späť na zoznam článkov

Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová
Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť?
Zdroj foto: Getty images

Plánujete odcestovať a nemáte žiadne zdravotné ťažkosti? Počítate s tým, že stav pohody vydrží počas celej dovolenky? Len aby ste sa náhodou neprepočítali. Ak sa doma vyskytne nejaký problém, ľudia si zájdu k lekárovi alebo do lekárne. V zahraničí to síce tiež nie je nemožné, ale v niektorých destináciách nemusí byť kvalita liekov rovnaká ako u nás. Pocítiť to samozrejme môže aj Vaša peňaženka.


Dovolenka je časom vytúženého oddychu od celoročnej práce. Na ceste za pokojom nás môže prekvapiť nejeden zdravotný problém.

Či už v súvislosti s pobytom v exotickej krajine alebo čisto náhodou, dokáže nám znepríjemniť tieto dlho očakávané chvíle. Čo robiť ak sa niečo zvrtne a nie všetko pôjde podľa Vašich predstáv? Ste naozaj pripravený na všetko?

Na čo nezabudnúť pred dovolenkou?

Lekárnička v batožine turistov by mala byť jej neoddeliteľnou súčasťou. Zároveň by mala obsahovať lieky a pomôcky na poskytnutie prvej pomoci v prípade úrazu alebo iného poškodenia zdravia. Na zdravie by ľudia ale mali myslieť ešte predtým ako si ju pribalia.

rodina baliaca kufre do auta pred dovolenkou
Dovolenka je časom oddychu, no takisto vie byť plná nástrah a nečakaných situácií. Foto: Thinkstock

Očkovanie pred cestou do zahraničia

Očkovanie pred vycestovaním do zahraničia nie je povinné. Je však možné dať sa zaočkovať proti ochoreniu, ktoré je rozšírené v krajine, do ktorej cestujete.

O epidemiologickej situácii sa dá informovať čiastočne v cestovných kanceláriách, no najaktuálnejšími a pravými informáciami disponuje Úrad Verejného Zdravotníctva (UVZ SR). Vakcinácia sa uskutočňuje v ambulancii praktického lekára.

Dôležité: Na niektoré vakcíny, ktoré obvodný lekár nemá na ambulancii treba čakať. Preto, ak zvažujete očkovanie pred vycestovaním, mali by ste svojho lekára kontaktovať dopredu.

Zdravotné poistenie pred cestou

 • V dnešnej dobe si ľudia môžu poistiť takmer všetko. Poisťovní je neuveriteľné množstvo a za určitý poplatok garantujú finančnú náhradu spojenú so škodovou udalosťou, odcudzením osobných vecí alebo v súvislosti s nákladmi na zdravotnú starostlivosť. Práve zdravotné ošetrenie v zahraničí bez potrebného poistenia vie poriadne zatočiť s finančným rozpočtom. 
 • Pred vycestovaním je preto potrebné myslieť dopredu a to predovšetkým na aktuálny stav cestujúceho, a na to čo by v súvislosti so svojím chronickým ochorením (cukrovka, vysoký tlak krvi) mohol potrebovať. Takisto je dobré vedieť maximum o vybranej destinácii a zhodnotiť potencionálne riziká, ktoré Vás tam môžu postihnúť (hady, škorpióny, medúzy, hnačky, mor, malária).
 • Ani Európsky zdravotný preukaz, na ktorý sa väčšina z nás spolieha, nekryje všetky náklady alebo ich nepokrýva v celom rozsahu. EPZP je platný len vo vyhradených zdravotníckych zariadeniach. Dovolenkár si tiež musí zaplatiť čiastku, ktorá sa vzťahuje na spoluúčasť. Tá v prípade závažných ochorení ako je napríklad infarkt myokardu alebo cievna mozgová príhoda, kde je liečba nákladná nie je vôbec malá. Takisto nezahŕňa prepravu pacienta na SR.
Zaujímavé: Preprava na SR vozidlom záchrannej zdravotnej služby sa počíta v stovkách až tisícoch eur v závislosti od kvality poskytovaných služieb (personálne a prístrojové vybavenie, typ ambulancie). V prípade, že ste v situácii, kedy si prepravu musíte hradiť sami, je vhodné kontaktovať viacerých poskytovateľov ZZS z dôvodu čo najnižšej sumy.

Lieky, ktoré užívate pravidelne

Nie všetci sme sa narodili pod šťastnou hviezdou. Niekto je zdravý až do smrti, iný má zdravotné ochorenia od narodenia, či útleho detstva.

Autoimúnne ochorenia, epilepsia, cukrovka a rôzne iné zhoršujú kvalitu života a predstavujú pre chorého určité obmedzenia.S vekom prichádzajú ťažkosti s pohybovým aparátom, srdcovo cievne ochorenia, vysoký tlak krvi ... 

Vyššie spomínané ťažkosti vyžadujú pravidelné užívanie liekov. Vynechanie dávky môže spôsobiť komplikácie od tých menších - ľahko riešiteľných, až po závažné spojené s ohrozením ľudského života. Napríklad pri vynechaní lieku na vysoký krvný tlak, sa jeho hodnota môže nečakane nárazovo zvýšiť.

Lieky na chronické ochorenia, ktoré neradno zabudnúť doma:

 • lieky na srdce a tlak (hypertenzia, ischémia srdca, zlyhávanie srdca)
 • lieky a spreje na dýchacie ochorenia (astma, CHOCHP)
 • lieky na cukrovku (perorálne antidiabetiká, inzulíny, inzulínové perá a pumpy)
 • lieky proti alergii (epipen pero v prípade ťažkej reakcie)
 • lieky proti depresii a na liečbu závažnejších psychiatrických ochorení
 • lieky proti chronickým bolestivým stavom (migréna, artritída, onkologické bolesti)
 • ostatné aktuálne užívané lieky (antibiotiká, lieky na zažívacie ťažkosti...)

Ktoré lieky nesmú chýbať v cestovnej lekárničke?

Bez ohľadu na chronické ochorenia, od ktorých pacient približne vie, čo môže očakávať, existujú stavy, ochorenia a úrazy, ktoré prekvapia, keď sa to od nich najmenej čaká.

Preto pri balení batožiny nesmieme zabúdať na lieky a pomôcky na prvú pomoc pre každý prípad. Nezaberú veľa miesta a nikdy neviete, kedy ich budete potrebovať.

Lieky proti bolesti

Bolesť prichádza pozvoľna, stupňuje sa, stáva sa neznesiteľnou alebo náhle neočakávane a bez liekov je takmer nemožné sa jej zbaviť.

Môže byť súčasťou chronického ochorenia ale aj akútne vzniknutého stavu. Bolesti čohokoľvek sú časté a nevyhneme sa im ani na dovolenke.

muž športovec sa drží za boľavé koleno
Chronické bolesti sú nepríjemné, zastihnúť Vás však môžu aj tie akútne. Foto: Thinkstock
 1. analgetiká - ide o skupinu liekov, ktorých primárnym účinkom je tlmenie bolesti. Na dovolenku (pokiaľ nemáte onkologické bolesti) sú najvhodnejšie bežne dostupné lieky proti bolesti nižšej až strednej intenzity - voľne dostupné. Sú to napríklad Paralen (bolesti spojené s teplotami), Novalgin, Aspirin, Ibalgin (bolesti pohybového aparátu), Ataralgin (bolesti a depresie), Flector (bolesti chrbta, svalov a kĺbov), Emigran (liečba bolesti hlavy, migréna).
 2. spazmolytiká - táto skupina liekov spôsobuje relaxáciu (uvoľnenie) hladkého svalstva ako napríklad maternice, močového mechúra, žlčníka, pankreasu, obličiek. Používajú sa pri stavoch ako bolestivá menštruácia, zápaly močových ciest, kolikovité bolesti brucha, obličkové alebo žlčníkové koliky, zápaly alebo podráždenie pankreasu, kŕčovité bolesti pri hnačke. Do tejto skupiny zaraďujeme No-spu, Algifenové kvapky, Buscopan.

Lieky proti teplote

Teploty sú súčasťou hlavne bakteriálnych ochorení, viróz a celkového prehriatia organizmu z tepla.

Na dovolenke hrozia všetky tri možnosti. Horúčka ako dôsledok baktériovej a vírusovej infekcie sa tlmí antipyretikami (lieky znižujúce horúčku). 

choré dieťa v posteli s horúčkou, matka ho kontroluje
Baktérie, vírusy, plesne či parazity - horúčkové stavy číhajú všade. Foto: Thinkstock
Zaujímavé: Názov antipyretiká je odvodený od slova pyrogén (látka spôsobujúca teplotu). Pyrogény pôsobia na termoregulačné centrum v mozgu (centrum teploty) a tá sa zvyšuje. Antipyretiká bojujú proti pyrogénom a „nastavujú” termoregulačné centrum na správnu teplotu ľudského tela.
 1. Antipyretiká znižujú telesnú teplotu a okrem toho majú mierny analgetický a antiflogistický (protizápalový) účinok. Najznámejšie sú Paralen, Acylpirin, Medipyrin, Nurofen, Oscilococcinum, Nalgesin, Coldrex, Nogrip. Dôležité je pribaliť si aspoň dva druhy, z dôvodu pretrvávajúcej horúčky hlavne u detí, kedy je ich  potrebné kombinovať.
 2. Zábaly sa používajú pri prehriatí organizmu, napríklad pri opaľovaní alebo dlhom vystavovaní sa slnku. Chladiť mokrým uterákom alebo sprchovať sa je vhodné len ak teplota vody či uteráku má o 5°C menej ako teplota tela.
Pozor: Pri prehriatí organizmu napríklad dlhým slnením nie je vhodné používať antipyretiká. Tie v tomto prípade, keď telo nie je napadnuté pyrogénmi nepomáha. Teplotu je vtedy nutné znižovať mechanicky (sprcha, zábaly).
Lieky proti hnačke a zápche

Strava a hygienické štandardy u nás a v zahraničí sú neraz patrične odlišné. Najväčšie rozdiely sú v krajinách „tretieho sveta” ako napríklad Egypt. To môže spôsobovať tráviace ťažkosti spôsobené kontaminovanou vodou a potravinami.

Častejšie sa jedná o hnačku, známa je hlavne Faraónová pomsta ale aj o zápchu pri zmene stravy. Hrozí aj choroba špinavých rúk a iné nákazy.

muž sediaci na toalete so spustenými nohavicami
Zápcha či hnačka? Čo je horšie? Tí, čo si to zažili na vlastnom tele vedia. Foto: Thinkstock
 1. Lieky proti hnačke sa delia podľa toho, čo ju vyvolalo. Patria sem napríklad črevné adsorbenciá, ktoré na seba viažu niektoré látky a toxíny (čierne uhlie - Carbosorb, Carbocit, Carbotox, Smecta),  črevné dezinficienciá (Endiex), črevné obstipanciá (Reasec, Imodium alebo návykové Kodeín, Etylmorfín) alebo lieky s obsahom mikroorganizmov na obnovu črevnej mikroflóry (Bactisuptil, Linex, Paidoflor, Hylak forte).
 2. Lieky na zápchu sú lieky pomáhajúce pri tvrdej stolici, ťažkej a bolestivej defekácii alebo úplnej zápch bez možnosti defekácie. Patria sem Guttalax, Bisakodyl -K, Dulcolax, Fenolax, Laxygal, glycerínové čipky.

Lieky proti zvracaniu a páleniu záhy

Rozdielna strava ale aj prejedanie sa a hlavne zvýšený príjem alkoholických nápojov počas dovolenky nepôsobia priaznivo na žalúdočnú sliznicu.

Žalúdok je podráždený, žalúdočné šťavy sa tvoria vo zvýšenom množstve a dochádza k gastroezofageálnemu refluxu. To sa prejavuje pálením záhy a zvracaním.

žena sediaca v lietadle pri okne, napína ju na zvracanie
Nevoľnosti, zvracanie, pálenie záhy či bolesti žalúdka sa môžu dostaviť oveľa skôr ako by ste ich čakali. Foto: Thinkstock
 1. Lieky proti páleniu záhy - antacidá sa podávajú pri podráždení pažeráka žalúdočnou šťavou. Deje sa tak pri konzumácii ťažkých jedál alebo prejedaní sa. Pálenie záhy spôsobujú aj niektoré sladené nápoje a hlavne alkohol. Antacidá neutralizujú kyslé prostredie a zbavujú tak od nepríjemného pocitu. Najznámejšie sú Maalox, Rennie, Nolpaza, Gaviscon, Controloc control, Talcid, Anacid.
 2. Lieky proti zvracaniu a nevoľnosti- antiemetiká sú vhodné pri úpornom zvracaní s hroziacou dehydratáciou a absolútne nevhodné pri zvracaní na podklade intoxikácie. Do tejto skupiny radíme Kinedryl, Aviomarin, Cocculine, Ranisan.

Lieky na alergiu

Ste alergik? V takom prípade máte lieky proti bežnej sennej nádche a alergii a adrenalínové pero (epipen) určite neustále zo sebou. Ich zabudnutie Vás môže stáť život. 

Nemáte žiadne alergie? Možno ste len neprišli do kontaktu s látkou, na ktorú ste citlivý. Tá na Vás možno čaká práve vo Vašej vysnívanej destinácii.

muž so sennou nádchou a plným nosom pri rozkvitnutom strome s vreckovkou v ruke
Senné nádchy sa vyskytujú sezónne, iné typy alergií sú nevyspytateľné. Foto: Thinkstock
 1. Antihistaminiká sú lieky pre alergikov. Blokujú histamín na konkrétnom receptore. Histamín je látka, ktorá sa uvoľňuje po strete človeka s alergénom a spôsobuje tak alergickú reakciu. Majú zároveň sedatívny účinok, človek býva ospalý. Medzi blokátory histamínovej reakcie zaraďujeme napríklad Fenistil, Prothazin, Vibrocil, Zyrec, Zodac, Dithiaden, Stopakerg a iné.
Prečítajte si tiež:
Letné ťažkosti na jednom mieste
Blíži sa leto a Vás trápi alergia na slnko?

Kvapky a spreje do očí, uší, nosa aj hrdla

Znepríjemniť voľné dni nám môžu aj iné stavy ako nádchy, angíny, zápaly a podráždenia. Liečba aspoň symptomatologická na všetky tieto ťažkosti sa bez problémov zmestia do Vašej lekárničke a v správnej chvíli vedia byť užitočné.

chorá žena leží v posteli, má teplé ponožky a vedĺa seba tabletky a sirupy
Nádchy, zápaly, opuchy, angíny - to všetko Vás môže prekvapiť, nech ste kdekoľvek. Foto: Thinkstock
 1. More, slnko a piesok. Krásna idylka do doby, kým Vám nepodráždia oči alebo do nich nenafúkajú. Na ich vypláchnutie je najlepšia buď čistá voda či Ophtalmo Septonex. Vyplachovať oko by sa malo od vnútorného kútika po vonkajší. Ophtalmo Septonex sa zase naleje do vaničky, ktorá sa priloží na oko. Po vypláchnutí sú vhodné upokojujúce kvapky do očí ako napríklad Visine, Ocutein, Hylo-fresh a iné. 
 2. Rozbláznené more sa dostane takmer všade. Plné uši vody nie sú ničím zvláštnym. Zaľahnutie či ušné zápaly vedia potrápiť hlavne na dovolenkách, preto sú ušné kvapky vždy na mieste. Uľavujú nielen od bolesti ale aj od lokálneho opuchu. Medzi najznámejšie patria kvapky Burow, Dolor-git či Opitax-L.
 3. Prechladnutia, ofúknutia z vetra či klimatizačných zariadení, bolesť hrdla, senná nádcha alebo plný nos. To všetko sú nepríjemné stavy, ktoré môžu spôsobiť, že dovolenku strávite v posteli pod dekou a nie na pláži pod slnečníkom. Nasivin, Olynth, Muconasal uvoľňujú od upchatého nosa. Na boľavé hrdlo pomáhajú tablety na cmúľanie (Strepsils, Drill, Dorithricin), kloktadlá alebo sirupy a spreje (Tantum verde, Stopangin, kalciový sirup).

Dôležitá nelieková súčasť lekárničky

 • Prípravky na spálenie kože a popáleniny sú dôležité hlavne ak cestujete za slnkom. Krémy, telové mlieka s ochranným faktorom a chladivé mlieka po opaľovaní niekedy nemusia stačiť. Vhodné je pribaliť si starý dobrý Panthenol alebo novšie používaný prírodný kolagén. Chladivé a hydratačné účinky má aj aloe vera. Na lokálne popáleniny s pľuzgiermi je vhodný Wattergel, Dermazin, Prontosan Wound Gel, Suprasorb.
 • Prípravky a pomôcky na odreniny, rany a krvácanie sú na mieste vždy. Nikdy neviete, kedy prídete k úrazu. Jeden menší dezinfekčný roztok ako Ajatin, Betadine či Septonex sprej nezaberie veľa miesta. Sterilné krytie, Gelitaspon pena na zastavenie krvácania, či obväz sa môže stať v určitých situáciách dôležitým. Rýchlo obväzy, náplaste (vode odolné) a stripy vopcháte takmer kdekoľvek.
 • Môže sa tiež zísť pinzeta na drobné zádery alebo na vytiahnutie skla alebo malého cudzieho telesa z ranky a tiež kliešťa. Malé nožničky sú všestranným pomocníkom na strihanie obväzov či náplastí. Takisto teplomer na meranie teploty by ste nemali zabudnúť.

Tŕnistá cesta k nerušenému spánku: Naozaj pomôžu iba lieky na spanie? 

Najčastejšie dovolenkové problémy

dvojica sediaca na skale pri mori pri východe slnka
Letné nástrahy. Foto: Thinkstock

Cestovanie do slnečných krajín má svoje riziká. Postretnúť Vás môže slnečný úpal, spálenie sa na slnku až vznik popálenín.

More a voda zase zo sebou prináša zápal uší či zápal močových ciest, podráždenie očí slanou, morskou alebo chlórovou vodou, v horších prípadoch môže dôjsť k pritopeniu či utopeniu.

V rizikových oblastiach hrozí popŕhlenie medúzou alebo uštipnutie exotickým druhom komára.

rodina na výlete v horách
Hory sú nepredvídateľné. Foto: Thinkstock

V horských oblastiach na ľudí číhajú kliešte a niektoré druhy hadov.

Zdolávanie niektorých skalnatých úsekov a dlhé turistické trate spôsobujú vznik otlakov, odrenín. Pády v horách môžu mať vážne aj smrteľné následky.

Pokiaľ plánujete výlet do hôr, nezabudnite si naštudovať, ako správne zistiť pomocou mobilného telefónu súradnice miesta, kde sa nachádzate.

V prípade vážneho úrazu Vás tak vedia záchranné zložky bez problémov vypátrať.

Rady na záver

 • Napísali ste si zoznam všetkých liekov a potrebných vecí, no zabudli ste, že lieky sú určené dospelým? Môže to byť problém, ak s Vami cestujú aj malé deti, pre ktoré sú lieky pre dospelých nevhodné, niekedy kontraindikované. Pre najmenších sú potrebné liečivá v dávkach určených pre deti.
 • Pribalili ste si pomoc na všetko, no zabudli ste práve to, čo aktuálne potrebujete? V horách to môže znamenať problém. V hoteloch sa môžete vždy obrátiť na svojho delegáta alebo zdravotníka či lekára.

Ďalšie zaujímavé zdroje

Otestujte sa

1. Na čo treba myslieť pred vycestovaním?

2. Čo by nemali zabudnúť ľudia s chronickým ochorením?

3. Ako sa môžme na dovolenke nakaziť hnačkou?

4. Pre ktorú krajinu je typická tzv. Faraónová pomsta?

5. Na čo sa zíde v lekárničke pinzeta?

6. Prečo sú potrebné kvapky do očí?

7. Čo je dôležité, keď s Vami cestujú deti?

8. Koho treba kontaktovať v prípade, že ste zabudli lekárničku?

9. Čo je to EPZP?

10. Je kvalita liekov zakúpených v zahraničí rovnaká ako u nás?

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na všetkých 10 otázok :-) Excelentný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 9 z 10 otázok. Skvelý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 8 z 10 otázok. Výborný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 7 z 10 otázok. Dobrý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 6 z 10 otázok. Celkom dobrý výsledok.

Odpovedal/a ste správne na polovicu otázok. Priemerný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 4 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 3 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Získal/a ste iba 2 správne odpovede z 10. Nečítal/a ste pozorne. Zlý výsledok.

Máte iba jednu správnu odpoveď :-( Nečítal/a ste pozorne. Veľmi zlý výsledok.

Všetky Vaše odpovede boli bohužiaľ nesprávne :-( Nečítal/a ste pozorne. Máte ten najhorší výsledok.

Naposledy aktualizované 29.11.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu a UKF v odbore urgentná medicína. Od roku 2008 som pracovala 10 rokov v Záchrannej zdravotnej službe na pozícii zdravotnícky záchranár. Neodkladnej prednemocničnej starostlivosti a urgentným stavom sa venujem doteraz ako Operátor záchrannej zdravotnej služby na linke tiesňového volania 155

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť?

Tento článok súvisí s:
chorobami: Choroby uší, ústnej dutiny a hrdla, Ochorenia očí, Ochorenia dýchacej sústavy, Ochorenia pohlavnej sústavy, Ochorenia močovej sústavy, Ochorenia tráviacej sústavy, Ochorenia pohybovej sústavy, Ochorenia nervového systému, Choroby kože, nechtov a vlasov, Choroby srdca
príznakmi: Nadmerný smäd, Bolesť brucha, Bolesť hlavy, Bolesť kože, Bolesť močovej trubice, Bolesť nôh, Bolesť oka, Podráždenie oka, Bolesť pri močení, Bolesť ucha, Bolesť hrdla, Bolesť v podbrušku, Bolesť chrbta, Bolesť zubov, Bolesť pri prehĺtaní, Časté infekcie, Časté močenie, Časté nutkanie na močenie, Časté smrkanie nosom, Plný nos, Dehydratácia, Ekzém, Hnisavý výtok z močovej trubice, Horúčka, Zvýšená telesná teplota, Hučanie v ušiach, Huhňanie, Hyperpigmentácia, Jemné pokašliavanie, Kŕče v bruchu, Krv v moči, Krútivé pohyby, Kýchanie, Malátnosť, Nadúvanie, Neschopnosť udržať moč, Pálenie záhy, Pichanie v uchu, Plynatosť, Potenie, Nevoľnosť, Popraskané pery, Hnačka, Zápcha, Pľuzgier, Škriabanie v krku, Suchá koža, Suchý kašeľ, Svalová slabosť, Svalové kŕče, Svrbenie kože, Svrbenie močovej trubice, Svrbenie oka, Tlak v oku, Tmavý moč, Triaška, Únava, Vlhký kašeľ, Vykašliavanie hlienu, Výtok z ucha, Začervenaná koža, Točenie hlavy, Zvracanie, Zvýšené slzenie oka, Rezanie oka , Bolesti, Dýchacia sústava, Kardiovaskulárny a lymfatický systém, Koža, nechty a vlasy, Uši, nos a ústna dutina, Pohlavná sústava a orgány, Vylučovacia sústava, Tráviaca sústava, Pohybový aparát, Nervový systém, Systémové príznaky, Správanie, prejavy a stavy, Oči
odbormi: Urgentná medicína, Všeobecná medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
MEĎ: Účinky na ľudské telo. Prečo je dôležitá? Aké zásady príjmu treba dodržiavať? MEĎ: Účinky na ľudské telo. Prečo je dôležitá? Aké zásady príjmu treba dodržiavať?

MEĎ a jej účinky na ľudské telo. Prečo je dôležitá a aké zásady platia pri jej príjme?

ŽELEZO v hlavnej úlohe. Čo by sme o ňom mali vedieť? Ako ho doplniť? ŽELEZO v hlavnej úlohe. Čo by sme o ňom mali vedieť? Ako ho doplniť?

Železo predstavuje pre ľudský organizmus nenahraditeľný kov, ktorý nachádza uplatnenie v širokom spektre základných biologických funkcií. V čom spočíva dôležitosť železa a čo nám hrozí v...

VITAMÍN A na dobrý zrak? Kde všade je potrebný? + Zdroje v potravinách VITAMÍN A na dobrý zrak? Kde všade je potrebný? + Zdroje v potravinách

Viete, že vitamín A poznáme vo viacerých formách? Aké majú účinky? Kedy príjem vitamínu A zvýšiť? A ako to je s jeho predávkovaním či toxicitou?

Čo sú FLAVONOIDY, ich rozdelenie a výskyt v potrave? Aké majú účinky? Čo sú FLAVONOIDY, ich rozdelenie a výskyt v potrave? Aké majú účinky?

Flavonoidy. Čo sú a kde sa tvoria? Aké sú ich účinky a mnohoraké použitie? Na tieto otázky sa pozrieme v našom článku.

Antibiotiká bez lekárskeho predpisu – nájdeme ich v lekárni? Antibiotiká bez lekárskeho predpisu – nájdeme ich v lekárni?

Antibiotiká patria medzi jedny z najpoužívanejších liekov nielen u nás, ale aj vo svete. Sú v lekárni dostupné aj bez predpisu od lekára? Aké sú riziká ich nesprávneho používania a prečo...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
odreniny - Klaudia 22.05.2021 11:34

v našej vybave nesmie chybat antibakterialny gel na odreniny (hlavne re deti)