späť na zoznam príznakov

Bolesť kĺbov: Čo ju spôsobuje, aké sú jej hlavné príčiny?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Bolesť kĺbov: Čo ju spôsobuje, aké sú jej hlavné príčiny?
Zdroj foto: Getty images

Tento druh bolesti je výsledkom degeneratívnych zmien, ktoré nie sú prítomné iba vo vyššom veku. Bolesti kĺbov sa vyskytujú často, ako následok infekčného ochorenia, zápalu alebo príznak iného ochorenia, a to napríklad chrípky. Veľmi často sú dôsledkom neprimeranej záťaže a zlého držania tela. Spôsobí ju aj nevhodná obuv.


Choroby s príznakom "bolesti kĺbov"

Byliny používané na bolesť kĺbov

Bolesť kĺbov môže súvisieť napríklad s preťažení kĺbov a končatín, prípadne s prirodzeným opotrebovaním, dočasnou únavou, neškodným prechladnutím.

Môže ísť o príznak vážnejšieho ochorenia.

Ochorenie sa týka buď samotného kĺbu, prípadne môže ísť len o sekundárny príznak iného ochorenia, ktoré má príčinu niekde inde.

Práve z toho dôvodu, by sa nemali symptómy súvisiace s bolestivým kĺbom nikdy podceniť a zanedbať.

Často sa pýtate:
Čo spôsobuje bolesť kĺbov a aké má príčiny? 
Aké iné príznaky s ňou prebiehajú? 
Ako sa jej zbaviť a pomôcť si? 

Zeen collagen na bolesť kĺbov si môžete pozrieť TU

Vyskytuje sa po úraze

Práve úraz je častou príčinou bolesti kĺbov a kostí. Pri úraze môže ísť o narazenie, ale aj zlomeninu. Po páde alebo tupom poranení je vhodné vyšetrenie, pri ktorom sa používa RTG alebo CT.

O ďalšom potupe rozhoduje lekár, a to na základe vyšetrení.

Neprimeraná záťaž, držanie tela ale aj počasie 

Bolesť kĺbov a svalov je častá po cvičení, ale aj po nadmernej fyzickej záťaži. Únava svalov a kĺbov sa prejavuje ako bolesť. Podľa druhu záťaže, môže práve záťaž a únava za bolesť kĺbov celého tela, ale aj jednotlivých častí.

Po cvičení je možné pociťovať bolesť chrbtice alebo končatín, ramien, lakťov, či kolien. Lokalizácia záleží od miesta pôsobenia záťaže alebo od toho, kde sa záťaž prenášala.

Podobne je to aj pri sedení alebo sedavej práci. Nadmerná záťaž, ktorá je vyvolaná polohou v sede na kĺby, spôsobí bolesť. Najčastejšie, ak je sedenie dlhodobé.

Vhodná je po určitej dobe, napríklad po hodine sedenia, zmena polohy, a to státie, či chôdza.

Za bolesťami kĺbov môže byť preťaženie nadváhou človeka, čo sa dá riešiť jedine zmenou životného štýlu a jedálnička. Zvyšovanie váhy nastáva aj v tehotenstve, kedy je tak isto prítomná zvýšená bolestivosť kĺbov.

Okrem toho sa počas tehotenstva zvyšuje celkový nárok na výživu. Nedostatok živín, vitamínov, minerálov a iných potrebných látok môže spôsobiť viacero príznakov, a taktiež aj bolesť kĺbov alebo svalov.

Významný faktor tvorí držanie tela. Nesprávna forma neprimerane a neprirodzene zaťažuje oblasť kĺbov, a to hlavne chrbtice. Dlhodobé negatívne pôsobenie vplýva na degeneratívne zmeny a samozrejme, aj na vznik bolesti.

S držaním tela a vhodnou polohou súvisí aj poloha v spánku. Aj použitie vhodného matraca. Napríklad, poloha na bruchu zaťažuje neprimerane chrbticu a hlavne jej krčnú oblasť. Následkom toho sú bolesti kĺbov, chrbtice v noci a po spánku.

Správna obuv je rozhodujúca. Zlá podrážka, nesprávne tvarovaná vložka, ale aj vysoké podpätky, či topánka čo tlačí, zvyšujú záťaž na kĺby dolných končatín a nôh. Následkom toho vznikajú bolesti nôh, členkov, kolien, ale aj bedier.

Niektorí ľudia sú citliví na zmenu počasia.

Zeen collagen na bolesť kĺbov si môžete pozrieť TU

Meteosenzitivita spôsobuje bolesť kĺbov a taktiež iné ťažkosti:

 • bolesť hlavy
 • svalov
 • operačných jaziev
 • bolesť v mieste zlomenín
 • tráviace ťažkosti
 • zmeny nálad
 • malátnosť, slabosť, únavu
 • poruchy koncentrácie
 • ťažkosti s dýchaním
Meniace sa počasie a bolesť kĺbov spolu súvisia
Bolesť kĺbov sa vyznačuje sezónnosťou, pričom ju zhoršuje i zmena počasia. Foto: Getty images

Ochorenia kĺbov

V prípade, že bolesti kĺbu nepredchádzal úraz, poranenie, pád, narazenie alebo iná externá príčina, prípadne, ak nebol nadmerne zaťažovaný fyzickou aktivitou, dá sa predpokladať, že ide o bolesť, ktorá je symptómom nejakého ochorenia.

Najčastejšie ide buď o primárnu bolesť, čiže problém je priamo v samotnom kĺbe. Veľakrát sa bolesťou prejavujú aj iné choroby v organizme, či už infekčné, zápalové alebo aj nádorové.

Ochorenia, ktoré priamo súvisia s kĺbmi, sa prejavujú na konkrétnom postihnutom kĺbe, prípadne na viacerých kĺboch naraz.

Ide napríklad o ťažkosti a choroby ako:

 • zápal kĺbu, čiže artritídu
 • reumatoidnú artridídu
 • psoriatickú artritídu
 • ochorenie DNA, je známa už od staroveku, ako choroba kráľov a vyšších vrstiev
 • artrózu, osteoartrózu
 • Bechterevovu chorobu
Zeen collagen na bolesť kĺbov si môžete pozrieť TU

Artritída je zas zápalové ochorenie týkajúce sa priamo konkrétneho kĺbu. Ochorenie môže mať infekčnú aj neinfekčnú formu. Tento názov aj združuje reumatoidnú artritídu, psoriatickú artritídu a aj ochorenie DNA.

Reuma, ako sa jej ľudovo hovorí, odborne reumatoidná artritída, je autoimunitné ochorenie. Postihuje predovšetkým malé kĺby. A to hlavne kĺby prstov, neskôr ruky samotnej a aj oblasť zápästia. Následne postihuje lakte, kolená a aj krčnú chrbticu.

DNA, teda lámka, je spôsobená nerovnováhou medzi vytváraním a vylučovaním kyseliny močovej a jej solí z organizmu. Pričom, ak je prebytok tejto kyseliny v tele, ukladá sa vo forme kryštálov a to najčastejšie v kĺboch. Ale tiež aj formou obličkových kameňov.

Bolesť sa prejavuje hlavne v oblasti kĺbov. Ako prvá vzniká bolesť kĺbov prstov, a to palca na nohe alebo ruke. Okrem bolesti je prítomný opuch, začervenanie a obmedzená hybnosť.

Existuje niekoľko rôznych foriem artritíd, ktoré sa tiež prejavujú bolesťami kĺbov.

Naopak veľké kĺby postihuje artróza, čo je degeneratívne, ale nezápalové ochorenie a vedie k postupnej strate kĺbovej chrupavky a k obmedzeniu hybnosti.

Hlava a priehľad čeľustného kĺbu
Poruchy čeľustného kĺbu spôsobujú bolesť daného kĺbu, a to hlavne pri prežúvaní. Foto: Getty images

Bolesť čeľustného kĺbu vzniká pri poruchách temporomandibulárneho kĺbu. Okrem samotnej bolesti je možné cítiť bolesť v sánke, a to hlavne pri žuvaní, stuhnutie svalov, obmedzenú hybnosť, pukanie alebo praskanie v kĺbe, bolesť v uchu, pískanie v ušiach, ale aj bolesť za okom.

Tieto poruchy sa vyskytujú následkom úrazu, pri poruchách zhryzu, degeneratívnych ochoreniach, reume, ako následok škrípania zubov. Prítomné sú aj pri strese, depresii a aj po zápaloch.

Bechterevova choroba je ochorenie, ktoré sa vyvíja veľmi pomaly a prejavuje sa najmä tuhnutím kĺbov, ich bolesťami a veľakrát aj bolesťou chrbtice. Tuhnutie nastáva v dôsledku toho, že choroba spôsobuje nahradzovanie chrupavky a väziva v kĺbe kostným tkanivom, ktoré je tvrdé.

Viac informácií v kategórii: Ochorenia kĺbov

Ostatné ochorenia, ktoré sú príčinou bolestí kĺbov

To nie je všetko. Bolestivé kĺby sprevádzajú i rôzne iné choroby. A tie sa týkajú iných častí organizmu.

Príkladom je:

 • chlamýdiová infekcia
 • syfilis
 • kvasinková infekcia
 • kliešťova encefalitída
 • lymská borelióza
 • chrípka, známa bolesť svalov a kĺbov celého tela
 • infekčná endokarditída
 • zápal pľúc
 • žltačka
 • leukémia
 • Crohnova choroba
 • hemofília
 • adenom hypofýzy
Zeen collagen na bolesť kĺbov si môžete pozrieť TU
Infografika znázorňuje príčiny bolesti kĺbov
Príčiny bolesti kĺbov na jednom mieste

Video o príčinách bolesti kĺbov

Video o príčinách bolesti kĺbov

Ďalšie zaujímavé zdroje

 • nurch.sk - stránka Národného ústavu reumatických chorôb a informácie o reume
 • wikiskripta.eu - informácie na Wikiskriptách o reume
 • celustnyklb.sk - stránka sa venuje poruche čelustného kĺbu
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Bolesťou kĺbov

Bolesť kĺbov: Čo ju spôsobuje, aké sú jej hlavné príčiny? patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: artralgia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Vedľajšie účinky po očkovaní vakcínou proti ochoreniu COVID-19 Vedľajšie účinky po očkovaní vakcínou proti ochoreniu COVID-19

Každý výživový doplnok, liek, či vakcína má svoj hlavný účinok, ktorý je pre telo prospešný a vítaný.

MEĎ: Účinky na ľudské telo. Prečo je dôležitá? Aké zásady príjmu treba dodržiavať? MEĎ: Účinky na ľudské telo. Prečo je dôležitá? Aké zásady príjmu treba dodržiavať?

MEĎ a jej účinky na ľudské telo. Prečo je dôležitá a aké zásady platia pri jej príjme?

ŽELEZO v hlavnej úlohe. Čo by sme o ňom mali vedieť? Ako ho doplniť? ŽELEZO v hlavnej úlohe. Čo by sme o ňom mali vedieť? Ako ho doplniť?

Železo predstavuje pre ľudský organizmus nenahraditeľný kov, ktorý nachádza uplatnenie v širokom spektre základných biologických funkcií. V čom spočíva dôležitosť železa a čo nám hrozí v...

Antibiotiká bez lekárskeho predpisu – nájdeme ich v lekárni? Antibiotiká bez lekárskeho predpisu – nájdeme ich v lekárni?

Antibiotiká patria medzi jedny z najpoužívanejších liekov nielen u nás, ale aj vo svete. Sú v lekárni dostupné aj bez predpisu od lekára? Aké sú riziká ich nesprávneho používania a prečo...

Chrípka v tehotenstve. Je nebezpečná a ako sa lieči? Chrípka v tehotenstve. Je nebezpečná a ako sa lieči?

Nastalo obdobie zvýšeného výskytu ochorení dýchacích ciest. Medzi najčastejšie sezónne ochorenie patrí aj chrípka.

Naposledy aktualizované 11.11.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
artrostop - Andrea 25.08.2016 12:32

Robila som šport niekoľko rokov a po presťahovaní do Bratislavy som chcela rekreačne behávať ale dalo sa len na betóne, rok som k´ôli bolesti nebehala a potom mi mamka kúpila tento výrobok http://lieky24.sk/3366-walmark-proenzi-arthrostop-rapid-plus-180-90-tbl-8588004822467.html?search_query=proenzi+&results=7 a d vtedy je to už niekoľko rokov a som ok, nebolia ma kľby a dokonca si myslím, že mám aj lepšie vlasy a nechty hihi

Čo mi pomohlo

ArthroStop Rapid Plus tento http://lieky24.sk/3366-walmark-proenzi-arthrostop-rapid-plus-180-90-tbl-8588004822467.html?search_query=proenzi+&results=7