späť na zoznam príznakov

Opuch semenníkov

Autor: Michal Hrebík , Redaktor

Opuch semenníkov alebo ich zdurenie môže byť následkom či už rôznych zápalov semenníkov, niekedy aj nádorov a tiež rôznych iných poškodení. Niekedy môže ísť aj o príznak niektorých infekčných ochorení, ktoré sa môžu ale aj nemusia týkať mužských pohlavných orgánov a žliaz, avšak vo väčšine prípadov by mal postihnutý navštíviť čo najskôr lekára, pretože môže ísť aj o závažnejší problém, ktorý môže spôsobiť trvalé následky.

Jedným z takýchto problémov je napríklad torzia semenníkov, ktorá vzniká najčastejšie u mladších chlapcov a mládeže, ojedinele môže postretnúť aj dospelých. Buď ráno alebo uprostred noci sa môže človek zobudiť na bolesť semenníkov sprevádzanú aj opuchom, pričom príčinou je rotácia semenníka v miešku. Následkom toho nastáva priškrtenie ciev a prekrvenia, dostavuje sa opuch a je potrebný okamžitý chirurgický zákrok, inak hrozí odumretie semenníkov.

Zdurenie semenníkov môže nastať aj ako komplikácia pri príušniciach. V tomto prípade totiž nastáva zápal semenníkov, tzv. orchitída, ktorý môže postihnúť buď len jeden semenník, alebo aj oba semenníky. Postihnutý semenník je zväčšený, bolestivý, koža je začervenaná a nastáva aj mierne zdurenie alebo opuch. V prípade, ak sa teda tento zápal vyskytol ako súčasť komplikácie príušníc, je treba čo najskôr začať liečbu, inak hrozí u mužov až neplodnosť.

Problémy s močením ale aj opuch semenníkov nastáva tiež pri nádorových ochoreniach, ktoré môžu mužské pohlavné ústrojenstvo postihnúť. Je viacero druhov nádorov, ktoré postihujú semenníky, napríklad nádory zo zárodočných buniek, tzv. germinálne nádory, ale tiež aj gonadostromálne nádory, karcinoidné, čiže zhubné nádory a podobne. Nie každý nádor je ale zhubný, niektoré sú nezhubné a sú jednoducho chirurgicky odstrániteľné. Pri vážnejších je treba odstrániť aj semenník.

Taktiež viacero infekčných pohlavne prenosných ochorení sa prejavuje zdurením a opuchom semenníkov. To nastáva napríklad pri nakazení chlamýdiovou infekciou, pričom medzi symptómy patrí najmä bolestivé napuchnutie semenníkov, tiež nepríjemné a bolestivé pocity v močovej trubici a aj svrbenie. Niekedy je súčasťou príznakov bolesť pri močení. Táto infekcia sa musí každopádne odborne liečiť, pretože súčasťou komplikácii neliečenej infekcie je aj neplodnosť.

Podobne medzi sexuálne prenosné infekčné choroby patrí kvapavka, čo je aj najčastejšie ochorenie takéhoto druhu. Je spôsobená baktériou Neisseria gonorrhoeae, ktorá je známa aj pod menom gonokok. Infekcia sa prejavuje hnisavým výtokom z močovej trubice, bolesťou pri močení, začervenaným penisom a opuchom semenníkov. Ak sa infekcia nelieči, dochádza k jej prechodu do horných močových ciest, nadsemenníkov a tiež prostaty, kde môže spôsobiť zápal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Opuch semenníkov patri medzi príznaky Pohlavnej sústavy
Ďalšie názvy: zdurenie semenníkov
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako sa prenáša kvapavka? Príznaky u žien a mužov sa líšia Ako sa prenáša kvapavka? Príznaky u žien a mužov sa líšia

Kvapavka je vysoko nákazlivé pohlavne prenosné ochorenie. K prenosu teda dochádza pohlavným stykom. Avšak, nákaza neprebieha iba vaginálnym stykom, ale aj análnym alebo orálnym. To, či...

Pohlavné choroby v lete: Aké nebezpečie prináša sexturizmus? Pohlavné choroby v lete: Aké nebezpečie prináša sexturizmus?

Ľudia v lete cestujú za oddychom, iní radi spoznávajú nové krajiny alebo navštevujú rôzne pamiatky. Prahnú po poznaní neznámych kultúr, ich spôsobu života a nie len to. Túžba zažiť niečo...

Naposledy aktualizované


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.