Ochorenia dýchacej sústavy
Pod Ochorenia dýchacej sústavy patrí
- Ochorenia bránice
- Choroby horných dýchacích ciest
- Choroby dolných dýchacích ciest
- Ochorenia ostatných dýchacích svalov
- Kategória, ktorú ste hľadali, nebola nájdená. Skúste inú.
- List is empty.
Absces pľúc
Absces pľúc je ochorenie pľúc, ktoré je sprevádzané vytvorením ložiskových zápalov v pľúcnom tkanive, pričom tieto ložiská sú membránové a väčšinou aj väčšie ako 2 cm. Ochorenie je pomerne vážne a môže byť aj smrteľné, preto je veľmi potrebné pristúpiť k liečbe čo najskôr. Rizikovou skupinou pre toto ochorenie sú najmä dlhodobo chorí ležiaci pacienti, seniori, pacienti na umelej pľúcnej ventilácii, ale aj pacienti po transplantácii, onkologickí pacienti, narkomani a alkoholici.
Adenovírusová infekcia
Adenovírusy spôsobujú u človeka najmä akútne respiračné ochorenia. Môžu však napadnúť rôzne systémy organizmu, oči, tráviacu či močovú sústavu. Čo je to adenovírus a ako sa ochorenie prenáša? Aká je vhodná liečba a preventívne opatrenia?
Astma bronchiale - Priedušková astma
Astma bronchiale je chronické zápalové ochorenie dolných dýchacích ciest. Hyperreaktivita priedušiek je zapríčinená pôsobením vonkajších a vnútorných faktorov. Manifestuje sa záchvatovitou obštrukciou dýchacích ciest s poruchami dýchania, až dusením.
Chronická obštrukčná pľúcna choroba
Chronická obštrukčná choroba pľúc je ochorenie postihujúce pľúcne tkanivo. Na jej vzniku sa podieľajú rôzne inzulty, najčastejšie cigaretový dym. Ochorenie sa rozvíja dlhodobo v priebehu rokov, pričom poškodenie pľúc je trvalé s tendenciou progresie. Vyliečiť sa nedá, liečba je len podporná.
Čierny kašeľ
ČIERNY KAŠEĽ začína nenápadne, trvá dlho a ohrozuje deti aj dospelých. Aké sú jeho príznaky, liečba a následky či prevencia?
Mezotelióm
Mezotelióm je zhubný nádor so zlou prognózou. Vyrastá z tkaniva blán pokrývajúcich dutiny s vnútornými orgánmi. Liečba je komplexná, no vyliečenie prakticky nie je možné.
Mor
Čo je MOR a ako sa prenáša či prejavuje? Jeho výskyt vo svete dnes a v minulosti.
Prasacia chrípka
Prasacia chrípka je vírusové ochorenie. V roku 2009 vyvolal vírus celosvetovú pandémiu s vysokou úmrtnosťou. Šíri sa na človeka prenosom z ošípaných a kvapôčkovou cestou.
Záškrt - Diftéria
Záškrt je akútne infekčné ochorenie postihujúce najmä horné dýchacie cesty. Ochorenie je celosvetové, no vďaka očkovacej látke sa jeho výskyt výrazne minimalizoval. Prečo záškrt vzniká a ako sa prejavuje? Aká je aktuálna situácia vo svete a na Slovensku?
Epiglotitída
Epiglotitída je akútne život ohrozujúce ochorenie. Najčastejšie postihuje deti do 6 rokov. Spôsobuje ho najmä baktéria Haemophillus influenzae B. Po zavedení očkovania proti hemofilovým infekciám jej výskyt klesol.
Hypoxia u novorodencov
Hypoxia u novorodencov je stav spôsobený nedostatkom kyslíka pre telesný metabolizmus, pričom tento nedostatok vzniká v tele alebo v jednotlivých tkanivách. Ochorenie môže byť spôsobené viacerými faktormi a môže vzniknúť porucha prenosu kyslíku v rôznych miestach, podľa čoho sa hypoxia rozdeľuje na hypoxonickú, anemickú, stagnačnú a histotoxickú formu ochorenia. Zároveň ide o jednu z najčastejších príčin úmrtia alebo ťažkého poškodenia plodu a novorodencov.
Laryngitída
Laryngitída, teda zápal hrtana, patrí medzi najčastejšie zápalové ochorenia dýchacích ciest. Môže mať infekčný, ale tiež neinfekčný pôvod. U detí má pre anatomické pomery komplikovanejší a rizikový priebeh.
Nádcha
Nádcha je veľmi časté ochorenie horných ciest dýchacích, býva vyvolaná rôznymi faktormi. Hoci nie je vážna, nemala by sa podceňovať, pretože sa môže zbytočne komplikovať. Hlavne ak nie je správne liečená. Najčastejšie ju vyvoláva akútna vírusová infekcia. Zápal sliznice nosa sa prejavuje opuchom, výtokom vodnatého hlienu a obmedzením priechodnosti nosa. Niekedy má alergický základ, čo si vyžaduje odlišný prístup k liečbe.
Pľúcny emfyzém
Pľúcny emfyzém patrí k závažnému ochoreniu pľúc, pri ktorom dochádza k trvalému poškodeniu pľúcnych mechúrikov a zväčšeniu pľúc.
Pneumokonióza
Pneumokonióza je profesionánla pľúcna choroba vznikajúca vdýchnutím minerálneho prachu priamo do pľúc, pričom dochádza k vyvolaniu reakcie v podobe pľúcnej fibrotizácii. Ide o proces zvýšenej produkcie väziva v oblasti pľúc a dôsledkom sú problémy s dýchaním a poruchy pľúc. Je viacero druhov tohto pľúcneho ochorenia, pričom ide o typickú chorobu z povolania. V dôsledku hromadenia minerálneho prachu v pľúcach dochádza k postupnému odumieraniu organizmu.
Pneumotorax
Pneumotorax, prezývaný ako spľasnutie pľúc, znamená vniknutie vzduchu do hrudnej pleurálnej dutiny. Dochádza ku kolapsu pľúc a poruche dýchania. Prečo Pneumotorax vzniká a ako sa prejavuje? Ako podať prvú pomoc?
Nosové polypy
Nosové polypy sú ochorenie sliznice nosa a prinosových dutín, pri ktorom nachádzame na sliznici vo vnútri nosa mäkké hladké bezbolestné výrastky. Vznikajú na podklade dlhodobých a opakujúcich sa alergií či zápalov sliznice nosa. Niekedy o nich ani nevieme, inokedy nám vedia poriadne skomplikovať každodenné fungovanie. Hoci nosové polypy nie sú život ohrozujúcim stavom, významným spôsobom zasahujú do kvality života človeka.
Rakovina hrtana
Rakovina hrtana je jedna z najnebezpečnejších onkologických chorôb, ktoré môžu ľudský organizmus postihnúť. Ide o zhubný typ nádorového ochorenia vychádzajúceho priamo z výstelky hrtanu.
Rakovina pľúc
Čo je karcinóm pľúc? Ako fungujú pľúca? Poznáš príznaky rakoviny pľúc?
Respiračný syncyciálny vírus
RSV je označenie pre respiračný syncyciálny vírus, ktorý napáda dýchacie cesty človeka. Príznakom je najmä nádcha, kašeľ a zvýšená telesná teplota. V niektorých prípadoch však môže spôsobiť vážnu infekciu pľúc. Ohrozené sú najmä malé deti. Aký má vírus priebeh, diagnostiku i liečbu?