Endokrinné, nutričné a metabolické choroby

Pod Endokrinné, nutričné a metabolické choroby patrí

Vyberte podkategóriu
Addisonova choroba: Príznaky a príčiny nedostatočnosti nadobličiek?

Addisonova choroba

Addisonova choroba, nazvaná aj Addisonov syndróm, je ochorenie endokrinného typu. Prvýkrát ju popísal britský lekár Thomas Addison. Podľa neho je aj pomenovaná. Pri tejto chorobe dochádza k poruche funkcie nadobličiek. Tie neprodukujú dostatočné množstvo hormónov kortizol a aldosterón. Čiže ide o nadobličkovú nedostatočnosť a zlyhanie. Niekedy je ochorenie spôsobené aj tým, že hypofýza neprodukuje dostatok adrenokortikotropného hormónu, ktorý následne stimuluje činnosť nadobličiek.

Amyloidóza: Čo je a prečo vzniká, aké má príznaky?

Amyloidóza

Amyloidóza je porucha metabolizmu a hromadenie amyloidu v tele. Amyloid je jeden z viacerých foriem bielkovín. Prečo toto ochorenie vzniká a ako sa prejavuje či lieči?

Avitaminóza alebo nedostatok vitamínov. Aké sú jej riziká?

Avitaminóza

Racionálna strava s vyváženým príjmom základných živín, minerálov a vitamínov je kľúčovým predpokladom udržania zdravia a zlepšenia zdravotného stavu. Aká je funkcia vitamínov a prečo je dôležitý ich každodenný príjem v potrave? Čo spôsobuje ich nedostatok a ako sa tento deficit prejavuje?

Čo je Adenom hypofýzy, aké má príčiny, príznaky, diagnostiku?

Adenom hypofýzy

Adenom hypofýzy je ochorenie týkajúce sa podmozgovej žľazy. Väčšinou sa jedná o nezhubné nádorové a rakovinové ochorenie tejto časti mozgu.

Čo je histamínová intolerancia? Aké má príčiny a príznaky?

Histamínová intolerancia

Histamínová intolerancia je precitlivenosť na histamín. Nie je to alergia. Histamín sa prirodzene vytvára v našom organizme, ale do tela ho prijímame aj potravinami. Niektoré ho obsahujú viac, a to u ľudí trpiacich na intoleranciu spôsobuje rôznorodé ťažkosti.

Čo je metabolický syndróm a aké sú jeho najčastejšie komplikácie?

Metabolický syndróm

Metabolický syndróm je skupina porúch v organizme, ktoré sú rizikovým faktorom pre vznik srdcovo-cievnych ochorení. Tieto poruchy sa vždy vyskytujú spoločne. Predstavuje zdravotnú hrozbu.

Čo je to Pompeho choroba, aké má príznaky, príčiny a diagnostiku?

Pompeho choroba

Pompeho choroba je menej známe a pomerne vzácne ochorenie, ktoré sa „prenáša” autozomálne - recesívnou dedičnosťou z rodičov na ich potomstvo. 

Cukrovka: Prečo vzniká, aké má príznaky a komplikácie diabetes mellitus?

Cukrovka - Diabetes mellitus

Cukrovka je najčastejšie metabolické ochorenie dnešnej doby. Zvýšená hladina cukru v krvi - hyperglykémia má rôzne príčiny a následky.

Cushingov syndróm: Čo je to a aké má príznaky či príčiny? + Diagnostika

Cushingov syndróm

Cushingov syndróm spôsobuje nadmerná hladina glukokortikoidov v organizme. Toto ochorenie je pomerne vzácne. Je príčinou hypertenzie, priberania váhy, kožných zmien alebo aj psychickej poruchy. Endokrinná porucha môže byť vyvolaná centrálne v mozgu alebo periférne, keď je problém v kôre nadobličiek.

Zdroj foto: Canva

Dna

Dna patrí medzi najstaršie zdokumentované ochorenia v dejinách ľudstva. Existujú o nej správy, ktoré siahajú až do staroveku. Ide o jedinú chorobu, tak podrobne popísanú starovekými lekármi. Napriek známej liečbe nepatrí minulosti, dokonca sa jej výskyt v posledných rokoch zvyšuje.

Fenylketonúria: Čo je to a aké má príznaky? (Hyperfenylalaninémia)

Fenylketonúria

Fenylketonúria je dedičná porucha metabolizmu aminokyseliny fenylalanín. V tele úplne absentuje fenylalanínhydroxylóza. To je enzým premieňajúci aminokyselinu fenylalanín na tyrozín. Tento enzým celkovo pomáha urýchľovať v organizme viacero metabolických dejov a procesov. Dochádza tak k hromadeniu fenylalanínu v organizme, a to v rôznych telesných tekutinách. Postihuje už deti tesne po narodení.

Hyperparatyreóza a hypoparatyreóza: Choroby prištítnych teliesok

Hyperparathyreóza a hypoparatyreóza

Parathormón je hormón vylučovaný prištítnymi telieskami a je kľúčovým v regulácii  rovnováhy dvoch minerálov v tele – vápnika a fosforu. Hyperparatyreóza a hypoparatyreóza zahŕňa stav, keď nastáva problém pri jeho tvorbe.

Zdroj foto: Schutterstock

Hypertyreóza - zvýšená funkcia štítnej žľazy

Hypertyreóza, alebo tiež nadmerná činnosť štítnej žľazy, sa v populácii ľudstva vyskytuje pomerne často. Toto ochorenie môže zapríčiňovať rad nepríjemných ťažkostí. Prečo hypertyreóza vzniká, ako sa prejavuje a lieči? Aké sú fyziologické hladiny hormónov?

Obezita a jej dôsledky na zdravie. Nie je iba problémom estetiky

Obezita

Obezita je nazývaná aj ako epidémia ľudstva, ktorá výrazne zhoršuje kvalitu života a skracuje jej dĺžku. Nie je to hanba, ale vážny zdravotný i kozmetický problém. 

Zdroj foto: Canva

Podvýživa

Podvýživa je celosvetový problém, ktorý trápi najmä rozvojové a chudobné krajiny, no vyskytuje sa i v modernom svete. Aké sú skryté príznaky podvýživy a čoho môže byť príčinou? V čom spočíva liečba?

Rakovina štítnej žľazy: Aké má príčiny, príznaky a varovné znaky, fázy?

Rakovina štítnej žľazy

Rakovina štítnej žľazy je zhubné nádorové ochorenie. Patrí medzi najčastejšie onkologické choroby endokrinných žliaz ľudského organizmu. Avšak, jej výskyt spomedzi všetkých malignít je skôr vzácnejší. Vo vyššej miere postihuje ženy. Nádory štítnej žľazy sa vyskytujú v akomkoľvek veku a úspešnosť ich liečby závisí na včasnom odhalení.

Šokový stav: Čo je medicínsky výraz šok, aké má príčiny, typy a fázy?

Šok - šokový stav

Šok - tento pojem používame zväčša v hovorovej forme ako označenie stresovej reakcie. Avšak, v medicíne má úplne iný význam. Označuje stav, keď je človek akútne ohrozený na zdraví a živote.

Tyreotoxikóza a štítna žľaza: Čo je a aké má príčiny, príznaky?

Tyreotoxikóza

Tyreotoxikóza je výsledkom nadmerného pôsobenia hormónov štítnej žľazy na ľudské telo. Prečo vzniká a ako sa prejavuje?