Mokvanie kože pre zápal, dermatitídu či ekzém? Spoznajte príčiny
Príčinou mokvania kože môže byť bakteriálna infekcia, a to na miestach, kde je koža nadmerne namáhaná potením, ale aj v kožných záhyboch. V prípade rôznych ochorení ako je alergický či atopický ekzém. Inou príčinou mokvania kože býva úraz, a teda poškodenie pokožky. Ale aj onkologické kožné ochorenia.
Mokvanie kože pri a po poranení
V tomto prípade ide o mokvanie spôsobené na základe vonkajších vplyvov. Porušená je pokožka, môže byť poškodená aj zamša, teda hlbšia vrstva kože. V niektorých prípadoch zasahuje rana aj pod kožný tuk a do štruktúr pod kožou.
Mokvanie rany súvisí najčastejšie so zápalom v mieste poranenia. Do rany sa môžu dostať baktérie priamo pri poranení, ale aj počas hojenia. Následne môže byť problém so zacelením rany a s regeneráciou kože.
Rana mokvá, je opuchnutá, začervenaná, a to aj jej okolie, prítomná je bolesť. V tomto prípade je potrebné lokálne ošetrovanie rany a v niektorých prípadoch aj lokálne či celkové antibiotiká.
Príznaky problematického hojenia rany:
- bolesť
- začervenanie
- opuch
- zahnisanie, mokvanie, vytekanie hnisu pomedzi stehy
- zápach
- zvýšenie telesnej teploty až horúčka, ako celkový príznak
- laboratórny dôkaz je zvýšený počet leukocytov, teda bielych krviniek a zvýšené CRP
Podobný stav môže nastať aj v prípade operačnej rany. Ak sa rana infikuje priamo pri operačnom zákroku alebo počas ošetrovania, či už v priebehu domáceho liečenia. Tieto nemocničné nákazy sa odborne nazývajú aj nozokomiálne nákazy.
Zhoršené hojenie a mokvanie rany je časté aj u ľudí, ktorí sa liečia na diabetes mellitus, čiže cukrovku. Cukrovka je rizikovým faktorom pre vznik komplikácií pri hojení rán. Rany sa pri nej hoja zle a zdĺhavo.
Mokvanie pre ochorenia kože
Odborne sa stavu mokvania pokožky hovorí aj madidácia a nastáva aj pri kožnom zápale. V rámci zápalu dochádza totiž k produkciu tekutiny, ktorá sa môže dostať na povrch pokožky, kde sa prejavuje mokvaním.
Veľakrát vzniká takýto zápal v dôsledku infekcie podkožných vrstiev alebo v dôsledku problémov s kanálikmi potných, či mazových žliaz. Vo väčšine prípadov súvisí mokvanie s chorobnými stavmi kože.
Najčastejšie sa objavuje mokvanie pri atopickom ekzéme, čiže pri dermatitis atopica. Ide o ochorenie dané geneticky, ktorého výsledkom je patologická imunitná odpoveď organizmu na nejaký podnet.
Na koži tak vznikajú ekzémy. Koža je suchá, svrbí, tvoria sa na nej šupinky. Prejavuje sa aj mokvajúcimi pľuzgiermi. A to hlavne po ich infikovaní.
Atopickým ekzémom trpí skoro každý desiaty človek u nás. Veľmi často sa toto ochorenie vyskytuje pri alergiách. Objavuje sa pravidelne v istých intervaloch.
Je viacero foriem atopického ekzému. Napríklad kojenecká forma, detská forma aj forma u dospelých. Pričom, veľmi často postihuje ľudí s citlivou pokožkou.
Liečba je najčastejšie lokálnou formou aplikácie masti na postihnuté miesta. Taktiež lokálnou aplikáciou kortikoidov, používajú sa aj lokálne antihistaminiká v podobe mastí.
Inou formou je kontaktný ekzém, čiže dermatitis contacta. Ten vzniká pri kontakte kože s alergénom. Medzi alergény môžu patriť rôzne kovy (bižutéria), ako napríklad nikel, chróm, ale aj kozmetické prípravky, propolis, bylinky, guma či živica, alebo rôzne chemické prípravky (čistiace potreby).
Koža, po opakovanom vystavení sa alergénu, svrbí, začervená sa, vytvárajú sa na nej pľuzgieriky. Pľuzgiere po rozškriabaní a infikovaní mokvajú.
Mokvanie kože sa môže vyskytnúť aj pri lupienke, číže psoriáze. A to najmä pre infikovanie postihnutého miesta baktériou, teda streptokokom. Lupienka je dedičné ochorenie, ktoré sa prejavuje zápalom kože, čiže začervenaním a tvorbou šupín.
TIP: Viac informácií je v samostatnom článku o ochorení lupienka.
V prasklinách kože, v miestach kde je koža viac zaťažená, napríklad potením alebo v kožných záhyboch sa môže vyskytnúť komplikácia, a to bakteriálna infekcia. Ako pri mokvajúcej koži za ušami.
Prvotnou príčinou môže byť ekzém, psoriáza, nedostatok zinku, ale aj nedostatok vitamínov skupiny B. Medzi nemokvajúce ochorenie patrí seboroická dermatitída.
Seboroická dermatitída je ochorenie, ktorého príčina nie je úplne známa. Postihuje hlavne oblasti, v ktorých sa nachádza vyšší počet mazových žliaz. A to oblasť na tvári, vlasatej časti hlavy či v hornej časť trupu.
Na tvári postihuje prevažne oblasť:
- čelo
- obočie
- viečka
- nosovo-perovú ryhu
Toto ochorenie charakterizuje olupovanie mastných žltých šupín a začervenanie kože. Postihuje predovšetkým deti, v menšom zastúpení 3 - 5 % aj dospelých. Ochorenie síce nemá mokvajúci charakter, ale pri bakteriálnej infekcii môže nastať aj mokvanie kože vo vlasoch a na ostatných miestach tela.
Podobne je to aj v prípade, ak sa pokožka narúša škriabaním. Komplikáciou môže byť bakteriálny zápal a mokvajúca pokožka. Tak je tomu aj pri ochorení pedikulóza. Pedikulóza, je ochorenie, ktoré spôsobuje voš. Viac informácií o ochorení uvádzame v magazínovom článku Ako sa prejavujú vši u detí.
Mokvanie kože pri vrede
Mokvanie kože môže nastať aj pri Bercovom vrede, inak označený aj vred predkolenia. Ide o ochorenie, ktoré vzniká na základe chronického a dlhodobého ochorenia žíl aj tepien. Vred je vo svojej podstate chronický defekt kože, pri ktorom dochádza k jej rozkladu a nekróze.
Vred môže zasahovať do rôznej hĺbky kože, podkožného tkaniva a plochy. Výskyt vredov predkolenia je najčastejší vo vyššom veku. Až 85 % týchto vredov má príčinu v žilovom systéme. Menej častý je problém s tepnami (10 %) a najnižšie percento vredov, teda 5 % má inú príčinu.
Medzi príčiny patrí, napríklad:
- cievne problémy (žily alebo tepny)
- lymfatické ťažkosti
- metabolické ochorenia (cukrovka)
- neuropatia
- nádory
- infekcia
- fyzikálne pôsobenie
- chemické poškodenie
- cudzí predmet
Onkologické procesy a mokvanie kože
Madidácia, čiže mokvanie pokožky, sú prítomné aj v niektorých prípadoch melanómu. Melanóm je najnebezpečnejšia forma rakoviny kože. Pričom, vo vyšších štádiách je smrteľná.
Aj preto je potrebná skorá diagnostika. Na úvod je možné pozorovať znamienka na koži s nepravidelným okrajom a tvarom. Niekedy môžu byť aj zapálené, krvácajú a mokvajú.
Okrem melanómu sa na koži môžu vyskytovať aj iné mokvajúce nádory, ako je napríklad aj basocelulárny karcinóm. Samozrejme, dôležité je odborné vyšetrenie, pri ktorom kožný lekár určí závažnosť a hlavne príčinu.
Choroby s príznakom "Mokvania kože"
- Akné
- Kurie oko
- Atopický ekzém
- Bércový vred - vred predkolenia
- Chronické venózne ochorenie
- Lupienka - Psoriáza
- Seboroická dermatitída - Seborea
- Chronická žilová nedostatočnosť
- Hemangióm
- Kŕčové žily - varixy
- Dermatitída - zápal kože
- Flegmóna
- Genitálne bradavice
- Impetigo
- Lupiny
- Lymfedém
- Malígny melanóm - rakovina kože
- Plesne na nohách a nechtoch
- Opar - Herpes
- Pemphigus - Pemfigus
- Posttrombotický syndróm
- Preležaniny - Dekubity
- Raynaudov syndróm
- Svrab
Súvisiace
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →