späť na zoznam príznakov

Pocit mravčenia

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Pocit mravčenia patri medzi príznaky Nervového systému
Ďalšie názvy: parestézia
V obsahu nájdete:


Pocity mravčenia, odborne nazvané aj parestézia, je pocit neurčitého brnenia bez zjavného podráždenia nervov nejakým vonkajším podnetom. Príčinou môže byť útlak nervu, problém s toxikáciou alebo problém s lymfatickým systémom, niekedy aj komplikovanejšia porucha nervov. Prirodzene vzniká napríklad v dôsledku nedostatočného prekrvenia, napríklad končatiny. Tento stav sa však čoskoro upraví. Pokiaľ ide o akútny alebo dlhodobý stav, treba vyhľadať lekára.

Problémy s pocitmi mravčenia sú vyvolané často aj ochoreniami pohybového aparátu. Napríklad pri artróze dochádza aj k problémom s kĺbmi a ide o degeneratívne, ale nezápalové ochorenie postihujúce kĺby. Najmä na rukách má človek pocity mravčenia a zhoršenú motoriku. Syndróm karpálneho tunela je tiež charakteristický týmto symptómom a postihuje najmä zápästie, kde dochádza k útlaku nervov, ktoré inervujú prsty na ruke a dochádza aj k zápalu šliach.

Pocity mravčenia alebo brnenia postihujú aj ľudí s epilepsiou. Typické sú pre parciálne epileptické záchvaty, ktoré sú čiastočné a lokalizované len na niektoré časti organizmu a tela a ide o senzitívne typy príznakov epileptického záchvatu. Aj iné nervové ochorenia môžu sprevádzať pocity mravčenia, napríklad zápal nervu, odborne neuritída. Väčšinou postihuje ochorenie najmä periférne nervy a môže byť niekedy spôsobené aj zranením či dlhodobým útlakom nervu.

Keďže je pocit mravčenia vo väčšine prípadov spôsobený nervami, najviac sa vyskytuje pri ochoreniach nervovej sústavy. Tak je to napríklad aj pri diabetickej neuropatii, pri ktorej dochádza k postihnutiu nervov a ich zníženou citlivosťou. Veľmi vážne ochorenie je aj roztrúsená skleróza, ktorá postihuje centrálny nervový systém a medzi najčastejšie príznaky patria práve znížená citlivosť a pocity mravčenia. Ochorenie je autoimunitného charakteru.

Aj pri cievnej mozgovej príhode, ktorá postihuje nervový systém a je spôsobená buď krvácaním do mozgu, alebo vo väčšine prípadov prerušením dodávky krvi do mozgu na základe upchatia cievy, je badateľné jednak ochrnutia a jednak aj parestézia. Veľmi často sú pocity mravčenia prítomné pri kŕčových žilách, čo je najčastejšie žilové ochorenie a výrazne postihuje najmä dolné končatiny. Rozšírené cievy a opuch končatín sú tiež typickými symptómami.

Problémy s pocitmi mravčenia nastávajú aj pri niektorých metabolických ochoreniach, napríklad pri cukrovke. Dochádza k nim napríklad pri cukrovke druhého typu, ktorá je spôsobená zníženou citlivosťou tkanív vlastného tela k inzulíniu a mravčenie je najmä na chodidlách a v špičkách prstov. Veľmi často pociťuje človek mravčenie v končatinách napríklad pri lymskej borelióze, ktorá napáda kožu, nervovú sústavu, kĺby a tiež aj srdce.

Ide o bakteriálne ochorenie, ktoré sa na človeka prenáša najčastejšie infikovaním od kliešťa. V niektorých prípadoch môže pociťovať postihnutý človek pocity mravčenia aj pri iných infekčných chorobách, napríklad pri syfilise, čo je pohlavne prenosná choroba spôsobená tiež bakteriálnou infekciou. Pri celiakii môžu výnimočne nastať menšie obrny niektorej končatiny, ktoré sprevádza brnenie, pocit mravčenia a tiež bolesť na dotyk, niekedy je obmedzená aj hybnosť.

Ženy v strednom a vyššom veku postihuje často aj fibromyalgia, pri ktorej dochádza k slabosti a stuhnutosti svalov a tiež aj v bolesti napríklad okolo šije či lakťa. Človek postihnutý touto chorobou má často problémy so spánkom, závrate a môže pociťovať aj slabé mravčanie. V každom prípade, pokiaľ nie je tento pocit spôsobený nejakým vonkajším podnetom alebo nemá externú príčinu, ide väčšinou o symptóm ochorenia a je lepšie lekárske vyšetrenie.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Syndróm nepokojných nôh: Ako ho zvládať? Syndróm nepokojných nôh: Ako ho zvládať?

Máte nutkanie neustále pohybovať nohami pre pocit dyskomfortu ? Prináša vám tento pohyb len dočasnú úľavu? Stupňuje sa nepohodlie v čase pokoja, hlavne v noci? Možno trpíte syndrómom...

Ako sa vyhnúť bolestiam chrbta? Ako sa vyhnúť bolestiam chrbta?

U niekoho každodenný problém u iného novovzniknutá prekážka. Bolesť chrbta spôsobuje komplikácie v každodennom živote človeka. 

Chronický únavový syndróm nie je len bežnou únavou Chronický únavový syndróm nie je len bežnou únavou

Prepadla vás nevysvetliteľná únava trvajúca príliš dlho ? Zdá sa vám, že ste imúnny na kofeín a všetky triky proti nej zlyhali? Spánok nepomáha? Lekárske vyšetrenie nedospelo k záveru?...

Diabetes a jeho komplikácie Diabetes a jeho komplikácie

Diabetes mellitus alebo ľudovo cukrovka je ochorenie samo o sebe dosť závažné. Vyžaduje si celoživotné dodržiavanie životosprávy a liečby. Aj napriek tomu však so sebou prináša rôzne...

Ako včas rozpoznať  cievnu mozgovú príhodu? Ako včas rozpoznať cievnu mozgovú príhodu?

Cievna mozgová príhoda , mozgový infarkt, iktus, porážka, mŕtvica a mnoho iných názvov pomenováva náhle vzniknutý stav odohrávajúci sa v našom mozgu . Spôsobuje ju buď neprekrvenie...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.