Príčiny bércového vredu sú rôzne. Z tohto dôvodu je označovaný ako polyetiologické ochorenie, a teda
ochorenie s rôznorodou etiológiou.
Vznik vredu je závislý na mnohých faktoroch. Patrí k nim obezita, vek, vrodená dispozícia, hypertenzia, diabetes mellitus, trombóza, hormonálna liečba a spôsob života.
Najväčšiu časť etiologického spektra tvorí ulcerácia žilového pôvodu (80 %). Približne 10 % predstavujú ulcerácie arteriálneho pôvodu. Zvyšných 10 % ulcerácií má inú príčinu.
Najviac časté príčiny vzniku vredov:
- vredy predkolenia žilového pôvodu (80%),
- vredy predkolenia tepnového pôvodu,
- vredy predkolenia pri diabetes mellitus,
- vredy predkolenia z úrazu, iných a vonkajších príčin.
Bércové vredy vznikajú najmä kvôli zhoršenej cirkulácii krvi v dolných končatinách. Zhoršený krvný obeh môže byť spôsobený poškodením a hlbokým zápalom žíl, žilovými varixami (kŕčovými žilami) alebo chronickou žilovou nedostatočnosťou. Následkom toho môže dôjsť k hromadeniu krvi v nohách, čo vedie k opuchom a neskôr k možnému vzniku vredov.
V nasledujúcej časti si opíšeme jednotlivé príčiny ochorenia:
Vonkajšie príčiny
Ulcerácie spôsobené fyzikálnymi vplyvmi
- Posttraumatické ulcerácie - vznikajú ako následok komplikovaných zlomenín nôh. Vo väčšine prípadov sú spojené s väčšou stratou tkaniva, nekrózou tkaniva. Sú sprevádzané príznakmi infekcie.
- Ulcerácie termického pôvodu - sú prejavom III. a IV. stupňa popálenín. Vznikajú po odlúčení čiernohnedých príškvarkov. Kopírujú pôvodný rozsah nekróz.
- Ulcerácie chladového pôvodu - zle sa hojace ulcerácie pri omrzlinách II. stupňa postihujú väčšinou okrajové časti končatín. Objavujú sa až po určitej dobe latencie.
- Tlakové ulcerácie (dekubitálne) - vznikajú na miestach, ktoré sú vystavené zvýšenému tlaku. Na podklade lokálnej ischémie kože vzniknú na začervenaných plochách nekrotické príškvarky. Tie sa postupne premieňajú na ulcerujúce defekty.
Ulcerácie z chemických príčin
K chemickým príčinám vzniku vredov (ulcerácií) zaraďujeme kyseliny, umelé hnojivá, rastlinné extrakty, lieky a dezinfekčné prostriedky.
V mieste kontaktu s chemikáliami vzniká zápal, ktorý vedie k odumretiu tkaniva. Napríklad, kolikvačnú nekrózu (odumretie tkaniva) spôsobujú koncentrované alkálie. Kyseliny spôsobujú koagulačnú nekrózu.
Ulcerácie infekčného pôvodu
Medzi neliečené ochorenia, ktoré môžu vyústiť do bércového vredu patrí napríklad eryzipel, tuberkulóza, mykózy, lepra, syfilis III. štádia, herpes zoster a iné.
Arteficiálna ulcerácia
Príčinou tohto typu môžu byť chemické látky, ktoré kožu poleptajú. Taktiež vyvolávateľom ochorenia môže byť fyzikálna príčina, napríklad popálenie cigaretou.
Vnútorné príčiny
Venózne (žilové) ulcerácie
Bércové vredy žilového pôvodu sa vyskytujú najčastejšie (približne 80 %). Postihujú približne 1 % populácie.
Sú považované za najzávažnejšie kožné komplikácie chronickej žilovej nedostatočnosti.
Vo všeobecnosti sa za významný rizikový faktor vzniku kožných zmien a bércového vredu považuje flebotrombóza. Uvedené zmeny sa označujú ako posttrombotický syndróm.
K rizikovým faktorom patrí zápal v hlbokom žilovom systéme, dedičné sklony k chorobám žíl, obezita, málo pohybu a sedavé zamestnanie.
Mohlo by vás zaujímať: Čo je to chronická žilová nedostatočnosť, ako sa prejavuje, má riziká?
Arteriálne ulcerácie
Vznikajú čiastočným alebo úplným cievnym uzáverom. Je dôsledkom periférneho arteriálneho ochorenia dolných končatín. Rozsah cievnych zmien podmieňuje veľkosť a rýchlosť šírenia ulcerácie.
Na stenách ciev dochádza k tvorbe sklerotických plátov, mikrotrombóz, fibróze a kalcifikácii. Následne dochádza k zúženiu arteriálneho lumenu. Výsledkom je chronická ischémia až odumretie tkaniva.
Čo je to periférne artériové ochorenie?
Pod pojmom periférne artériové ochorenie rozumieme skupinu ochorení, ktoré v konečnom dôsledku vedú k redukcii krvného prietoku končatinami. Môže byť prítomné samostatne alebo v kombinácii s inými ochoreniami.
Lymfatické ulcerácie
Primárny a sekundárny lymfedém nôh sa prejavuje rozsiahlymi opuchmi. Mäkké opuchy sa postupne menia na tuhé. Tie majú hyperkeratotické prejavy a verukózne bujnejú.
Výsledkom porušenej funkcie nervových vláken regulujúcich látkovú premenu tkanív je tvorba rozsiahlych vredov so silnou sekréciou.
Hematopatogénne ulcerácie
Tento typ ulcerácií je spojený s poruchami krvných zložiek (erytrocyty, leukocyty, trombocyty, plazmatické bielkoviny).
Medzi hlavné príčiny ulcerácií patria:
- anémia,
- myeloproliferaíivne choroby – trombocytémia (nadbytok doštičiek v krvi),
- dysproteinémie (makroglobulinémia, mikroglobulinémia, kryoglobulinémia),
- trombocytopenická purpura.
Ulcerácie pri poruchách koagulácie
Narušenie rovnováhy medzi cievnym endotelom a vnútornou hemostázou vedie k závažným zmenám v systéme zrážania krvi.
Taktiež môže spôsobiť poruchy difúzie a látkovej premeny, čo má za následok zmeny podmieňujúce vznik bércového vredu.
Ulcerácie pri metabolických poruchách
Medzi metabolické príčiny, ktoré môžu vyvolať lokálnu nekrózu zaraďujeme diabetes mellitus, kumuláciu látok produkovaných v organizme (kyselina močová) a metabolizované cudzie látky (lieky).
Vznik súvisí nielen s chorobami tepien a nervov na okrajových častiach tela, ale aj s vysokou hladinou cukru v krvi (hyperglykémiou).
Neuropatické ulcerácie
Objavujú sa najmä pri diabetickej neuropatii, alkoholickej neuropatii, lepre, nedostatku vitamínu B1 a pri polyneuropatii.
Vaskulitídy
Vaskulitídy nie sú častou príčinou rozvoja bércového vredu. Ulcerujúce vaskulitídy sú zapríčinené rôznymi liekmi, infekciami, potravinami, alebo systémovými ochoreniami.
Ulcerujúce tumory
Jednou z príčin bércového vredu môže byť rozpad tumoru. Medzi najčastejšie nádory, ktoré vyúsťujú do bércového vredu patrí bazalióm, melanóm, Kaposiho sarkóm, angiosarkóm a spinalióm.
Zmiešané ulcerácie
Zmiešané bércové vredy sú pomerne časté. Môžu byť spôsobené dvoma alebo viacerými príčinami. Najčastejšou kombináciou sú zmiešané bércové vredy artériálnej a žilovej príčiny.