- mayoclinic.org - Cervical dystonia
- verywellhealth.com - Meningitis
Postihli vás problémy so zdvihnutím hlavy? Aké majú hlavné príčiny?
Problémy so zdvihnutím hlavy vznikajú z rôznych príčin. Niekedy sa jedná o bežné prechladnutie, inokedy môže ísť o vážne ochorenie.
Brada je položená blízko k hrudníku alebo na hrudníku a z rôznych príčin nie je možné ju vôľovo dať späť do prirodzenej (fyziologickej) polohy.
Poznáme niekoľko príčin týchto ťažkostí. Niektoré môžu súvisieť s prievanom, prechladnutím, iné vyžadujú špeciálnu diagnostiku.
Všeobecne novovzniknuté ťažkosti tohto typu väčšinou súvisia s neurologickým problémom, ale vyskytujú sa aj poúrazovo. Niekedy vznikajú problémy so zdvihnutím hlavy náhle (akútne), inokedy sa začnú objavovať postupne (prolongovane) či skryto (latentne).
Často sa tieto ťažkosti objavujú pri dlhodobom nesprávnom držaní tela. To môže viesť k vzniku charakteristického ochorenia krčno-chrbticovej oblasti.
Môže sa však jednať aj o autoimunitné ochorenie, ktoré vedie k tomuto príznaku.
Príčiny
Medzi hlavné príčiny vzniku problémov so zdvihnutím hlavy radíme:
- Torticolis (cervikálna dystónia) – môže vznikať z rôznych príčin (prechladnutie, úraz, ...), jedná sa o stav, kedy je neprimerane stiahnutý kývač hlavy na jednej strane, kývače hlavy sú asymetricky napäté, hlava je uklonená do jednej strany, napäté sú aj záhlavné svaly, je prítomná bolestivosť a porucha hybnosti
- Cervikokraniálny syndróm – bolesti hlavy súvisiace s ochorením krčnej časti chrbtice. Sú spojené s nemožnosťou predklonu, záklonu, prípadne úklonu hlavy do strán, môžu byť prítomné pocity mravenčenia či pichania v záhlaví, aj bolestivosť na pohmat
- Cefalea – bolesti hlavy, z napätia alebo migrenózne, kedy pacient hľadá úľavovú polohu a kŕčovito zabraňuje akejkoľvek zmene polohy hlavy
- Infekcia – prevažne meningitídy (zápal mozgových blán) či meningoencefalitídy (zápal mozgových blán a mozgu) – spôsobené patogénmi ako Borrelia burgdorferi, vírus kliešťovej encefalitídy, herpetická meningitída, Clostridium tetani a podobne
- Neurologické ochorenia – náhla cievna mozgová príhoda (nedokrvenie či krvácanie mozgu), subarachnoidálne krvácanie, amyotrofická laterálna skleróza, sclerosis multiplex a pod., tumory mozgu a miechy
- Úrazy – tzv. kraniotraumy (úrazy hlavy) so zakrvácaním pod pleny mozgové, úraz krčnej chrbtice pri páde a podobne
- Myastenia gravis – vzácne autoimunitné ochorenie, postihujúce miesto nervosvalového spojenia, prítomný syndróm poklesnutej hlavy (z angl.literatúry „dropped head“)
- Tumory – benígne a malígne tumory oblasti hlavy a krku
Zaujímavosti
Kliešťová encefalitída či borelióza sú ochorenia, ktorých vektorom je kliešť obyčajný (Ixodes ricinus).
Pri cervikokraniálnom syndróme sa často vyskytujú kostné výrastky stavcov. Tie tlačia na záhlavné nervy a to spôsobuje bolesti či pocity tŕpnutia záhlavia. Môžu tu byť prítomné aj iné degeneratívne zmeny stavcov či vysunuté medzistavcové platničky.
Pri sklerosis multiplex môžu byť u pacienta oslabené svaly krku a záhlavia, nie je to však pravidlom.
Na diagnostiku ochorení, ktoré vedú k problémom so zdvíhaním hlavy, sa používajú okrem základných odberov krvi aj zobrazovacie metódy či lumbálna punkcia.
Prevencia a liečba
Aby sme predišli týmto ťažkostiam, je potrebné vyvarovať sa spánku v miestnosti s prievanom (nočný prievan).
Pokiaľ je to možné, je vhodné pravidelné cvičenie, prechádzky či plávanie. Tieto zlepšujú držanie tela a pomáhajú predchádzať problémom hlavne chrbticového charakteru.
Po náhlej cievnej mozgovej príhode je prístupná pacientom séria cvikov, ktoré zlepšujú ich motoriku a pomáhajú sa im navrátiť sa do bežného života.
Správne dychové cvičenia vedú k optimálnemu držaniu hrudného koša nad bránicou. To vedie aj k spevneniu chrbticového svalstva.
Vynechanie fajčenia zlepšuje celkovú kondíciu a výkonnosť, pomáha predísť vzniku onkologických ochorení.
Je dôležité hlavne pri chrbticových ochoreniach dodržiavať vertebropatický režim. To znamená vyvarovať sa zdvíhaniu ťažkých bremien, vyvarovať sa rotáciám v driekovej oblasti, všímať si bolestivosť a neísť proti bolesti pri vykonávaní pohybov.
Hlavne pacienti po prekonaní infekcie nervového systému či iného neurologického ochorenia sú častejšie náchylnejší k pádom. Tu sú vhodné posiľovacie cviky chôdze, barla, chodítko či asistencia.
Z liekov sa používajú tie, ktoré sa snažia pomôcť odstrániť prvotnú príčinu. Pri zápale mozgových blán sa lieči antibiotickou liečbou, pri jednejj z foriem mozgovej príhody sa používajú lieky na riedenie krvi.
Reflexná liečba obstrekom do kože sa uplatňuje pri krčnej dystonii, ale aj pri bolestiach hlavy krčno-chrbticového charakteru.
Okrem analgetickej (protibolestivej) liečby sa podávajú niekedy aj myorelaxanciá (lieky na uvoľnenie svalstva).
Pri myastenií gravis sa podávajú hlavne imunosupresíva (lieky na potlačenie imunity).
Niekedy je potrebná chirurgická liečba. Jedná sa hlavne o stavy po úraze hlavy, kedy je potrebný rýchly zákrok s cieľom záchrany života pacienta.
Choroby s príznakom "Problémov so zdvihnutím hlavy"
Zaujímavé zdroje informácií
Súvisiace
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →