späť na zoznam príznakov

Pálenie pohlavných orgánov

Autor: Michal Hrebík

Pálenie pohlavných orgánov nemusí vždy znamenať veľký zdravotný problém, niekedy môže mať aj prirodzenejšie vysvetlenie. Veľmi často, najmä u mužov, je spôsobené nosením tesnej spodnej bielizne, najmä z umelých materiálov, čo spôsobuje potenie, svrbenie a pálenie. Po čase, najmä keď si človek vymení bielizeň, to prejde. Niekedy však môže ísť aj o príznaky zápalov alebo infekčných ochorení, väčšinou dokonca o symptómy niektorých pohlavných chorôb.

Bežné zápalové ochorenia alebo úrazy, ktoré nemusia byť viditeľné na prvý pohľad, by mali prejsť do niekoľko dní. Môže ísť napríklad o zápal močovej trubice alebo močových ciest, prípadne o močové kamene, ktoré sa dostali až do močovej trubici. V tomto prípade je treba ale navštíviť lekára, ktorý zvolí vhodnú liečbu, či už antibiotickú v prípade bakteriálneho zápalu, alebo inú, v prípade potreby odstránenia väčších močových kameňov z močovodov.

U žien môže byť pálenie spôsobené zápalmi pošvy, prípadne aj zápalom maternice. Pri zápale maternice je bolesť najviac prítomná v oblasti podbruška a lokalizácia závisí aj od toho, ktorá časť maternice je zapálená. Prítomné sú aj iné bolesti, napríklad pri močení, podobne ako u mužov pri zápale močovej trubice alebo močových kameňoch. Aj toto ochorenie si vyžaduje návštevu lekára, konkrétne gynekologickej ambulancie, kde sa vykoná detailná prehliadka.

Pálenie pohlavných orgánov je typické aj pre infekčné a pohlavne prenosné choroby, napríklad pre chlamýdiovú infekciu. Dochádza tu k svrbeniu a páleniu v močovej trubici alebo v pošve, taktiež k bolestiam v oblasti podbruška a páleniu pri močení. Chlamýdiovú infekciu spôsobuje chlamydia trachomatis a pokiaľ nie je infekcia liečená, môže negatívne ovplyvniť plodnosť u mužov a žien, prípadne u tehotných žien dokonca môže zapríčiniť aj potrat.

Medzi veľmi časté infekčné a zápalové ochorenia, ktoré sa môžu prejaviť okrem iného aj pálením pohlavných orgánov, patrí tiež kvapavka. Tu je charakteristický najmä hnisavý výtok z močovej trubice, taktiež bolesť pri močení, začervenanie penisu u mužov a veľakrát dochádza aj k bolesti pri pohlavnom styku. Infekcia je bakteriálneho pôvodu a je veľmi častá u mladých ľudí vo veku do 35 rokov. Liečba spočíva v podávaní antibiotík a trvá zhruba týždeň.

Pálenie pohlavných orgánov je typické aj pre kvasinkové infekcie. Kvasinky sú jednobunkove huby, pričom pohlavne prenosná kvasinková infekcia je spôsobená kvasinkou Candida albicans. U žien sa infekcia prejavuje aj svrbením pošvy a vaginálnym výtokom, u mužov svrbením močovej trubici a začervenaným penisom. Liečba je lokálna, formou antimykotík, prípadne farmakologicky. V každom prípade, pálenie pohlavných orgánov je príznak, ktorý sa nesmie zanedbať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Pálenie pohlavných orgánov patri medzi príznaky Pohlavnej sústavy
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia? Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia?

Výtok je častým sprievodným javom tehotenstva. Počas tehotenstva je sliznica pošvy viac zdurená, vplyvom hormónov a je náchylnejšia aj na výskyt infekcií. 

Ako sa prenáša kvapavka? Príznaky u žien a mužov sa líšia Ako sa prenáša kvapavka? Príznaky u žien a mužov sa líšia

Kvapavka je vysoko nákazlivé pohlavne prenosné ochorenie. K prenosu teda dochádza pohlavným stykom. Avšak, nákaza neprebieha iba vaginálnym stykom, ale aj análnym alebo orálnym. To, či...

Kúpanie v jazierkach a na kúpaliskách: Prináša zdravotné riziká? Kúpanie v jazierkach a na kúpaliskách: Prináša zdravotné riziká?

K letu neodmysliteľne patrí kúpanie a vodné radovánky. Niekto preferuje prírodné vodné nádrže, iní radšej uprednostnia kúpaliská či bazény. Oboje však prináša so sebou isté riziká, na...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.