späť na zoznam príznakov

Plný nos

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth Plný nos
Zdroj foto: Getty images

Pocit plného a upchatého nosu je typický pre peľové alergie. Samozrejme, je príznakom pri zápale nosovej dutiny či prínosových dutín. Taktiež je príznakom chrípky. Vzniká aj pôsobením suchého vzduchu. Je príčinou sťaženého dýchania cez nos a celkovo zhoršuje kvalitu života.


Plný nos môže byť príznakom niektorého z ochorení dýchacích ciest. Prípadne, vyskytuje sa aj ako alergická reakcia. V niektorých prípadoch ide aj o symptóm choroby, ktorá nemusí s dýchacou sústavou vôbec súvisieť.

Plný nos vplyvom prostredia

Vplyv na dýchacie cesty, a teda aj nosovú dutinu, má aj okolité prostredie. Nosová dutina slúži na úpravu vdychovaného vzduchu. Týka sa to jeho teploty a vlhkosti. Okrem toho, slúži aj na zachytávanie nečistôt z ovzdušia.

Ak máte nos plný v noci alebo ráno po zobudení, môže za týmto príznakom byť kvalita okolitého vzduchu. V miestnosti je pravdepodobne nízka vlhkosť. To má za následok vysušenie a opuch sliznice v nose, dutinách a plný nos aj bez hlienov či nádchy.

Toto platí pre prekúrené alebo chladné miestnosti so suchým vzduchom. Avšak, behom dňa toto upchatie vymizne samé od seba. Rovnako, aj vzduch v klimatizovaných priestoroch je chladný a suchý. Potrebné je udržiavať v miestnosti nielen správnu teplotu, ale aj vlhkosť.

Na tento problém treba myslieť aj v prípade, ak sa deti v noci sťažujú na upchatý nos. Taktiež môže chýbať príznak nádchy, teda vytekanie hustého a sfarbeného hlienu. Kvalita vzduchu vplýva na plný nos u detí v každom období, čiže aj u bábätiek, teda novorodencov či dojčiat.

Upchatý nos pri alergii

Ak je sekrét číry vodnatý, ide najčastejšie o alergickú reakciu. Ako je to napríklad v prípade sennej nádchy. Prítomné je pri nej aj smrkaniekýchanie, slzenie očí, ich začervenanie alebo iné prejavy alergie.

Alergia znamená precitlivenosť na niektorú inak neškodnú látku alebo podnet z externého prostredia, teda alergén. Napríklad peľ, prach, srsť, roztoče. Avšak, imunitný systém ľudského organizmu ich považuje za škodlivé a reaguje alergiou.

Plný nos u detí a hlavne v noci, ak nesúvisí s vytekaním sfarbených hlienov alebo so zvýšením telesnej teploty, signalizuje alergiu. V tomto prípade môže ísť o alergiu na roztoče, prach alebo aj perie.

Rovnako, platí to aj v prípade dospelých. Pri výskyte ťažkostí počas dňa je potrebné myslieť na časté alergie uvedených alergénov, ako sú napríklad peľ, prach a iné bežné alergény vo vzduchu.

Senná nádcha a plný nos

Látky spôsobujúce alergické reakcie sa označujú ako alergény. Vyskytujú sa aj určité špecifické alergie, ako napríklad senná nádcha. Senná nádcha sa označuje aj ako peľová alergia alebo polinóza.

Pri sennej nádche sú alergénom peľ peľové zrnká. Jej výskyt je sezónny, a to počas kvitnutia kvetov, stromov a iných rastlín. Pele týchto rastlín sa nachádzajú v okolitom vzduchu a sú prenášané vetrom aj na veľké vzdialenosti.

Žena si fúka upchatý nos pre sennú nádchu, teda alergiu na peľ
Peľová alergia je častou príčinou plného nosa

Najčastejšie prejavy sennej nádchy sú:

 • plný nos, opuch slizníc nosovej dutiny
 • kýchanie
 • zvýšená tvorba hlienu
 • škriabanie, svrbenie v hrdle
 • svrbenie, pálenie očí
 • opuch a začervenanie očí
 • svrbenie uší
 • únava
 • nepokoj a nervozita 
Vo všeobecnosti, ak je alergická reakcia príliš intenzívna, hrozí anafylaktický šok. V tomto prípade je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Príčinou upchatia nosa je ochorenie

Ak je nos upchatý hlienovitým sekrétom a je aj opuchnutá jeho sliznica, ide častokrát o ochorenie dýchacích ciest.

Bežne je prítomný plný nos ako typický príznak nádchy. Tá je dôsledkom zápalu sliznice nosnej dutiny. Prejavuje sa pri nej výtok z nosu, bolesť hlavy, zvýšená telesná teplota a tiež únava a slabosť organizmu.

Príčiny nádchy sú rôznorodé. Neinfekčná nádcha je najbežnejšia, už spomínaná, alergická nádcha. Medzi nealergické, teda infekčné vyvolávatele patria, napríklad rinovírusy, adenovírusy, coronavírusy.

Neinfekčnou a nealergickou príčinou sú neurovaskulárne vegetatívne poruchy. Ich dôsledkom je zvýšené prekrvenie sliznice nosa, čo spôsobuje opuch a zvýšenú tvorbu hlienu.

Pokiaľ sa nádcha rozšíri aj do vedľajších nosových dutín, ktoré sú vystlané sliznicou, nastáva ich zápal. Vírus, ktorý sa do týchto dutín dostane z nosnej sliznice, poškodí sliznicu aj v dutinách. Takto poškodená sliznica je viac náchylná na bakteriálnu infekciu.

V tomto prípade je upchatý nos plný najprv vodového sekrétuneskôr hnisavého sekrétu. Zápal nosohltanu môže byť tiež sprevádzaný plným nosom a ide o ochorenie, ktoré môže byť vírusové aj bakteriálne.

Chronický zápal prínosových dutín

Je zápal prínosových dutín, ktorý pretrváva viac ako 12 týždňov. Jeho príčinou môže byť alergia či zápal spôsobený baktériami, alebo plesňami. Je častou príčinou vzniku nosových polypov.

Pri zápale prínosových dutín sú prítomné príznaky ako:

 • zvýšená produkcia hlienu, aj sfarbeného hnisavého
 • zhoršené dýchanie cez nos, teda plný nos
 • zhoršenie čuchu
 • tupá tlaková bolesť medzi očami, aj za nimi, na čelovej a čeľustnej kosti
 • kýchanie
 • svrbenie nosa
 • kašeľ pre zatekanie hlienu

Častou príčinou upchatého nosa je chrípka

Typickým sezónnym ochorením je chrípka. Chrípka je vírusové ochorenie a je vysoko infekčná. Rizikovým obdobím pre chrípku je detský vek, chronicky chorí ľudia.

Rodina, teda otec, matka a dcéra ležia v posteli, majú plné nosy, nádchu, pre ochorenie, napríklad chrípku
Chrípka je vysoko infekčná. Jej príznakom je aj nádcha

Medzi hlavné príznaky chrípky patrí:

 • zvýšenie telesnej teploty až horúčka (38 - 40oC)
 • zimnica, triaška
 • potenie
 • celková slabosť, únava, malátnosť
 • bolesť hlavy
 • bolesť kĺbov, svalov, končatín
 • nádcha, čiže plný a upchatý nos
 • bolesť hrdla
 • kašeľ, dráždivý, suchý, dusivý
 • bolesť hrudníka, hlavne pri kašli
 • podráždenie očí, bolestivé pohyby očí
 • nevoľnosť, nauzea, zvracanie a iné črevné formy (aj hnačky)
 • nechutenstvo

Rizikovým je aj obdobie tehotenstva. Takže, v prípade upchatého nosa v tehotenstve je dobé myslieť aj na chrípku. Samotné ochorenie a jeho liečba má v tomto období svoje špecifikácie.

TIP: Viac informácií uvádzame v magazínových článkoch Chrípka u detí a Chrípka v tehotenstve.

Plný nos pre iné ochorenia

Pocit upchatého alebo plného nosa sa vyskytuje aj pri polypoch nosovej dutiny. Polypy sú mäkké útvary, majú nepravidelný hruškovitý tvar. Ich farba je ružovo sivá alebo sivá.

Najčastejšie vyrastajú zo sliznice prínosových dutín. Pri ich raste upchávajú nosovú dutinu. Čo spôsobuje plný nos, zhoršenie stratu čuchu, hromadenie a zatekanie hlienov, kýchanie a zhoršené čistenie nosa.

Rovnako, pocit upchatého nosu, a to hlavne na jednej strane je prítomné pri vybočení nosovej priehradky. Nosová priehradka rozdeľuje dutinu nosa na dve polovice. Pri jej vybočení nastáva problém s dýchaním, upchatie, časté zápaly, porucha čuchu, bolesti a niekedy aj krvácanie.

Prítomné môže byť aj chrápanie, nosová reč. V niektorých prípadoch prebieha bezpríznakovo. Vybočenie nosovej priehradky môže byť vrodené, ale aj získané, napríklad poúrazovo.

Podobne, upchatý nos je prítomný aj pri zväčšení nosovohltanovej mandle. Najčastejšie sa vyskytuje v detskom období, a to vo veku 3 - 8 rokov. Príčinou jej zväčšenia sú najčastejšie časté zápaly.

Medzi príznaky patrí zhoršené dýchanie, dýchanie cez ústa, chrápanie a škrípanie zubami v spánku. Dôsledkom je aj hromadenie hlienov v nose, ich zatekanie. Následkom toho sú opakované zápaly horných dýchacích ciest.

TIP: Čo znamená zapálené hrdlo a domáci spôsob jeho liečby.

Plný nos je prítomný aj ako jeden z príznakov detských osýpok. Okrem charakteristickej vyrážkyzvýšenej teploty sú nebezpečné tým, že ide o infekčnú chorobu. Tá môže napadnúť dýchacie cesty, ale aj stredné ucho alebo mozog.

Žena si fúka plný nos, pre nádchu, ktorá je príčinou rôznych ochoreni, na obrázku sú lieky, tabletky, fľaška, sprej, citrón
Nádcha ako príznak rôznych ochorení

Plný nos je typický aj pre laryngitídu, čo je zápal hrtanu. Prejavuje sa najmä suchým kašľom a bolesťami v krku. Je to zápalové ochorenie, ktoré ak sa nelieči v akútnej forme, prejde do chronickej.

Upchatie nosu môže byť prítomné aj pri iných ochoreniach. A to sú napríklad šarlach, infekčná mononukleóza a množstvo iných zápalových ochorení horných dýchacích ciest.

Pri liečbe upchatého nosu sa využívajú lokálne aplikované kvapky či spreje. Pri ich používaní je potrebné dodržiavať odporúčané dávkovanie. Inak hrozí vytvorenie si návyku.

Infografika znázorňuje čo pomáha pri plnom nose, lieky z lekárne, potraviny ako cesnak, cibuľa, chren, zázvor, čaje, dostatok tekutín, správna poloha, naparovanie, infralampa, nahrievanie, biolampa, pravideľná hygiena nosa, výplach nosa
Pomoc a domáce prostredky na upchatý nos

Video o plnom nose

Video o plnom nose

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Plný nos patri medzi príznaky Systémových príznakov
Ďalšie názvy: upchatý nos
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako vplýva klimatizácia na naše zdravie? Môže škodiť? Ako vplýva klimatizácia na naše zdravie? Môže škodiť?

Klimatizácia má slúžiť na zvýšenie komfortu v práci, doma či počas cestovania. Pri nesprávnom používaní a zanedbanej údržbe má negatívny vplyv na zdravie. Je pôvodcom chorôb dýchacieho,...

Ako používať, či nastaviť, klimatizáciu správne a aby nám neškodila? Ako používať, či nastaviť, klimatizáciu správne a aby nám neškodila?

Klimatizácia je našim dôverným pomocníkom počas horúcich dní. Avšak, ak ju používame nesprávne, vystavujeme sa riziku. Bolesť hlavy, krčnej chrbtice, kĺbov, svalov a rôzne infekcie...

Ako sa chrániť pred novým koronavírusom COVID-19? Prinášame 8 efektívnych zásad a opatrení Ako sa chrániť pred novým koronavírusom COVID-19? Prinášame 8 efektívnych zásad a opatrení

Koronavírus COVID-19 sa šíri „rýchlosťou svetla”. Vakcína zatiaľ neexistuje, a napriek opatreniam zo strany vlád jednotlivých štátov, zdravotníckych organizácií a individuálnym...

Aký je priebeh ochorenia pri Koronavíruse COVID-19? Plus typické a menej časté príznaky Aký je priebeh ochorenia pri Koronavíruse COVID-19? Plus typické a menej časté príznaky

Nový koronavírus spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19. Poznáme jeho typické príznaky, možné scenáre priebehu i dobu liečby.

Trápi vás senná, čiže alergická nádcha? Trápi vás senná, čiže alergická nádcha?

Senná nádcha dokáže strpčiť život človeka. Patrí medzi civilizačné ochorenia. Zasahuje do kvality života. Ak nie je optimálne liečená, často prechádza do prieduškovej astmy. Preto jej...

Naposledy aktualizované 04.02.2019


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.