Tento druh bolesti je výsledkom degeneratívnych zmien, ktoré nie sú prítomné iba vo vyššom veku. Bolesti kĺbov sa vyskytujú často, ako následok infekčného ochorenia, zápalu alebo príznak iného ochorenia, a to napríklad chrípky. Veľmi často sú dôsledkom neprimeranej záťaže a zlého držania tela. Spôsobí ju aj nevhodná obuv.
Choroby s príznakom "bolesti kĺbov"
- Juvenilná idiopatická artritída
- Prekryté syndrómy a zmiešaná choroba spojiva
- Psoriatická artritída
- Systémový lupus erythematosus
- Reumatoidná artritída
- Reaktívna artritída
- Septická artritída
- Gonartróza
- Spondylartritída
- Nediferencovaná spondylartritída
- Enteropatická artritída
- Artróza
- Reumatická horúčka
- Bechterevova choroba
- Artritída
- Dna
- Sklerodermia
- Chrípka
- Vaskulitídy
- Ebola
- Axiálna spondylartritída
- Adenom hypofýzy
- Horúčka Dengue
- Hemofília
- Lymská borelióza
- Laryngitída
- Crohnovu chorobu
- Vertebrogénny algický syndróm
- Kliešťová encefalitída
- Infekčná endokarditída
- Leukémia
- Žihľavka
- Rubeola
- Sjögrenov syndróm
- Koronavírus - COVID 19
- Syfilis
- Lupienka - Psoriáza
- Myokarditída
- Zápal pľúc
- Chronický únavový syndróm
- Chlamýdiová infekcia
- Polymyozitída a dermatomyozitída
- Histamínová intolerancia
- Osýpky
- Kokcygodýnia - syndróm kostrče
- Pagetova choroba
- Tenisový lakeť
- Obezita
- Angína
- Metabolický syndróm
- Celiakia
- Zápal sedacieho nervu
- Žltačka
- Pemphigus
Byliny používané na bolesť kĺbov
Bolesť kĺbov môže súvisieť napríklad s preťažení kĺbov a končatín, prípadne s prirodzeným opotrebovaním, dočasnou únavou, neškodným prechladnutím.
Môže ísť o príznak vážnejšieho ochorenia.
Ochorenie sa týka buď samotného kĺbu, prípadne môže ísť len o sekundárny príznak iného ochorenia, ktoré má príčinu niekde inde.
Práve z toho dôvodu, by sa nemali symptómy súvisiace s bolestivým kĺbom nikdy podceniť a zanedbať.
Často sa pýtate:
Čo spôsobuje bolesť kĺbov a aké má príčiny?
Aké iné príznaky s ňou prebiehajú?
Ako sa jej zbaviť a pomôcť si?
Zeen collagen na bolesť kĺbov si môžete pozrieť TU
Vyskytuje sa po úraze
Práve úraz je častou príčinou bolesti kĺbov a kostí. Pri úraze môže ísť o narazenie, ale aj zlomeninu. Po páde alebo tupom poranení je vhodné vyšetrenie, pri ktorom sa používa RTG alebo CT.
O ďalšom potupe rozhoduje lekár, a to na základe vyšetrení.
Neprimeraná záťaž, držanie tela ale aj počasie
Bolesť kĺbov a svalov je častá po cvičení, ale aj po nadmernej fyzickej záťaži. Únava svalov a kĺbov sa prejavuje ako bolesť. Podľa druhu záťaže, môže práve záťaž a únava za bolesť kĺbov celého tela, ale aj jednotlivých častí.
Po cvičení je možné pociťovať bolesť chrbtice alebo končatín, ramien, lakťov, či kolien. Lokalizácia záleží od miesta pôsobenia záťaže alebo od toho, kde sa záťaž prenášala.
Podobne je to aj pri sedení alebo sedavej práci. Nadmerná záťaž, ktorá je vyvolaná polohou v sede na kĺby, spôsobí bolesť. Najčastejšie, ak je sedenie dlhodobé.
Vhodná je po určitej dobe, napríklad po hodine sedenia, zmena polohy, a to státie, či chôdza.
Za bolesťami kĺbov môže byť preťaženie nadváhou človeka, čo sa dá riešiť jedine zmenou životného štýlu a jedálnička. Zvyšovanie váhy nastáva aj v tehotenstve, kedy je tak isto prítomná zvýšená bolestivosť kĺbov.
Okrem toho sa počas tehotenstva zvyšuje celkový nárok na výživu. Nedostatok živín, vitamínov, minerálov a iných potrebných látok môže spôsobiť viacero príznakov, a taktiež aj bolesť kĺbov alebo svalov.
Významný faktor tvorí držanie tela. Nesprávna forma neprimerane a neprirodzene zaťažuje oblasť kĺbov, a to hlavne chrbtice. Dlhodobé negatívne pôsobenie vplýva na degeneratívne zmeny a samozrejme, aj na vznik bolesti.
S držaním tela a vhodnou polohou súvisí aj poloha v spánku. Aj použitie vhodného matraca. Napríklad, poloha na bruchu zaťažuje neprimerane chrbticu a hlavne jej krčnú oblasť. Následkom toho sú bolesti kĺbov, chrbtice v noci a po spánku.
Správna obuv je rozhodujúca. Zlá podrážka, nesprávne tvarovaná vložka, ale aj vysoké podpätky, či topánka čo tlačí, zvyšujú záťaž na kĺby dolných končatín a nôh. Následkom toho vznikajú bolesti nôh, členkov, kolien, ale aj bedier.
Niektorí ľudia sú citliví na zmenu počasia.
Zeen collagen na bolesť kĺbov si môžete pozrieť TU
Meteosenzitivita spôsobuje bolesť kĺbov a taktiež iné ťažkosti:
- bolesť hlavy
- svalov
- operačných jaziev
- bolesť v mieste zlomenín
- tráviace ťažkosti
- zmeny nálad
- malátnosť, slabosť, únavu
- poruchy koncentrácie
- ťažkosti s dýchaním

Ochorenia kĺbov
V prípade, že bolesti kĺbu nepredchádzal úraz, poranenie, pád, narazenie alebo iná externá príčina, prípadne, ak nebol nadmerne zaťažovaný fyzickou aktivitou, dá sa predpokladať, že ide o bolesť, ktorá je symptómom nejakého ochorenia.
Najčastejšie ide buď o primárnu bolesť, čiže problém je priamo v samotnom kĺbe. Veľakrát sa bolesťou prejavujú aj iné choroby v organizme, či už infekčné, zápalové alebo aj nádorové.
Ochorenia, ktoré priamo súvisia s kĺbmi, sa prejavujú na konkrétnom postihnutom kĺbe, prípadne na viacerých kĺboch naraz.
Ide napríklad o ťažkosti a choroby ako:
- zápal kĺbu, čiže artritídu
- reumatoidnú artridídu
- psoriatickú artritídu
- ochorenie DNA, je známa už od staroveku, ako choroba kráľov a vyšších vrstiev
- artrózu, osteoartrózu
- Bechterevovu chorobu
Zeen collagen na bolesť kĺbov si môžete pozrieť TU
Artritída je zas zápalové ochorenie týkajúce sa priamo konkrétneho kĺbu. Ochorenie môže mať infekčnú aj neinfekčnú formu. Tento názov aj združuje reumatoidnú artritídu, psoriatickú artritídu a aj ochorenie DNA.
Reuma, ako sa jej ľudovo hovorí, odborne reumatoidná artritída, je autoimunitné ochorenie. Postihuje predovšetkým malé kĺby. A to hlavne kĺby prstov, neskôr ruky samotnej a aj oblasť zápästia. Následne postihuje lakte, kolená a aj krčnú chrbticu.
DNA, teda lámka, je spôsobená nerovnováhou medzi vytváraním a vylučovaním kyseliny močovej a jej solí z organizmu. Pričom, ak je prebytok tejto kyseliny v tele, ukladá sa vo forme kryštálov a to najčastejšie v kĺboch. Ale tiež aj formou obličkových kameňov.
Bolesť sa prejavuje hlavne v oblasti kĺbov. Ako prvá vzniká bolesť kĺbov prstov, a to palca na nohe alebo ruke. Okrem bolesti je prítomný opuch, začervenanie a obmedzená hybnosť.
Existuje niekoľko rôznych foriem artritíd, ktoré sa tiež prejavujú bolesťami kĺbov.
Naopak veľké kĺby postihuje artróza, čo je degeneratívne, ale nezápalové ochorenie a vedie k postupnej strate kĺbovej chrupavky a k obmedzeniu hybnosti.

Bolesť čeľustného kĺbu vzniká pri poruchách temporomandibulárneho kĺbu. Okrem samotnej bolesti je možné cítiť bolesť v sánke, a to hlavne pri žuvaní, stuhnutie svalov, obmedzenú hybnosť, pukanie alebo praskanie v kĺbe, bolesť v uchu, pískanie v ušiach, ale aj bolesť za okom.
Tieto poruchy sa vyskytujú následkom úrazu, pri poruchách zhryzu, degeneratívnych ochoreniach, reume, ako následok škrípania zubov. Prítomné sú aj pri strese, depresii a aj po zápaloch.
Bechterevova choroba je ochorenie, ktoré sa vyvíja veľmi pomaly a prejavuje sa najmä tuhnutím kĺbov, ich bolesťami a veľakrát aj bolesťou chrbtice. Tuhnutie nastáva v dôsledku toho, že choroba spôsobuje nahradzovanie chrupavky a väziva v kĺbe kostným tkanivom, ktoré je tvrdé.
Viac informácií v kategórii: Ochorenia kĺbov
Ostatné ochorenia, ktoré sú príčinou bolestí kĺbov
To nie je všetko. Bolestivé kĺby sprevádzajú i rôzne iné choroby. A tie sa týkajú iných častí organizmu.
Príkladom je:
- chlamýdiová infekcia
- syfilis
- kvasinková infekcia
- kliešťova encefalitída
- lymská borelióza
- chrípka, známa bolesť svalov a kĺbov celého tela
- infekčná endokarditída
- zápal pľúc
- žltačka
- leukémia
- Crohnova choroba
- hemofília
- adenom hypofýzy
Zeen collagen na bolesť kĺbov si môžete pozrieť TU

Video o príčinách bolesti kĺbov
Video o príčinách bolesti kĺbov