späť na zoznam článkov

Akné: Vyrážky v puberte i v dospelosti? (+ ako sa zbaviť akné)

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Akné: Vyrážky v puberte i v dospelosti? (+ ako sa zbaviť akné)
Zdroj foto: Getty images

Vyrážky, akné či iné nepríjemné prejavy na pokožke, znamenajú estetický, zdravotný a často i psychický problém.  Dopláca na to súkromná aj pracovná oblasť. V snahe zamaskovať a prekryť tieto chybičky krásy sa stav môže ešte viac horšiť. Ako si teda s nimi poradiť?


Akné, odborne zvané acne vulgaris, je časté zápalové ochorenie pokožky. Vyskytuje sa najmä v období puberty. Ťažkosti prevažne ustupujú niekedy v 19. až 27. roku života. Napriek tomu, potrápi i ľudí v staršom veku, a to bez ohľadu na pohlavie.

Liečba akné sa u pacienta staršieho ako 25 rokov odlišuje. Pokožka v tomto veku je suchšia. Je preto potreba dbať i na dostatočnú hydratáciu pleti. Taktiež je nutné rátať s väčším podráždením pokožky počas liečby.

Rozdelenie akné, podľa prevládajúceho typu kožnej vyrážky

acne comedonica - mierne akné séria vyrážok (čierne bodky, biele bodky, niekoľko papúl - pupencov) riziko vzniku jaziev a problém s pigmentáciou sú minimálne
acne papulopustulosa - mierne ťažké akné typická kombinácia papúl (pupencov) a pustúl (vredov), pokožka je začervenaná a zapálená riziko vzniku jaziev a hyperpigmentácie
acne conglobata - ťažké akné množstvo zapálených vyrážok, ktoré sa môžu združovať a byť veľmi bolestivé vysoké riziko vzniku jaziev a problémy s pigmentáciou
acne fulminans – veľmi vzácna forma akné  podobné ako akné conglobata, môže vyvolať až teplotu a zápal kĺbov  veľké riziko výskytu problémov s jazvami a pigmentáciou
Vôbec alebo nesprávne liečenie akné môže na pokožke zanechať nežiaduce jazvy.

Medzi známky, ktoré môžu signalizovať vážnejší priebeh ochorenia patrí: akné v detstve, skorý nástup menštruačného cyklu u dievčat, pozitívna rodinná anamnéza, tendencia k jazveniu, akné na trupe.

Akné postihuje v puberte až 90 % mládeže.

Druhy akné

Vyrážky sa podľa výskytu, alebo typických znakov môžu odlišovať. Poznáme teda niekoľko druhov akné. Okrajovo spomíname tie najčastejšie.

Acne premenstrualis

Tento druh akné sa vyznačuje náhlim vznikom zapálených a bolestivých hrbolčekov v podkoží, asi týždeň pred nástupom menštruácie. Príčina vzniku sa pripisuje hormonálnym výkyvom počas menštruačného cyklu.

Acne postpubertalis

Toto takzvané akné dospelých, vzniká obvykle po 18. či 25. roku života, bez ohľadu na výskyt akné v puberte. Pri liečbe je nutné zohľadniť charakter pokožky, ktorý sa líši od pokožky mladého človeka.

Acne androgenica

Vzniká u žien, najmä v dôsledku nadprodukcie androgénov, a to pri syndróme zvanom polycystické vaječníky alebo pri tumoroch vaječníkov. Liečba spočíva v skorej diagnostikeliečbe základného ochorenia.

Akné z vonkajších príčin, Acne mechanica

Akné z vonkajších príčin môže spôsobovať trenie, či zaparenie spôsobené tesným oblečením a podobne. Vzniká teda na základe rôznych vonkajších vplyvov. Môže ísť aj o pôsobenie rôznych chemických látok, ktoré upchávajú ústie folikulov a následne vedie k vzniku zápalu. Môže ísť o rôzne kozmetické krémy, pleťové mlieka, mydlá a podobne.

Žena s rôznymi pleťovými maskami
Pokiaľ máte pokožku so sklonom k tvorbe akné, používajte iba kozmetiku určenú pre takúto pleť. Foto: Getty images

Acne medicamentosa

Nebýva častá, avšak existuje určitá možnosť prejavu alebo zhoršenia akné pôsobením niektorých liekov. Patrí sem i Acne fulminansAcne steroidea, ktoré sa vyskytujú v súvislosti s nadmerným užívaním steroidovanabolík. Stretnúť sa môžete aj s pomenovaním dopingové akné.

Medzi lieky, ktoré môžu vyvolať vznik akné, patria napríklad i antiepileptika – lieky užívané pri epilepsii a sedatíva – upokojujúce lieky.

Acne excoriata

Vzniká škriabanímvytláčaním kožných vyrážok, za účelom zbavenia sa ich. Dôsledkom je však zhoršenie stavu, vznik odrenín, podráždenie a vznik jaziev.

Vyvarujte sa škriabaním, či vytláčaním vyrážok. Takéto dráždenie ešte viac zhoršuje celý priebeh ochorenia.

Acne neonatorum

Vytvára sa v prvom týždni životamizne spontánne, väčšinou niekedy po druhom mesiaci veku dieťaťa. Príčinou sú v podstate hormonálne zmeny v období po pôrode.

Acne infantum

Vzniká u chlapcov3. mesiaci života. Vznik taktiež súvisí z pôsobením hormónov. Priebeh býva zdĺhavejší. K ústupu dochádza väčšinou okolo 7. mesiaca, no niekedy to je až medzi 2. a 3. rokom.

Možno vás tiež zaujmu články o iných kožných ťažkostiach ako sú potničky či atopický ekzém.

Vznik a faktory vzniku akné

Hlavným spúšťačom sú najmä hormonálne zmeny. Tie spôsobujú nie len zvýšenú tvorbu kožného mazu, ale i zvýšenú citlivosť receptorov mazových žliaz na androgény. Androgény sú mužské pohlavné hormóny, no v menšom množstve sa vytvárajú i v tele ženy.

Ďalším faktorom ktorý podporuje tvorbu kožných vyrážok je hyperkeratóza - zvýšená tvorba keratínu. Keratín je stavebný prvok, bez ktorého by nebol ani chlp či vlas. Pri jeho nadmernej produkcii sa nim ľahko upchá vlasový folikul - vlasový váčok. Okrem toho je keratín látkou, ktorá podporuje rast baktérií v kožných póroch.

Tento stav je zväčša geneticky podmienený a sprevádzaný tvorbou takzvaných mikrokomedonov, čo sú prvé známky zápalu na pokožke, ktoré ešte nie sú viditeľné voľným okom.  

Na vzniku akné sa zúčastňujú mechanizmy vrodenej i získanej imunity a zápalové procesy.

Ďalšie faktory ktoré podporujú vznik vyrážok:

 • niektoré potraviny
 • diéta s vysokým obsahom cukrov
 • stres
 • imunologické poruchy
 • infekcia
 • seborea – zápalové ochorenie kože, ktoré sa vyznačuje vyrážkami a šupinami
 • abnormálna proliferácia a diferenciácia – bujnenie a chorobný rast buniek pokožky
 • hyperplázia - premnoženie buniek mazových žliaz s nadmernou produkciou mazu
 • kolonizácia folikulov baktériou Propionibacterium acnes
 • genetika
 • rodinná anamnéza

Medzi látky, ktoré môžu spôsobovať vznik akné, patria niektoré minerálne oleje, dechty, lítium, hydantoin, isoniazid, jodidy, bromidy i danazol.

Žena pred zrkadlom si vytláča vyrážku
U žien je typický výskyt združených hlbokých pupencov a hrbolčekov asi týždeň pred nástupom menštruácie. Foto: Getty images

Liečba akné 

Správna liečba by mala prejavy akné zmierniť, predísť vzniku jazvám a celý priebeh ochorenia skrátiť. Pre úspešnosť liečby je však potrebný komplexný prístup a liečovo je potrebné užívať pravidelne.

Liečbu môžeme rozdeliť na lokálnusystémovú. Liečebné prostriedky sa využívajú a kombinujú, podľa závažnosti ochorenia.

Retinoidy

Retinoidy sú chemicky odvodené zlúčeniny vitamínu A. Patrí im popredné miesto v liečbe akné, pri čom majú výborný liečebný efekt. Občas sa však môže vyskytnúť prechodné zhoršenie v 2. – 3. týždni. V žiadnom prípade to však nie je dôvodom pre ukončenie liečby. Zlepšenie obvykle nastáva až po mesiaci užívania retinoidmi.  

Isotretinoin je syntetickým derivátom vitamínu A. Patrí teda tiež medzi retinoidy. Mnohí odborníci považujú isotretinoin za najúčinnejší dostupný liek proti akné. Tento liek je dostupný iba na predpis. Na akné pôsobí komplexne. Okrem iného vysušuje nadbytok mazu a má protizápalový účinok.

Isotretinoin je kontraindikovanýtehotenstve alebo jeho plánovaní, kojení, hypervitaminóze A, pri poruchách pečeneobličiek. Niektoré zdroje uvádzajú vznik depresií ako vedľajší účinok.

Najzávažnejším nežiadúcim účinkom je teratogenita. Teratogenita znamená schopnosť určitej látky vyvolať znetvorenie vyvíjajúceho sa zárodku. Vzhľadom k tomu sú zavedené prísne bezpečnostné opatrenia. Ženy musia pred liečbou podpísať formulár o informovanosti a je nutné užívanie antikoncepcie. Pred zahájením liečby sa vykonáva tehotenský test.

Benzoylperoxid

Benzoylperoxid sa začal využívať na liečbu akné už v 20. rokoch 20. storočia . Aplikujte sa lokálne vo forme gélu alebo krému, najmä pri miernejších formách. Jeho použitie môže spôsobovať vysušenépodráždenie, no väčšinou si pokožka počas týždňa zvykne.

Kyselina azelaová

Kyselina azelaová sa taktiež využíva pri liečbe miernehostredne ťažkého akné. Ma protizápalový účinok. Nástup účinku sa prejaví za dlhší čas, asi od 6 týždňov. Zabíja baktérie v kožných póroch a znižuje tvorbu keratínu. Býva vhodnou voľbou pre pacientov s citlivou pokožkou.

Iné liečivá

Existuje ešte niekoľko iných liečiv, ktoré sa používajú pri liečbe akné. Napríklad Adapalén, čo je zlúčenina podobná retinoidu, ktorá má protizápalový účinok. Z pomedzi antibiotických liečiv je to napríklad Klindamycín, ktorý pôsobí proti baktériám, alebo Erytromycín, pôsobiaci proti stafylokokom. Lokálne antibiotiká sa však pre dlhodobé používanie neosvedčujú. Dôvodom je stúpajúca rezistencia, teda odolnosť baktérií voči antibiotikám.

Medzi ďalšie metódy liečby patria napríklad lasery, infračervené svetlo, intenzívne pulzné svetlo, alebo fotodynamická liečba.

Podľa závažnosti stavu sa používajú rôzne kombinácie liečiv a liečebných postupov.

Prejavy akné sa vyskytujú dlhodobo. Akné má teda chronický priebeh a po prerušení liečby sa prejavy zvyčajne vracajú. Preto je potrebná i takzvaná udržiavacia liečba.

žien je veľmi preferovaná a úspešná i liečba akné prostredníctvom hormonálnej antikoncepcie. Táto terapia je však vyžaduje podrobnú anamnézukomplexné vyšetrenie pacientky. Obrovským negatívom je riziko vzniku trombózy, teda vzniku krvných zrazenín.

Liečba aknénajlepší efekt v prípade ak sa s liečbou začne už pri prvých prejavoch zapálenej pokožky a prvých drobných pupienkoch či uhroch.  Predíde sa tak vzniku jaziev a podstatne skráti doba liečenia.

Prečítajte si tiež článok: Domáca liečba akné

Starostlivosť o aknóznu pleť

V rámci starostlivosti, je dôležitá informovanosť pacienta. Liečba vyžaduje i poradenstvo o správnej starostlivosti o pleť, či správnej voľbe domácej kozmetiky.

U pacientov s takzvaným pocitom špinavej pleti, sa často stretávame s častým mytím, používaním antibakteriálnych mydiel a nadmerným drhnutím tváre. V snahe zbaviť sa vyrážok či nepríjemných prejavov akné, si pacienti často mechanicky vytláčajú pupienky.

V dôsledku stláčania a praskania alebo inej mechanickej manipulácie, sa podporuje riziko vzniku jazievdruhotného vzniku bakteriálnych infekcií.

Odporúčaná kozmetika:

 • nekomedogénne hydrofilné krémy s veľkým obsahom vody
 • emulzie typu olej vo vode
 • hydrogély určené pre citlivú pleť
Neodporúča sa používať čistiace prostriedky s peelingom. Peeling pôsobí na pleť dráždivo, čo celý stav ešte viac zhoršuje.

Rady a zásady ako sa vyhnúť problémom s akné

Jednoznačným a overeným prínosom z hľadiska stravy je zdravá a vyvážená strava. Vyhnúť sa treba alkoholu a nadmernej konzumácii cukrov a tukov. Iné individuálne diéty či zásady stravovanie sa zakladajú len na štatisticky nevýznamných výsledkoch.

Akné a fajčenie

Pozorovaný bol vzťah medzi výskytom akné a fajčením cigariet. Podľa určitých výskumov cigaretový dym obsahuje kyselinu arachidonovúpolycyklické aromatické uhľovodíky, ktoré podporujú zápal. Cigarety teda určite problémy s pokožkou nevyriešia, práve naopak.

Metódy korektívnej dermatológie

Tieto metódy sú považované za obohatenie základnej terapie a je iba takzvaným doplnkom liečby. Vykonávajú sa prostredníctvom skúsených odborníkov. Patrí sem profesionálne čistenie pleti, CO2 lasery, injekcie kyseliny hyalurónovej do jaziev, soft lasery, diódové lasery, solux, bio lampy a podobne.

Žena v kozmetickom salóne pri procese ošetrovania pleti
Metódy korektívnej dermatológie sú prínosom, no základnú liečbu akné nenahradia. Foto: Getty images

Babské rady, ako sa rýchlo zbaviť akné

Tešíte sa na oslavu, vystúpenie, alebo vás čaká dôležité obchodné stretnutie a vám sa ako na potvoru objavil na tvári červený pupáčik? Možno i vám pomôže niektorý z týchto trikov ako sa ho čo najrýchlejšie zbaviť.

Včelí med

Med má viacero pozitívnych účinkov pre naše zdravie. Tento včelí produkt má i protizápalové účinky. Vyrážku potrite medom a nechajte pôsobiť niekoľko minút, či celú noc. Vyrážka nebude tak začervenaná a možno i celkom zmizne.

Aspirín a sóda bikarbóna

Obe veľmi obľúbené a osvedčené triky v boji proti vyrážkam. Jednu alebo druhú látku stačí rozpustiť v malom množstve vody a vymiešať na pastu. Tú aplikujte na nepríjemný pupáčik a tak ako pri mede nechajte pôsobiť. Na druhý deň bude táto chybička krásy oveľa nenápadnejšia.

Droždie

Droždie má antibakteriálny účinok. V kombinácii so smotanou alebo mliekom, si ľahko vyrobíte pleťovú masku, ktorá pôsobí antibakteriálne a znižuje mastnotu pleti.

Citrón

Zriedená šťava s citróna môže byť taktiež prínosom. Má protizápalové účinky a dokonca môže zmierniť fľaky, ktoré po vyrážkach zostávajú. 

Ďalšie zaujímavé zdroje

Rady ako sa zbaviť akné alebo atopického ekzému

Rady ako sa zbaviť akné alebo atopického ekzému

Naposledy aktualizované 15.06.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 30. 11. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 30. 11. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 30. 11. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 30. 11. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 30. 11. 2021 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 30. 11. 2021

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 30. 11. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 30. 11. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 30. 11. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 30. 11. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.