späť na zoznam príznakov

Studené končatiny: Čo znamenajú a aké majú príčiny?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Studené končatiny: Čo znamenajú a aké majú príčiny?
Zdroj foto: Getty images

Zapríčiní ich chladné počasie, a to úplne prirodzene. Môžu byť príčinou nedostatku živín, vitamínov, ale aj ako príznak ochorenia. Najčastejšie sú to ochorenia samotných ciev. Vyskytujú sa aj pri hormonálnych problémoch, a tiež pri cukrovke.


Studené končatiny môžu byť príznakom problémov s cievami alebo aj problémov s termoreguláciou. Tá je regulovaná hormonálnymi a nervovými vplyvmi.

Vplyv prostredia

Pokiaľ je človek vystavený dlhodobo chladnému prostrediu alebo vplyvom okolia, je prirodzený pokles teploty v končatinách. Napríklad pri Raynaudovom syndróme dochádza k nedostatočnému dokrveniu končatín aj po krátkom vystavení chladu.

Rovnako, ako pohyb v studenom prostredí, studené končatiny má za následok nedostatok pohybu. Sedavý spôsob života, sedavá práca alebo dlhodobé státie na jednom mieste.

Pri nedostatku živín

Poruchy termoregulácie niekedy spôsobí aj nedostatok živín. Hlavne pri nedostatku železa a vitamínov skupiny B. Napríklad aj pri anorexii. Anorexia je mentálna porucha príjmu potravy, kedy sa človek snaží mať čo najnižšiu váhu, a to buď odmietaním potravy alebo extrémnym chudnutím.

raňajky, panica, vajíčko, volské oko, chlieb
Vajce je zdrojom vitamínov B. Foto: Thinkstockphotos

Najčastejšie postihuje dievčatá vo veku do 18 rokov. K tejto chorobe sa pridružujú poruchy srdcového rytmu nízky tlak, v dôsledku čoho dochádza k poklesu prekrvenia koncových častí tela, a teda aj k ich ochladeniu. 

Aké ochorenia môžu byť za studenými končatinami?

Chladné končatiny sa môžu vyskytnúť aj pri ochoreniach, ktoré sprevádzajú cievne problémy či srdcové problémy. Ochorenia srdca majú tiež vplyv na celkovú termoreguláciu.

Studené končatiny, najmä studené dolné končatiny, sa vyskytujú pri vrodenej chorobe srdca zvanej koarktácia aorty. Hlavným príznakom je vysoký krvný tlak v hornej polovici tela a nízky krvný tlak v dolnej polovici tela.

Takže človek má studené hlavne nohy. Ochorenie je spôsobené zúžením aorty, čo je hlavná tepna odstupujúca od srdca. Prúdi ňou krv do celého organizmus. Niekedy postihuje aj veľké cievy.

Problémom je aj hypotenzia, čiže nízky krvný tlak. Typické prejavy nízkeho krvného tlaku sú časté závraty, poruchy koncentrácie, nadmerná spavosť, svalová slabosť a niekedy aj mdloby.

Nízky krvný tlak môže byť spôsobený nedostatočným pumpovaním krvi od srdca do tepien alebo nesprávnou reguláciou ciev, ktoré nevedia regulovať odpor pre krv. Pri hypotenzii je teda problém dotlačiť krv do vzdialených ciev a práve preto sa ako príznak vyskytujú aj studené končatiny.

Ischemická choroba dolných končatín

Veľmi často bývajú problémy so studenými nohami pri ischemickej chorobe dolných končatín. Je to ochorenie, ktoré postihuje tepny, pričom priesvit tepien sa zužuje a môže sa dokonca až uzavrieť, čo spôsobuje problémy následne s prekrvením.

Končatina, ktorá sa tak nachádza pod takýmto uzáverom, prestáva byť dostatočne zásobená krvou ale aj inými živinami. Typickými príznakmi sú bolesť nôh, suchá kožachladná končatina, ktorá sa prejavuje postupne.

Nebezpečné je nedokrvenie končatiny, a to z dôvodu odumretia tkaniva, ak k nemu príde je potrebná amputácia postihnutej končatiny. Zamedzí sa tak šíreniu zápalu nad uzáver cievy. Dôležité je skoré vyšetrenie, ktorým sa dá zabrániť strate končatiny.

Príznaky nedokrvenia končatiny sú:

 • bolesť
 • bledosť
 • parestézie, teda pocit mravenčenia
 • ochrnutie
 • neprítomnosť pulzu na artériách dolných končatín
 • chlad
Cigareta, ohorok, popol, popolník, fajčenie
Je príčinou množstva ochorení a aj ischémie dolných končatín. Foto: Thinkstockphoto

Rizikové faktory pre vznik:

 • fajčenie
 • strava s vysokým obsahom tukov
 • vek
 • nedostatok pohyb
 • stres
 • cukrovka
 • genetické faktory
 • vysoký krvný tlak
 • vysoký obsah lipidov v krvi
 • vysoký obsah kyseliny močovej v krvi
 • vysoký obsah fibrínu v krvi
 • vysoký obsah homocysteinu v krvi

Anémia a studené končatiny

Studené končatiny sa vyskytujú aj pri anémii, čiže chudokrvnosti. To najmä v prípade, že je v krvnom obehu nedostatok červených krviniekhemoglobínu. Hemoglobín je krvné farbivo, ktoré na seba viaže kyslík.

Človek je pri anémii bledý, unavený a má zníženú výkonnosť, u starších ľudí môže choroba spôsobovať aj zmätenosť. Najčastejšie sú teda chladné končatiny spôsobené krvným obehom, ktorí vo veľkej miere ovplyvňuje tak ich zásobenie, ako aj termoreguláciu.

Ostatné ochorenia

Studené končatiny môžu byť následkom ochorení štítnej žľazy (hypotyreóza), obličiek, nadobličiek (Addisonova choroba), pri lupuse. Vyskytnúť sa môžu aj pri cukrovke. Príčinou môže byť aj sklerodermia.

Často sa vyskytujú aj pri problémoch s chrbticou. Stres a studené končatiny sú známe spojenie. Hlavne pre zúženie ciev v koncových častiach organizmu. Tým organizmus chystá dostatok krvi pre životne dôležité orgány.

Dieťa si meria telesnú teplotu digitálnym teplomerom v ústach
Horúčka zaťaží srdce, následne chladnú koncové časti tela. Foto: Thinkstockphoto

Horúčka a studené končatiny u detí

Horúčka je označenie telesnej teploty nad 38,5 °C. Telesnú teplotu je potrebné udržať pod hranicou 38,5 °C, a to nie len u detí. Nad túto hranicu je príťažou pre celý organizmus.

Zvyšuje sa záťaž srdca a obehového systému. Následne sa to prejaví zhoršeným, nedostatočným prekrvením koncových častí tela, teda končatín. Aj napriek horúčke sú končatiny bledé a chladné.

Infografika o studených končatinách, ich príčinách a ischemická choroba dolných končatín, jej príznaky a rizikové faktory pre jej vznik
Zhrnutie najčastejších príčin studených končatín

Video o studených končatinách

Video o studených končatinách

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Studené končatiny: Čo znamenajú a aké majú príčiny? patri medzi príznaky Pohybového aparátu
Ďalšie názvy: Chladné končatiny
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako na otužovanie? Začnite s ním v lete či na jeseň. Podporte imunitu Ako na otužovanie? Začnite s ním v lete či na jeseň. Podporte imunitu

Má otužovanie vplyv na zdravie človeka? Ak sa s ním začne v správny čas, nemusíme sa vyhýbať chladnej vode v lete ani v zime. Ako naň bude reagovať organizmus? Budeme vďaka nemu...

Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky? Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky?

Dehydratácia začína byť opäť aktuálnou témou, a to hlavne pre horúce letné počasie. Samozrejme, jej vznik môžu zapríčiniť rôzne ochorenia, napríklad s hnačkou či horúčkou. Komplikuje...

Čo je otrava hubami, ako sa prejavuje? Opatrenia a postup prvej pomoci Čo je otrava hubami, ako sa prejavuje? Opatrenia a postup prvej pomoci

Otrava hubami sa zaraďuje medzi najfrekventovanejšie typy otráv vôbec. Najčastejšie sa s ňou stretávame počas sezóny zberu a to od apríla až do novembra. 

Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha? Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha?

Sepsa , ktorú verejnosť pozná skôr ako otravu krvi , patrí medzi jeden z najvýznamnejších problémov dnešnej medicíny. Ide o závažnú komplikáciu viacerých chorobných stavov , ktorá...

Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania

Choroba z vibrácií patrí medzi profesijné ochorenia, a predstavuje druhú najčastejšiu chorobu z povolania z podstatne dlhého zoznamu. Vyskytuje sa u rizikových pracovníkov , ktorý...

Naposledy aktualizované 01.03.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.