Stuhnutosť kĺbov

Stuhnutosť kĺbov môže byť príznakom únavy a namáhania daného kĺbu, napríklad ak ide o kĺby na dolných končatinách, je to častokrát zo športovania alebo inej nadmernej fyzickej činnosti. V tomto prípade sa prejavuje stuhnutosť s určitým časovým odstupom po fyzickom či športovom výkone. Ak ide o kĺby hornej končatiny, napríklad zápästia, stuhnutosť môže byť spôsobená prácou na počítači v neprirodzenej polohe....

Stuhnutosť kĺbov môže byť príznakom únavy a namáhania daného kĺbu, napríklad ak ide o kĺby na dolných končatinách, je to častokrát zo športovania alebo inej nadmernej fyzickej činnosti. V tomto prípade sa prejavuje stuhnutosť s určitým časovým odstupom po fyzickom či športovom výkone. Ak ide o kĺby hornej končatiny, napríklad zápästia, stuhnutosť môže byť spôsobená prácou na počítači v neprirodzenej polohe. Za stuhnutosť niekedy môže aj zima.

Najmä v období chladnejšieho počasia totiž môže človek vystaviť kĺby nepriaznivým poveternostným podmienkam a tak je problém pre ne prispôsobiť sa rýchlo okoliu, čo sa môže prejaviť v ich sťaženom pohybe. Pokiaľ však stuhnutosti a ťažkosti kĺbu nič nepredchádzalo, môže ísť aj o chorobný príznak. Niekedy sa stuhnutosť kĺbov vyskytuje aj pri viacerých horúčkovitých infekčných ochoreniach aj spolu s bolesťami svalov alebo svalovou slabosťou.

Vo väčšine prípadov je na vine nejaké ochorenie pohybového aparátu, ktoré sa priamo viaže na hybnosť kĺbov a obmedzenie tejto hybnosti. Napríklad môže ísť o Bechterevovu chorobu, čo je chronický zápal kĺbov, ktorý sa typicky prejavuje práve ich stuhnutím a bolesťou. Najčastejšie sa ako prvé príznaky objavujú bolesti na chrbtici, neskôr postihuje zápal aj veľké kĺby v tele. Ochorenie sa nedá zatiaľ liečiť úplne, ale môže sa spomaliť degeneratívny proces.

Stuhnutosť kĺbov nastáva aj pri artritíde, čo je tiež zápalové ochorenie kĺbov. Môže mať buď infekčný alebo neinfekčný pôvod, pričom v prípade infekcie ide najčastejšie o bakteriálny alebo vírusový pôvod z inej časti organizmu alebo cez otvorenú ranu z okolia. Medzi neinfekčné formy patria napríklad reumatoidná artritída, ľudovo nazývaná aj reuma, erozívna artritída, dnavá artritída, nazývaná aj dna alebo menej častá psoriatická artritída pri psoriáze.

Problémom je aj artróza, čo je nezápalové ochorenie kĺbov, ale s degeneratívnym procesom a postihuje najviac veľké nosné kĺby, kĺby na rukách a medzistavcové platničky. Primárna forma ochorenia má súvis s dedičnosťou, obezitou alebo neúmerným preťažovaním kĺbov, sekundárna najmä s rôznymi vývojovými vadami alebo inými ochoreniami kĺbov. Celkovo sa prejavuje choroba poškodzovaním chrupavky kĺbu, bolesťou a postupne úplnou stratou hybnosti.

V niektorých prípadoch môžu stuhnutosť kĺbov vyvolať aj niektoré metabolické ochorenia, ktoré majú vplyv na ich hybnosť alebo výživu. Napríklad k ťažkej stuhnutosti a poruchám hybnosti kĺbov dochádza ja pri ochoreniach lymfatického systému, napríklad pri najťažšom štádiu lymfedému, kedy dochádza aj k stuhnutosti kože. Každopádne by mal človek pri objavení tohto symptómu navštíviť lekára a nebrať stuhnutosť kĺbu na ľahkú váhu, pretože si vyžaduje skoré liečenie.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané