdelenie približného prírastku váhy pred koncom tehotenstva

Názov Približná hmotnosť
Plod 3 - 4 kg 
Maternica 1 - 1,5 kg
Plodový obal a voda 1,5 kg
Zvýšený objem krvi 1,5 kg
Zväčšenie prsných žliaz 0,5 kg
Zadržiavaná voda v tele 2 kg
Príbytok telesného tuku 2 - 3 kg
Infografika znázorňuje najčastejšie príčiny priberania na váhe
Zhrnutie najčastejších príčin priberania váhy

Video o príčinách priberania váhy u žien

Video o príčinách priberania váhy u žien

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Máte problém s priberaním na váhe? Spoznajte príčiny patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: tlstnutie, priberanie, zvyšovanie váhy, tučnieť
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?

Ak ste tehotná, alebo tehotenstvo plánujete, určite vás zaujíma, čo sa bude diať s vami a s vašim bábätkom počas najbližších týždňov.

13. týždeň tehotenstva (TT): Aká je veľkosť dieťaťa? + Zdravá strava ako dôležitá súčasť 13. týždeň tehotenstva (TT): Aká je veľkosť dieťaťa? + Zdravá strava ako dôležitá súčasť

Len nedávno ste sa dozvedeli, že ste tehotná a už ste v 13. týždni tehotenstva. U plodu začína obdobie rýchleho rastu a u vás začína vykúkať bruško, ktoré sa bude zaobľovať. 

28. týždeň: Ako začína 7. mesiac tehotenstva? Zmeny u ženy i dieťaťa 28. týždeň: Ako začína 7. mesiac tehotenstva? Zmeny u ženy i dieťaťa

Začínate 7. mesiac tehotenstva a posledný 3. Trimester,  ktorý končí pôrodom vytúženého bábätka. Tak sa poďme spolu pozrieť, ako sa vaše dieťatko vyvíja v tomto týždni a čo môžete...

29. týždeň tehotenstva (29. TT): Čo vás čaká? Prvý úsmev v brušku 29. týždeň tehotenstva (29. TT): Čo vás čaká? Prvý úsmev v brušku

Už ste v 29. týždni tehotenstva. Ten čas tak rýchlo letí a vám ostáva 11 týždňov do termínu. Poďme si prečítať ako prebieha tento týždeň tehotenstva a ako sa vaše dieťatko vyvíja. 

30. týždeň tehotenstva. Každým dňom o niečo väčšie? 30. týždeň tehotenstva. Každým dňom o niečo väčšie?

Rast tehotenského bruška stále pokračuje a tak aj rast vášho dieťatka, ktoré je každým dňom väčšie.

Naposledy aktualizované 23.02.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.