späť na zoznam príznakov

Mihanie pred očami: Čo môžu značiť záblesky a svetielka pred očami?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Mihanie pred očami: Čo môžu značiť záblesky a svetielka pred očami?
Zdroj foto: Getty images

Občas, aj bez zrejmej chorobnej príčiny vzniká stav, keď nastane mihanie pred očami. Alebo sa vyskytuje iný zrakový vnem. Fosfény, ako sa vnemom odborne hovorí, vznikajú aj pri útlaku oka, po úraze, pri únave, ale aj pri nízkom krvnom tlaku. Niekedy sú príznakom ochorenia.


Mihanie pred očami môže byť spôsobené vonkajšími okolnosťami. Ako napríklad prechod z príliš svetlého prostredia do tmavého a naopak. Prípadne môže ísť aj o znak únavy alebo vyčerpania očí.

Na druhú stranu, môže ísť aj o príznak vážnejšieho ochorenia, ktoré môže mať súvis s očami alebo s mozgom.

Čo sú to mušky alebo fosfény? 
Čo značí mihanie v podobe zábleskov, svetielok "hviezdičiek" pred očami? 
Spoznajte najčastejšie príčiny

Príčina je únava, svetlo a tma

Únava je jednou z príčin kedy sa môže objaviť mihanie pred očami, a to po dlhodobej záťaži. Veľakrát má človek pocit rôznych svetelných zábleskov pred očami po dlhej práci v tmavom alebo svetlom prostredí, po práci s počítačom a podobne.

Muž vychádza z tmavej haly na ostré svetlo, slnko svieti, otvára dvere na hale
Pri prechode z tmavého prostredia do prostredia s jasným svetlom. Zdroj foto: Getty images

V prípade dlhodobej práce na príliš jasnom svetle sa môžu fosfény, ako sa odborne nazýva mihanie pred očami, objavovať vo forme svetlých a tmavých škvŕn. A to vtedy, ak človek prejde do príliš tmavého prostredia. Podobne to funguje aj naopak.

Mihanie pred očami = fosfény = mžiky.

Ľudia poznajú fosfény i pod pojmom mžiky.

 

Tlak na oko a úraz

Medzi príčiny patrí aj tlak vyvíjaný na očnú guľu zvonka. Vtedy sa vytvorí vnem, ktorý nie je skutočný a nazýva sa aj tlakový fosfén. Aj úraz oka môže byť jedným dôvodom. Záleží samozrejme od rozsahu poškodenia.

Iný prípad je, ak k mihaniu príde pri úraze hlavy. Ale nie vždy musí znamenať otras mozgu alebo jeho poškodenie. Pri otrase si treba všímať aj iné príznaky.

Ochorenie ako dôvod ťažkostí

Veľakrát ide o rôzne poškodenie alebo zápal očných nervov alebo niektorých častí oka. Môže sa to prejavovať na citlivom vnímaní svetla alebo tmy. V dôsledku toho nastáva mihanie pred očami, človek vidí rôzne tmavé aj svetlé škvrny a podobne.

Veľakrát je mihanie pred očami spôsobené problémom priamo v danom oku alebo oboch očiach. Napríklad pri optickej neuritíde, čo je zápal očného nervu. Dochádza k chorobnému procesu, ktorý postihuje zrakový nerv a teda vnímanie. Podobne pri poškodení sietnice.

Niekedy môže pacient dočasne stratiť zrak, pričom postihnuté býva aj farebné videnie, kedy nie je človek schopný vnímať a rozoznávať niektoré farby. U veľa pacientoch sú prítomné aj fosfény, čiže rôzne škvrny pred očami.

V prípade, ak je sklerózou postihnutý zrakový nerv, tak sa môže vyskytnúť aj tento príznak. Ako napríklad pri skleróze multiplex. Roztrúsená skleróza je ochorenie, ktoré má množstvo príznakov, medzi nimi aj zhoršenie neurologických funkcií.

Pri odchýlke krvného tlaku

Žena si meria krvný tlak
Pri hypotenzii. Ale aj hypertenzi, ak tlak stúpne príliš vysoko. Zdroj foto: Getty images

No aj príliš nízky krvný tlak sa môže prejavovať podobne. Najmä ak ide o ťažšiu formu, kedy nastávajú aj závrate, prípadne omdlievanie. Môže to byť v extrémnom prostredí, napríklad pri dlhom státí v stiesnenom priestore, hypotenzia sa vtedy môže prejaviť kolapsom.

Známe sú prípady, keď človek náhle zmení polohu, hlavne z ľahu do stoja alebo aj zo sedu. V tomto prípade krvný obeh nestihne reagovať na zmeny tlakových pomerov, dochádza k zníženému prekrveniu mozgu, čo sa následne môže prejaviť mihaním, ale aj mdlobou závratom.

Rovnako, vyskytnúť sa môžu aj prípady, kedy sa mihanie pred očami alebo fosfény objavia pri vysokom krvnom tlaku. Hlavne pri jeho vysokých hodnotách, keď môžu presiahnuť hranicu 200 mmHg systolického tlaku.

Pred epileptickým záchvatom

Ľudia, ktorí trpia epilepsiou, môžu mať takéto zrakové poruchy napríklad v rámci aury. Aura je predzvesť samotného epileptického záchvatu. Prípadne jeho prvá časť, kedy sa začnú prejavovať rôzne príznaky, a následne prechádza do záchvatu.

Veľa ľudí má takto rôzne sluchové, čuchové, chuťové a zrakové vnemy, čiže počuje rôzne pískanie, zvuky, cíti chute alebo vône. Niektorí ľudia môžu vidieť aj rôzne záblesky alebo škvrny, mihanie pred očami. Pri epilepsii dochádza aj k poruchám vedomia.

Výskyt aj pri migréne

Muža bolí hlava, drží si rukami spánky
Mihanie je časté pri migréne. Zdroj foto: Getty images

Fosfény sa objavujú aj pri migréne. Čo je ochorenie prejavujúce sa najmä záchvatmi bolesti hlavy, pričom najčastejšie ide o jednostranné pulzujúce bolesti pomerne veľkej intenzity. Aj pri migréne existuje aura.

Tá sa objavuje pred začiatkom migrény a môže trvať dlhšiu dobu. Jej súčasťou sú rôzne zrakové vnemy, napríklad záblesky, iskrenie, rôzne škvrny, niekedy aj problémy so zrakovým poľom, ale tiež rôzne senzitívne alebo motorické vnemy.

Pokiaľ má človek mihanie pred očami bez zjavnej príčiny, ktorá ho mohla spôsobiť, a je to aj v období pokoja, kedy nenamáha zrakové nervy, je lepšie zájsť za očným lekárom, ktorý uskutoční odborné vyšetrenie.

Infografika o príčinách mihania pred očami
Najčastejšie príčiny mihania pred očami

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 2 skúsenosti užívateľov s Mihaním pred očami

Mihanie pred očami: Čo môžu značiť záblesky a svetielka pred očami? patri medzi príznaky Očí
Ďalšie názvy: fosfény
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je otrava hubami, ako sa prejavuje? Opatrenia a postup prvej pomoci Čo je otrava hubami, ako sa prejavuje? Opatrenia a postup prvej pomoci

Otrava hubami sa zaraďuje medzi najfrekventovanejšie typy otráv vôbec. Najčastejšie sa s ňou stretávame počas sezóny zberu a to od apríla až do novembra. 

Viete, ako správne používať tlakomer a ako merať krvný tlak? Viete, ako správne používať tlakomer a ako merať krvný tlak?

Tlakomer - profesionálny prístroj, ktorý prednedávnom používali výhradne lekári, sa dostal do domácnosti takmer každého laika. Pravidelné meranie krvného tlaku u pacientov s arteriálnou...

Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt? Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt?

Jarná a jesenná únava nie sú mýty. Zmeny počasia, individuálna adaptačná schopnosť jednotlivca a jeho aktuálny zdravotný stav môžu spôsobiť vyčerpanie rôznej intenzity počas týchto...

Bolesť hlavy: Niekedy je neškodná, ale kedy značí závažný problém? Bolesť hlavy: Niekedy je neškodná, ale kedy značí závažný problém?

Bolesť hlavy patrí medzi najčastejšie zdravotné problémy postihujúce populáciu sveta. Býva nezávažná. Naopak, je súčasťou iného ochorenia, ktoré môže ohroziť zdravie a život človeka.

Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc? Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc?

Alkoholizmus a otravy alkoholom nie sú až tak ojedinelým fenoménom. Alkoholizmus je „metlou ľudstva” a častou príčinou spoločenských konfliktov. Je číslom jeden medzi všetkými...

Naposledy aktualizované 14.12.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Čo mi je? - Ela 20.11.2019 16:47

Dobrý večer, Asi pred rokom som spozorovala ako keby trpnutie cela/ okolo oka - bola som na mri, eeg, ocnom a nikde nic nenasli. Potom cca v marci som zacala vidiet take male svetielka v ociach, same sa mi objavuju aj odchadzaju, mam to tam cely den aj v noci + plus mam pocit ako keby tlaku pri pravom oku ked nim hybem. Neviem co mam robit, doktori nevedia co mi je. Nestretli ste sa s niecim takymto nahodou?

zdena 25.11.2019 21:17

ahoj, prosím ta a bolesti nemas ziadne, ani hlava ta neboli? ci by to nemohlo byt pre migrenu, alebo nieco podobne, lebo co som citala tak take mihotanie moze byt aj pri ochoreniach oka, sitnice ale tak asi neni trpnutie za okom... ci to nebude take niec

Božka 21.02.2017 08:44

Keď som bola s týmto farebným mihaním pred očami u očného lekára, všetci na mňa pozerali čo za zvláštnosť im vysvetľujem. Bola som na rôznych vyšetreniach, a nenašli mi vôbec nič. Asi bude lepšie zmeniť lekára... Toto mihanie mám od malička čo si pamätám, niekedy sa neobjaví pol roka, niekedy zasa aj trikrát za týždeň. Samozrejme po ňom nasleduje bolesť hlavy, niekedy menšia, inokedy zasa ukrutná :( neviem čo s tým robiť.

miro1360 16.11.2017 21:10

to vypadá na migrénu a riešiť by to mal neurológ, migréna môže byť z jedla, z nedostatku vody (dodržuj pravidelný pitný režim), nedostatok pohybu a spánku, zlý vankúš (pricvakne ti krčné tepny - skús spávať na chrbte a nie na boku), opýtaj sa neurológa na lieky proti migréne, keď spozoruješ tieto príznaky a dáš si nejaké liečivo tak je pravdepodobné že sa vyhneš tej bolesti hlavy alebo ju výrazne zmierniš, možno pomôže aj vitamín C ...

Marek 25.05.2019 07:52

Fosfény? Dosť tažko sa to pamätá. Moja mama nimi trpela v časoch jej dospievania. Ja som nimi trpel medzi 13 až 17 rokom a to takou intenzitou, že 2-3 dny pauza 2 dny a zas. Mžiky, bolesť hlavy a zvracanie. Obvodná to rieśila pokaždé diétou.... Podstúpil som všetky možné vyšetrenia v Trnave, Galante, v Bratislave a nikto z lekárov nemal ktomu čo povedať. Nepoznali to. V Galante sa ma spýtala doktorka, či neberem drogy....a mal som dosť.. Od skončenia puberty sa to už zmiernilo, raz do mesiaca a potom, raz za polroka a dnes mam 30 a už to býva zriedka kedy. Včera ráno napríklad. Do dnes mi nieje známe čo to spôsobuje ani ako si stým poradiť. Vyskúšal som už všetko. Prevenciu aj liečbu, alebo zmiernenie priznakov. Nepomáha nič.

Migréna 25.11.2019 21:05

Hej, toto vyzerá na migrénu, riež si myslím nie som zdravotník... ale cital som to uz viac krát pri migréne ze sa to môže vyskytnut