Neprítomnosť menštruácie môže byť príznakom ochorenia či už pohlavných orgánov alebo iných orgánov v tele, ale nie vždy je dôvod sa začať obávať. Odborne sa stav nazýva amenorea a veľakrát môže za meškanie menštruácie aj hladina hormónov v tele, stres alebo fyzická záťaž a menštruácia sa tak dostaví neskôr, takže nejde úplne o jej neprítomnosť, skôr o meškanie. Ak sa...
Neprítomnosť menštruácie môže byť príznakom ochorenia či už pohlavných orgánov alebo iných orgánov v tele, ale nie vždy je dôvod sa začať obávať. Odborne sa stav nazýva
amenorea a veľakrát môže za meškanie menštruácie aj hladina hormónov v tele, stres alebo fyzická záťaž a menštruácia sa tak dostaví neskôr, takže nejde úplne o jej neprítomnosť, skôr o meškanie. Ak sa ale menštruácia vôbec neobjaví, môže to znamenať buď tehotenstvo, alebo zdravotný problém v tele.
U žien vo veku nad 50 rokov menštruácia postupne mizne s menopauzou, avšak ak dochádza napríklad k vyhasnutiu funkcie vaječníkov aj skôr, zmizne už aj niečo po 40ke. Aj menopauza môže prísť skôr ako v období okolo 50. roku života, pričom ak nastane takýto stav, mala by žena zájsť za gynekológom, ktorý by jej mal dočasne predpísať ešte hormonálnu substitučnú liečbu. Niekedy vynechanie menštruácie môže súvisieť s nadmerným stresom alebo fyzickou aktivout.
Takáto dočasná neprítomnosť menštruácie je ale skutočne len ojedinelá a už po ďalšom menštruačnom cykle by sa mala menštruácia u ženy obnoviť. Pri ženách, ktoré berú antikoncepciu je pomerne časté aj meškanie menštruácie z dôvodu kolísajúcej hladiny hormónov v organizme. Za vynechaním menštruácie dlhodobo ale môžu byť aj príznaky vážnejších ochorení, či už priamo ženských pohlavných orgánov, alebo iné ochorenia v organizme.
Amenorea môže mať napríklad súvis s cystami na vaječníkoch, pričom najčastejšou formou tohto ochorenia je syndróm polycystických ovárií. Ide o hormonálnu poruchu žien v reprodukčnom a zrelom veku, pričom pri ochorení nastáva chronická anovulácia, čiže sa nedostavuje ovulácia. Prítomný je aj nadbytok androgénov, čo sú mužské pohlavné hormóny. Chorobu sprevádzajú rôzne poruchy menštruačného cyklu, malé krvácanie alebo aj absencia menštruácie.
U ženách môžu byť problémy s menštruáciou aj vtedy, ak trpí žena anorexiou. Anorexia je psychická porucha príjmu potravy, kedy si postihnutý človek myslí, že musí schudnúť a obmedzovať sa v príjme potravy. Niekedy je anorexia sprevádzaná aj nadmerným cvičením s cieľom schudnutia, pričom sa užívajú aj rôzne prípravky na vyprázdnenie či zvracanie. Z toho plynú tráviace problémy, hormonálne problémy a to ovplyvňuje aj menštruáciu, ktorá môže absentovať.
Podobne aj bulímia patrí medzi psychiatrické ochorenie a poruchy príjmu potravy. Pre bulímiu sú typické záchvaty nadmerného prejedenia sa a následne snaha zhodiť váhu, veľakrát cez vyvolanie zvracania alebo užívaním laxatív, čiže formou vyprázdnenia nadmernou stolicou. U žien s bulímiou sa objavujú poruchy menštruačného cyklu a veľakrát je častá aj neprítomnosť menštruácie. Tá býva niekedy aj nepravidelná a vyplýva to z celkového stavu organizmu.