späť na zoznam príznakov

Znížená telesná teplota

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Znížená telesná teplota
Zdroj foto: Getty images

Vyskytuje sa aj ako príznak ochorení. A to hlavne pri poruchách endokrinného systému či poškodení mozgu v oblasti termoregulácie. Tá je riadená z hypotalamu. Samozrejme, veľmi často je zníženie telesnej teploty vyvolané okolitým prostredím. Pri dlhom trvaní a nízkych hodnotách telesnej teploty ohrozuje zdravie a život. Avšak, svoje využitie našla aj v lekárstve.


Choroby s príznakom "zníženej telesnej teploty"

Znížená telesná teplota môže svedčiť o zlyhaní termoregulačných mechanizmov v tele. Ale môže byť spôsobená aj vonkajšími faktormi, napríklad teplotou okolia.

Hoci väčšina ľudí má telesnú teplotu v rozmedzí od 36 do 37 stupňov Celzia, bežná hodnota sa môže u každého líšiťje individuálna. Napríklad starší ľudia, ale aj malé deti majú niekedy bežne nižšiu teplotu a nejde o chorobný stav.

Niekedy súvisí teplota tela aj s metabolizmom v organizme. Pričom v pokoji je nižšia ako pri aktivite. V prípade zníženej teploty vplyvom prostredia ale hrozia aj problémy.

Podchladenie vplyvom vonkajšieho prostredia

Zimná krajina, hory, obloha, sneh, chlad, zima
Časté je podchladenie vplyvom prostredia

Podchladenie, teda aj hypotermia môže spôsobiť človeku viaceré problémy. Pokiaľ je spôsobená teplotou okolia, dochádza pri určitej hodnote telesnej teploty k poruchám srdcového rytmu, čiže k arytmii.

Môže zlyhať srdce, do organizmu sa nedostáva vplyvom zníženej srdcovej činnosti dostatok kyslíka a dokonca zlyháva aj samotná termoregulácia.

Pri nízkych hodnotách teploty okolitého prostredia môžu vzniknúť na tele omrzliny. Omrzliny vznikajú pri poškodení nízkou teplotou počas dlhšej doby. Medzi veľké riziká vzniku omrzlín patrí najmä porucha prekrvenia končatín.

Najčastejšie vznikajú omrzliny na koncových častiach tela, na rukách a nohách. Kde je prekrvenie následkom regulačných mechanizmov pri podchladení najslabšie. Znížené prekrvenie spôsobuje ischemické zmeny a poškodenie tkaniva, a to vtedy, ak vplyv vonkajšieho prostredia pretrváva. 

Pokiaľ telesná teplota klesá pod 34 stupňov Celzia, dochádza k poruchám vedomia. V prvom rade ide o kvalitatívnu (dezorientácia) poruchu vedomia, neskôr kvantitatívnu (spavosť až kóma). V neskoršej fáze aj k zlyhaniu krvného obehu a dýchania.

Práve z tohto dôvodu je znížená telesná teplota dlhodobo nebezpečná. Avšak, obvykle sa nedosahujú také kritické hodnoty bez vonkajších faktorov, ktoré by mohli spôsobiť zástavu srdca alebo dýchania.

Ako vplýva hypotermia na telo

Hypotermia, ako sa stav nízkej telesnej teploty nazýva, je charakteristický nechceným poklesom teploty tela pod obvyklú hodnotu bežnej teploty človeka. Väčšinou pri nej dochádza k stiahnutiu ciev, ktoré tak znižujú tepelnú stratu. Dýchanie je rýchlejšie plytkejšie.

Pokiaľ sa dostane telesná teplota nižšie až o 4 stupne Celzia pod bežnú hladinou teploty človeka, nastávajú najvážnejšie príznaky, ako neschopnosť reči, použitia rúk, zmodranie kožev bunkách sa zastavujú metabolické procesy.

Neskôr dochádza aj k zlyhávaniu hlavných telesných orgánov. Smrť najčastejšie nastáva pri poklese vnútornej teploty pod 24 stupňov Celzia.

Tabuľka znázorňuje hodnoty telesnej teploty a ich vzťah k telesným funkciám

Hodnota v stupňoch Celzia

Názov

Informácie

menej ako 29

ťažká hypotermia

studená koža, stuhnutosť

nehmatný pulz

pod 28°C - 24 °C 

 • poruchy srdcového rytmu
 • bezvedomie, kóma

menej ako 24 °C

 • zástava krvného obehu
 • zástava dýchania
 • smrť

29 - 32

stredná hypotermia

spomalenie reflexov

zníženie spotreby kyslíka (využíva sa pri riadenej hypotermii)

pod 32°C poruchy vedomia:

 • somnolencia, teda spavosť 
 • sopor, reakcia na bolestivý podnet

pod 31°C telo stráca schopnosť triašky (nevie sa zohriať)

29°C riziko poruchy srdcového rytmu

33 - 35

mierna hypotermia

zmätenosť, poruchy jemnej motoriky, triaška

pod 34°C poruchy reči, zrýchlené dýchanie, zrýchlený pulz

35,9 - 36,9

normálna telesná teplota

normotermia

37 - 38

zvýšená telesná teplota

subfebrília

telo sa snaží bojovať proti patogénom 

38,1 - 40

horúčka

febrília alebo aj febris

odporúča sa zníženie telesnej teploty 

40 - 42

prehriatie organizmu

hyperpyrexia 

nad 42

smrť

 

Aké sú príčiny podchladenia?

Podchladenie u človeka, vzniká následkom pôsobenia okolitého prostredia. Ale poznáme aj niektoré ochorenia, ktoré sú príčinou zníženia telesnej teploty.

Medzi chorobné stavy a iné príčiny, ktoré vyvolávajú zníženie telesnej teploty patria:

 • hypotyreóza, teda znížená produkcia hormónov štítnej žľazy
 • porucha funkcie nadobličiek
 • hypopituitarizmus, čo je porucha hypofýzy
 • znížená imunita
 • anémia
 • hypoglykémia, čiže nížená hodnota cukru v krvi
 • malnutrícia, teda podvýživa
 • intoxikácia
 • poškodenie mozgu, nádor (porucha funkcie hypotalamu)
 • úrazy, popáleniny a iné šokové stavy, pri centralizácii obehu, odkrvenie periférnych, teda koncových častí tela
 • v niektorých prípadoch sepsy (septický šok), taktiež pre centralizáciu obehu
 • niektoré lieky (barbituráty, sedatíva)
 • preťaženie a únava
 • alkohol
 • drogy

Hypotermia je u detí nebezpečnejšia

Malé deti, hlavne novorodenci kojenci sú na stratu tepla veľmi náchylné. U novorodencov dochádza pri strate tepla k rýchlemu poklesu telesnej teploty. Rýchlo sa u nich vyvíja hypotermia, následne poruchy srdcového rytmu, dýchania a pri pretrvávaní dochádza aj k zlyhaniu obehu a dýchania, a teda k smrti.

Preto je dôležité, aby bolo novorodené dieťa chránené od strát tepla. K najväčším stratám tepla dochádza cez hlavičku, samozrejme, aj cez končatiny a zvyšok tela, podobne je to ale aj u dospelých.

Dieťa, leží zakryté, v červeno bielej pruhovanej čapici
U novorodencov a dojčiat je dôležité brániť stratám tepla

U detí je možné sledovať príznaky hypotermie, a to sú:

 • zlá nálada
 • odmietanie hier
 • apatia
 • bolesť hlavy
 • nechutenstvo

Aj u detí môže nastať zníženie telesnej teploty následkom viacerých chorobných stavov. Ako je napríklad porucha imunity, nedostatok vitamínu C, anémia, intoxikácia, ochorenie štítnej žľazy a nadobličiek.

Chlapec sedí pri bazéne, nohy vvo vode je mu zima
U detí treba dávať pozor aj pri letnom kúpaní

Ale väčšinou je príčina v externých faktoroch, do tých patrí aj:

 • dlhodobý pobyt v chladnom prostredí
 • nedostatočné oblečenie a ochrana koncových častí tela (čiapka, rukavice, šál)
 • vlhké a mokré oblečenie, napríklad po daždi
 • aj v lete pri kúpaní, odchod z bazéna

Prevencia strát tepla zahŕňa, u malých detí dostatočné oblečenie, a teda aj zahalenie hlavičky. Vhodné je bavlnené oblečenie, ktoré je vzdušné a nespôsobuje nadmerné potenie dieťatka.

U väčších detí, okrem dostatočného oblečenia, je vhodné zvýšiť fyzickú aktivitu. Samozrejme, dôležitá je aj vyvážená a rozmanitá strava, obsahujúca dostatok vitamínov a stopových prvkov.

Problém je aj u starších ľudí

Aj starší ľudia majú vyšší sklon k zníženiu telesnej teploty. Celkovo na to vplýva pomalší metabolizmus a zníženie telesnej aktivity.  So zníženou telesnou teplotou sú viac náchylnejší na prechladnutie.

Preto by sa mali pred vonkajšími podmienkami lepšie chrániť. U starých ľudí je normálne, že pociťujú chlad aj počas teplých dní.

Alkohol a podchladenie

Pri nadmernom požívaní alkoholu nastávajú ťažkosti, ten rozťahuje cievy. V dôsledku roztiahnutia ciev dochádza k rýchlejšiemu úniku telesného tepla.

A hoci môže mať človek pod vplyvom alkoholu subjektívny pocit tepla. A to v dôsledku metabolizmu, v skutočnosti u neho nastáva podchladenie rýchlejšie. Pri ťažkej opitosti je riziko spavosti, poruchy vedomia a rýchleho podchladenia, a tým aj zástavy krvného obehu a dýchania vysoké.

Riadená hypotermia

Jej využitie sa uplatnilo v lekárstve, aby sa zabránilo poškodeniu životne dôležitých orgánov. Riadená celotelová hypotermia sa využíva aj u novorodencov na prevenciu poškodenia mozgu.

Pri riadenej hypotermii sa znižuje telesná teplota na hodnotu 34 - 32 °C. Pri tejto hodnote klesá spotreba kyslíku, znižuje sa metabolizmus, a to približne o 5 - 8 % pri 1°C. Udržiava sa maximálne na 24 hodín. Následne je potrebné postupné ohrievanie.

Využíva sa hlavne pri:

 • pri resuscitácii, teda KPR
 • po úspešnej resuscitácii
 • pri kardiochirurgických zákrokoch
 • operácie mozgu
 • ťažké poranenia mozgu
 • cievna mozgová príhoda
 • kryoterapia
 • otužovanie
 • fyzioterapia
  Infografika udáva súhrn základných informácií o príčinách podchladenia
  Súhrn najčastejších príčin podchladenia

Video znázorňuje, čo robí nízka teplota s telom a mozgom

Video znázorňuje, čo robí nízka teplota s telom a mozgom

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Čítajte 2 skúsenosti užívateľov s zníženou telesnou teplotou

Znížená telesná teplota patri medzi príznaky Systémových príznakov
Ďalšie názvy: hypotermia, podchladenie
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc? Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc?

Alkoholizmus a otravy alkoholom nie sú až tak ojedinelým fenoménom. Alkoholizmus je „metlou ľudstva” a častou príčinou spoločenských konfliktov. Je číslom jeden medzi všetkými...

Ako na otužovanie? Začnite s ním v lete Ako na otužovanie? Začnite s ním v lete

Má otužovanie vplyv na zdravie človeka? Ak sa s ním začne v správny čas, nemusíme sa vyhýbať chladnej vode v lete ani v zime. Ako naň bude reagovať organizmus? Budeme vďaka nemu...

Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha? Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha?

Sepsa , ktorú verejnosť pozná skôr ako otravu krvi , patrí medzi jeden z najvýznamnejších problémov dnešnej medicíny. Ide o závažnú komplikáciu viacerých chorobných stavov , ktorá...

Čo by ste mali vedieť ak sa chystáte tráviť jarné prázdniny na svahu? Čo by ste mali vedieť ak sa chystáte tráviť jarné prázdniny na svahu?

Chystáte sa tráviť jarné prázdniny s deťmi na lyžiarskych svahoch. Zimné radovánky však môžu so sebou priniesť i mnohé nepríjemnosti či zranenia.

Meranie tlaku, tepu či dychu doma. Ako sa vyznať v hodnotách? Meranie tlaku, tepu či dychu doma. Ako sa vyznať v hodnotách?

Poznanie správnych hodnôt životných funkcií má význam pre každého človeka. A ich domáca kontrola je v dnešnej dobe jednoduchšia. Nápomocná je prehľadná infografika.

Naposledy aktualizované 14.06.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
znížená telesná teplota - mária 09.10.2017 09:27

podchladenie, mala som len 34,6 °C, mala som závraty a bolesti hlavy, predtým bolesti kĺbov. Pre lekára to zjavne nič nebolo, žiadne lieky predpísané. Len sestrička mi povedala, že som mala asi nejakú virózu. Skúšala som Paralen- nič, Theraflu- tiež nič, zázvorový čaj- tiež bez efektu. na el. poduške a vaňa s

Čo mi pomohlo

Zahrievala som sa v posteli na el. poduške a vaňa s horúcou vodou. Zatiaľ nie celkom v poriadku, ešte sa cítim celkom nanič...ale už som v práci.

chripka pri 35.3 teploty - Eva 14.02.2017 11:33

Cítila som sa zle a tak som si zmerala teplotu 35.3 bolo mi zle ako pri vysokej,bolela ma hlava a bola som malátna ale nebola mi zima.Ked ma niekto teplotu dá si aspon paralèn a čo my tiež si môžeme niečo dať?Skôr potrebujem poradiť ja ako radiť iným.Pri chripke keď vás bolí celè telo je to ťažkè.