späť na zoznam článkov

21. týždeň tehotenstva (TT). Čo robí dieťatko v brušku?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
21. týždeň tehotenstva (TT). Čo robí dieťatko v brušku?
Zdroj foto: Getty images

Ste v 21. týždni tehotenstva, práve ste vkročili do druhej polovice tehotenstva. Vaše dieťatko rastie veľkou rýchlosťou a pokiaľ práve nespí, už v tomto období je neposedné a stále v pohybe. 


21. TT - týždeň tehotenstva, ste v 5. mesiaci a 1 v druhej polovici tehotenstva.  

Do termínu pôrodu vám zostáva 19 týždňov. 

Plod meria okolo 26,5 cm a jeho váha je približne 360 g. 

V maternici má dostatok miesta na svoje akrobatické kúsky. Často mení svoju polohu, presúva sa, točí sa a kopká, dokáže sa odraziť od steny maternice, čim si precvičuje svoje svaly a nervovú sústavu. 

Chytá si svoje ruky, tváričku, nohy a ohmatáva svoje okolie. Keď sa unaví, zaujme svoju polohu na spánok a pospí si. 

Prespí približne 12 – 14 hodín.  

Plod v 21. týždni tehotenstva.
Plod v 21. týždni tehotenstva ohmatáva svoje okolie, chytá si ruky, tvár a vkladá prsty do úst. Zdroj: Getty Images

Ako sa vyvíja vaše bábätko v brušku? 

Vaše dieťatko stále rastiedozrieva, čím môžete stále viac cítiť jeho pohyby. 

Jeho svalová hmota sa zvyšuje a tým rastie aj jeho sila. 

Jeho sluch je už dobre vyvinutý. Reaguje na zvuky z okolia a začína vnímať svetlo a tmu. Keď sa mu prihovárate a hladkáte si bruško, ono cíti váš dotyk cez stenu maternice a dáva vám vedieť o sebe svojim kopkaním. 

Dieťatko po troške prehĺta plodovú vodu, ktorá sa dostáva do tráviacej sústavy, kde sa spracováva, čím sa ďalej jeho tráviaci systém vyvíja a dozrieva. Časť plodovej vody je vylúčená obličkami

Pitím plodovej vody získava cukor a tým získava ďalšiu výživu potrebnú na jeho rast a vývoj. 

Pankreas začína s produkciou enzýmu, ktorý štiepy potravu. 

Tenké črevo rastie a pritom spracováva všetky živiny získané z plodovej vody, ktorú plod prehltne. 

Pečeň doteraz tvorila väčšinu červených krviniek

Teraz už aj kostná dreň napomáha k produkcii červených krviniek a do 24. týždňa tehotenstva prevezme väčšinu produkcie tvorby tejto krvnej zložky. 

Očné viečka ktoré boli približne od 11. týždňa tehotenstva zavreté a zlepené sa začínajú postupne oddeľovať. 

Mozog sa rýchlo vyvíja a na svoj vývoj potrebuje dostatok živín získaných placentou. 

Rukynohy má primerane dlhé. 

Chrupavky začínajú tvrdnúť a meniť sa na kosť. Jeho kostra začína pevnieť

Vlásky a aj obočie rastú. 

Začína rast chuťových pohárikov v ústnej dutine na jazyku. Plod už bude cítiť chuť plodovej vody, ktorá je sladkastá. 

Dieťatko je ešte bez tukových zásob, ale odteraz si už začne zásoby tuku ukladať do podkožia. 

Nechty na rukách sú vyvinuté, len sú ešte príliš jemné. 

Jeho imunitný systém sa vyvíja, a jeho telo začína produkovať biele krvinky, ktoré sú potrebné na imunitný systém. Niektoré protilátky dostalo od matky cez pupočnú šnúru. 

Placenta zásobuje dieťatko všetkými výživnými látkami potrebných na jeho zdravý vývoj. 

Plod od 21. týždňa tehotenstva sa považuje za životaschopné, lebo život mimo maternice sa stáva možným. 

Ako sa cíti žena a čo môže pociťovať v 21. týždni tehotenstva? 

Maternica sa zväčšuje a jej dno presahuje úroveň pupka. 

Pohyby už väčšina žien cíti, ale niektoré ich môžu začať pociťovať neskôr. Najneskôr však do 22. týždňa tehotenstva. 

Prečo ešte necítim pohyby plodu?  

Neskoršie citeľné pohyby plodu sa môžu vyskytnúť v prípade, ak  je placenta uložená na prednej strane maternice, čo bráni vnímaniu pohybov hrubšou vrstvou tkaniva navonok bruška, alebo u žien ktoré majú nadváhu

Prvé pohyby plodu. Zdroj: Getty Images
Prvé pohyby plodu môže žena cítiť ako jemné kopkanie, bublanie alebo pocit šteklenia v bruchu. Zdroj: Getty Images

Bolesť panvy a kĺbov. Kĺby a väzy panvy sa postupne začnú uvoľňovať a panva rozširovať vďaka hormónu relaxin, ktorý napomôže, aby bola panva pružnejšia a uľahčil sa pôrod. 

Kŕčové žilykŕče v nohách, ktoré sa často objavujú ako bolestivé kŕče najmä v oblasti lýtka, sú pravdepodobne spôsobené nedostatkom vápnika a magnézia, unavenými svalmi, zvýšenou hmotnosťou a tlakom maternice na cievy a nervy. 

Krvácajúce ďasná, ktoré sú časté po vykonaní ústnej hygieny sú spôsobené zvýšeným prekrvením slizníc. 

Malý počet žien pociťuje náhlu, ostrú bolesť väzov v oblasti brucha, slabín alebo v malej panve, ktorá trvá len niekoľko sekúnd a potom sama ustane. Vyskytuje sa najmä po zmene polohy, so sedu do stoja alebo z ľahu do sedu. 

Strie sa môžu začať tvoriť na bruchu, zadku, bokoch, stehnách a aj na prsiach, v podobe červených, ružových, červenohnedých pruhov, ktoré vznikajú z napnutia pokožky a natrhnutia tkaniva pod pokožkou. Vznikajú následkom rýchleho pribratia. Strie časom vyblednú, ale zanechajú stopy svetlých pruhov. 

Výkyvy nálad a občas ranné nevoľnosti môžu byť príčinou výkyvov hormónov, ktoré v tomto týždni môžu kolísať. 

Bolesť chrbta súvisí s náhlou zmenou hmotnosti a nosením tehotenského bruška. Vaše väzy sa uvoľňujú, bruško stále viac rastie a hmotnosť sa zvyšuje. Tieto faktory vplývajú na chrbticu a môžu sa prejaviť bolesťou. 

Pálenie záhyporuchy trávenia je častým nepríjemným pocitom v tehotenstve najmä v druhom a treťom trimestri. Často sa prejavuje po jedle, viac v noci, alebo keď si ľahnete spať. Môže spôsobiť bolesť na hrudníku, za hrudným košom, pocit pálenia v hrudníku, zlú a kyslú chuť v ústach. Tieto príznaky môžu trvať niekoľko minút až hodín. 

Čo spôsobuje pálenie záhy? 

Vaše telo počas tehotenstva prechádza veľkými zmenami a tak aj zvýšenou produkciou hormónov progesterónu, ktorý spôsobuje pomalšie trávenie potravy v žalúdku a zvýšenú hladinu relaxínu, ktorý uvoľňuje hladké svalstvo  tele. 

Uvoľnením hladkého svalstva sa uvoľni aj zvierač pažeráka a tým prechádza kyselina do pažeráku a vzniká pálenie záhy. Ďalšou príčinou je zväčšujúce bruško, ktoré vyvíja tlak na žalúdok, čo tiež vedie k pocitu páleniu záhy. 

Viac o pálení záhy sa môžete dočítať v našom článku: Liečba a diéta pri pálení záhy: Čo jesť a ktoré potraviny sú nevhodné? 

Nadúvanieplynatosť je častým sprievodným javom počas celého obdobia tehotenstva. 

Problémynohamichodidlami. Počas tehotenstva vplyvom hormónov a to priamo hormónom relaxin sa uvoľňujú väzy, ktoré umožňujú ľahší vaginálny pôrod. 

Tento hormón má vplyv aj na uvoľňovanie väzovchodidlách, čo môže viesť k vzniku plochých nôh. Pravé toto uvoľnenie väzov má u niektorých žien za príčinu zväčšenie chodidla o pol až jedno číslo. Priberaním a zvyšujúcou váhou sa kladie aj väčšia záťaž na vaše nohy a hlavne na klenbu nohy. 

Opuch nôh vyskytujúca sa najmä v oblastí členkov je častá. Zvyčajne je spôsobené zvýšeným prekrveným a tehotenskými hormónmi. 

Pokiaľ sa opuch zväčšuje a neustupuje, informujte o tom svojho gynekológa. Môže sa jednať o jeden z príznakov preeklampsie. 

Riziko vzniku infekcie močových ciest v tehotenstve je zvýšené. Prejavuje sa častým močením, pálením pri a po močení a nepríjemným pocitom v oblasti genitálií. V takomto prípade je nutné navštíviť lekára, ktorý vám predpíše šetrné lieky pre vás a vaše dieťatko na vyliečenie zápalu. 

Čo môžete postrehnúť? 

Pevnejšie nechty, husté a lesklé vlasy. 

Chuť do jedla sa zvýšila. Ranné nevoľnosti a pocit na zvracanie ustáli a vyskytnú sa iba zriedkavo.    

Zvýšená chuť do jedla. Zdroj: Getty Images
Vstupom do druhej polovice tehotenstva sa u väčšiny tehotných žien objaví častejší pocit hladu a zvýšená chuť do jedla. Zdroj: Getty Images

Niektoré ženy trápi pocit upchatého nosa, alebo tehotenská nádcha, ktorá môže ovplyvniť vašu náladu. Je spôsobená tehotenskými hormónmi, zvýšeným prekrvením slizníc. Po porodení dieťatka do 10. dní tieto pocity ustúpia. 

Zábudlivosť. Máte pocit že zabúdate, ako keby ste mali mozgovú hmlu a ťažšie sa vám premýšľa? 

Hovorí sa tomu tehotenský mozog 

V tehotenstve je to bežný jav. Zabúdate kde ste polozili kľúče, neviete kde ste nechali kabelku, peňaženku. Tehotenstvo vplýva na telo ženy obrovskými zmenami, či už hormonálnymi, fyzickými i psychickými.   

Niektoré ženy pociťujú zmeny nálad, viac pocitov úzkosti, depresie, alebo pocit zlej nálady, ktoré sú podobné predmenštruačnému syndrómu

Pocit nedostatku spánku vedie k spánkovej deprivácii, ktorá je častá už v období tehotenstva a pretrváva aj po pôrode. Vzniká z dôvodu prispôsobovania sa na príchod dieťatka a po pôrode prispôsobovaním sa k jeho spánkovému režimu. 

Nedostatok spánku môže negatívne ovplyvniť vašu náladu v tehotenstve a vyvolať pocit zahmleného myslenia 

Stres taktiež pôsobí na váš mozog. Možno si ho neuvedomujete, ale hrá svoju úlohu tým, že si uvedomujte príchod nového člena rodiny, zodpovednosti voči nemu a strachu z roli rodiča, aj keď sa na bábätko veľmi tešíte. 

Zmeny pokožky. Vplyvom zvýšenej cirkulácie krvi je pokožka viac ružovejšia a pôsobí žiarivým dojmom. Pri zadržiavaní tekutín v tele sa vám môžu dokonca vyhladiť aj jemné vrásky a vaša pleť nadobudne mladistvejší vzhľad. 

Môžu sa taktiež objaviť tmavé škvrny na tvári, akné, citlivosť a svrbenie kože, červene žilky na tvári. 

Aké vyšetrenia vás čakajú v 21. týždni? 

V druhom trimestri navštevujete poradňu každé 4 týždne

prenatálnej poradni sa vám zmeria tlak krvi, zo vzorky moču, ktorú ste doniesli sa urobí test na prítomnosť bielkoviny v moči. Odvážia vás a vašu váhu zaznamenajú do tehotenskej karty. 

Vysoký krvný tlak a bielkoviny v moči svedčia o preeklampsii 

Pokiaľ ste v predchádzajúcom týždni neabsolvovali poradňu, tak tento týždeň vás bude čakať veľký ultrazvuk nazývaný ako morfologický ultrazvuk zameraný na podrobné vyšetrenie plodu a zachytenie všetkých odchýlok vo vývoji.  

Tehotná žena a anatomické zobrazenie plodu v maternici v 21-týždni tehotenstva
Plod uložený v maternici v období 21. týždňa tehotenstva. Zdroj foto: Getty images

V tabuľke sú znázornené približné miery plodu v 21. týždni, zamerané pomocou sonografu

Celková dĺžka  Hmotnosť HC
Obvod hlavičky
BPD 
Priečny priemer hlavičky
AC 
Obvod brucha
FL 
Dĺžka stehennej kosti
26,7 cm 360 g 184,5 mm 51,7 mm 158,7 mm 34,1 mm

Viac o veľkosti plodu sa dočítate v článku: 
Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria?

Čo vám môžem odporučiť? 

 • Stravujte sa pestro a zdravo s dostatočným príjmov vitamínov  
 • Do jedálnička pridávajte čerstvú zeleninu, ovocie, orechy a stravu s obsahom vápnika 
 • V strave obmedzte konzumácie rýb maximálne na dve porcie za týždeň 
 • Vyhnite sa nepasterizovaným mäkkým syrom, surovým, alebo nedostatočne tepelne upraveným jedlám, surovým vajciam 
 • Užívajte vitamíny určené pre tehotné, ktoré sú presne vyrobené podľa požiadaviek organizmu pre zdravý vývoj plodu 
 • Vyhýbajte sa alkoholu, fajčeniu, toxickým látkam 
 • Pri pálení záhy vynechajte korenené jedlá, neprejedajte sa, vyhnite sa potravinami s vysokým obsahom tukov a obmedzte mäso, citrusové plody, rajčiny, čokoládu, kofeín. Jedzte menšie porcie, pite dostatok tekutín, nechoďte si ľahnúť po jedle 
 • Nezabúdajte na dostatočný pitný režim  
 • Problémy s nohami. Noste pohodlnú obuv, vyhnite sa dlhému státiu a chodeniu na boso. Oddychujte s vyloženými nohami, do topánok si vložte ortopedické vložky, ktoré budú držať vašu klenbu nohy  
 • Pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu vám pomôžu k lepšej nálade a k získaniu kondície 
 • Vhodné je aj cvičenie pre tehotné, ako napríklad tehotenská joga, pomocou ktorej sa naučíte dýchacie techniky, ktoré využijete pri pôrode. Cvičenie má pozitívny vplyv na vaše telo a svalstvo. Správnym cvičením sa môžete vyhnúť bolestiam chrbta, nedostatku energie a aj zlej nálade 
 • Naťahovacie cviky nôh pomôžu predísť neželaným kŕčom v lýtku 
 • Kegelové cviky na posilnenie panvového dna môžete robiť kedykoľvek počas dňa  
 • Nezabúdajte na dostatok spánku a odpočinku. Pri oddychu si vyložte nohy na vankúš, aby ste uľavili svojim nohám 
 • Vyhýbajte sa ležaniu na chrbte a preferujte ležanie na boku. Tlak maternice v leže na chrbte tlačí na dolnú dutú žilu a zníži sa vám prietok krvi do nôh 
 • Starostlivosť o pleťpokožku. Pokožku tela pravidelne premasťujte, aby ste obmedzili vzniku strií 
 • Zvýšte príjem železa v strave, ktorý je potrebný na zásobovanie tela kyslíkom vás a aj plodu. Pri silnej anémii nie je plod dostatočne zásobovaný kyslíkom, dochádza k jeho spomaleniu v raste a aj nebezpečenstvo vzniku rastovej retardácie plodu 

Príznaky anémie sú: slabosť, nadmerná únava, bledosť, závrate a sťažené dýchanie 

Na pálenie záhy v tehotenstve môžete užívať lieky vhodné len pre tehotné

V tehotenstve sa neodporúča užívanie sódy bikarbóny na zmiernenie pocitu pálenia záhy, ani lieky obsahujúce aspirín

Na čo si dať pozor ? 

 • Vaginálne krvácanie 
 • Odtok plodovej vody 
 • Závrate a pocit slabosti 
 • Tlak na konečník 
 • Bolesť v oblasti panvy alebo kŕče 

Vaginálne krvácanie sa môže objaviť po sexe, po vaginálnom vyšetrení, ale môže byť znakom infekcie, nízko položenej placenty v maternici, skorým otváraním krčka maternice, hroziaci predčasný pôrod alebo oddeľovaní placenty od maternice. 

Ak spozorujte krvácanie, okamžite navštívte svojho lekára, alebo najbližšiu nemocnicu

Čítajte viac o ostatných týždňoch tehotenstva v súhrnnom článku: Tehotenstvo po týždňoch. Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? 

Ďalšie zaujímavé články z tehotenskej témy: 

Zdroje

 • Literatúra
  • Těhotenství a péče o díťe - Jane Symons  
  • Zázračná cesta do života - Rainer Jonas  
 • V anglickom jazyku

Naposledy aktualizované 24.11.2021

Galéria k článku

Prvé pohyby plodu môže žena cítiť ako jemné kopkanie, bublanie alebo pocit šteklenia v bruchu. Zdroj: Getty Images
Plod v 21. týždni tehotenstva ohmatáva svoje okolie, chytá si ruky, tvár a vkladá prsty do úst. Zdroj: Getty Images
Vstupom do druhej polovice tehotenstva sa u väčšiny tehotných žien objaví častejší pocit hladu a zvýšená chuť do jedla. Zdroj: Getty Images
Plod uložený v maternici v období 21. týždňa tehotenstva. Zdroj foto: Getty images
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?

Ak ste tehotná, alebo tehotenstvo plánujete, určite vás zaujíma, čo sa bude diať s vami a s vašim bábätkom počas najbližších týždňov.

1. týždeň tehotenstva (TT): Kedy tehotenstvo začína? 1. týždeň tehotenstva (TT): Kedy tehotenstvo začína?

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate.

2.týždeň tehotenstva: Kedy dochádza k ovulácii? + Oplodnenie 2.týždeň tehotenstva: Kedy dochádza k ovulácii? + Oplodnenie

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate.

3. týždeň tehotenstva: Ako vzniká nový život? 3. týždeň tehotenstva: Ako vzniká nový život?

Spojením vajíčka a spermie vznikla jedna bunka, ktorá sa začína neuveriteľne rýchlo deliť. Až teraz sa začína skutočné tehotenstvo.

4. týždeň tehotenstva (4.TT): Vynechanie menštruácie. Som tehotná? 4. týždeň tehotenstva (4.TT): Vynechanie menštruácie. Som tehotná?

Oplodnené vajíčko, ktoré končí svoje putovanie sa v tomto týždni spoji s maternicou, na ktorú sa prichytí, čo sa nazýva implantácia alebo zahniezdenie. Niektoré ženy až teraz zistia, že...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.