späť na zoznam príznakov

Poruchy citlivosti

Autor: Michal Hrebík

Poruchy citlivosti súvisia s poruchami vnímania napríklad tlaku, ťahu, polohy, bolesti, vibrácie, pohybu, tepla alebo chladu. Niekedy bývajú postihnuté len niektoré druhy citlivosti a vnímania, inokedy aj viaceré, najčastejšie ide o poruchy povrchovej citlivosti, čiže pre bolesť, chlad, teplo, tlak a ťah. Postihnutie môže byť len lokálne, napríklad v dôsledku poškodenia len niektorého nervu, prípadne môže byť porucha citlivosti a vnímania aj širšie rozšírená.

Poruchy citlivosti môžu byť vo forme zníženia alebo zvýšenia citlivosti a vnímania. Zvyšená citlivosť sa prejavuje napríklad brnením, mravčaním, zvýšením vnímaním bolesti aj na malé podnety. Naopak znížená citlivosť sa prejaví nedostatočným vnímaním na vonkajšie podnety z okolia. Niekedy môže byť vnímanie a citlivosť narušená len dočasne alebo na určité obdobie, inokedy ale ide o symptóm, ktorého intenzita sa zvyšuje a môže byť aj dlhotrvajúci.

Najčastejšie sú prítomné problémy s poruchami citlivosti a vnímania pri ochoreniach nervového typu. Napríklad pri diabetickej neuropatii dochádza najčastejšie k zníženiu citlivosti nervov na dolných končatinách v dôsledku poškodenia funkcie aj štruktúry nervov. Pri niektorých zápalových ochoreniach nervov, napríklad pri zápale zrakového nervu, zas dochádza na kratšiu dobu k strate videnia, pri alkoholovej neuritíde sú časté pocity brnenia na končatinách.

Problémové je aj ochorenie zvané roztrúsená skleróza, ktorá postihuje centrálny nervový systém. Priebeh ochorenia je nepredvídateľný, nakoľko u každého postihnutého človeka môžu byť príznaky iné. Vo všeobecnosti ale nastávajú závrate, únava, bolesti oka a problémy s videním, napríklad dvojité videnie alebo vypadávanie zorného poľa. Poruchy citlivosti sú prítomné najmä v dolných končatinách, kde je znížená citlivosť, u niektorých ľudí aj pocity mravčenia.

K zmyslovým poruchám a poruchám vnímania dochádza aj v niektorých prípadoch mozgovej cievnej príhody, čo je akútne ochorenie nervového systému spôsobené buď krvácaním do mozgu alebo prerušením dodávky okysličenej krvi. Zhoršený sluch a zrak spolu s poruchami tlaku a ťahu svalov nastáva aj pri obrne, taktiež pri epileptických záchvatoch môžu nastať krátkodobé zášklby a kŕče vo svaloch, pocity brnenia a mravčenia a iné poruchy vnímania.

Aj niektoré ochorenia pohybového aparátu môžu so sebou prinášať problémy s vnímaním a citlivosťou. Pocit mravčenia ale aj špatná koordinácia pohybov a poruchy s vnímaním dotyku, ťahu a tlaku prináša so sebou aj syndróm karpálneho tunelu. Niekedy môže byť znížená citlivosť a pocity mravčenia aj pri niektorých infekčných ochoreniach, napríklad pri syfilise. Pokiaľ človek má problémy s vnímaním alebo citlivosťou, mal by čo najskôr navštíviť lekára.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Poruchy citlivosti patri medzi príznaky Nervového systému
Ďalšie názvy: hypestézia, poruchy vnímania
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je to trombóza cestovateľov: Príčiny a príznaky? Ako sa jej vyhnúť? Čo je to trombóza cestovateľov: Príčiny a príznaky? Ako sa jej vyhnúť?

Žilová trombóza je závažné a bolestivé ochorenie s vysokým rizikom ďalších zdravotných komplikácií. Na jej vzniku sa podieľa mnoho faktorov. Jedným z nich sú aj podmienky vznikajúce pri...

Ako na otužovanie? Začnite s ním v lete či na jeseň. Podporte imunitu Ako na otužovanie? Začnite s ním v lete či na jeseň. Podporte imunitu

Má otužovanie vplyv na zdravie človeka? Ak sa s ním začne v správny čas, nemusíme sa vyhýbať chladnej vode v lete ani v zime. Ako naň bude reagovať organizmus? Budeme vďaka nemu...

Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice? Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice?

Bolesti chrbta a krčnej chrbtice znepríjemňujú život mnohým z nás. Účinná pomoc však existuje.

Diéta pri cukrovke: Aké sú vhodné, nevhodné a zakázané potraviny? Diéta pri cukrovke: Aké sú vhodné, nevhodné a zakázané potraviny?

Slané a sladké pokušenie na každom kroku. Oči by jedli. Okrem príbytku na váhe existujú vážnejšie dôvody na opatrnosť v tom čo zjeme. Svoje o tom vedia aj diabetici.

3 príznaky, ktoré sprevádzajú bolesť krčnej chrbtice. Poznáte príčiny? 3 príznaky, ktoré sprevádzajú bolesť krčnej chrbtice. Poznáte príčiny?

Krčná chrbtica je dôležitá z viacerých dôvodov. Jej najdôležitejšia úloha je chrániť miechu, ktorá ňou prechádza. Jej druhá a nezanedbateľná úloha je zabezpečovať pohyb a oporu hlave. 

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.