Z čoho môžu byť žlté bielka očí?

Z čoho môžu byť žlté bielka očí?
Zdroj foto: Getty images

Očné bielka majú za normálnych okolností bielu farbu. V prípade ochorenia môžu byť žlté. Tak je to napríklad aj pri zlyhaní funkcie pečene. Iným príkladom sú žlčníkové kamene. Horši stav je v prípade malígneho ochorenia. Môžeme ich spozorovať aj u novorodencov.

Žlté bielka očí sú obvykle príznakom pre zvýšenie bilirubínu v krvi. To je charakteristický symptóm žltačky, teda hepatitídy. Hepatitída je zvyčajne spojená aj so zožltnutím pokožky. Toto zožltnutie sa nazýva ikterus.

Okrem toho môže byť bilirubín zvýšený aj pri iných ochoreniach. Napríklad, pri Gilbertovom syndróme alebo pri Crigler-Najjarovom syndróme. Obvykle sa okrem zožltnutia bielka v očiach vyskytujú aj iné príznaky. Pokiaľ tomu tak nie je, najlepšie je aj tak navštíviť lekára kvôli diagnostike zažltnutia.

Hepatitída ako príčina ikteru

Najčastejšie sa žlté bielka spájajú s hepatitídou. A to žltačkou infekčného typu. Odborne sa tento príznak volá ikterus dochádza pri ňom k charakteristickému zažltnutiu. Zafarbí sa koža, sliznice a prítomné sú tiež žlté bielka v očiach.

Toto zažltnutie spôsobuje už zmienený bilirubín, ktorý je v prípade žltačky vo zvýšenej miere prítomný v krvi. Hepatitída ale nie je kožná choroba, ale infekčné ochorenie pečene. Pričom tá je napadnutá vírusovou infekciou, ktorá spôsobí poruchu funkcie.

Je viacero druhov vírusov hepatitídy. Ale u nás sa najčastejšie vyskytujú typy A, BC. Kým vírus typu A je najmenej závažný, pri type B je už možný prechod akútnej hepatitídy aj do chronickej formy. Najrizikovejším z tohto pohľadu je vírus typu C, ktorý vo väčšine prípadov prejde do chronického štádia.

Obrázok uvádza príznaky hepatitídy typu A
Príznaky hepatitídy typu A

Ochorenie je každopádne pomerne zdĺhavé. Je potrebná medikamentózna liečba, a to podľa konkrétneho typu ochorenia a vírusu, ktorý ho spôsobil. Potrebná je hospitalizácia, hlavne z dôvodu dôkladného diagnostikovania a aj vyzistenia rozsahu narušenia pečeňových funkcií.

Problém so žlčou a ikterus

Problém s bilirubínom môže byť spôsobený aj iným ochorením. Dobrý príklad je aj nepriechodnosť žlčových ciest. Kameň v žlčových cestách, ale aj v žlčníku môže spôsobiť nepriechodnosť.

To spôsobí poruchu odtoku žlče z pečene. Následne toto hromadenie žlče nad prekážkou, vyvolá rad príznakov. Okrem typickej bolesti, ktorá sa vyskytuje pri žlčníkových kameňoch, sa pridruží žlté sfarbenie pokožky, slizníc a rovnako aj očných bielkov.

Zlyhanie funkcie pečene

Cirhóza pečene
Pečeň zmenená cirhózou

Hepatitída nie je jediným dôvodom zlyhania funkcie pečene. Ak zlyhajú pečeňové funkcie, jedným príznakom je práve ikterus, a to pre uvedení hromadenie bilirubínu v krvi, v orgánoch, slizniciach a aj v koži či očných bielkach.

Funkcia pečene zlyháva pri cirhóze, nádore a aj pôsobením toxínov. Takého otravy vznikajú napríklad po konzumácii jedovatých hríbov.

Pri alkoholizme, ktorý je príčinou cirhózy. Ale aj po predávkovaní paracetamolom, čo je účinná látka niektorých liekov na bolesť či vysokú telesnú teplotu.

Paracetamol obsahjú aj niektoré kombinované prípravky na prechladnutie či chrípku. Preto treba pozorne čítať príbalové informácie a dávkovanie.

Predávkovanie paracetamolom

Paracetamol je voľne dostupný liek na zníženie telesnej teploty, teda horúčky. Okrem toho účinkuje proti bolesti. Paracetamol je označenie účinnej látky. Lieky vyrábajú rôzni výrobcovia a každý výrobca dá svojmu lieku vlastný názov. Pri nepozornosti hrozí predávkovanie.

Paracetamol obsahujú rôzne lieky, kombinované lieky, a to hlavne na chrípkové symptómy a prechladnutie. Dôležité je, neprekročiť odporúčané dávkovanie. Nakoľko, pri predávkovaní hrozí zlyhanie funkcie pečene.

U zdravého človeka je toxická dávka pri užití 140 mg paracetamolu na jeden kilogram telesnej hmotnosti. Táto toxická dávka sa označuje aj ako hepatotoxická dávka. U ľudí, ako alkoholici, ale aj u ľudí s chronickým zlyhávaním pečene je dávka pre poškodenie pečene ešte nižšia. Rovnako, aj u ľudí, ktorí užívajú lieky zo skupiny antiepileptík.

Riziko poškodenia pečene stúpa s požitím alkoholu.

Príklad, človek má 70 kg telesnú hmotnosť. 70 kg (telesnej hmotnosti) x 140 mg (toxická dávka) =  9 800 mg paracetamolu, čo je vlastne 9,8 g paracetamolu. To znamená, že užitie približne 20 tabliet je hepatotoxická dávka.

Pri predávkovaní paracetamolom sa vyskytujú tieto príznaky:

  • bolesť vo vrchnej časti brucha
  • pocit na vracanie
  • vracanie
  • po 48. hodinách známky zlyhávania funkcie pečene, a teda aj ikterus a žlto sfarbené očné bielka
  • poškodenie mozgových funkcií

Pri zvýšenom rozpade červených krviniek

Ikterus sa vyskytuje aj pri rozpade červených krviniek. Samozrejme, ak je hemolýza prítomná vo zvýšenej miere. Zvýšený rozpad červených krviniek môže spôsobiť viacero príčin. Napríklad, spôsobí ho pôsobenie toxínov, otráv, hadí jed, ťažké kovy (olovo). Ale aj niektoré ochorenia. Viac informácií o hemolýze je uvedených v článku o príznaku.

Ostatné príčiny

Žlté bielka očí sú  príznakom aj iných ochorení. Napríklad, pri nádorových ochoreniach v pečeni, pri žltej zimnici, pri poruchách prekrveniakrvného obehu priamo v pečeni alebo pri genetickej či toxickej poruche pečeni.

Medzi genetické poruchy, pre ktoré sú žlté bielka očí pomerne typickým príznakom, patrí aj Gilbertov syndróm. Tento syndróm je tiež charakteristický zvýšenou hladinou bilirubínu. V tomto prípade ide o nekonjugovaný bilirubín, ktorý je voľný a dostáva sa do pečene.

Tu by mal byť vplyvom enzýmu konjugovaný, čiže zlučovaný. Pokiaľ ale dochádza k poruchám pečene a enzýmu v nej, tak tento bilirubín je prítomný v krvi. Typické je zožltnutie očných bielok.

Crigler-Najjarov syndróm je pomerne vzácne dedičné a geneticky podmienené ochorenie. Spôsobuje problémy pri metabolizme bilirubínu práve mutáciou enzýmu, ktorý bilirubín v pečeni konjuguje.

Narušenie funkcie tohto enzýmu vedie k porušeniu konjugácie a bilirubín tak nemôže byť vylučovaný z tela žlčou. Hromadí sa v organizme a v krvi a v dôsledku toho dochádza k neprirodzenému zažltnutiu tak pokožky ako aj k prítomnosti žltých bielok očí.

Príkladom, keď očné bielko stratí svoju farbu je aj malígny proces očnej spojovky, ako aj melanóm oka. Melanóm má viac foriem, objavuje sa na povrchu oka, v oblasti spojoviek, ale aj vo vnútornej časti oka.

Nebezpečný je typ melanómu, ktorý sa vyskytne vo vnútornej časti. A to hlavne pre jeho skrytú formu a neskorú diagnostiku. Riziko vzniku je už od 25. roku života.

Oko s ochorením pinguecula
Pinguecula, ako žltá škvrna na oku Autor fotky: Red eye2008

Čiastočnú zmenu sfarbenia očného bielka spôsobuje pinquecula a pterygium. U oboch ide o hyperplastickú zmenu spojovky. Prvé uvedené ochorenie má trojuholníkový tvar a jeho farba je typicky žltobledá. Druhé uvedené ochorenie je podobné, ale sfarbenie je skôr šedé.

Dobrým príkladom, keď sa mení farba očného bielka, je aj zlý životný štýl a únava očí. Nevyvážená strava, zvýšená konzumácia slaného, pikantného, vyprážaného jedla a alkoholu. Únava, dlhodobá práca s počítačom, nedostatok spánku, suchý vzduch.

Avšak, zmena farby a zožltnutie nie je tak výrazné ako pri ochoreniach pečene alebo ostatných chorobách. Ale očné bielko stratí svoju bielu farbu a môže mať slabo žltý odtieň.

Novorodenecký ikterus

Označuje sa aj ako žltačka novorodencov. V tomto období neznačí ochorenie. Dieťa pred narodením, čiže plod, má odlišný hemoglobín. Označovaný aj ako fetálny hemoglobín. Tento sa začína meniť na takzvaný hemoglobín dospelých už pred narodením.

Vyskytuje sa približne u 45 - 65 % novorodencov. Aj v tomto prípade vzniká bilirubín. Ten sa v pečeni konjuguje, následne vylučuje žlčou. Ak sú hodnoty bilirubínu u novorodencov vysoké a dlhodobo pretrvávajú, môže viesť tento stav k zdravotným ťažkostiam.

Infografika znázorňuje najčastejšie príčiny žltých očných bielok
Zhrnutie najčastejších príčin

Video o žltačke

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané