späť na zoznam príznakov

Ranná stuhnutosť kĺbov

Autor: Michal Hrebík

Ranná stuhnutosť kĺbov môže postihovať menšie aj väčšie kĺby, najčastejšie sa však jedná o menšie kĺby na ruke, ktoré nemôže človek ohnúť. Tento stav môže byť časovo ohraničený napríklad len na niekoľko minút, ale môže sa jednať aj o dlhé hodiny, takže človek má problémy napríklad aj počas doobedňajších hodín. V prípade, ak tento stav postihne napríklad kĺby na dolných končatinách, človek má problémy s pohybom a akoukoľvek činnosťou či prácou.

Niekedy dochádza k stuhnutosti kĺbov aj vplyvom preťaženia napríklad z predchádzajúceho dňa, kedy človek držal napríklad ruky v neprirodzenej polohe pri práci s počítačom, prípadne má kĺby unavené z predošlej športovej či inej fyzickej aktivity. Za stuhnutosťou aj počas dňa môžu rôzne zápalové alebo degeneratívne ochorenia kĺbov, pokiaľ je stuhnutosť prítomná len počas rána, môže to byť príznak tiež nejakého ochorenia pohybového aparátu, alebo len únava.

Najčastejšie trápi ľudí s rannou stuhnutosťou kĺbov artritída, čo je zápalové ochorenie kĺbov. Môže mať viac foriem, či už infekčnú alebo neinfekčnú. Neinfekčná má najčastejšie pôvod v autoimunitnom procese, kedy imunitný systém napadá vlastné tkanivo a typickým príkladom takejto formy je reumatoidná artritída, ľudovo nazvaná aj reuma. Ide o kĺbové ochorenie, ktoré sa vyskytuje najčastejšie na kĺboch ruky, zápästia a členkoch, niekedy aj na kolenách.

Práve pre túto formu je typická práve ranná stuhnutosť kĺbov, ale artritída má aj iné formy. Medzi neinfekčné patrí napríklad dnavá artritída, čo je metabolické ochorenie vedúce k zápalu kĺbov spôsobené zvýšenou hladinou kyseliny močovej v krvi, ktorá sa v podobe kryštálov ukladá v kĺboch. Čo sa týka infekčných foriem artritídy, ide buď o zápaly spôsobené vírusom alebo baktériou a tieto zápaly najčastejšie vznikajú prestupom infekcie z okolia kĺbu priamo do neho.

Medzi ochorenia pohybového aparátu, pri ktorých možno pozorovať stuhnutosť kĺbov ráno, ale napríklad aj počas dňa, patrí tiež Bechterevova choroba. Ide o chronické a zápalové ochorenie kĺbov, ktoré začína už vo veku do 30 rokov a rozvíja sa pomerne pomaly. Typické je tuhnutie kĺbov, v ktorých dochádza k nahradzovaniu mäkkého a pružného tkaniva tuhým tkanivom. Ide najčastejšie o nahradenie väzivového a chrupavkového tkaniva kostným tkanivom.

Medzi najčastejšie ochorenia pohybého typu patrí aj artróza, čo je nezápalové, ale degeneratívne ochorenie, ktoré postihuje viaceré kĺby v tele, či už veľké nosné, napríklad na bokoch a kolenách, ale aj menšie kĺby na rukách. Ochorenie spočíva najmä v postupnej strate kĺbovej chrupavky, čím sa znižuje aj ohybnosť kĺbu. Typická je aj ranná stuhnutosť kĺbov. Viaceré tieto kĺbové ochorenia postihujú aj súčasne viac kĺbov, napríklad pri rôznych polyartritídach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Je plank účinnejší ako brušáky? Ako ho cvičiť správne? Je plank účinnejší ako brušáky? Ako ho cvičiť správne?

Plank je základný cvik pre posilnenie hlbokého stabilizačného systému tela. Je to vhodná alternatíva brušákov. Môže byť pravda, že je dokonca lepší?

Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice? Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice?

Bolesti chrbta a krčnej chrbtice znepríjemňujú život mnohým z nás. Účinná pomoc však existuje.

Syndróm zmrznutého ramena: Príčiny, prejavy, liečba? Čo pomáha na bolesť Syndróm zmrznutého ramena: Príčiny, prejavy, liečba? Čo pomáha na bolesť

Trápia vás bolesti ramena počas aktivity, pokoja a hlavne v noci? Je pohyb v ramene značne obmedzený? Možno aj vy trpíte syndrómom zmrznutého ramena . Čo toto ochorenie presne...

Reuma škodí organizmu a v každom veku: Prečo vzniká a aké má príznaky? Reuma škodí organizmu a v každom veku: Prečo vzniká a aké má príznaky?

Reuma je ochorením, ktoré spájame hlavne s bolestivými kĺbmi. Potrebné je však vedieť, že škodí celému organizmu, a to v každom veku, nevyhýba sa deťom ani mladým.

Zdravé kĺby: Ako im pomôcť? Čo je dobré na výživu, premazanie + cviky Zdravé kĺby: Ako im pomôcť? Čo je dobré na výživu, premazanie + cviky

Kĺby a kĺbové spoje sú anatomické štruktúry nášho tela, ktoré denne zaťažujeme bez toho, aby sme si to uvedomovali. Je od nich závislý každý náš pohyb. Udržiavanie kĺbov zdravých je...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.