späť na zoznam príznakov

Bolesť kĺbov: Čo ju spôsobuje, aké sú jej hlavné príčiny?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Bolesť kĺbov: Čo ju spôsobuje, aké sú jej hlavné príčiny?
Zdroj foto: Getty images

Tento druh bolesti je výsledkom degeneratívnych zmien, ktoré nie sú prítomné iba vo vyššom veku. Bolesti kĺbov sa vyskytujú často, ako následok infekčného ochorenia, zápalu alebo príznak iného ochorenia, a to napríklad chrípky. Veľmi často sú dôsledkom neprimeranej záťaže a zlého držania tela. Spôsobí ju aj nevhodná obuv.


Bolesť kĺbov môže súvisieť napríklad s preťažení kĺbov a končatín, prípadne s prirodzeným opotrebovaním, dočasnou únavou, neškodným prechladnutím.

Môže ísť o príznak vážnejšieho ochorenia.

Ochorenie sa týka buď samotného kĺbu, prípadne môže ísť len o sekundárny príznak iného ochorenia, ktoré má príčinu niekde inde.

Práve z toho dôvodu, by sa nemali symptómy súvisiace s bolestivým kĺbom nikdy podceniť a zanedbať.

Často sa pýtate:
Čo spôsobuje bolesť kĺbov a aké má príčiny? 
Aké iné príznaky s ňou prebiehajú? 
Ako sa jej zbaviť a pomôcť si? 

Vyskytuje sa po úraze

Práve úraz je častou príčinou bolesti kĺbov a kostí. Pri úraze môže ísť o narazenie, ale aj zlomeninu. Po páde alebo tupom poranení je vhodné vyšetrenie, pri ktorom sa používa RTG alebo CT.

O ďalšom potupe rozhoduje lekár, a to na základe vyšetrení.

Neprimeraná záťaž, držanie tela ale aj počasie 

Bolesť kĺbov a svalov je častá po cvičení, ale aj po nadmernej fyzickej záťaži. Únava svalov a kĺbov sa prejavuje ako bolesť. Podľa druhu záťaže, môže práve záťaž a únava za bolesť kĺbov celého tela, ale aj jednotlivých častí.

Po cvičení je možné pociťovať bolesť chrbtice alebo končatín, ramien, lakťov, či kolien. Lokalizácia záleží od miesta pôsobenia záťaže alebo od toho, kde sa záťaž prenášala.

Podobne je to aj pri sedení alebo sedavej práci. Nadmerná záťaž, ktorá je vyvolaná polohou v sede na kĺby, spôsobí bolesť. Najčastejšie, ak je sedenie dlhodobé.

Vhodná je po určitej dobe, napríklad po hodine sedenia, zmena polohy, a to státie, či chôdza.

Za bolesťami kĺbov môže byť preťaženie nadváhou človeka, čo sa dá riešiť jedine zmenou životného štýlu a jedálnička. Zvyšovanie váhy nastáva aj v tehotenstve, kedy je tak isto prítomná zvýšená bolestivosť kĺbov.

Okrem toho sa počas tehotenstva zvyšuje celkový nárok na výživu. Nedostatok živín, vitamínov, minerálov a iných potrebných látok môže spôsobiť viacero príznakov, a taktiež aj bolesť kĺbov alebo svalov.

Významný faktor tvorí držanie tela. Nesprávna forma neprimerane a neprirodzene zaťažuje oblasť kĺbov, a to hlavne chrbtice. Dlhodobé negatívne pôsobenie vplýva na degeneratívne zmeny a samozrejme, aj na vznik bolesti.

S držaním tela a vhodnou polohou súvisí aj poloha v spánku. Aj použitie vhodného matraca. Napríklad, poloha na bruchu zaťažuje neprimerane chrbticu a hlavne jej krčnú oblasť. Následkom toho sú bolesti kĺbov, chrbtice v noci a po spánku.

Správna obuv je rozhodujúca. Zlá podrážka, nesprávne tvarovaná vložka, ale aj vysoké podpätky, či topánka čo tlačí, zvyšujú záťaž na kĺby dolných končatín a nôh. Následkom toho vznikajú bolesti nôh, členkov, kolien, ale aj bedier.

Niektorí ľudia sú citliví na zmenu počasia.

Meteosenzitivita spôsobuje bolesť kĺbov a taktiež iné ťažkosti:

 • bolesť hlavy
 • svalov
 • operačných jaziev
 • bolesť v mieste zlomenín
 • tráviace ťažkosti
 • zmeny nálad
 • malátnosť, slabosť, únavu
 • poruchy koncentrácie
 • ťažkosti s dýchaním
Meniace sa počasie a bolesť kĺbov spolu súvisia
Bolesť kĺbov sa vyznačuje sezónnosťou, pričom ju zhoršuje i zmena počasia. Foto: Getty images

Ochorenia kĺbov

V prípade, že bolesti kĺbu nepredchádzal úraz, poranenie, pád, narazenie alebo iná externá príčina, prípadne, ak nebol nadmerne zaťažovaný fyzickou aktivitou, dá sa predpokladať, že ide o bolesť, ktorá je symptómom nejakého ochorenia.

Najčastejšie ide buď o primárnu bolesť, čiže problém je priamo v samotnom kĺbe. Veľakrát sa bolesťou prejavujú aj iné choroby v organizme, či už infekčné, zápalové alebo aj nádorové.

Ochorenia, ktoré priamo súvisia s kĺbmi, sa prejavujú na konkrétnom postihnutom kĺbe, prípadne na viacerých kĺboch naraz.

Ide napríklad o ťažkosti a choroby ako:

 • zápal kĺbu, čiže artritídu
 • reumatoidnú artridídu
 • psoriatickú artritídu
 • ochorenie DNA, je známa už od staroveku, ako choroba kráľov a vyšších vrstiev
 • artrózu, osteoartrózu
 • Bechterevovu chorobu

Artritída je zas zápalové ochorenie týkajúce sa priamo konkrétneho kĺbu. Ochorenie môže mať infekčnú aj neinfekčnú formu. Tento názov aj združuje reumatoidnú artritídu, psoriatickú artritídu a aj ochorenie DNA.

Reuma, ako sa jej ľudovo hovorí, odborne reumatoidná artritída, je autoimunitné ochorenie. Postihuje predovšetkým malé kĺby. A to hlavne kĺby prstov, neskôr ruky samotnej a aj oblasť zápästia. Následne postihuje lakte, kolená a aj krčnú chrbticu.

DNA, teda lámka, je spôsobená nerovnováhou medzi vytváraním a vylučovaním kyseliny močovej a jej solí z organizmu. Pričom, ak je prebytok tejto kyseliny v tele, ukladá sa vo forme kryštálov a to najčastejšie v kĺboch. Ale tiež aj formou obličkových kameňov.

Bolesť sa prejavuje hlavne v oblasti kĺbov. Ako prvá vzniká bolesť kĺbov prstov, a to palca na nohe alebo ruke. Okrem bolesti je prítomný opuch, začervenanie a obmedzená hybnosť.

Existuje niekoľko rôznych foriem artritíd, ktoré sa tiež prejavujú bolesťami kĺbov.

Naopak veľké kĺby postihuje artróza, čo je degeneratívne, ale nezápalové ochorenie a vedie k postupnej strate kĺbovej chrupavky a k obmedzeniu hybnosti.

Hlava a priehľad čeľustného kĺbu
Poruchy čeľustného kĺbu spôsobujú bolesť daného kĺbu, a to hlavne pri prežúvaní. Foto: Getty images

Bolesť čeľustného kĺbu vzniká pri poruchách temporomandibulárneho kĺbu. Okrem samotnej bolesti je možné cítiť bolesť v sánke, a to hlavne pri žuvaní, stuhnutie svalov, obmedzenú hybnosť, pukanie alebo praskanie v kĺbe, bolesť v uchu, pískanie v ušiach, ale aj bolesť za okom.

Tieto poruchy sa vyskytujú následkom úrazu, pri poruchách zhryzu, degeneratívnych ochoreniach, reume, ako následok škrípania zubov. Prítomné sú aj pri strese, depresii a aj po zápaloch.

Bechterevova choroba je ochorenie, ktoré sa vyvíja veľmi pomaly a prejavuje sa najmä tuhnutím kĺbov, ich bolesťami a veľakrát aj bolesťou chrbtice. Tuhnutie nastáva v dôsledku toho, že choroba spôsobuje nahradzovanie chrupavky a väziva v kĺbe kostným tkanivom, ktoré je tvrdé.

Viac informácií v kategórii: Ochorenia kĺbov

Ostatné ochorenia, ktoré sú príčinou bolestí kĺbov

To nie je všetko. Bolestivé kĺby sprevádzajú i rôzne iné choroby. A tie sa týkajú iných častí organizmu.

Príkladom je:

 • chlamýdiová infekcia
 • syfilis
 • kvasinková infekcia
 • kliešťova encefalitída
 • lymská borelióza
 • chrípka, známa bolesť svalov a kĺbov celého tela
 • infekčná endokarditída
 • zápal pľúc
 • žltačka
 • leukémia
 • Crohnova choroba
 • hemofília
 • adenom hypofýzy
Infografika znázorňuje príčiny bolesti kĺbov
Príčiny bolesti kĺbov na jednom mieste

Video o príčinách bolesti kĺbov

Video o príčinách bolesti kĺbov

Ďalšie zaujímavé zdroje

 • nurch.sk - stránka Národného ústavu reumatických chorôb a informácie o reume
 • wikiskripta.eu - informácie na Wikiskriptách o reume
 • celustnyklb.sk - stránka sa venuje poruche čelustného kĺbu
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Bolesťou kĺbov

Bolesť kĺbov: Čo ju spôsobuje, aké sú jej hlavné príčiny? patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: artralgia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako správne behať? Zmysel, význam, výhody a účinky behu pre zdravie Ako správne behať? Zmysel, význam, výhody a účinky behu pre zdravie

Beh ako taký je jednoduchá pohybová aktivita. Behať sa dá súťažne aj rekreačne. Pre radosť aj z dôvodu redukcie hmotnosti. Najdôležitejšie zo všetkého je však behať správne.

Chrípka u detí: Ako jej predchádzať, aký má priebeh a ako sa lieči? Chrípka u detí: Ako jej predchádzať, aký má priebeh a ako sa lieči?

September, deti začali chodiť do škôlok, škôl. Schladilo sa počasie, prichádza obdobie nachladnutí. Medzi každoročné sezónne ochorenie patrí aj chrípka.

Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice? Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice?

Bolesti chrbta a krčnej chrbtice znepríjemňujú život mnohým z nás. Účinná pomoc však existuje.

Pomáha domáca liečba a bylinky na zápal pľúc? Pomáha domáca liečba a bylinky na zápal pľúc?

Zápal pľúc je závažné ochorenie bez ohľadu na príčinu jeho vzniku. Jeho liečba by sa nemala podceňovať. V rámci prevencie a doplnenia terapie sú vhodnou alternatívou byliny a bylinné...

Ako vplýva klimatizácia na naše zdravie? + Choroby a nežiadúce účinky Ako vplýva klimatizácia na naše zdravie? + Choroby a nežiadúce účinky

Klimatizácia má slúžiť na zvýšenie komfortu v práci, doma či počas cestovania. Pri nesprávnom používaní a zanedbanej údržbe má negatívny vplyv na zdravie. Je pôvodcom chorôb dýchacieho,...

Naposledy aktualizované 17.09.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
artrostop - Andrea 25.08.2016 12:32

Robila som šport niekoľko rokov a po presťahovaní do Bratislavy som chcela rekreačne behávať ale dalo sa len na betóne, rok som k´ôli bolesti nebehala a potom mi mamka kúpila tento výrobok http://lieky24.sk/3366-walmark-proenzi-arthrostop-rapid-plus-180-90-tbl-8588004822467.html?search_query=proenzi+&results=7 a d vtedy je to už niekoľko rokov a som ok, nebolia ma kľby a dokonca si myslím, že mám aj lepšie vlasy a nechty hihi

Čo mi pomohlo

ArthroStop Rapid Plus tento http://lieky24.sk/3366-walmark-proenzi-arthrostop-rapid-plus-180-90-tbl-8588004822467.html?search_query=proenzi+&results=7