späť na zoznam príznakov

Krvný výron

Autor: Michal Hrebík

Krvný výron, inak nazvaný aj hematom alebo ľudovo modrina, vzniká pri poškodení cievneho systému a jednotlivých ciev pri úrazoch, krvácaní do kĺbov, poruche zrážanlivosti krvi a tiež na základe externých príčin pri invazívnom narušení pokožky a ciev, napríklad pri podaní injekcií alebo transfúznych kanýl do ciev. Na mieste, kde došlo k poškodeniu cievy, vznikne modrina, pričom je to znamenie, že sa tu vytvorila krvná zrazenina.

Na mieste, kde došlo k nejakému poraneniu, úrazu, prudkému narazeniu a inej vonkajšej príčiny na vznik hematomu, sa najprv vytvorí opuch s fialovomodrým zafarbením. Opuch môže byť väčší aj menší, podľa toho, aká bola príčina a kde sa nachádza, avšak sfarbenie je typické a aj preto sa veľakrát hovorí tomuto krvnému výronu modrina. Toto sfarbenie ale dokazuje zrazenie krvi v danom mieste, pričom neskôr sa farba mení na hnedú až žltohnedú.

Je to z dôvodu, že krvný výron sa začne vstrebávať a to tak, že zrazené krvné farbivo je pohltené bunkami imunitného aparátu a modrina teda začne postupne blednúť. Ide o dlhodobý proces niekedy rádovo aj niekoľko týždňov, čo závisí od závažnosti poranenia a poruchy cievy, ale aj od miery zrážanlivosti krvi u každého človeka zvlášť a preto je to individuálne. Následky sa môžu zmierniť napríklad studeným obkladom hneď po vzniku krvného výronu.

Väčšinou modriny spôsobené nejakým narazením alebo úrazom zmiznú postupom času aj samé, avšak pokiaľ ide o symptómy niektorých závažnejších cievnych, krvných alebo endokrinologických ochorení, je potrebné sa nimi viac zaoberať. Rovnako aj vtedy, ak sa objaví hematom bez vážnejšieho kontaktu alebo bez zjavného úrazu, je lepšie navštíviť lekára, napríklad kvôli diagnostike možnej poruchy zrážanlivosti krvi alebo iným problémom.

Medzi poruchy zrážanlivosti krvi patrí napríklad hemofília, pričom ide o vrodenú chorobu, ktorá je daná geneticky a prejavuje sa len u mužov. V niektorých vzácnych prípadoch ale môže hemofília vzniknúť aj ako následok autoimunitnej reakcie. Poruchy so zrážanlivosťou krvi sa môžu objaviť aj pri Cushingovom syndróme, čo je porucha nadmernej tvorby kortizolu. Tu je možné pozorovať jednak opuchy končatín a s nimi súvisiaci aj vznik hematómov.

Modriny sa môžu prejavovať aj pri celiakii, čo je chronické autoimunitné ochorenie tenkého čreva, ktoré zabraňuje vstrebaniu vitamínu K a dochádza tak k nadmernému výskytu krvácavých stavov a tiež k vytváraniu modrín. Pri portálnej hypertenzii, ktorá spôsobuje permanentne zvýšený krvný tlak vo vrátnicovej žile, tiež dochádza k nadmernému zrážaniu krvi, čo vedie k sklonu na vznik krvných zrazenín aj bez viditeľného vonkajšieho podnetu alebo bez nejakého poranenia či kontaktu s miestom vzniku tejto krvnej zrazeniny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Krvný výron patri medzi príznaky Kardiovaskulárneho a lymfatického systému
Ďalšie názvy: hematom, modrina
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Deti a najčastejšie letné úrazy, ktoré im hrozia. Poznáte ich? Deti a najčastejšie letné úrazy, ktoré im hrozia. Poznáte ich?

Prázdniny a leto je bezpochybne obdobie rôznych detských aktivít. Nie len školopovinným deťom začína najkrajšie obdobie roka. Detský smiech a zábava sa však ľahko môže premeniť na plač a...

Petechie ako prejav bezvýznamných až smrteľných ochorení? Petechie ako prejav bezvýznamných až smrteľných ochorení?

Vznikajú mechanicky tlakom alebo úderom na kožu. Ale môžu byť sprievodným javom mnohých ochorení a krvácavých stavov a neraz indikátorom správnej diagnózy.

Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky

Pečeň zohráva v našom tele významnú úlohu. Je to životne dôležitý orgán, ktorý je vrátane transplantácie od mŕtveho darcu nenahraditeľný.  Zlyhávanie pečene predstavuje vždy smrteľné...

Úrazy nohy: Vyvrtnutie, opuch či zlomenina? Často, no nie len v lete Úrazy nohy: Vyvrtnutie, opuch či zlomenina? Často, no nie len v lete

Nastal čas rôznych športových, rekreačných či horských aktivít. Pozor si treba dať najmä na poranenia nôh. Tie sú v lete totiž veľmi časté.

Čo všetko prezradia pečeňové testy? Čo značia zvýšené hodnoty? Čo všetko prezradia pečeňové testy? Čo značia zvýšené hodnoty?

Odbery krvi sú základným vyšetrením pri návšteve ambulancie praktického lekára. To znamená, že v rutinnej praxi sa robí skríningové vyšetrenie krvi , kam patria aj tzv. „pečeňové...

Naposledy aktualizované


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.