späť na zoznam príznakov

Stuhnutosť kĺbov

Autor: Michal Hrebík

Stuhnutosť kĺbov môže byť príznakom únavy a namáhania daného kĺbu, napríklad ak ide o kĺby na dolných končatinách, je to častokrát zo športovania alebo inej nadmernej fyzickej činnosti. V tomto prípade sa prejavuje stuhnutosť s určitým časovým odstupom po fyzickom či športovom výkone. Ak ide o kĺby hornej končatiny, napríklad zápästia, stuhnutosť môže byť spôsobená prácou na počítači v neprirodzenej polohe. Za stuhnutosť niekedy môže aj zima.

Najmä v období chladnejšieho počasia totiž môže človek vystaviť kĺby nepriaznivým poveternostným podmienkam a tak je problém pre ne prispôsobiť sa rýchlo okoliu, čo sa môže prejaviť v ich sťaženom pohybe. Pokiaľ však stuhnutosti a ťažkosti kĺbu nič nepredchádzalo, môže ísť aj o chorobný príznak. Niekedy sa stuhnutosť kĺbov vyskytuje aj pri viacerých horúčkovitých infekčných ochoreniach aj spolu s bolesťami svalov alebo svalovou slabosťou.

Vo väčšine prípadov je na vine nejaké ochorenie pohybového aparátu, ktoré sa priamo viaže na hybnosť kĺbov a obmedzenie tejto hybnosti. Napríklad môže ísť o Bechterevovu chorobu, čo je chronický zápal kĺbov, ktorý sa typicky prejavuje práve ich stuhnutím a bolesťou. Najčastejšie sa ako prvé príznaky objavujú bolesti na chrbtici, neskôr postihuje zápal aj veľké kĺby v tele. Ochorenie sa nedá zatiaľ liečiť úplne, ale môže sa spomaliť degeneratívny proces.

Stuhnutosť kĺbov nastáva aj pri artritíde, čo je tiež zápalové ochorenie kĺbov. Môže mať buď infekčný alebo neinfekčný pôvod, pričom v prípade infekcie ide najčastejšie o bakteriálny alebo vírusový pôvod z inej časti organizmu alebo cez otvorenú ranu z okolia. Medzi neinfekčné formy patria napríklad reumatoidná artritída, ľudovo nazývaná aj reuma, erozívna artritída, dnavá artritída, nazývaná aj dna alebo menej častá psoriatická artritída pri psoriáze.

Problémom je aj artróza, čo je nezápalové ochorenie kĺbov, ale s degeneratívnym procesom a postihuje najviac veľké nosné kĺby, kĺby na rukách a medzistavcové platničky. Primárna forma ochorenia má súvis s dedičnosťou, obezitou alebo neúmerným preťažovaním kĺbov, sekundárna najmä s rôznymi vývojovými vadami alebo inými ochoreniami kĺbov. Celkovo sa prejavuje choroba poškodzovaním chrupavky kĺbu, bolesťou a postupne úplnou stratou hybnosti.

V niektorých prípadoch môžu stuhnutosť kĺbov vyvolať aj niektoré metabolické ochorenia, ktoré majú vplyv na ich hybnosť alebo výživu. Napríklad k ťažkej stuhnutosti a poruchám hybnosti kĺbov dochádza ja pri ochoreniach lymfatického systému, napríklad pri najťažšom štádiu lymfedému, kedy dochádza aj k stuhnutosti kože. Každopádne by mal človek pri objavení tohto symptómu navštíviť lekára a nebrať stuhnutosť kĺbu na ľahkú váhu, pretože si vyžaduje skoré liečenie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Voda v kolene a opuch: Aké sú hlavné príčiny? Čo pomôže pri liečbe? Voda v kolene a opuch: Aké sú hlavné príčiny? Čo pomôže pri liečbe?

Trápi vás voda v kolene či jeho bolesť? Aké sú najčastejšie príčiny? Pozor, tieto ťažkosti sa týkajú aj mladých.

Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice? Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice?

Bolesti chrbta a krčnej chrbtice znepríjemňujú život mnohým z nás. Účinná pomoc však existuje.

Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny

Bolesť je príznak, ktorý nám naznačuje, že sa v tele deje niečo neprirodzené. Upozorňuje nás na to. Bolesť medzi lopatkami je symptómom pre rôzne ochorenia. Môže ísť o problém s hrudnou...

Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania

Choroba z vibrácií patrí medzi profesijné ochorenia, a predstavuje druhú najčastejšiu chorobu z povolania z podstatne dlhého zoznamu. Vyskytuje sa u rizikových pracovníkov , ktorý...

Syndróm zmrznutého ramena: Príčiny, prejavy, liečba? Čo pomáha na bolesť Syndróm zmrznutého ramena: Príčiny, prejavy, liečba? Čo pomáha na bolesť

Trápia vás bolesti ramena počas aktivity, pokoja a hlavne v noci? Je pohyb v ramene značne obmedzený? Možno aj vy trpíte syndrómom zmrznutého ramena . Čo toto ochorenie presne...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.