Choroby s príznakom "poruchy citlivosti"
- Vyklenutie medzistavcovej platničky - hernia disku
- Zápal sedacieho nervu
- Spondylolistéza
- Radikulopatia
- Syndróm kaudy equiny
- Osteochondróza
- Poranenia chrbtice
- Syndróm karpálneho tunela
- Ochorenia mozgových ciev
- Diabetická neuropatia
- Cievna mozgová príhoda
- Raynaudov syndróm
- Spinálna stenóza
- Skleróza multiplex
- Nádory chrbtice a miechy
- Stenóza karotídy
- Epilepsia
- Vaskulitídy
- Vertebrogénny algický syndróm
- Disekcia aorty
- Lordóza - hyperlordóza
- Spondylartróza
- Kokcygodýnia - syndróm kostrče
- Spondylóza
- Lepra vyhubená
- Migréna
- Cytomegalovírusová infekcia
- Sklerodermia
- Nádory srdca
- Lymská borelióza
- Syfilis
- Spondylodiscitída
- Cukrovka
Poruchy citlivosti súvisia s poruchami vnímania napríklad tlaku, ťahu, polohy, bolesti, vibrácie, pohybu, tepla alebo chladu. Niekedy bývajú postihnuté len niektoré druhy citlivosti a vnímania, inokedy aj viaceré, najčastejšie ide o poruchy povrchovej citlivosti, čiže pre bolesť, chlad, teplo, tlak a ťah. Postihnutie môže byť len lokálne, napríklad v dôsledku poškodenia len niektorého nervu, prípadne môže byť porucha citlivosti a vnímania aj širšie rozšírená.
Poruchy citlivosti môžu byť vo forme zníženia alebo zvýšenia citlivosti a vnímania. Zvyšená citlivosť sa prejavuje napríklad brnením, mravčaním, zvýšením vnímaním bolesti aj na malé podnety. Naopak znížená citlivosť sa prejaví nedostatočným vnímaním na vonkajšie podnety z okolia. Niekedy môže byť vnímanie a citlivosť narušená len dočasne alebo na určité obdobie, inokedy ale ide o symptóm, ktorého intenzita sa zvyšuje a môže byť aj dlhotrvajúci.
Najčastejšie sú prítomné problémy s poruchami citlivosti a vnímania pri ochoreniach nervového typu. Napríklad pri diabetickej neuropatii dochádza najčastejšie k zníženiu citlivosti nervov na dolných končatinách v dôsledku poškodenia funkcie aj štruktúry nervov. Pri niektorých zápalových ochoreniach nervov, napríklad pri zápale zrakového nervu, zas dochádza na kratšiu dobu k strate videnia, pri alkoholovej neuritíde sú časté pocity brnenia na končatinách.
Problémové je aj ochorenie zvané roztrúsená skleróza, ktorá postihuje centrálny nervový systém. Priebeh ochorenia je nepredvídateľný, nakoľko u každého postihnutého človeka môžu byť príznaky iné. Vo všeobecnosti ale nastávajú závrate, únava, bolesti oka a problémy s videním, napríklad dvojité videnie alebo vypadávanie zorného poľa. Poruchy citlivosti sú prítomné najmä v dolných končatinách, kde je znížená citlivosť, u niektorých ľudí aj pocity mravčenia.
K zmyslovým poruchám a poruchám vnímania dochádza aj v niektorých prípadoch mozgovej cievnej príhody, čo je akútne ochorenie nervového systému spôsobené buď krvácaním do mozgu alebo prerušením dodávky okysličenej krvi. Zhoršený sluch a zrak spolu s poruchami tlaku a ťahu svalov nastáva aj pri obrne, taktiež pri epileptických záchvatoch môžu nastať krátkodobé zášklby a kŕče vo svaloch, pocity brnenia a mravčenia a iné poruchy vnímania.
Aj niektoré ochorenia pohybového aparátu môžu so sebou prinášať problémy s vnímaním a citlivosťou. Pocit mravčenia ale aj špatná koordinácia pohybov a poruchy s vnímaním dotyku, ťahu a tlaku prináša so sebou aj syndróm karpálneho tunelu. Niekedy môže byť znížená citlivosť a pocity mravčenia aj pri niektorých infekčných ochoreniach, napríklad pri syfilise. Pokiaľ človek má problémy s vnímaním alebo citlivosťou, mal by čo najskôr navštíviť lekára.