Omrzliny sú poranenia na koži a v podkožných vrstvách, ktoré vznikajú na základe pôsobenia chladu a nízkych teplôt na pokožku. Najčastejšie sú náchylné na tvorbu omrzlín prsty končatín, nos a uši a to vďaka menšiemu objemu a väčšej vzdialenosti od jadra organizmu, takže tu je aj prekrvenie a teplota obvykle najnižšia. Počas vývoja omrzlín, ktorý môže byť rýchly aj pomalší podľa príčiny ich vzniku, dochádza postupne k strate citu, poškodeniam tkaniva a problémom s prekrvením.
Príznaky Omrzlín
Charakteristika
Omrzliny ako také sú reakcia organizmu na vystavenie takým podmienkam, kedy prichádza k strate tepla a podchladeniu organizmu a to najčastejšie na základe nízkych teplôt z okolia. Ide o dermatózu a ochorenie kože na základe vystaveniu tepelným vplyvom, pričom obvykle k prvotným problémom prichádza už vtedy, ak teplota okolia klesne pod 4 stupne Celzia. Rizikovým faktorom je aj nedostatočné prekrvenie končatín, ktoré urýchľuje a zhoršuje priebeh omrzlín.
Omrzliny môžu byť rôznej závažnosti, ktorá sa rozdeľuje podľa stupňov. Najľahším stupňom sú omrzliny I. stupňa, kedy prichádza k zbeleniu postihnutej pokožky. Neskôr príde k začervenaniu, ktoré je bolestivé. Druhý stupeň je typický tým, že na postihnutých miestach pokožky vznikajú pľuzgiere s obsahom krvi, ktoré sú sýto červené. Najťažším je tretí stupeň omrzlín, kedy už dochádza k nekróze a poškodeniu podkožných vrstiev a ciev, na koži prichádza už k černeniu.
Príčiny
Najčastejšou príčinou na vznik omrzlín je vystavenie organizmu nevhodným tepelným podmienkam, najmä nízkej vonkajšej teplote okolia, ktorá spôsobuje podchladenie organizmu a prvotné príznaky priamo na pokožke. Veľkým rizikom je aj zlé prekrvenie tkanív, ktoré môže byť vrodené a v tomto prípade aj pokles teploty niečo nad bod mrazu môže vyvolať u daného človeka prvé príznaky a prejavy omrzlín. Medzi rizikové faktory patrí aj fajčenie či niektoré ochorenia sťažujúce prekrvenie organizmu.
Príznaky
Príznaky omrzlín sa prejavujú na koži a to najmä podľa stupňa závažnosti omrzlín. Kým ľahšie omrzliny sa prejavia len zbelením a neskôr začervenaním pokožky, pri najťažších prípadoch dochádza až k zčerneniu kože. Pri ťažších prípadoch dochádza k vzniku pľuzgierov na pokožke, neskôr k vytvoreniu opuchov, ktoré sú prekrvené a sýto červené, pričom postupne pri dlhšom vystavení chladu alebo pri intenzívnom mraze preniká podchladenie aj pod kožu.
V najvážnejších prípadoch dochádza k obmedzeniu prekrvenia postihnutého miesta a k postupnej nekróze, čo vedie k trvalému poškodeniu tkaniva. Najviac sú postihnuté na ľudskom tele obvykle tie časti, ktoré sú najviac vzdialené od jadra organizmu a zároveň majú problém s dostatočným prekrvením. Ide tak najmä o konce uší, špičku nosa alebo prsty na nohách či rukách, ktoré pri vystavení chladu a mrazu ako prvé začervenajú, opúchajú a neskôr odumierajú.
Diagnostika
Omrzliny sa rozpoznávajú podľa vonkajších príznakov a na základe anamnézy, teda zisťovania, či bolo telo vystavené extrémnym podmienkam v podobe nízkych teplôt. Zisťuje sa aj prítomnosť podchladenia, vnútorná teplota tela a podľa vonkajších príznakov sa určuje, ako veľmi závažné omrzliny sú a aký stupeň poškodenia pokožky a podkožných vrstiev omrzliny spôsobili. Dôležité je čo najskoršie diagnostikovanie poškodenia kvôli následnej terapii.
Ako vyzerajú omrzliny na rukách
Ako vyzerajú omrzliny na rukách
Priebeh
Priebeh vzniku a progresu omrzlín závisí od viacerých individuálnych podmienok. Jednak ide o intenzitu a dĺžku pôsobenia nízkych teplôt na telo a tiež aj o individuálny zdravotný stav pacienta, čiže či u neho sú alebo nie sú prítomné niektoré rizikové faktory, ako napríklad nedostatočné prekrvenie a podobne. V niektorých prípadoch stačí krátke a intenzívne pôsobenie aj menších teplôt. Pokiaľ nepríde k urýchlenej liečbe, hrozí až nutnosť amputácie poškodených tkanív.