späť na zoznam príznakov

Poruchy citlivosti

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Poruchy citlivosti súvisia s poruchami vnímania napríklad tlaku, ťahu, polohy, bolesti, vibrácie, pohybu, tepla alebo chladu. Niekedy bývajú postihnuté len niektoré druhy citlivosti a vnímania, inokedy aj viaceré, najčastejšie ide o poruchy povrchovej citlivosti, čiže pre bolesť, chlad, teplo, tlak a ťah. Postihnutie môže byť len lokálne, napríklad v dôsledku poškodenia len niektorého nervu, prípadne môže byť porucha citlivosti a vnímania aj širšie rozšírená.

Poruchy citlivosti môžu byť vo forme zníženia alebo zvýšenia citlivosti a vnímania. Zvyšená citlivosť sa prejavuje napríklad brnením, mravčaním, zvýšením vnímaním bolesti aj na malé podnety. Naopak znížená citlivosť sa prejaví nedostatočným vnímaním na vonkajšie podnety z okolia. Niekedy môže byť vnímanie a citlivosť narušená len dočasne alebo na určité obdobie, inokedy ale ide o symptóm, ktorého intenzita sa zvyšuje a môže byť aj dlhotrvajúci.

Najčastejšie sú prítomné problémy s poruchami citlivosti a vnímania pri ochoreniach nervového typu. Napríklad pri diabetickej neuropatii dochádza najčastejšie k zníženiu citlivosti nervov na dolných končatinách v dôsledku poškodenia funkcie aj štruktúry nervov. Pri niektorých zápalových ochoreniach nervov, napríklad pri zápale zrakového nervu, zas dochádza na kratšiu dobu k strate videnia, pri alkoholovej neuritíde sú časté pocity brnenia na končatinách.

Problémové je aj ochorenie zvané roztrúsená skleróza, ktorá postihuje centrálny nervový systém. Priebeh ochorenia je nepredvídateľný, nakoľko u každého postihnutého človeka môžu byť príznaky iné. Vo všeobecnosti ale nastávajú závrate, únava, bolesti oka a problémy s videním, napríklad dvojité videnie alebo vypadávanie zorného poľa. Poruchy citlivosti sú prítomné najmä v dolných končatinách, kde je znížená citlivosť, u niektorých ľudí aj pocity mravčenia.

K zmyslovým poruchám a poruchám vnímania dochádza aj v niektorých prípadoch mozgovej cievnej príhody, čo je akútne ochorenie nervového systému spôsobené buď krvácaním do mozgu alebo prerušením dodávky okysličenej krvi. Zhoršený sluch a zrak spolu s poruchami tlaku a ťahu svalov nastáva aj pri obrne, taktiež pri epileptických záchvatoch môžu nastať krátkodobé zášklby a kŕče vo svaloch, pocity brnenia a mravčenia a iné poruchy vnímania.

Aj niektoré ochorenia pohybového aparátu môžu so sebou prinášať problémy s vnímaním a citlivosťou. Pocit mravčenia ale aj špatná koordinácia pohybov a poruchy s vnímaním dotyku, ťahu a tlaku prináša so sebou aj syndróm karpálneho tunelu. Niekedy môže byť znížená citlivosť a pocity mravčenia aj pri niektorých infekčných ochoreniach, napríklad pri syfilise. Pokiaľ človek má problémy s vnímaním alebo citlivosťou, mal by čo najskôr navštíviť lekára.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Poruchy citlivosti patri medzi príznaky Nervového systému
Ďalšie názvy: hypestézia, poruchy vnímania
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Diéta pri cukrovke: Aké sú vhodné, nevhodné a zakázané potraviny? Diéta pri cukrovke: Aké sú vhodné, nevhodné a zakázané potraviny?

Slané a sladké pokušenie na každom kroku. Oči by jedli. Okrem príbytku na váhe existujú vážnejšie dôvody na opatrnosť v tom čo zjeme. Svoje o tom vedia aj diabetici.

Ako na otužovanie? Začnite s ním v lete Ako na otužovanie? Začnite s ním v lete

Má otužovanie vplyv na zdravie človeka? Ak sa s ním začne v správny čas, nemusíme sa vyhýbať chladnej vode v lete ani v zime. Ako naň bude reagovať organizmus? Budeme vďaka nemu...

3 príznaky, ktoré sprevádzajú bolesť krčnej chrbtice. Poznáte príčiny? 3 príznaky, ktoré sprevádzajú bolesť krčnej chrbtice. Poznáte príčiny?

Krčná chrbtica je dôležitá z viacerých dôvodov. Jej najdôležitejšia úloha je chrániť miechu, ktorá ňou prechádza. Jej druhá a nezanedbateľná úloha je zabezpečovať pohyb a oporu hlave. 

Ako súvisí krčná chrbtica a točenie hlavy? Čo pomôže na závraty? Ako súvisí krčná chrbtica a točenie hlavy? Čo pomôže na závraty?

Vo veku 18 až 65 rokov trpí približne 15 - 20 % populácie na bolesti krčnej chrbtice. Bolesť je len jedným z príznakov, o ktorých sa dozviete v nasledovnom článku. 

Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania

Choroba z vibrácií patrí medzi profesijné ochorenia, a predstavuje druhú najčastejšiu chorobu z povolania z podstatne dlhého zoznamu. Vyskytuje sa u rizikových pracovníkov , ktorý...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.