Vred

Vred sa odborne nazýva aj ulcus a vyskytuje sa na koži, vnútorných aj vonkajších slizniciach v rôznych častiach tela napríklad tiež v oku. Obvykle ide o reakciu na nejaké zranenie alebo zápal v danej oblasti, pričom v prípade vonkajších zranení na koži sa napríklad vred nevytvorí hneď, ale až v momente, kedy dochádza k narušeniu prirodzeného hojenia. Vred rohovky sa vytvorí napríklad následkom upchatia slzných kanálikov pri jačmennom alebo vlčom zrne, pod pazuchou v dôsledku problému s potnými žľazami.
Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť
Vred patri medzi príznaky
Kože, nechtov a vlasov
Ďalšie názvy:
ulcus
V obsahu nájdete:
Choroby s príznakom "vredu"
- Furunkul
- Impetigo
- Posttrombotický syndróm
- Chronická žilová nedostatočnosť
- Periférne artériové ochorenie
- Sklerodermia
- Lepra vyhubená
- Kaposiho sarkóm
- Raynaudov syndróm
- Vaskulitídy
- Hlboká žilová trombóza
- Chlamýdiová infekcia
- Zápal pažeráka
Byliny používané na vred
Na tvári, jazyku, chrbte, brade, ale aj v ústach či v v uchu
Na oku sa môže vytvoriť vred aj v rohovke oka pri dlhodobom dráždení alebo nejakom poranení rohovky. Vred sa vytvára napríklad aj ma podklade ciev pri cievnej nedostatočnosti, ako je tomu napríklad v prípade varixov, čiže kŕčových žíl. Vtedy nie je dostatočný proces hojenia aj v dôsledku vytvorenia varixov. Veľmi časté je vytváranie vredov v tráviacej sústave na základe podráždenia ich sliznice, vriedky menšieho druhu sú aj v ústnej dutine v podobe aftov.
Niekedy vznikajú vredy aj ako sekundárny príznak napríklad pri narušení hojivých procesov otvorených rán na pokožke, pričom takéto narušenia môžu spôsobovať rôzne choroby. Či už ide o choroby znižujúce imunitu alebo napríklad aj cukrovka, kedy sa môže pridružiť aj iná, bakteriálna, infekcia. Vredy môžu vzniknúť teda na rôznych miestach na tele alebo v organizme, pričom človek by nemal ich liečbu zanedbať a mal by sústrediť najmä na liečenie príčiny.
Žalúdočný vred trápi vo vnútri, podobne ako vred dvanástnika
Veľmi často možno nájsť vred v tráviacej sústave. Napríklad typické sú vredy v rámci vredovej choroby, žalúdka, ktorá sa prejavuje žalúdočnými vredmi a vredmi na dvanástorníku. Najčastejšie trpia týmito vredmi muži a najčastejšou príčinou je narušenie vnútornej sliznice týchto orgánov, pokiaľ je vystavená napríklad agresívnemu pôsobeniu žalúdočných štiav. Niektoré vredy sú len povrchové a nepoškodia sliznice nijako závažne, avšak bolestivý vred dokáže narobiť veľké problémy.
Okrem toho sa ale vyskytujú aj akútne vredy, ktoré už preniknú aj do hlbších vrstiev sliznice orgánov, pričom po ich zahojení zostáva na mieste na sliznici jazva. Najvážnejším vredom je chronický vred, ktorý sa hojí pomaly a častokrát je spojený aj so zápalom. Typické sú bolesti, v prípade žalúdočných vredov obvykle po najedení, naopak pri dvanástorníkových nalačno. Často spája vredové ochorenie aj nechutenstvo do jedla, nevoľnosti a nutkanie na zvracanie.

Nielen vred v žalúdku je problém, ale aj ten pri konečníku
Osobitným typom vredov v tráviacej sústave je peptický vred, ktorý sa vyskytuje napríklad aj v pažeráku. Najčastejšie je tento vred spojený s infekciou Helicobacter pylori, ktorá prežíva v kyslom prostredí žalúdka. Pri refluxnej chorobe pažeráka sa dostane táto baktéria spolu so žalúdočnými šťavami napríklad do pažeráka, kde spôsobí podráždenie a zápal, ktoré sprevádzajú vytvorenie peptického vredu. Niekedy majú vplyv na výskyt vredu aj stresové faktory.
Vredy sa môžu nachádzať aj v črevách v rámci tráviacej sústave a napríklad pri ulceróznej kolitíde i zápal spôsobujúci vredy na sliznici hrubého čreva a konečníka. Niekedy môže ísť aj o vredy v oblasti tenkého čreva, ale tam sú tieto vredy lokalizované len veľmi zriedka. Najčastejšími príznakmi sú hnačky, veľakrát aj s prímesou krvi, bolesti v oblasti konečníka, časté nutkanie na stolicu a poruchy vyprázdňovania. Táto choroba postihuje ľudí v produktívnom veku.
Vred na stehne sa môže zmeniť na zapálený a hnisavý na koži
Chronickým dlhodobým ochorením je ale tzv. Bércový vred, ktorý sa často opakovane vracia a ide o chronický defekt kože. Spôsobený je rozkladom tkaniva a jeho odumrením, pričom môže mať žilný, tepnový alebo zmiešaný pôvod. Najčastejšie vzniká napríklad pri kŕčových žilách a trápi najmä seniorov. Žilné vredy vznikajú v dôsledku chronickej žilnej nedostatočnosti, kým tepnové na základe zúženia alebo zápchy tepny či pri arteriálnych chorobách.
Veľmi časté sú aj kožné vredy, napríklad sa vyskytujú u ľudí s cukrovkou alebo diabetickou neuropatiou, čo je ochorenie nervov, ktoré je charakteristické postihnutím štruktúry aj funkcie nervov. Najčastejšie vznikajú vredy v tomto prípade na dolných končatiných, pričom ide o následok zlej regenerácie tkaniva na pokožke v prípade rôznych oderkov alebo zranení. Je to najmä preto, že ľudia s týmto ochorením majú náročnejšiu a dlhodobejšiu liečbu infekcií.

Čo ešte znamenajú ďalšie vredy na tele?
Špeciálnym druhom vredu je aj vred v oblasti predkolenia na nohe. V tomto prípade je podkladom pre vznik takéhoto vredu zhoršená alebo nedostatočná cirkulácia v žilách dolných končatín, pričom ide najčastejšie o rôzne chronické zranenia. Pre tieto vredy je charakteristický aj nepravidelný tvar, hnedá pigmentácia v okolí vredu, niekedy dokonca aj s výskytom ekzému a normálny pulz v chodidle. Najčastejšie sa tieto vredy nachádzajú v spodnej časti nôh, bližšie k členkom.
Menšie vredy na koži, tzv. vriedky, vznikajú aj v dôsledku bakteriálnej infekcie v okolí napríklad upchatej žľazy, vlasového púzdra alebo na mieste poranenia menšieho rozsahu, niekedy aj v nose. Pokiaľ príde k poraneniu či infekcii, reaguje imunitný systém bielymi krvinkami a tak v mieste infekcie vznikne zápalový proces a ložisko, pričom dochádza zároveň vo vriedkoch aj k hromadeniu hnisu. Je to tekutina tvorená práve baktériami, leukocytmi a tiež odumretými bunkami, ktorá sa nachádza aj pod kožou.
Správne liečenie môže byť len pod dohľadom lekára
Vred je v väčšinou veľmi bolestivý na dotyk a len málokedy sa vylieči sám od seba, takže vo väčšine prípadov nasleduje prasknutie a vytečenie hnisu von. Po takýchto vredoch však môžu zostať jazvy a preto treba takýto vred radšej liečiť odborne s lekárom a nesnažiť sa ho vytlačiť, pretože to môže mať pre pokožku dlhodobé následky. Každopádne, vredy sú nebezpečné, či už sa nachádzajú na koži alebo na slizniciach vo vnútri organizmu a treba ich riešiť odborne.
Tu je niekoľko možností pre prírodnú liečbu vredov, ktoré možno liečiť aj doma (ide ale len o niektoré typy vredov):
Mimoriadne veľký pozor treba dať na tzv. vred syfilisu, ktorý je možné nájsť napríklad aj na genitáliach. Ak ide o tvrdý vred medzi nohami, poukazuje to jednoznačne na syfilis, čo je pohlavne prenosná a nebezpečná choroba, ktorá podlieha jednak hláseniu, ale aj odbornej a dlhodobejšej liečbe. V zásade platí, že žiaden vred netreba podceniť - ani Bércov, ani nevinný vriedok na zadku alebo na nohe. Vredy patria totiž medzi príznaky, ktoré sa vyvíjajú len v prípade zásadnejšej príčiny.
Informácie o tom, ako sa prejavujú žalúdočné vredy
Informácie o tom, ako sa prejavujú žalúdočné vredy
Ďalšie zaujímavé zdroje
- https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDalude%C4%8Dn%C3%AD_v%C5%99ed - ako sa prejavujú vredy na žalúdku alebo na dvanástorníku
- http://www.hpl.sk/ochoreli-ste/choroby/gynekologicke-infekcie/genitalny-opar/makky-vred - čo znamená vred na genitáliach alebo na pyskoch?
- http://diskuse.doktorka.cz/vred-zadku/ - diskusia o tom, ako riešiť hnisavý vred na zadku
Autor článku

Michal Hrebík
redaktorRedaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.
- Web: https://zdravoteka.sk/
- Email: michal@zdravoteka.sk

Diabetes mellitus alebo ľudovo cukrovka je ochorenie samo o sebe dosť závažné. Vyžaduje si celoživotné dodržiavanie životosprávy a liečby. Aj napriek tomu však so sebou prináša rôzne...

Ľudia v lete cestujú za oddychom, iní radi spoznávajú nové krajiny alebo navštevujú rôzne pamiatky. Prahnú po poznaní neznámych kultúr, ich spôsobu života a nie len to. Túžba zažiť niečo...

Neexistuje človek, ktorého by aspoň raz počas života nepotrápilo akné . Toto zápalové ochorenie mazových žliaz sa vyskytuje v prevažnej miere v mladom veku a to v období puberty. U...

Žalúdočné vredy (ulcus ventriculis) sú akútne alebo chronické ložiskové defekty žalúdočnej sliznice . Hovorí sa o nich, že sú miestnym prejavom celkového ochorenia. Ich vznik predchádza...

Možno ho vidieť na pere, nose, nevyhne sa ani oku, genitáliám a zjavuje sa aj na koži. Má rôzne klinické prejavy a formy a sekundárne môže vyvolať infekciu aj iných orgánov a systémov....
Naposledy aktualizované 29.11.2016
Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.