späť na zoznam príznakov

Pocit mravčenia

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Pocit mravčenia patri medzi príznaky Nervového systému
Ďalšie názvy: parestézia
V obsahu nájdete:


Pocity mravčenia, odborne nazvané aj parestézia, je pocit neurčitého brnenia bez zjavného podráždenia nervov nejakým vonkajším podnetom. Príčinou môže byť útlak nervu, problém s toxikáciou alebo problém s lymfatickým systémom, niekedy aj komplikovanejšia porucha nervov. Prirodzene vzniká napríklad v dôsledku nedostatočného prekrvenia, napríklad končatiny. Tento stav sa však čoskoro upraví. Pokiaľ ide o akútny alebo dlhodobý stav, treba vyhľadať lekára.

Problémy s pocitmi mravčenia sú vyvolané často aj ochoreniami pohybového aparátu. Napríklad pri artróze dochádza aj k problémom s kĺbmi a ide o degeneratívne, ale nezápalové ochorenie postihujúce kĺby. Najmä na rukách má človek pocity mravčenia a zhoršenú motoriku. Syndróm karpálneho tunela je tiež charakteristický týmto symptómom a postihuje najmä zápästie, kde dochádza k útlaku nervov, ktoré inervujú prsty na ruke a dochádza aj k zápalu šliach.

Pocity mravčenia alebo brnenia postihujú aj ľudí s epilepsiou. Typické sú pre parciálne epileptické záchvaty, ktoré sú čiastočné a lokalizované len na niektoré časti organizmu a tela a ide o senzitívne typy príznakov epileptického záchvatu. Aj iné nervové ochorenia môžu sprevádzať pocity mravčenia, napríklad zápal nervu, odborne neuritída. Väčšinou postihuje ochorenie najmä periférne nervy a môže byť niekedy spôsobené aj zranením či dlhodobým útlakom nervu.

Keďže je pocit mravčenia vo väčšine prípadov spôsobený nervami, najviac sa vyskytuje pri ochoreniach nervovej sústavy. Tak je to napríklad aj pri diabetickej neuropatii, pri ktorej dochádza k postihnutiu nervov a ich zníženou citlivosťou. Veľmi vážne ochorenie je aj roztrúsená skleróza, ktorá postihuje centrálny nervový systém a medzi najčastejšie príznaky patria práve znížená citlivosť a pocity mravčenia. Ochorenie je autoimunitného charakteru.

Aj pri cievnej mozgovej príhode, ktorá postihuje nervový systém a je spôsobená buď krvácaním do mozgu, alebo vo väčšine prípadov prerušením dodávky krvi do mozgu na základe upchatia cievy, je badateľné jednak ochrnutia a jednak aj parestézia. Veľmi často sú pocity mravčenia prítomné pri kŕčových žilách, čo je najčastejšie žilové ochorenie a výrazne postihuje najmä dolné končatiny. Rozšírené cievy a opuch končatín sú tiež typickými symptómami.

Problémy s pocitmi mravčenia nastávajú aj pri niektorých metabolických ochoreniach, napríklad pri cukrovke. Dochádza k nim napríklad pri cukrovke druhého typu, ktorá je spôsobená zníženou citlivosťou tkanív vlastného tela k inzulíniu a mravčenie je najmä na chodidlách a v špičkách prstov. Veľmi často pociťuje človek mravčenie v končatinách napríklad pri lymskej borelióze, ktorá napáda kožu, nervovú sústavu, kĺby a tiež aj srdce.

Ide o bakteriálne ochorenie, ktoré sa na človeka prenáša najčastejšie infikovaním od kliešťa. V niektorých prípadoch môže pociťovať postihnutý človek pocity mravčenia aj pri iných infekčných chorobách, napríklad pri syfilise, čo je pohlavne prenosná choroba spôsobená tiež bakteriálnou infekciou. Pri celiakii môžu výnimočne nastať menšie obrny niektorej končatiny, ktoré sprevádza brnenie, pocit mravčenia a tiež bolesť na dotyk, niekedy je obmedzená aj hybnosť.

Ženy v strednom a vyššom veku postihuje často aj fibromyalgia, pri ktorej dochádza k slabosti a stuhnutosti svalov a tiež aj v bolesti napríklad okolo šije či lakťa. Človek postihnutý touto chorobou má často problémy so spánkom, závrate a môže pociťovať aj slabé mravčanie. V každom prípade, pokiaľ nie je tento pocit spôsobený nejakým vonkajším podnetom alebo nemá externú príčinu, ide väčšinou o symptóm ochorenia a je lepšie lekárske vyšetrenie.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Bolesť hlavy: Niekedy je neškodná, inokedy značí závažný problém Bolesť hlavy: Niekedy je neškodná, inokedy značí závažný problém

Bolesť hlavy patrí medzi najčastejšie zdravotné problémy postihujúce populáciu sveta. Býva nezávažná. Naopak, je súčasťou iného ochorenia, ktoré môže ohroziť zdravie a život človeka.

Rozpoznajme včas srdcový infarkt a cievnu mozgovú príhodu. Ide o život Rozpoznajme včas srdcový infarkt a cievnu mozgovú príhodu. Ide o život

Infarkt srdcového svalu a cievna mozgová príhoda patria medzi časté ochorenia a príčiny náhleho úmrtia. Ich včasné rozpoznanie môže zachrániť zdravie a život.

Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt? Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt?

Jarná a jesenná únava nie sú mýty. Zmeny počasia, individuálna adaptačná schopnosť jednotlivca a jeho aktuálny zdravotný stav môžu spôsobiť vyčerpanie rôznej intenzity počas týchto...

Meranie krvného tlaku - zásady správneho postupu Meranie krvného tlaku - zásady správneho postupu

Správne meranie krvného tlaku má svoj význam. Pri nedodržaní určitých zásad môže prísť k chybnému nameraniu vysokého či nízkeho tlaku krvi.

Účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice Účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice

Bolesti chrbta a krčnej chrbtice znepríjemňujú život mnohým z nás. Účinná pomoc však existuje.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.