Choroby dolných dýchacích ciest
Pod Choroby dolných dýchacích ciest patrí
- Pľúcne ochorenia
- Ochorenia priedušiek a priedušnice
- Ochorenia hrtana a hrtanovej príchlopky
- Ochorenia pohrudnice a popľúcnice
- Kategória, ktorú ste hľadali, nebola nájdená. Skúste inú.
- List is empty.
Absces pľúc
Absces pľúc je ochorenie pľúc, ktoré je sprevádzané vytvorením ložiskových zápalov v pľúcnom tkanive, pričom tieto ložiská sú membránové a väčšinou aj väčšie ako 2 cm. Ochorenie je pomerne vážne a môže byť aj smrteľné, preto je veľmi potrebné pristúpiť k liečbe čo najskôr. Rizikovou skupinou pre toto ochorenie sú najmä dlhodobo chorí ležiaci pacienti, seniori, pacienti na umelej pľúcnej ventilácii, ale aj pacienti po transplantácii, onkologickí pacienti, narkomani a alkoholici.
Astma bronchiale - Priedušková astma
Astma bronchiale je chronické zápalové ochorenie dolných dýchacích ciest. Hyperreaktivita priedušiek je zapríčinená pôsobením vonkajších a vnútorných faktorov. Manifestuje sa záchvatovitou obštrukciou dýchacích ciest s poruchami dýchania, až dusením.
Chronická obštrukčná pľúcna choroba
Chronická obštrukčná choroba pľúc je ochorenie postihujúce pľúcne tkanivo. Na jej vzniku sa podieľajú rôzne inzulty, najčastejšie cigaretový dym. Ochorenie sa rozvíja dlhodobo v priebehu rokov, pričom poškodenie pľúc je trvalé s tendenciou progresie. Vyliečiť sa nedá, liečba je len podporná.
Čierny kašeľ
ČIERNY KAŠEĽ začína nenápadne, trvá dlho a ohrozuje deti aj dospelých. Aké sú jeho príznaky, liečba a následky či prevencia?
Mezotelióm
Mezotelióm je zhubný nádor so zlou prognózou. Vyrastá z tkaniva blán pokrývajúcich dutiny s vnútornými orgánmi. Liečba je komplexná, no vyliečenie prakticky nie je možné.
Prasacia chrípka
Prasacia chrípka je vírusové ochorenie. V roku 2009 vyvolal vírus celosvetovú pandémiu s vysokou úmrtnosťou. Šíri sa na človeka prenosom z ošípaných a kvapôčkovou cestou.
Epiglotitída
Epiglotitída je akútne život ohrozujúce ochorenie. Najčastejšie postihuje deti do 6 rokov. Spôsobuje ho najmä baktéria Haemophillus influenzae B. Po zavedení očkovania proti hemofilovým infekciám jej výskyt klesol.
Laryngitída
Laryngitída, teda zápal hrtana, patrí medzi najčastejšie zápalové ochorenia dýchacích ciest. Môže mať infekčný, ale tiež neinfekčný pôvod. U detí má pre anatomické pomery komplikovanejší a rizikový priebeh.
Pľúcny emfyzém
Pľúcny emfyzém patrí k závažnému ochoreniu pľúc, pri ktorom dochádza k trvalému poškodeniu pľúcnych mechúrikov a zväčšeniu pľúc.
Pneumokonióza
Pneumokonióza je profesionánla pľúcna choroba vznikajúca vdýchnutím minerálneho prachu priamo do pľúc, pričom dochádza k vyvolaniu reakcie v podobe pľúcnej fibrotizácii. Ide o proces zvýšenej produkcie väziva v oblasti pľúc a dôsledkom sú problémy s dýchaním a poruchy pľúc. Je viacero druhov tohto pľúcneho ochorenia, pričom ide o typickú chorobu z povolania. V dôsledku hromadenia minerálneho prachu v pľúcach dochádza k postupnému odumieraniu organizmu.
Pneumotorax
Pneumotorax, prezývaný ako spľasnutie pľúc, znamená vniknutie vzduchu do hrudnej pleurálnej dutiny. Dochádza ku kolapsu pľúc a poruche dýchania. Prečo Pneumotorax vzniká a ako sa prejavuje? Ako podať prvú pomoc?
Rakovina pľúc
Čo je karcinóm pľúc? Ako fungujú pľúca? Poznáš príznaky rakoviny pľúc?
Sarkoidóza
Sarkoidóza je označenie pre ojedinelé ochorenie postihujúce rôzne orgánové systémy. Prečo toto zriedkavé ochorenie vzniká a akými príznakmi je charakteristické?
SARS
SARS je vírusové respiračné ochorenie, pričom táto skratka znamená v preklade ťažký akútny respiračný syndróm. Prvýkrát sa choroba objavila v Číne v roku 2002 a môže byť u niektorých rizikových pacientoch, ako sú seniori, aj smrteľná. Choroba je akútneho typu a má pomerne rýchly a intenzívny priebeh, ktorý môže viesť až k dychovému zlyhaniu, pričom liečba prebieha len symptomaticky. Pôvodne sa vírus preniesol na človeka od zvierat a to konzumáciou ich mäsa.
Tuberkulózu pľúc - TBC
Tuberkulóza patrí medzi najobávanejšie infekčné ochorenia. Postihuje najmä pľúca. Ako sa prejavuje? Aké sú jej príčiny. Nákazlivosť a ako dochádza k prenosu?
Zápal pľúc
Zápal pľúc, nazvaný odborne aj pneumónia, je zápalové ochorenie charakteristické postihnutím pľúcneho tkaniva a jeho poškodzovaním. Podľa pôvodu ochorenia môže mať tento zápal viacero foriem, a to infekčné aj neinfekčné. Aké sú príznaky, diagnostika a liečba zápalu pľúc?
Zápal priedušiek - bronchitída
So zápalom priedušiek sa stretne za život pravdepodobne každý z nás. Bronchitída je zápal dolných dýchacích ciest, ktorý sa často prejavuje kašlom a bolesťou na hrudníku. Aké sú príčiny vzniku, symptómy a liečba bronchitídy?