späť na zoznam príznakov

Zlý vývoj kostí

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "zlý vývoj kostí"

Zlý vývoj kostí môže byť spôsobený či už vrodenými vadami pohybového aparátu, prípadne metabolickými ochoreniami alebo nedostatkom niektorej veľmi dôležitej látky v organizme. Vzhľadom na to, že kosti sa vyvíjajú najmä u detí a dospievajúcej mládeže, nezanedbateľný je aj vplyv okolia a ich životný štýl. Veľa ochorení a porúch vývoja kostí vzniká napríklad pri nesprávnom sedení, čo sa týka najmä chrbtice, ale tiež aj v dôsledku napríklad nedostatku vitamínov.

Napríklad v dôsledku chýbajúceho vitamínu D sa môže vyskytnúť aj krivica. Toto ochorenie vzniká v detstve v čase, kedy ešte nie je dokončená osifikácia, čiže prestavba chrupavkových kostí na skutočné kosti a ak tento proces neprebieha dostatočne, kosti zostávajú mäkké, neunesú hmotnosť rozvíjajúceho sa tela dieťaťa a krivia sa. Nastáva tak deformácia, ktorá sa prejavuje napríklad na dlhých kostiach dolných končatín, ale tiež na chrbtici, rebrách, panve a lebke.

Problémom je aj dedičné ochorenie spojivového tkaniva zvané Osteogenesis imperfecta. Základným prejavom ochorenie je nadmerná krehkosť kostí a zlý vývoj kostí, kvôli čomu vznikajú rôzne deformácie a kosti majú nadmernú lámavosť, najmä dlhé kosti. Okrem toho ovplyvňuje choroba aj zuby, ktoré sú tiež nadmieru lámavé. Veľmi časté sú tak mnohopočetné zlomeniny, najmä u detí alebo mladistvých. Choroba môže byť buď včasná alebo neskorá.

Častým kostným ochorením je aj osteoporóza, ktorá má tiež vplyv na zlý vývoj kostí. Ide o metabolickú kostnú poruchu, ktorá sa prejavuje rednutím kostí, pretože sa v kostiach vytvárajú póry a dochádza k strate vápnika a iných minerálov. Príčinou je buď nedostatok vápnika či iných minerálov, ale aj vek, nedostatok pohybu, ktorý vedie k zvýšenému odbúravaniu kostí. Niekedy nastáva vo zvýšenej miere osteoporóza u žien v menopauze v dôsledku úbytku estrogénu.

V období rastu detského organizmu, kedy dochádza k vývoju kostí, má veľký význam aj vápnik. Ten je dôležitý tak pre rast kostí ako aj pre zdravý vývoj zubov, pretože skoro 99 percent z obsahu vápnika v organizme smeruje do kostí a zubov a len 1 percento je v svaloch a ostatných tkanivách. Keďže vápnik je anorganického pôvodu, človek ho musí prijímať v podobe stravy z externých zdrojov a to platí najmä pre deti, ktoré chcú mať zdravý vývoj kostí.

Z toho dôvodu zlý vývoj kostí nastáva u deťoch vtedy, ak nie je v organizme dostatok vápnika a dieťa ho ani neprijíma. Najlepším zdrojom vápnika je mlieko a rôzne mliečne výrobky, tiež ryby, vajcia a najmä vaječný žĺtok a vápnik možno v menšej miere nájsť aj v zelenine alebo ovocí. Z ovocia stoja za zmienku citróny či hrozienka, v zelenine je vápnik v brokolici, kapuste, póre, špenáte, maku, hrachu, fazule a iných strukovinách, ktoré by malo dieťa vo vývoji jesť.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Osteoporóza u detí verzus osteogenesis imperfecta Osteoporóza u detí verzus osteogenesis imperfecta

Osteoporóza je ochorenie spôsobujúce rednutie kostí úbytkom kostnej hmoty . Jeho nárast rok čo rok stúpa v súvislosti so zvyšujúcim sa vekom populácie. Z toho je zrejmé, že sa jedná o...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.