späť na zoznam príznakov

Problémy so zdvihnutím hlavy

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Problémy so zdvihnutím hlavy môžu mať rôzny pôvod, či už ide o problémy so svalmi lokálneho charakteru, alebo o problémy spôsobené nejakými zápalovými či infekčnými ochoreniami v organizme. Veľmi často dochádza nielen k problémom so svalmi, ktoré sú zodpovedné za dvíhanie hlavy, ale aj so svalmi v iných častiach tela. niektoré ochorenia nervovej sústavy sa tiež premietajú do problémov so zdvíhaním hlavy alebo jej ďalšími pohybmi.

Vo vzpriamenej polohe udržujú hlavu miechové reflexy, takže v prípade, že sú narušené, dochádza k problémom či už so zdvihnutím hlavy, prípadne aj k problémom s udržaním hlavy v neskleslej, ale vzpriamenej polohe. Pri poruchách krčnej miechy alebo svalov v tejto oblasti tak dochádza aj k poruchám držania hlavy. Tiež viacero ochorení centrálnej nervovej sústavy môže mať za následok poruchu miechových reflexov, avšak ide o vážne choroby, ktoré sa prejavujú aj inak.

Veľakrát je problém aj v zablokovaní miechových koreňov medzi platničkami, ktoré môžu byť napríklad priškrtené a tak spôsobovať veľké bolesti a tiež problémy so zdvihnutím hlavy. Kostra chrbtice a miechy je veľmi náročná a náchylná na poruchy a poranenia aj pri rôznych zraneniach, pádoch alebo narazeniach a preto môžu byť jej problémy spôsobené predošlým úrazom. V tomto prípade je potrebné čo najskôr navštíviť pohotovosť alebo privolať záchrannú službu.

Pri niektorých infekčných ochoreniach dochádza k strnulosti hlavy aj v dôsledku strnulosti svalstva na krku a v tvári, napríklad pri tetanuse. Ide o bakteriálne infekčné ochorenie spôsobené baktériou Clostridium tetani, ktorá sa do tela dostane najčastejšie cez otvorenú ranu či poranenie. Nastávajú svalové kŕče a stuhnutosť svalov po celom tele a teda aj na krku alebo na tvári. Prítomný je aj tzv. sardonický kŕč mimických svalov, ktorým sa obmedzí ich pohyblivosť.

Poruchy so zdvihnutím hlavy môžu mať aj nervový pôvod a príčinu. Napríklad pri obrne niektorých nervov a svalov v oblasti krku, tvári alebo krčnej chrbtice dochádza tiež k problémom so zdvíhaním či ohýbaním hlavy. Pri aseptickej meningitíde, čo je jedna z foriem obrny, dochádza tiež k stuhnutí svalstva šije a tiež k neschopnosti ohnúť hlavu, prípadne pri paralytickej poliomyelitíde dochádza k zasiahnutiu svalov, ktoré sú inervované hlavovými nervami.

Poruchy so zdvihnutím hlavy nastávajú aj pri myopatii, čo je ochorenie svalstva, ktoré je nervového pôvodu. Má viacero foriem, medzi nimi napríklad aj svalovú dystrofiu, čo je genetické ochorenie charakteristické ochabovaním kostrového svalstva. Hlavným príznakom je svalová slabosť. Tá je prítomná aj pri myostíde, čiže zápale svalu. Ak tento zápal postihne svaly krku a šiji, dochádza k svalovej slabosti v tejto oblasti a človek má problémy aj so zdvihnutím hlavy.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Problémy so zdvihnutím hlavy patri medzi príznaky Pohybového aparátu
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
3 príznaky, ktoré sprevádzajú bolesť krčnej chrbtice. Poznáte príčiny? 3 príznaky, ktoré sprevádzajú bolesť krčnej chrbtice. Poznáte príčiny?

Krčná chrbtica je dôležitá z viacerých dôvodov. Jej najdôležitejšia úloha je chrániť miechu, ktorá ňou prechádza. Jej druhá a nezanedbateľná úloha je zabezpečovať pohyb a oporu hlave. 

Aké sú možnosti liečby sklerózy multiplex? Aké sú možnosti liečby sklerózy multiplex?

Skleróza je závažné neurodegeneratívne ochorenie postihujúce prevažne mladých ľudí. Plne rozvinuté ochorenie významným spôsobom zasahuje do kvality života pacienta , ale aj jeho...

Zdravé kĺby: Ako si vieme pomôcť? Zdravé kĺby: Ako si vieme pomôcť?

Kĺby a kĺbové spoje sú anatomické štruktúry nášho tela, ktoré denne zaťažujeme bez toho, aby sme si to uvedomovali. Je od nich závislý každý náš pohyb. Udržiavanie kĺbov zdravých je...

Vojtova metóda. Pri ktorých diagnózach je prínosom? Vojtova metóda. Pri ktorých diagnózach je prínosom?

Vojtova metóda je metóda založená na princípe reflexnej lokomócie . Jej objaviteľ Václav Vojta pomocou nej dosiahol obdivuhodné pokroky u detských pacientov s detskou obrnou. Čo to...

Zatočte s artrózou Zatočte s artrózou

Artróza tvorí iba zlomok ochorení pohybového aparátu. Vzhľadom na stúpajúcu tendenciu starších pacientov sa s ňou však stretávame čoraz častejšie. Jedná sa o degeneratívne ochorenie...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.