späť na zoznam článkov

Trápi vás nadúvanie? 5 tipov ako ho vyriešiť

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Trápi vás nadúvanie? 5 tipov ako ho vyriešiť
Zdroj foto: Getty images

Nafúknuté brucho, kŕče a odchod plynov, výrazne ovplyvňuje fyzickú pohodu i spoločenský život. Dodržujte týchto 5 zásad a tejto nepríjemnosti sa môžete zbaviť.


Tvorba plynov, nafukovanie, či nadúvanie sa odborne nazýva meteorizmus. Ide o hromadenie plynov v tráviacom trakte, ktoré spôsobuje pocit plného brucha, prelievanie čriev, kŕče a odchod plynov cez konečník.

Pri väčšom výskyte značne znepríjemňuje život nielen tomu, kto meteorizmom trpí, ale i jeho blízkemu okoliu.

Samotný odchod plynov cez konečník sa odborne nazýva flatulencia. Mnohým je známejšie hovorové pomenovanie prdenie.

Choroba, príznak, alebo normálny jav?

Treba si uvedomiť, že tvorba plynov, je prirodzená súčasť procesu trávenia. Kedy teda hovoríme o poruche?  

Ak sa u vás objavuje odchod plynov viac ako 25x za deň v priebehu dvoch týždňov, môžeme hovoriť o chorobnom stave. Takúto situáciu je dobré riešiť. Rovnako tak i vtedy, ak vám tvorba a odchod plynov akokoľvek sťažuje život, či spôsobuje bolesti.

Zvýšenou plynatosťou trpia častejšie ženy. Vyskytuje sa najmä pred nástupom menštruácie, alebo počas tehotenstva.

Plyny v tráviacom systéme majú tri pôvody:

  • z vonkajšieho prostredia pri hltavom jedení, pití bublinkových nápojov a podobne
  • reakciou tráviacich štiav a žalúdočných kyselín
  • v črevnom systéme pôsobením črevných baktérií

 

Kedy je nafukovanie normálne

Hoci nejde o nič príjemné, sú situácie kedy sa nafukovanie objaví i u úplne zdravého jedinca. Nevhodná kombinácia jedál či prejedanie sa, spôsobí ťažkosti aj človeku, ktorý nemá inak žiadne ťažkosti.

Dôležité je tiež myslieť i na to, že aj vek výrazne vplýva na schopnosť vyrovnať sa so záťažou prijatého jedla.

Iným prípadom je tehotenstvo. Tráviace ťažkosti spojené s nafukovaním pociťuje takmer každá tehuľka. Je spôsobené okrem iného množstvom hormonálnych zmien. Tie zapríčiňujú útlm peristaltiky a tým i veľké množstvo tráviacich ťažkosti vrátane zápchy, či nadúvania. 

Viac sa dočítate v článku: Zápcha v tehotenstve často znepríjemní čakanie na vytúžené bábätko

Meteorizmus ako dôsledok choroby

Ľudia často trpia meteorizmom, ktorý je spôsobený inou chorobou. Vtedy je dôležité poznať príčinu nafukovania a riešiť prvotné ochorenie. Často sa nafukovanie, okrem iných tráviacich ťažkostí, vyskytuje napríklad pri črevnej infekcii, celiakii, ulceróznej kolitíde či Crohnovej chorobe.

Ak trpíte nadmerným meteorizmom dlhšiu dobu, môže ísť tiež o intoleranciu laktózy.

.

Čo pomáha pri nadmernom nafukovaní a plynatosti?

Dodržiavaním určitých zásad sa môžete ťažkostiam s plynatosťou a nafukovaním úplne vyhnúť, alebo aspoň minimalizovať. Výsledok pocítite nielen v oblasti trávenia, ale aj na celkovom zdravotnom stave.

 

1 Doprajte si čas i pohodlie pri jedle

Uponáhľaná doba so sebou prináša i uponáhľané stravovanie. Rýchla konzumácia jedla v stoji či počas chôdze, hltavé jedenie i stres, spôsobujú mnoho tráviacich ťažkostíNedostatočne prežutá strava a hltanie vzduchu, v značnej miere prispieva k prítomnosti plynov v tráviacom trakte.

Nájdite si teda na jedlo dostatok času. Každé sústo si vychutnajte a v pokoji prehltnite. Vyhýbajte sa prejedaniu a hltavému jedeniu.

Jedlo nás má posilniť a uspokojiť. Nie spôsobovať ťažkosti. Riaďte sa porekadlom: Jesť to je nevyhnutnosť, ale správne jesť to je umenie.

 

2 Dbajte na správny obsah stravy

Rozmanitávyvážená strava vyrieši mnoho zdravotných ťažkosti. Do svojho jedálnička sa snažte zaradiť dostatok vitamínov, minerálov, probiotík, vlákniny i omega 3 mastných kyselín. 

Pri nadúvaní, ale i pre celkové zlepšenie trávenia, prispieva dostatočná tvorba a prítomnosť tráviacich štiav a enzýmov. Tie štiepia jednotlivé zložky potravy, vytvárajú vhodné prostredie pre trávenie, ale i chránia organizmus pred choroboplodnými mikroorganizmami. 

Vhodné podmienky pre trávenie tvorí mnoho faktorov, medzi ktoré patrí i dostatok probiotík a prebiotík. Prečítajte si o nich v článku: Probiotiká - baktérie potrebné pre naše zdravie.

 

Ako je to s vlákninou?

Vláknina je zložka potravy, ktorá je sama o sebe ťažko stráviteľná. Napriek tomu je jej prísun dôležitý. Nedostatok vlákniny sa v dnešnej dobe spája s mnohými civilizačnými ochoreniami. Medzi pozitívne vlastnosti vlákniny patrí ochrana črevnej sliznice, regulácia trávenia cukrov a tukov, i celková podpora trávenia.

Nerozpustná vláknina pôsobí v čreve ako špongia, ktorá na seba berie toxíny a odvádza ich z tela von.

Rozpustná vláknina, pôsobením črevných baktérií, v čreve kvasí. Vznikajú tak mastné kyselinyplyn. Práve to je dôvod prečo sa mnohí vlákniny obávajú. Plyny môžu spôsobovať ťažkosti ako kŕče, plynatosť a následne odchod plynov. Napriek tomu je táto vláknina potrebná pre správne fungovanie trávenia.

Ak nie ste zvyknutí na príjem vlákniny, začínajte s ňou opatrne a v malých množstvách. Časom si telo zvykne a ťažkosti s meteorizmom ustúpia.

Prečítajte si viac v článku: Vláknina ako prevencia i liek. Koľko jej denne potrebujeme?

 

Prehľad niektorých zložiek stravy a ich zdroje, potrebné pre správne trávenie

vláknina ríbezle, maliny, černice, baza čierna, šípky, kokosový orech, arašidy, mandle, datle, figy, šošovica, fazuľa, hrach, ovos
probiotiká kyslé mliečne výrobky, jogurty, bryndza, zelenina konzervovaná mliečnym kvasením, jablčný ocot
prebiotiká cesnak, cibuľa, pór, kapusta, cícer, šošovica, fazuľa, banán, jablko, červený melón
omega 3 mastné kyseliny losos, tuniak, makrela, rybí tuk, ľanové semienka, vlašské orechy, repka olejná, lieskovce, mandle
podpora tvorby žalúdočných štiav

čili paprika, zázvor, jablčný ocot, čierne olivy, trávnatá zelenina, citrón, špenát, zeler, kapusta, morská soľ

 

3 Pozor na stravu, ktorá spôsobuje plynatosť

Sú jedlá, ktoré pri trávení vytvárajú väčšie množstvo plynov ako iné. Sú to najmä tie, s vysokým obsahom cukrov, alebo surová strava.

Azda najznámejšie potraviny, ktoré spôsobujú nafukovanie sú strukoviny. Fazuľa, hrach či cícer, spôsobia nejednému človeku nemalé ťažkosti. Strukovinu skúste 12 hodín pred varením namočiť. Vodu sceďte a pokrm varte v čistej vode. Tvorba plynov sa tak pri trávení zmierni.

Na zmiernenie tvorby plynov, alebo uľahčenie ich odchodu pomáhajú i bylinkykoreniny pridané do jedla. Ide napríklad o rascu, šalviu či rozmarín.

Čajom z mäty, zázvoru alebo fenikla tiež podporíte trávenie a zmiernite ťažkosti s plynatosťou.

Lieky proti plynatosti majú väčšinou len dočasný úspech. Tento problém treba riešiť komplexne. Nestačí teda odstrániť nadúvanie ako príznak, ale pátrať po príčine.

 

4 Myslite na dostatok pohybu

Vyhýbajte sa sedavému životnému štýlu. Ak rozhýbete svoje telo, podporíte i vašu peristaltiku. Tak sa odborne nazýva pohyb stien čreva, vďaka ktorému sa posúva jeho obsah. Pri jej správnom fungovaní predýdete zdĺhavému a problematickému tráveniu.

Možno sa necháte inšpirovať našimi magazínovými článkami:

 

5 Pite dostatok vody

Ľudské telo je prevažne tvorené vodou. Jej nedostatok sa prejavuje vo viacerých oblastiach fungovania organizmu. Okrem iného spôsobuje poruchy trávenia i zvýšenú mieru ukladania tukov.

Dbajte na dostatočný pitný režim a urýchlite tak metabolické procesy v organizme. Telo sa ľahšie zbaví odpadových látok i toxínov a trávenie sa zlepší.

Denná potreba vody sa pohybuje zhruba okolo 0,4 litra na 10 kg hmotnosti. Pri fyzickej záťaži, či počas horúcich dní, je to ešte viac.

Do pitného režimu sa nezapočítava káva, pivo ani mlieko. Váš organizmus vám bude najviac vďačný za obyčajnú, čistú vodu. 

Prečítajte si tiež články s témou o pitnom režime:

 

Ďalšie zaujímavé zdroje:

Naposledy aktualizované 03.10.2019

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 10. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 10. 7. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 10. 7. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 10. 7. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 10. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 10. 7. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Leto, slnko, teplo, voda, naše zdravie a úrazy, ochorenia či ostatné typické letné problémy? Leto, slnko, teplo, voda, naše zdravie a úrazy, ochorenia či ostatné typické letné problémy?

Slnko je zdrojom energie, zahrieva nás a dobíja. V lete si doprajeme viac odpočinku. Prirodzene. Avšak, v tomto období sa typicky zvyšuje úrazovosť či výskyt niektorých ochorení. Na aké...

Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet

Máte správny pitný režim? Pijete veľa či málo vody? Aké tekutiny sú vhodné a nevhodné? Čo ovplyvňuje potrebu vody a na čo by sme nemali zabudnúť?


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.