späť na zoznam článkov

Čo pomáha na nízky krvný tlak

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Čo pomáha na nízky krvný tlak
Zdroj foto: Getty images

Často sa vám krúti hlava, ste unavení a slabí? Možno i vy trpíte nízkym krvným tlakom. Mali by ste tak vedieť i to, čo vám hrozí a ako si od nízkeho tlaku pomôct.


Nízky krvný tlak môže byť prejavom ochorenia, no stretnúť sa s ním môže i úplne zdravý jedinec. Nebezpečný je najmä náhle vzniknutý pokles tlaku, ktorý je spojený s kolapsovým stavom.

Kolaps je krátkodobá strata vedomia spôsobená zníženým prietokom krvi v mozgu. Prečítajte si tiež náš magazínový článok: Leto sa blíži, pozor na synkopu - mdlobu - kolaps

Hypotenzia, ako sa nízky krvný tlak odborne nazýva, je skôr príznak než ochorenie. Síce nespôsobuje také poškodenie organizmu ako tlak vysoký, no môže byť nebezpečný iným spôsobom.

Ak ste často unavení, hučí vám v ušiach a občas zatočí hlava, možno i vy trpíte nízkym tlakom.

Hypotenzia je, ak vám tlakomer ukáže hodnoty 100/60 a menej. Tento stav môže byť dlhodobejšieho charakteru alebo náhleho.

O nízkom tlaku sa tak často nehovorí a málo kedy je nepočuť o liekoch na nízky tlak. Netreba ho však podceňovať. Akútna i dlhodobá hypotenzia môže byť nebezpečná i mať negatívny vplyv na organizmus.

Pozrime sa na to, čo všetko môže nízky krvný tlak vyvolať, aké typy hypotenzie existujú a hlavne, ako sa mu vyhnúť či liečiť.

Hodnoty krvného tlaku bývajú u každého človeka do istej miery individuálne. Niekto môže pri nízkom, alebo vysokom tlaku pociťovať ťažkosti, iní podobné hodnoty na svojom zdravý nijak zvlášť nepociťujú.

.

Hypotenzia býva z istého hľadiska dobre tolerovaná. Nepoškodzuje cievyorgány, ako je tomu pri vysokom tlaku. Problém nastáva, ak v dôsledku nízkeho tlaku, nie sú dostatočne prekrvené orgány.

Pokiaľ krv nedokáže zásobovať bunky akéhokoľvek orgánu, zákonite nastávajú poruchy funkcie.

Mozog je na poruchu prívodu krvi najcitlivejším orgánom.

Nízky tlak postihuje najčastejšie mladé štíhle ženy a starších ľudí. U žien býva príčina pravidelné krvácanie spojené s menštruačný cyklom, u starších jedincov zas dehydratácia v dôsledku nedostatočného príjmu tekutín.

 

Rôzne typy nízkeho tlaku

esenciálna -primárna chronická hypotenzia, ktorej vznik je bez známej vyvolávajúcej príčiny skutočný dôvod nízkeho tlaku je často neobjasnení 
sekundárna chronická - dlhodobá hypotenzia, ktorej príčinou sú napríklad kardiovaskulárne ochorenie stenotizujúce chlopňové chyby, srdcové zlyhanie, endokrinopatie, postihnutie autonómneho nervového systému
ortostatická náhly prechod do vzpriamenej polohy, odkrvenie mozgu je častá najmä u ľudí užívajúcich lieky na zníženie tlaku, alebo na podporu močenia
habituálna prevažne u mladých, štíhlych žien  prevažne nezávažná

 

Príčin nízkeho tlaku krvi, môže byť viacero. Od straty tekutín následkom dehydratácie, či krvácania, cez lieky až po srdcovo-cievneneurologické ochorenia.

 

Medzi prejavy dlhodobej hypotenzie patrí:

 • únava
 • celková slabosť
 • nevoľnosť
 • závrate
 • búšenie srdca
 • hučanie v ušiach
 • poruchy vedomia

Akútna, verzus chronická hypotenzia

Z klinického hľadiska môžeme rozlišovať akútny, alebo chronický stav nízkeho tlaku krvi. Častým príkladom náhleho, teda akútneho poklesu tlaku krvi je kolaps.

Horúce počasie v kombinácii s nedostatkom tekutín má za dôsledok rozšírenie ciev. Človek sa náhle postaví, mozog sa vplyvom gravitácie odkrví, tlak krvi klesne a nastáva krátkodobá strata vedomia.

Príkladom chronického poklesu krvi je zas dlhodobé krvácanie, napríklad pri žalúdočných vredoch, nádorových ochoreniach a podobne.

Chronická esenciálna idiopatická hypotenzia je dlhodobo nízky tlak bez známej príčiny. Vyskytujú sa najmä u žien vo veku 20 až 30 rokov. Medzi prejavy patrí znížená telesná a duševná výkonnosť, vyčerpanosť, závrate.

Chronická sekundárna hypotenzia, je na podklade inej choroby. Môže ju zapríčiniť srdcové choroby, chronické hnačky, či chronické krvácanie.

 

Podľa príčiny vzniku nízkeho tlaku rozoznávame tri hlavné skupiny

pokles srdcového výdaja zlyhávanie srdca ako pumpy
vazodilatácia systémové rozšírenie ciev, napríklad v dôsledku tepla, alebo liekov
strata objemu cirkulujúcej krvi krvácanie, dehydratácia 

Liečba a prevencia nízkeho tlaku

Riešenie spočíva najmä v úprave životosprávy a zamedzení rizikových faktorov. Málo kedy sa pristupuje k úprave nízkeho tlaku prostredníctvom liekov. 

Diagnostika

V prvom rade je nevyhnutné zistiť druh hypotenzie. Je dôležité si uvedomiť, či ide o náhlu, teda akútnu hypotenziu, alebo dlhodobú, teda chronickú.

Prechodná hypotenzia s poruchou vedomia a spontánnou úpravou značí prevažne kolapsový, či synkopový stav.  Bez spontánneho návratu vedomia je dôležité pátrať po inej príčine. Pomôže anamnéza i príznaky.  

 

Možné príčiny poklesu tlaku krvi a ich príznaky

bledosť  krvné straty, hypovolémia
cyanózamodré sfarbenie kože a slizníc dôsledku slabého okysličenia pľúcna embólia
suchá pokožka, znížený turgor kože - napätie kože dehydratácia
horúčka septicky šok, dehydratácia
poštípanie hmyzom alergický, anafylaktický šok

Pri náhle vzniknutom nízkom tlaku je takmer vždy prítomná rýchla činnosť srdca. Výnimkou môžu byť napríklad pacienti, ktorí užívajú lieky na spomalenie srdcovej činnosti.

Možno vás zaujme i článok: Búši vám srdce v pokoji, či po jedle? Čo to môže znamenať?

Liečba hypotenzie sa zameriava na vyvolávajúcu príčinu. Najčastejšie ide o rôzne ochorenia srdca, alebo neurologické ochorenia. Pri dehydratácii, hnačkách alebo stratách krvi je potrebná takzvaná volumoterapia. Ide o hydratáciu a doplnenie tekutín najčastejšie prostredníctvom infúznej liečby.

Pri častých problémoch s nízkym tlakom, treba myslieť i na príčinu v podobe nadmerného úžívania liekov proti vysokému tlaku krvi. Týka sa to samozrejme pacientov, ktorí lieky na zníženie tlaku užívajú.

Život s nízkym krvným tlakom

Ľudia trpiaci nízkym tlakom by sa mali vyhýbať situáciám, ktoré môžu stav zhoršovať. Existujú mnohé faktory, ktoré spôsobujú pokles tlaku.

Hypotenziu, teda nízky tlak môže vyvolať alebo prehĺbiť:

 • dlhé státie
 • rýchle stavanie
 • príjem jedla s vysokým obsahom cukru
 • horúce prostredie
 • nízky príjem vody a stravy

Rozpumpujte v sebe život

Pohyb je vitalita. Rozhýbte svoje telo a rozpumpujte krv v žilách. Pravidelným kardio tréningom podporujete správne fungovanie srdca, cievneho systému a udržujete telo i myseľ v dobrej kondícii. Navyše môžete podľa potreby spevniť a vyformovať celé svoje telo. 

Šport so sebou prináša i uvoľnenie veľkého množstva endorfínov. Tieto hormóny šťastia, ako sa im tiež hovorí, sa vyplavujú do krvi už po desiatich minútach fyzickej námahy. 

Určite vás zaujmú i články: Vytvorte si vlastný tréningový plán a Je kardio tréning vhodný pre každého?

Strava, tekutiny a nízky tlak

Telo je s veľkej časti tvorené vodou. Je neodmysliteľnou súčasťou vnútorného prostredia organizmu. Zabezpečuje prenos kyslíka, živín a vitamínov.

Reguluje telesnú teplotu, vyplavuje z tela škodliviny a reguluje v tele elektrolyty, ktoré majú vplyv na krvný tlak. To je len zlomok funkcii, ktoré by bez vody v tele neboli možné.

Dehydratácia spôsobuje nie len pokles cirkulujúcej krvi, ale i poruchu mnohých iných funkcii v tele. Prečítajte si i článok: Aké sú najčastejšie príznaky dehydratácie?

Taktiež strava výrazne zasahuje do fungovania organizmu. Nízky tlak môžete ovplyvniť i upraviť vhodnou stravou.

Prínosom sú najmä vitamíny B a C. Do svojho jedálnička teda zaraďte najmä ovocie ako citrusové plody, čierne ríbezle, čerešne, jablká, ale i zeleninu ako napríklad mrkvu, paradajky, papriku, kapustu či brokolicu. 

Nezabúdajte i na bielkoviny a tak si doprajte dostatok mliečnych výrobkov, ryby, vajce či sóju. 

Káva a niektoré čaje s obsahom teínu taktiež zvyšujú tlak. Súčasne však dehydrujú organizmus. Preto si s vašou obľúbenou šálkou kávy doprajte i dostatok tekutín v podobe pitnej vody. 

Viac tipov na úpravu nízkeho tlaku, nie len vhodnou stravou, sa dočítate aj v článku: Ako bojovať proti nízkemu krvnému tlaku životosprávou a jedlom

Pomôže i psychológ

To, že psychika ovplyvňuje i telesné zdravie, je všeobecne známe. Negatívne myšlienky, depresívne naladenie, či apatia, doslova priťahujú zdravotné ťažkosti.

Tak je tomu i v tomto prípade. Ľudia so sklonom k zlej nálade, bez životného elánu trpia často i nízkym tlakom. Pokúste sa teda odohnať problém s nízkym tlakom pozitívnym myslením a dobrou energiou.

Nie vždy to je jednoduché. Pomôcť vám môže psychológ. V dnešnej dobe už naozaj nie je problém požiadať o pomoc odborníka i v tomto smere. Vyriešiť tak môžete nejeden problém vo vašom živote. 

Otužovanie

Najväčším prínosom otužovania je posilnenie imunity. Otužovanie má však i mnoho iných benefitov. Otužilci nielen že lepšie znášajú zimu a chlad ale i horúce letné dni

Pri plávaní v ľadovej vode sa do krvi vyplavuje adrenalín, zvyšuje sa krvný tlak a pulzová frekvencia. V dôsledku takéhoto pravidelného vplyvu tepla a zimy sa posilňujú cievy i celý srdcovocievny systém.

Otužovanie má však svoje pravidlá. Viac sa dočítate v našom mgazínovom článku: Otužovanie - začnite s ním v lete

Čo pomáha a na čo si dať pozor pri nízkom tlaku

Pokles tlaku spôsobuje i dvíhanie ťažkých predmetov. Pri tejto aktivite sa totiž zvyšuje vnútrobrušnývnutrohrudný tlak a zhoršuje žilový návrat. Krvný tlak tak ľahko klesne a môžete mať pocit na odpadnutie.

Opatrní buďte ak v noci často navštevujete toaletu. Vtedy sa odporúča vypiť ráno pohár vody, ešte pred tým než vstanete z postele.

Postprandiálna hypotenzia je zníženie tlaku po jedle bohatom na cukry. Na jej zmiernenie sa odporúča pohár vody pred jedlom.

Pri dlhom státí sa môžete vyhnúť problémami s nízkym tlakom a pocitom na odpadnutie napínaním lýtkových svalov, alebo prekrížením dolných končatín. Priaznivo vplývajú i elastické bandáže na dolné končatiny.

Medzi efektívne opatrenie patrí najmä zvýšenie príjmu tekutín. prečítajte si tiež článok: Správny pitný režim v lete. Koľko tekutín je málo a koľko veľa?

Riešenie nízkeho tlaku liekmi nie je časté. Vo väčšine prípadov je dostačujúca úprava životosprávy a vyhýbanie sa rizikovým faktorom, ktoré hypotenziu ešte viac zvýrazňujú.

Ďalšie zaujímavé zdroje:

Naposledy aktualizované 22.07.2019

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 2. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 2. 7. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 2. 7. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 2. 7. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 2. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 2. 7. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Úpal, úžeh, leto, slnko, teplo, zdravie. Poznáte, rozdiel a príznaky? Úpal, úžeh, leto, slnko, teplo, zdravie. Poznáte, rozdiel a príznaky?

Slovo úpal nám rezonuje v ušiach hlavne počas letných dní. Teplo a slnko dokáže vyčerpať dieťa, dospelého, tehotnú ženu či seniora. Ak je horúčavy a slnenia príliš, zanechá to následky...

Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete, ako sa im vyhnúť? Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete, ako sa im vyhnúť?

Hoci leto nie je typickým obdobím chrípok a prechladnutí, často sa mu práve vtedy nevyhneme. Zmena prázdnin či dovolenky na sústavnú starostlivosť o malých pacientov nie je príjemná pre...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
urgent kidney for sell - jupiter medical 02.12.2019 09:18

Toto je oznámenie pre širokú verejnosť, ktoré nás zaujíma nákup obličiek a práca s rôznymi darcami obličiek, aby to bolo možné zachráňte našich pacientov, ak máte záujem predať obličku, láskavo nás kontaktujte, aby sme mohli potvrdiť, či ste zápasom, ktorý nám daruje obličku trpezlivosť a veľké odmeny čakajú na každého darcu. Kontaktujte nás na našom e-maile: jupitermedicalcentreinc@gmail.com alebo nás kontaktujte na WhatsApp: +1 (515) 293-5520