späť na zoznam článkov

17. týždeň tehotenstva. Cítiť už prvé pohyby?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
17. týždeň tehotenstva. Cítiť už prvé pohyby?
Zdroj foto: Getty images

Pomaly sa preklápate do piateho mesiaca tehotenstva. Čo vás čaká v 17. týždni? Je v poriadku, ak ešte necítite, ako vaše dieťa kope? A čo priberanie a tehotenské chute? Nielen to, ale i ďalšie zaujímavosti sa dozviete ďalej, v našom článku.


V 17. týždni tehotenstva začínate 5. mesiac. Presnejšie v 17. týždni a šiestom dni.

Dieťatko veselo kope, no jeho pohyby ešte pravdepodobne stále necítite. Ten moment sa však už blíži.

Veľkosť plodu je približne 13 cm a váha asi 0,14 kg. Na ultrazvuku je vidieť pohlavie i to ako vaše dieťatko zo dňa na deň stále rastie. Vplýva to na vaše priberanie i možné bolesti v podbrušku.

Ako sa vyvíja plod v 17. týždni tehotenstva?

Tak ako doteraz i naďalej dieťa trénuje sacíprehĺtací reflex. Je to dôležitá príprava na život po pôrode.

Vedeli ste, že rozvoj väčšiny životne dôležitých reflexov, je v tomto období už dokončená? No i tak ešte nie je vaše bábätko pripravené na život mimo maternicu.

Dieťa si začína pomaly vytvárať tukové zásoby. Pod pokožkou sa hromadí telesný tuk, ktorý bude slúžiť nielen ako zásoba energie. Vďaka nej si dieťa ľahšie udrží teplo. Slúži totiž i ako termoizolant.

Pokožka dieťatka je ešte stále veľmi tenkázvraštená. Presvitajú cez ňu drobné cievy.

Očká sú naďalej zatvorené. Vytvára sa však už jemné obočiemihalnice. I na prstoch rúk a nôh sa objavujú malé nechtíky.

Niekedy v tomto období sa začínajú tvoriť i takzvané otlačky prstov. Na prstoch vášho drobca sa postupne vytvárajú úplne jedinečné a špecifické záhyby, ktoré nemá žiaden iný človek na svete.

Mamička v 17. týždni tehotenstva

Vaše bruško je už naozaj neprehliadnuteľné. Brušná stena i stena maternice sa napína.

Stmavnutie bradaviek a tmavý prúžok od pupka dole, môže ešte viac stmavnúť. Všetko je to zapríčinené zvýšenou pigmentáciou.

Nezabúdajte na starostlivosť o svoju pokožku. Tá je rastom maternice i ukladania tuku čoraz viac napínaná. Vznikom strií môžete čiastočne predísť pravidelným premasťovaním vhodným krémom.

Prečítajte si článok: Strie v tehotenstve nielen na bruchu? Viete kedy vznikajú?

Niektoré mamičky už môžu pociťovať prvé pohyby bábätka. Sú však ešte veľmi jemné a ľahko si ich pomýliť napríklad s pohybmi čriev.

Ešte nedávno ste mali možno problém čokoľvek zjesť. Rannécelodenné nevoľnosti vám narúšali denný režim i stravovanie.

V tomto období však býva naopak častá nadmerná chuť do jedla. Rôzne jedlá a vône sa môžu stať neraz veľkým lákadlom.

Myslite však na vaše zdravie. Nezabúdajte, že vaše trávenie sa spomalilo, sekrécia žalúdka je znížená a hormonálne zmeny spomaľujú pasáž črevného obsahu.

Malým prešľapom si tak môžete ľahko uhnať pálenie záhy, nadúvanie, plynatosť či zápchu. Tieto tráviace ťažkosti sú pre obdobie tehotenstva viac než typické.

Možno vás zaujme článok: Nebezpečná zápcha v tehotenstve? Čo na zápchu a ako sa vyprázdniť bez ťažkostí?

Ako na hlad v tehotenstve?

Zvyšujúci sa apetít v tehotenstve sa objavuje najmä v druhom trimestri. Nevoľnosti zväčša už ustúpili a veľkosť bruška ešte nie je tak obmedzujúca.

Vaše dieťatko neustále rastie a vyžaduje čoraz viac výživy. Vo vás to prirodzene budí potrebu neustále prijímať potravu.

Nie je však vhodné držať sa pravidla jesť za dvoch. Vaše dieťa potrebuje najmä dostatok výživnej a plnohodnotnej stravy. Ide teda najmä o zloženie než množstvo.

Hoci vás vaše telo nabáda siahnuť po najrôznejších chutiach, myslite najmä na dostatok vitamínov, minerálov, bielkovín živočíšneho pôvodu, omega 3 mastných kyselín či vlákniny.

Nevhodne zvolený jedálniček môže viesť k rôznym komplikáciám v tehotenstve.

Prečítajte si tiež články:

Pitný režim v tehotenstve

Počas tehotenstva sa celkový objem telových tekutín zvýši až o 8 litrov. Objem krvi narastá o 30 až 40 %.

Nielen tieto fyziologické zmeny vyžadujú dostatočnýpravidelný pitný režim. Myslieť naň treba najmä v horúcom počasí, či počas zvýšenej fyzickej záťaže.

Možné dôsledky nedostatočného pitného režimu nielen v tehotenstve:

 • bolesť hlavy
 • únava
 • nevoľnosť
 • závrate
 • zápcha

Najideálnejšia je čistá voda bez bubliniek. Vhodné sú i riedené ovocnézeleninové šťavy.

Dopriať si môžete i čaj. Vyhnite sa však čiernymzeleným čajom. Obsahujú totiž vyššie dávky teínu. Táto látka má podobné účinky ako kofeín, ktorý sa v tehotenstve neodporúča. Rovnako tak ani alkohol, energetické, či kolové nápoje.

Bolesť hlavy v tehotenstve

Tehotenstvo býva sprevádzané mnohými ťažkosťami. Bolesť hlavy je jednou z nich. Tieto bolesti sú do značnej miery vyvolané hormonálnymi zmenami v organizme.

Je však dôležité vylúčiť príčiny, ako je preeklampsia či cievna mozgová príhoda.

Mnoho tehotných žien trpí bolesťami hlavy. Vyskytnúť sa môžu kedykoľvek počas tehotenstva. Spúšťacích faktorov je mnoho.

Medzi možnosti riešenia by mali patriť najmä úprava životosprávy, zvládanie stresových situácii či dostatok oddychu. Pri použití liečiv sa musí zvážiť miera rizikaúžitku.

O každom užití lieku by v období tehotenstva mal rozhodnúť lekár. O liečbe nielen bolesti hlavy v tehotenstve nie sú dostupné takmer žiadne zdroje z klinických štúdií. Takéto štúdie sa totiž z etických dôvodov nerobia. Preto sa pri užití každého lieku dôkladne zvažuje miera prínosu a rizika.

Možné spúšťače bolestí hlavy v tehotenstve:

 • hormonálne zmeny
 • únava
 • stres
 • prejedanie sa
 • nedostatok tekutín
 • hlad
 • prechladnutie, chrípka
 • alergie

Ako na bolesti hlavy v tehotenstve?

Tak ako pri každých ťažkostiach počas tehotenstva, tak aj pri bolestiach hlavy sa neváhajte poradiť s vašim lekárom. Je potrebné vylúčiť vážnejšie príčiny, ktoré takéto bolesti spôsobujú.

Sú určité opatreniazásady, ako bolestiam predísť, alebo ich zmierniť.

Udržujte častý a primeraný prísun potravy. Hladovanie, alebo vynechanie jedla môže spôsobiť pokles hladiny cukru v krvi. Dôsledkom toho sa ľahko objaví nielen bolesť hlavy ale i slabosť, nevoľnosť točenie hlavy.

Majte vždy niečo malé na zahryznutie po ruke.

Vyhnite sa nadmernému prímu sladkostí. Sacharidy prijímajte skôr vo forme celozrnných výrobkov, zeleniny či ovocia.

Doprajte si dostatok oddychurelaxu na čerstvom vzduchu. Vyhýbajte sa hlučnému prostrediu.

Kedy kontaktovať lekára?

V prípadoch kedy sú bolesti hlavy neznesiteľné, pozorujete na sebe opuch tváre či končatín, neodkladne kontaktujte svojho lekára. Rovnako ak máte horúčky, alebo poruchy videnia.

Viac o týchto ťažkostiach sa dočítate v článku: Bolesť hlavy v tehotenstve: Aké má príčiny a čo na bolesť?

Bolesti chrbta v tehotenstve

Vaše telo počas tehotenstva neustále prechádza zmenami. Okrem iného sa i vaša panva pomaly pripravuje na deň pôrodu.

Vaječníky produkujú hormóny, ktoré sa podieľajú na uvoľňovaní svalovkĺbov v oblasti panvy. Žiaľ prinášať to môže so sebou i bolesť chrbta, najmä v oblasti krížovej chrbtice.

Predísť alebo zmierniť podobné ťažkosti môžete správnym pohybom. Pravidelná, no primeraná aktivita, je pre zdravie dieťaťa i budúcu mamičku nevyhnutná.

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 29.03.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...

19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby? 19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby?

Ešte ste neucítili pohyb vášho bábätka? Nemusíte sa obávať. Už čoskoro to príde. Potrápiť vás môžu kŕče v nohách i  poruchy spánku. A ako je to so športom počas tehotenstva?

18. týždeň tehotenstva. Ako je to s pohybmi či bolesťami v podbrušku? 18. týždeň tehotenstva. Ako je to s pohybmi či bolesťami v podbrušku?

V tomto čase si budúca mamička čoraz viac uvedomuje a cíti život pod srdcom. Dieťatko už dáva o sebe vedieť. Viete čo vás čaká v tomto obdobý?

40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva 40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva

V 40. týždni ste na konci tehotenstva, prichádza deň pôrodu. Čochvíľa sa stretnete so svojim dieťatkom, i napriek ťažkej a niekedy náročnej ceste, to bude pre vás dobrodružstvo. Narodí...

39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah 39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah

Termín pôrodu sa vám už blíži a vy stále viac rozmýšľate nad tým, ako to celé bude prebiehať. Ste už netrpezlivá a zvedavá, aké to bude, na koho sa vaše dieťatko bude podobať a či bude...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.