späť na zoznam príznakov

Stuhnutosť kĺbov


Stuhnutosť kĺbov môže byť príznakom únavy a namáhania daného kĺbu, napríklad ak ide o kĺby na dolných končatinách, je to častokrát zo športovania alebo inej nadmernej fyzickej činnosti. V tomto prípade sa prejavuje stuhnutosť s určitým časovým odstupom po fyzickom či športovom výkone. Ak ide o kĺby hornej končatiny, napríklad zápästia, stuhnutosť môže byť spôsobená prácou na počítači v neprirodzenej polohe. Za stuhnutosť niekedy môže aj zima.

Najmä v období chladnejšieho počasia totiž môže človek vystaviť kĺby nepriaznivým poveternostným podmienkam a tak je problém pre ne prispôsobiť sa rýchlo okoliu, čo sa môže prejaviť v ich sťaženom pohybe. Pokiaľ však stuhnutosti a ťažkosti kĺbu nič nepredchádzalo, môže ísť aj o chorobný príznak. Niekedy sa stuhnutosť kĺbov vyskytuje aj pri viacerých horúčkovitých infekčných ochoreniach aj spolu s bolesťami svalov alebo svalovou slabosťou.

Vo väčšine prípadov je na vine nejaké ochorenie pohybového aparátu, ktoré sa priamo viaže na hybnosť kĺbov a obmedzenie tejto hybnosti. Napríklad môže ísť o Bechterevovu chorobu, čo je chronický zápal kĺbov, ktorý sa typicky prejavuje práve ich stuhnutím a bolesťou. Najčastejšie sa ako prvé príznaky objavujú bolesti na chrbtici, neskôr postihuje zápal aj veľké kĺby v tele. Ochorenie sa nedá zatiaľ liečiť úplne, ale môže sa spomaliť degeneratívny proces.

Stuhnutosť kĺbov nastáva aj pri artritíde, čo je tiež zápalové ochorenie kĺbov. Môže mať buď infekčný alebo neinfekčný pôvod, pričom v prípade infekcie ide najčastejšie o bakteriálny alebo vírusový pôvod z inej časti organizmu alebo cez otvorenú ranu z okolia. Medzi neinfekčné formy patria napríklad reumatoidná artritída, ľudovo nazývaná aj reuma, erozívna artritída, dnavá artritída, nazývaná aj dna alebo menej častá psoriatická artritída pri psoriáze.

Problémom je aj artróza, čo je nezápalové ochorenie kĺbov, ale s degeneratívnym procesom a postihuje najviac veľké nosné kĺby, kĺby na rukách a medzistavcové platničky. Primárna forma ochorenia má súvis s dedičnosťou, obezitou alebo neúmerným preťažovaním kĺbov, sekundárna najmä s rôznymi vývojovými vadami alebo inými ochoreniami kĺbov. Celkovo sa prejavuje choroba poškodzovaním chrupavky kĺbu, bolesťou a postupne úplnou stratou hybnosti.

V niektorých prípadoch môžu stuhnutosť kĺbov vyvolať aj niektoré metabolické ochorenia, ktoré majú vplyv na ich hybnosť alebo výživu. Napríklad k ťažkej stuhnutosti a poruchám hybnosti kĺbov dochádza ja pri ochoreniach lymfatického systému, napríklad pri najťažšom štádiu lymfedému, kedy dochádza aj k stuhnutosti kože. Každopádne by mal človek pri objavení tohto symptómu navštíviť lekára a nebrať stuhnutosť kĺbu na ľahkú váhu, pretože si vyžaduje skoré liečenie.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Reuma škodí celému organizmu a v každom veku Reuma škodí celému organizmu a v každom veku

Reuma je ochorením, ktoré spájame hlavne s bolestivými kĺbmi. Potrebné je však vedieť, že škodí celému organizmu, a to v každom veku, nevyhýba sa deťom ani mladým.

Účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice Účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice

Bolesti chrbta a krčnej chrbtice znepríjemňujú život mnohým z nás. Účinná pomoc však existuje.

Zdravé kĺby: Ako si vieme pomôcť? Zdravé kĺby: Ako si vieme pomôcť?

Kĺby a kĺbové spoje sú anatomické štruktúry nášho tela, ktoré denne zaťažujeme bez toho, aby sme si to uvedomovali. Je od nich závislý každý náš pohyb. Udržiavanie kĺbov zdravých je...

Koxartróza môže skončiť umelou náhradou bedrového kĺbu Koxartróza môže skončiť umelou náhradou bedrového kĺbu

Degeneratívny proces postihujúci bedrové kĺby sa nazýva koxartóza. Toto ochorenie narúša nie len štruktúru v bedrovej oblasti, ale spôsobuje aj ankylózu kĺbového spoju, nerovnosti v...

Artróza a význam stravy v prevencii a liečbe Artróza a význam stravy v prevencii a liečbe

Nenadarmo sa hovorí, že sme to čo jeme. Strava výrazne ovplyvňuje rôzne pochody v organizme a vplýva na psychiku človeka. Má význam nielen pri vzniku ochorení ale aj pri ich prevencii a...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.