Krvný výron

Krvný výron, inak nazvaný aj hematom alebo ľudovo modrina, vzniká pri poškodení cievneho systému a jednotlivých ciev pri úrazoch, krvácaní do kĺbov, poruche zrážanlivosti krvi a tiež na základe externých príčin pri invazívnom narušení pokožky a ciev, napríklad pri podaní injekcií alebo transfúznych kanýl do ciev. Na mieste, kde došlo k poškodeniu cievy, vznikne modrina, pričom je to znamenie,...

Krvný výron, inak nazvaný aj hematom alebo ľudovo modrina, vzniká pri poškodení cievneho systému a jednotlivých ciev pri úrazoch, krvácaní do kĺbov, poruche zrážanlivosti krvi a tiež na základe externých príčin pri invazívnom narušení pokožky a ciev, napríklad pri podaní injekcií alebo transfúznych kanýl do ciev. Na mieste, kde došlo k poškodeniu cievy, vznikne modrina, pričom je to znamenie, že sa tu vytvorila krvná zrazenina.

Na mieste, kde došlo k nejakému poraneniu, úrazu, prudkému narazeniu a inej vonkajšej príčiny na vznik hematomu, sa najprv vytvorí opuch s fialovomodrým zafarbením. Opuch môže byť väčší aj menší, podľa toho, aká bola príčina a kde sa nachádza, avšak sfarbenie je typické a aj preto sa veľakrát hovorí tomuto krvnému výronu modrina. Toto sfarbenie ale dokazuje zrazenie krvi v danom mieste, pričom neskôr sa farba mení na hnedú až žltohnedú.

Je to z dôvodu, že krvný výron sa začne vstrebávať a to tak, že zrazené krvné farbivo je pohltené bunkami imunitného aparátu a modrina teda začne postupne blednúť. Ide o dlhodobý proces niekedy rádovo aj niekoľko týždňov, čo závisí od závažnosti poranenia a poruchy cievy, ale aj od miery zrážanlivosti krvi u každého človeka zvlášť a preto je to individuálne. Následky sa môžu zmierniť napríklad studeným obkladom hneď po vzniku krvného výronu.

Väčšinou modriny spôsobené nejakým narazením alebo úrazom zmiznú postupom času aj samé, avšak pokiaľ ide o symptómy niektorých závažnejších cievnych, krvných alebo endokrinologických ochorení, je potrebné sa nimi viac zaoberať. Rovnako aj vtedy, ak sa objaví hematom bez vážnejšieho kontaktu alebo bez zjavného úrazu, je lepšie navštíviť lekára, napríklad kvôli diagnostike možnej poruchy zrážanlivosti krvi alebo iným problémom.

Medzi poruchy zrážanlivosti krvi patrí napríklad hemofília, pričom ide o vrodenú chorobu, ktorá je daná geneticky a prejavuje sa len u mužov. V niektorých vzácnych prípadoch ale môže hemofília vzniknúť aj ako následok autoimunitnej reakcie. Poruchy so zrážanlivosťou krvi sa môžu objaviť aj pri Cushingovom syndróme, čo je porucha nadmernej tvorby kortizolu. Tu je možné pozorovať jednak opuchy končatín a s nimi súvisiaci aj vznik hematómov.

Modriny sa môžu prejavovať aj pri celiakii, čo je chronické autoimunitné ochorenie tenkého čreva, ktoré zabraňuje vstrebaniu vitamínu K a dochádza tak k nadmernému výskytu krvácavých stavov a tiež k vytváraniu modrín. Pri portálnej hypertenzii, ktorá spôsobuje permanentne zvýšený krvný tlak vo vrátnicovej žile, tiež dochádza k nadmernému zrážaniu krvi, čo vedie k sklonu na vznik krvných zrazenín aj bez viditeľného vonkajšieho podnetu alebo bez nejakého poranenia či kontaktu s miestom vzniku tejto krvnej zrazeniny.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané