späť na zoznam príznakov

Poruchy citlivosti

Autor: Michal Hrebík

Poruchy citlivosti súvisia s poruchami vnímania napríklad tlaku, ťahu, polohy, bolesti, vibrácie, pohybu, tepla alebo chladu. Niekedy bývajú postihnuté len niektoré druhy citlivosti a vnímania, inokedy aj viaceré, najčastejšie ide o poruchy povrchovej citlivosti, čiže pre bolesť, chlad, teplo, tlak a ťah. Postihnutie môže byť len lokálne, napríklad v dôsledku poškodenia len niektorého nervu, prípadne môže byť porucha citlivosti a vnímania aj širšie rozšírená.

Poruchy citlivosti môžu byť vo forme zníženia alebo zvýšenia citlivosti a vnímania. Zvyšená citlivosť sa prejavuje napríklad brnením, mravčaním, zvýšením vnímaním bolesti aj na malé podnety. Naopak znížená citlivosť sa prejaví nedostatočným vnímaním na vonkajšie podnety z okolia. Niekedy môže byť vnímanie a citlivosť narušená len dočasne alebo na určité obdobie, inokedy ale ide o symptóm, ktorého intenzita sa zvyšuje a môže byť aj dlhotrvajúci.

Najčastejšie sú prítomné problémy s poruchami citlivosti a vnímania pri ochoreniach nervového typu. Napríklad pri diabetickej neuropatii dochádza najčastejšie k zníženiu citlivosti nervov na dolných končatinách v dôsledku poškodenia funkcie aj štruktúry nervov. Pri niektorých zápalových ochoreniach nervov, napríklad pri zápale zrakového nervu, zas dochádza na kratšiu dobu k strate videnia, pri alkoholovej neuritíde sú časté pocity brnenia na končatinách.

Problémové je aj ochorenie zvané roztrúsená skleróza, ktorá postihuje centrálny nervový systém. Priebeh ochorenia je nepredvídateľný, nakoľko u každého postihnutého človeka môžu byť príznaky iné. Vo všeobecnosti ale nastávajú závrate, únava, bolesti oka a problémy s videním, napríklad dvojité videnie alebo vypadávanie zorného poľa. Poruchy citlivosti sú prítomné najmä v dolných končatinách, kde je znížená citlivosť, u niektorých ľudí aj pocity mravčenia.

K zmyslovým poruchám a poruchám vnímania dochádza aj v niektorých prípadoch mozgovej cievnej príhody, čo je akútne ochorenie nervového systému spôsobené buď krvácaním do mozgu alebo prerušením dodávky okysličenej krvi. Zhoršený sluch a zrak spolu s poruchami tlaku a ťahu svalov nastáva aj pri obrne, taktiež pri epileptických záchvatoch môžu nastať krátkodobé zášklby a kŕče vo svaloch, pocity brnenia a mravčenia a iné poruchy vnímania.

Aj niektoré ochorenia pohybového aparátu môžu so sebou prinášať problémy s vnímaním a citlivosťou. Pocit mravčenia ale aj špatná koordinácia pohybov a poruchy s vnímaním dotyku, ťahu a tlaku prináša so sebou aj syndróm karpálneho tunelu. Niekedy môže byť znížená citlivosť a pocity mravčenia aj pri niektorých infekčných ochoreniach, napríklad pri syfilise. Pokiaľ človek má problémy s vnímaním alebo citlivosťou, mal by čo najskôr navštíviť lekára.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Poruchy citlivosti patri medzi príznaky Nervového systému
Ďalšie názvy: hypestézia, poruchy vnímania
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aká je príčina bolesti svalstva krčnej chrbtice? + 5 uvoľňujúcich cvikov na doma Aká je príčina bolesti svalstva krčnej chrbtice? + 5 uvoľňujúcich cvikov na doma

Bolesť krčnej chrbtice je častým nepríjemným javom najmä u ľudí so sedavým zamestnaním. Aké sú vhodné uvoľňovacie cviky na doma a prevencia bolesti krčného svalstva?

Úloha FOSFORU v tele. Je dôležitý pre zdravie? Čo ho obsahuje najviac? Úloha FOSFORU v tele. Je dôležitý pre zdravie? Čo ho obsahuje najviac?

Aká je úloha FOSFORU v našom tele? Je dôležitý pre udržanie zdravia a prečo je potrebný? Čo ak je ho málo či veľa?

Ako včas rozpoznať srdcový infarkt a cievnu mozgovú príhodu? Boj o život + Infografiky Ako včas rozpoznať srdcový infarkt a cievnu mozgovú príhodu? Boj o život + Infografiky

Infarkt srdcového svalu a cievna mozgová príhoda patria medzi časté ochorenia a príčiny náhleho úmrtia. Ich včasné rozpoznanie môže zachrániť zdravie a život.

Ako včas rozpoznať cievnu mozgovú príhodu, mŕtvicu? + Typické príznaky Ako včas rozpoznať cievnu mozgovú príhodu, mŕtvicu? + Typické príznaky

Cievna mozgová príhoda, mozgový infarkt, iktus, porážka, mŕtvica a mnoho iných názvov pomenováva náhle vzniknutý stav odohrávajúci sa v našom mozgu. Spôsobuje ju buď neprekrvenie časti...

Vitajte u neurológa: Najčastejšie diagnózy v neurologickej ambulancii Vitajte u neurológa: Najčastejšie diagnózy v neurologickej ambulancii

Vitajte u neurológa. Pozreli sme sa na najčastejšie diagnózy v neurologickej ambulancii.

Naposledy aktualizované


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.