Imelo: Vianočná dekorácia, alebo pomoc pri rakovine? Aké má účinky a výhody pre zdravie človeka?

Imelo: Vianočná dekorácia, alebo pomoc pri rakovine? Aké má účinky a výhody pre zdravie človeka?
Zdroj foto: Canva

Imelo sa asi väčšine z nás spája najmä s vianočným obdobím a jeho dekoračným využitím. K tradičným vianočným zvykom patrí napríklad aj bozk pod imelom, ktorý vraj upevní vzťah a prinesie páru šťastie po celý rok.

Charakteristika

Imelo – po latinsky Viscum album – je poloparazitická rastlina, ktorá rastie na rôznych druhoch listnatých či ihličnatých drevín. Imelo čerpá z hostiteľského stromu vodu a živiny. Ak je strom napadnutý veľkým množstvom imela, môže nastať aj jeho úplne vyschnutie.

Imelo patrí medzi tzv. „vždy zelené“ rastliny. To je zjavné najmä počas zimných mesiacov – kedy listnaté stromy nemajú listy, avšak imelu listy ostávajú. Listy sú podlhovasté, vajcovitého tvaru. Imelo rastie do typického guľovitého tvaru.

Imelo kvitne drobnými žltými kvietkami počas marca až apríla. Jeho plodmi sú biele či do žlta sfarbené lepkavé bobuľky.

Imelo sa nezaradzuje medzi zákonom chránené rastliny.

Imelo a jeho obsahové látky

Imelo patrí medzi liečivé rastliny a to vďaka svojim obsahovým látkam.

Medzi tieto látky patria napríklad:

  • lektíny – na základe svojej štruktúry majú viacero účinkov (nie všetky sa vyskytujú v imelu), medzi ktoré patrí:
    • aglutinácia (zhlukovanie) buniek,
    • imunosupresia – potlačenie organizmu tvoriť protilátky,
    • pozastavenie rastu a zničenie nádorových buniek – ricín, viskumín,
    • inzulínu podobný efekt na bunky tukového tkaniva,
    • ochrana T-buniek (druh bielych krviniek) pred HIV infekciou,
    • podpora imunitného systému.
  • viskotoxíny – majú protirakovinové pôsobenie,
  • aminokyseliny,
  • flavonoidy,
  • oligosacharidy a polysacharidy,
  • membránové lipidy,
  • alkaloidy a ďalšie.

Výskumy však poukazujú, že extrakt z imela, v ktorom sa nachádzajú všetky jeho obsahové látky je účinnejší ako samotné lektíny alebo visotoxín. Z toho vyplýva, že k celkovému účinku sa pripájajú všetky obsahové zlúčeniny.

Výťažok z imela ovplyvňuje náš imunitný systém viacerými spôsobmi – tento fakt môže byť výhodný pri liečbe rakoviny ale aj pri znížení nežiadúcich účinkov konvenčnej terapie rakoviny.

Imelo sa používa ako vianočná dekorácia, avšak má tiež účinky na zdravie, dôležité je jeho správne použitie. Konárik imela s vianočnou dekoráciou
Imelo sa používa ako vianočná dekorácia, avšak má tiež účinky na zdravie, dôležité je jeho správne použitie. Zdroj foto: Canva

Vnútorné použitie

Imelo a jeho využitie v tradičnej medicíne

Imelo sa využíva už od dávnych čias.

Keltský kňazi – druidi – kosili imelo striebornými či zlatými kosákmi a zachytávali ho do bielych plachiet – aby nestratilo svoju „čarovnú moc“. Verili, že ak sa imelo dotkne zeme, príde o svoje účinky.

Výluh či tinktúra z imela sa tradične vnútorne používa:

Imelo sa používa sa aj na kŕčové žili či Bércové vredy a to najmä vo forme kúpeľov.

U imela boli potvrdené aj protizápalové účinky.

Imelo a liečba rakoviny

V poslednom storočí je pozorovaný nárast prípadov rakoviny. Tento nárast je zapríčinený najmä zhoršujúcim sa životným štýlom, stravou ale aj životným prostredím. Pod vplyvom viacerých faktorov dochádza k rozvoju nielen rôznych civilizačných ochorení ale aj rakoviny samotnej.

Veľa ľudí sa okrem konvenčnej liečby snaží nájsť aj iné – alternatívne a prírodné spôsoby liečby rakoviny. Nanešťastie väčšina výživových voľnopredajných doplnkov nemá dostatočné klinické štúdie a potvrdené protirakovinové účinky.

Štúdie ďalej preukázali, že výťažok z imela zvyšuje počet NK buniek (z ang. natural killers – prirodzené zabíjačské bunky). NK bunky patria medzi imunitné bunky a napomáhajú bojovať proti rakovine.

Niektoré štúdie naznačujú tzv. antiangiogenézne pôsobenie – to znamená že zastavujú rast nových ciev smerom k nádoru. Týmto účinkom zamedzujú zásobovaniu rakovinových buniek krvou a živinami. Tým napomáhajú k spomaleniu ich rastu a delenia ale aj k ich následnému odumieraniu.

V súvislosti s protirakovinovými účinkami imela prebehlo viac ako 50 klinických štúdií.

Niektoré z týchto štúdií naznačujú, že extrakty získané z imela:

  • môžu byť prospešné pre zlepšenie kvality života pacientov s rakovinou,
  • môžu znižovať niektoré vedľajšie účinky protirakovinovej liečby – rádioterapie a chemoterapie,
  • môžu prispieť k predĺženiu doby života pacientov s rakovinou,
  • môžu zlepšovať niektoré symptómy u ľudí s určitými druhmi rakoviny – napríklad imelo prispelo k zníženiu bolesti či nevoľnosti.

Zlepšenie symptómov však nebolo pozorované u ľudí s diagnostikovaným karcinómom pľúc, hrubého čreva či prsníka.

Pozitívne účinky extraktov z imela boli preukázané u pacientiek s rakovinou krčka maternice, rovnako ako u pacientov s rakovinou pankreasu. U pacientov s rakovinou pankreasu došlo k zníženiu bolesti, nevoľnosti či hnačky, ale aj úzkostných stavov a únavy.

Pozitívne účinky ako – zníženie únavy, nespavosti či celkové fyzické zlepšenie bolo preukázané aj u žien s karcinómom prsníka, ktoré okrem štandardnej liečby užívali aj extrakty z imela.

Ako sme už spomínali, presný účinok imela nie je úplne objasnený – preto je potrebný ďalší výskum. Ak trpíte onkologickým ochorením, určite nevysadzujte konvenčnú liečbu. Ak sa zaujímate o možnosti ako liečbu podporiť, obráťte sa na svojho onkológa a prediskutujte možnosti podpornej terapie.

Imelo na strome - viditeľný je pohľad na viac kusov na konároch strumu s opadaným lístim a druhý záber v koláži ukazuje pohľad na jeden kus imela
Imelo na strome. Zdroj foto: Canva

Vonkajšie použitie

Akékoľvek užívanie prípravkov z imela je potrebné prediskutovať s odborníkom – pri nadmernej konzumácii je rastlina pre človeka jedovatá.

Čajovina sa zvyčajne užíva vo forme záparu alebo výluhu. Zápar sa pripraví použitím 1 kávovej lyžičky imela na šálku vody. Výluh sa pripravuje namáčaním 1 kopcovitej lyžičky imela v šálke studenej vody po dobu 8 až 12 hodín. Potom sa výluh zahreje.

Výluh nikdy neprevárame pretože teplom sa znehodnocujú účinné látky imela.

Tinktúra sa užíva podľa pokynov výrobcu.

Zber a skladovanie

Imelo sa odporúča zbierať od decembra do februára. Zbierajú sa mladé konce konárikov spolu s lístkami. Dôležité je najmä dôkladne odstrániť všetky plody – bobuľky, ktoré sú najviac jedovaté.

Bobuľky - plody sú jedovaté!

Imelo sa radí do kategórie – mierne jedovatých rastlín. Najjedovatejšie sú najmä jeho plody, ale pri jeho nadmernom užívaní je jedovatá aj celá rastlina. Najmenej jedovatých látok sa nachádza v listoch – preto sa najčastejšie práve tie zbierajú a využívajú.

Detailný záber na plody - bobule imela
Plody - bobule sú najviac jedovaté. Zdroj foto: Canva

Rovnako nie je jedno na akom strome imelo rástlo – najjedovatejšie je imelo, ktoré vyrástlo na topoľoch. Toto imelo sa preto na liečebné účely nezbiera. Najvhodnejšie je imelo z hlohu alebo jablone.

Najjedovatejšie je imelo, ktoré vyrástlo na topoľoch.

Zbierajú sa mladé lístky spolu s koncovými stonkami. Po zbere je vhodné imelo nasekať na menšie kúsky a vysušiť. Imelo sušíme na tmavom mieste – nevystavujeme ho priamemu slnečnému žiareniu, pričom teplota sušenia by mala byť maximálne 45 °C. Ak sa imelo vysuší zle – po čase sčerná.

Imelo a jeho nežiaduce účinky

Imelo ako rastlina

Ako sme už spomínali imelo patri medzi mierne jedovaté rastliny.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky užívania prípravkov z imela patria:

  • bolesti brucha,
  • hnačkové stavy.

Môže sa však objaviť aj:

  • zvýšená teplota,
  • pokles tlaku krvi,
  • poruchy srdcového rytmu,
  • či halucinácie.

Ak spozorujete akékoľvek z týchto nežiaducich účinkov, znížte dávkovanie imela prípadne ho prestaňte užívať úplne.

Užívanie prípravkov s obsahom imela sa neodporúča počas tehotenstva ani dojčenia.

Čo je to intoxikácia - otrava? Jedy, lieky, huby, chemikálie a iné

Extrakt z imela používaný ako liečba

V niektorých európskych krajinách sa prípravky s obsahom extraktu z imela predpisujú pri liečbe rakoviny. Vo všeobecnosti tento liek z imela nemá závažné nežiaduce účinky.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patrí:

  • bolesť hlavy,
  • horúčka,
  • zimnica,
  • zápal alebo bolestivosť v mieste vpichu – ak sa prípravky z imela aplikujú vo forme roztokov pod kožu,
  • zvýšenie počtu bielych krviniek.

Avšak niektorí ľudia môžu trpieť alergiou na prípravky z imela, v najzávažnejších prípadoch sa alergia prejavila až anafylaktickým šokom.

Rovnako netreba zabúdať, že je rozdiel medzi prípravkami na predpis ktoré obsahujú extrakt z imela a výživovými doplnkami s obsahom imela. To sa týka aj čajových zmesí – pri ich nadmernej konzumácii sa môžu objaviť závažné nežiaduce účinky, ktoré môžu byť až smrteľné.

Na Slovensku momentálne nemáme registrované žiadne lieky s obsahom extraktu z imela bieleho. Na našom trhu sa dá imelo zakúpiť buď vo forme čajových zmesí alebo ako tinktúra.

Imelo patrí už od pradávna medzi rastliny, ktoré boli využívané pri liečbe rôznych ochorení. V posledných rokoch sa do popredia dostáva najmä extrakt získaný z imela a jeho použitie pri liečbe rakoviny.

Netreba však zabúdať, že pri nadmernej konzumácii je imelo pre náš organizmus jedovaté. Preto, ak máte akékoľvek otázky ohľadom jeho užívania, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.

Imelo – zázračná „Vianočná“ bylina, ktorá nájde svoje uplatnenie pri liečbe mnohých ochorení.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.