späť na zoznam článkov

25. (TT) týždeň tehotenstva. Funguje už plodu čuch? Môže cítiť vône?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
25. (TT) týždeň tehotenstva. Funguje už plodu čuch? Môže cítiť vône?
Zdroj foto: Getty images

Vaše bruško sa zaguľatilo a vytŕča navonok. Dieťatku je v brušku najlepšie, rastie v ňom, priberá na váhe a dáva vám o sebe vedieť svojimi pohybmi. Reaguje na váš pohyb, na dotyk a na zvuky. V tomto týždni sa mu otvárajú nosové dierky a pľúca začínajú novú etapu vývinu. 


Ste v 25. týždni tehotenstva, v 6. mesiaci a v druhom trimestri. 

Vaše dieťatko rastie, priberá a vy ho stále viac cítite, ako sa prevaľuje a kopká v brušku. 

Možno sa už neviete dočkať, kedy ho konečne budete držať v náručí a budete vidieť jeho malú tváričku. Ešte vám zostáva dobrých pár týždňov, ktoré preletia tak rýchlo, že sa ani nenazdáte a bude tu už termín pôrodu. 

Teraz je najdôležitejšie, aby vaše dieťatko zostalo v brušku, pretože to je pre neho to najlepšie. Ešte ho stále čaká cesta vývinu, rastu a priberania na váhe. 

Ako sa vyvíja vaše dieťatko v brušku? 

Plod pokračuje v raste a v priberaní.  

Dieťatko meria približne 35 cm a váži 600 - 750 g. 

Jeho telo je stále chudépokožka pôsobí zvráskaveným dojmom. 

V tabuľke sú znázornené približné miery plodu v 25. týždni, zamerané pomocou sonografie
Dĺžka celková Hmotnosť HC 
Obvod hlavičky v mm
BPD 
Priečny priemer hlavičky v mm
AC 
Obvod brucha v mm
FL 
Dĺžka stehennej kosti v mm
34,6 cm 660 g 230 64,5 201,8 44,4

Viac o veľkosti plodu sa dočítate v článku: Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria? 

Ukladanie tukových zásob už nastalo a jeho ďalším ukladaním sa bude pokožka plodu vyhladzovať a bucľatieť. 

Ukladaním tuku začína pokožka naberať aj ružovejšiu farbu a stráca sa priesvitnosť i priehľadnosť pokožky. 

Celé telo plodu je pokryté lanugom

Vlasy na hlave mu rastú a začína sa do nich ukladať pigment, čím sa začínajú vlásky farbiť. 

Na tváričke dieťatka sa už vyvinuli očné viečka

Nos sa už vytvoril a nosové dierky, ktoré boli doteraz nepriechodné sa otvárajú a začína fungovať čuch u plodu. 

V tomto týždni začne plod precvičovať dýchanie. Precvičovaním dýchania plod vdychuje plodovú vodu do pľúc, ale v jeho pľúcach nedochádza k výmene vzduchu. Plod prijíma zásoby kyslíka z placenty, ktorá ho okysličuje a vyživuje. Pľúca začnú svoju plnú funkciu až po narodení, kedy sa dieťa prvýkrát nadýchne.

Dieťa už môže pociťovať vôňupachy v plodovej vode. 

Ako je to možné, že môže cítiť vône?  

Medzi 6. - 7. týždňom sa u plodu vyvinuli neuróny čuchových receptorov

V prvom trimestri sa vytvoril základ nosa, dve nosové dutinky, ktoré sú symetrické. Neskôr sa dutinky otvoria a spoja s ústami. 

Ďalším vývojom sa spojili receptory čuchu v nose plodu s čuchovým receptorom nachádzajúcim sa v mozgu, ktorý umožňuje detegovať pachy.  

Vône, alebo pachy sa prenášajú do plodovej vody, rovnako tak i chuť toho čo matka skonzumuje. 

Otvorením nosových dierok u plodu a následným začatím precvičovania vdychovania plodovej vody cez nos je plod už schopný reagovať na rôzne pachy, aj keď tento zmysel v skutočnosti narastá v 8. a 9. mesiaci tehotenstva. 

Pľúca plodu sa vyvíjajú v 4. štádiách

Musím ale dodať, že celý vývoj pľúc je veľmi zložitý proces.  

Plod už od konca 3. mesiaca tehotenstva z času na čas vykoná dýchací pohyb, čo napomáha k rozvoju pľúc. 

Medzi 16. - 26. týždňom sa vytvárajú pľúcne bronchioly - priedušničky, tenké dýchacie cesty, ktoré sa na v pľúcach početne vetvia a nazývajú sa ako pľúcny strom. Vo vyvinutom štádiu sú tieto vetvy zakončené alveolami - pľúcnymi mechúrikmi, v ktorých dochádza k výmene kyslíka. 

Okolo 20. týždňa začína tvorba primitívnych alveol s ktorými sa súčasne vytvára aj cievne zásobovanie. 

Teraz sa dokončila druhá etapa, kedy sa už vytvorili vetvy pľúc a sú zásobované jemnými cievkami kapilárami. Pľúca však čakajú ešte dve fázy. Od konca 25. týždňa a začiatkom 26. týždňa tehotenstva začína tretia fáza, kedy sa vytvárajú pľúcne alveoly, vzdušné balóniky, do ktorých sa bude ukladať surfaktant a posledná fáza prebiehajúca od 36. týždňa tehotenstva pokračuje až do detského veku. 

Pľúca už produkujú povrchovú aktívnu látku nazývanú surfaktant, ktorá zabraňuje zlepeniu pľúcnych alveol a napomôže plodu dýchať po narodení.

Ruky sú už vytvorené, dieťatko nimi chytá všetko čo má v dosahu. 

Aj napriek tomu, že plod je ešte malý, jeho malé prsty na ruke už v tomto období majú vytvorené jedinečné ryhy, teda svoje vlastné otlačky prstov, ktoré sú u každého človeka odlišné, a na svete neexistujú dve rovnaké otlačky. 

Naďalej sa mu formuje chrbtica a jej časti, ktoré chránia miechu. 

Dieťatko už zapĺňa miesto v maternici. Nemá už toľko miesta na pohyb, ako v predchádzajúcich týždňoch, čím jeho pohyby cítite intenzívnejšie. Dieťatko aj na silnejšie zvuky reaguje kopaním

Plod je obklopený plodovou vodou, ktorú vdychuje, pije a vyciká. Plodová voda je aj napriek tomu sterilná a stále udržuje plod v teple

Poloha plodu v 25. týždni je hlavou hore smerujúce k hrudníku a chodidlá smerujú nadol. Postupne zaujme opačnú polohu hlavičkou do lonovej kosti pripravenú na pôrod. 

Poloha plodu v 25. týždni tehotenstva. Zdroj: Getty Images
Poloha plodu v 25. týždni tehotenstva. Plod v maternici sediaci v lonovej časti s hlavičkou smerujúcou hore k hrudníku. Zdroj: Getty Images

Stáva sa, že sa dieťatko veľmi naglgá vodou a následne začína čkať. Vy to môžete pociťovať ako jemné klopkanie, alebo kmitanie v brušku. Ak čkanie trvá dlhšie, dieťatko môže byť nekľudné a ucítite jeho silnejšie kopance. 

Dieťa narodené v 25. týždni tehotenstva sa považuje za extrémne predčasné, čo si vyžaduje špecializovanú starostlivosť na jednotkách intenzívnej starostlivosti, kde sa venujú predčasniatkam aj niekoľko mesiacov. Takéto deti už majú šancu na prežitie, ale čelia vysokým zdravotným problémom

Ako sa cíti žena a čo môže pociťovať v 25. týždni tehotenstva? 

Vaše bruško sa zaguľatilo a vy máte pocit, že nosíte v bruchu loptu. 

Doteraz ste počas tehotenstva pribrali približne 7 - 8 kg, pri očakávaní dvojčiat 11 - 18 kg. V tomto období začína veľa žien priberať na váhe viac ako doteraz. 

Opuchy tváre, rúknôh môžu znamenať neškodné zadržiavanie tekutín v tele, ale taktiež sa môže jednať aj o začínajúcu preeklampsiu, ktorá sa častejšie vyskytuje práve v 2 trimestri. Pokiaľ máte zvýšený tlak krvi, bolesti hlavy a pretrvávajúce opuchy, oznámte to svojmu gynekológovi

Opuch dolných končatín v tehotenstve. Zdroj: Getty Images
Opuch a bolesť dolných končatín je častým nepríjemným príznakom sprevádzajúci počas tehotenstva. Zdroj: Getty Images

Problémy so spánkom sú často spájané s nepohodlím, kvôli zväčšujúcemu sa brušku, častejším močením, alebo prílišným premýšľaním budúcej mamičky. 

Možno to poznáte, ľahnete si spať, neviete zaspať, pretože stále nad niečím premýšľate, alebo je problematickejšie nájsť si pohodlnú polohu. 

Keď si už konečne nájdete tú správnu polohu na spánok, buď sa vaše dieťatko rozhodne urobiť si párty v brušku, alebo zas máte pocit, že musíte ísť na toaletu, čo vás znovu vyženie z postele. 

Počas spánku sa u vás môže objaviť chrápanie, ktoré sa počas tehotenstva vyskytuje často aj u tých žien, ktoré nikdy predtým nechrápali. 

Bežným príznakom v druhom a treťom trimestri je tvrdnutie brucha, zvaný ako poslíčkovia, alebo kontrakcie Braxton Hicksa. 

Búšenie srdca. Vaše telo pumpuje o 50 % viac krvi ako pred tehotenstvom a o 15 % rýchlejšie

Môžete pociťovať že vám srdce uteká, alebo že si robí prestávky medzi údermi. Možno vás to vystraší, alebo sa zľaknete, ale vo väčšine prípadov je to bežné a nie je to nebezpečné. Napriek tomu to oznámte svojmu gynekológovi

Pokiaľ sa k búšeniu srdca pridružia súčasne aj tlaky na hrudi a dýchavičnosť, ihneď zavolajte záchranku. Môže sa jednať o ochorenie srdca

Čo robiť pri búšení srdca? Nepite kofeín, napite sa vody, odpočiňte si, skúste relaxačné techniky. Tento stav môže byť spojený s anémiou, pocitom úzkosti, problémom so štítnou žľazou. 

Pálenie záhy, problémy s trávením a časté grganie

Po jedle sa môže objaviť pálenie v hrudníku, nadúvanie a nevoľnosť. Tráviace problémy spôsobuje tlak rastúceho plodu a posunutie žalúdku rastúcou maternicou. Tak aj vplyv tehotenských hormónov a uvoľňovanie svalov. 

Odporúča sa jesť malé dávky jedla, neprejedať sa, jesť zdravú a ľahko stráviteľnú stravu. 

Prečítajte si tiež: Infografika: Pálenie záhy v tehotenstve - aké potraviny vynechať?

V tomto období tehotenstva sa často u žien vyskytuje syndróm nepokojných nôh, ktorý vo vás vyvoláva nutkanie stále pohybovať nohami. Tento syndróm býva vyvolaný hormonálnymi zmenaminedostatkom železa. Ale nemusíte zúfať tento príznak často vymizne 4 týždne po pôrode. 

Na zmiernenie tohto pocitu je vhodné cvičenie, užívanie doplnkov výživy ako železo, vitamín B12, magnézium. 

Opuchnutésvrbiace hemoroidy, ktoré pri zápche i počas tlaku na stolicu môžu začať krvácať. Na zmäkčenie stolici a ľahšie vylučovanie sa odporúča zvýšiť vlákninu a tekutiny. 

Bolesť panvy z uvoľňovania väzov, ktoré normálne držia panvové kĺby sa počas tehotenstva vplyvom hormónu uvoľňujú. To spôsobuje rozšírenie panvy, pripravujúcej sa na pôrod. Na zmiernenie bolesti používajte oporný pás, cvičte cviky na posilnenie panvy a jej svalov, a Kegelové cviky. 

Anémia z nedostatku železa, ktorý vyvoláva pocit únavy, rýchleho zadýchania, pocit búšenia srdca. Na doplnenie železa získanej prirodzene zo stravy sa odporúča strava ako listová zelenina, brokolica, sušené marhule, vajcia, strukoviny, orechy a semená. 

Ďalšími častými príznakmi tehotenstva, ktoré sú spôsobené tehotenskými hormónmi sú

 • Únava, ktorá sa môže vyskytovať počas celého obdobia tehotenstva 
 • Opuch a krvácanie ďasien 
 • Bolesť hlavy 
 • Bolesť chrbtice 
 • Návaly tepla 
 • Závrate, pocit na odpadnutie  
 • Tmavé fľaky na tvári, nazývané ako chloazma 
 • Zmena nálad 
 • Bolestivé prsia a odtok mledziva 
 • Kŕče v nohách, najmä v oblasti lýtka 
 • Výskyt strií v oblastí brucha, stehna, zadku a pŕs 

Často sa počas tehotenstva vyskytujú infekcie močových ciest, ktoré sa môžu prejaviť pálením, štípaním pri a po močení, pocit neúplného vymočenia, častým nutkaním na močenie, krvavým, zapáchajúcim a zakaleným močom, zvýšenou teplotou až horúčkou. 

Depresia počas tehotenstvapopôrodná depresia sú časté. Cítite sa plačlivá, podráždená, máte zlý spánok a nechuť do jedla. Skúste sa ísť prejsť do prírody, porozprávajte sa s partnerom, alebo kamarátkou, prípadne vyhľadať odbornú pomoc psychológa. 

Vlasy vám rýchlo rastú, sú lesklé a zdravé. 

Natiahnutá koža na bruchu zväčšujúcou maternicou môže spôsobiť pocit svrbenia kože a vznik strií

Tehotenská poradňa v 25. týždni tehotenstva 

Medzi 24.28. týždňom tehotenstva sa vyšetruje skríning glukózy, teda orálny glukózový tolerančný test (oGTT). Pokiaľ ste ho neabsolvovali v predchádzajúcom týždni, tak vás toto vyšetrenie ešte len čaká. 

Viac o oGTT, ako prebieha test sa môžete dočítať v predchádzajúcom týždni tehotenstva, v článku: 24. týždeň tehotenstva(24.TT): Otváranie očí a žmurkanie plodu? 

Počas tohto týždňa nemáte naplánované iné špeciálne vyšetrenie, okrem oGTT vykonávaný v tomto období. 

Ak máte naplánovanú poradňu, lekár vás vyšetrí, skontroluje opuchy, zmeria tlak krvi, nárast hmotnosti a vyšetrí moč na prítomnosť bielkovín, či sa u vás nerozvíja preeklampsia. Pokiaľ vás niečo trápi, alebo máte nejaké nepríjemné príznaky, poraďte sa so svojím gynekológom, ktorý vám poradí a skontroluje vás a váš plod. 

Čo vám môžem odporučiť a na čo si dať pozor? 

 • Stravujte sa zdravo s dostatkom ovocia, zeleniny 
 • Pri žalúdočných problémoch a spomalenom trávení siahnite po ľahko stráviteľnej stravevyhýbajte sa mastným, ťažkým a vyprážaným jedlám 
 • Pri zápche vám pomôže ak zvýšite prísun vlákniny do stravy, ale nesmiete pritom zabúdať na pitný režim 
 • Ak trpíte opuchmi, znížte prísun soli v strave 
 • Užívanie prenatálnych vitamínov doplnia chýbajúce vitamíny potrebné pre zdravý vývoj plodu 
 • Dostatočne sa hýbte, choďte na prechádzky do prírody, načerpáte tak energiu, prejdete na iné myšlienky a súčasne si aj psychicky oddýchnete 
 • Ak vám počasie nepraje, vhodné je aj mierne nenáročné cvičenie, tehotenské cviky, alebo tehotenská joga 
 • Vyhýbajte sa ležaniu na chrbte, kedy tlak rastúcej maternice tlačí na vnútorné orgány a tepnu, čím sa zníži prietok krvi do dolných končatín 
 • Ak ste unavená, oddýchnite si, vyložte si nohy na vankúš, pustite si relaxačnú hudbu a relaxujte 
 • Relaxačná hudba vám napomôže k emocionálnej a duševnej pohode 
 • Ak vás niečo trápi, alebo máte obavy, nedržte to v sebe a podeľte sa o svoj problém so svojím partnerom, alebo kamarátkou 
 • Vyhýbajte sa preťaženiu, prílišnej námahe, vysileniu a dvíhaniu ťažkých predmetov 
 • Pokožka si vyžaduje zvýšenú pozornosť, preto ju dostatočne hydratujte a masírujte, obmedzíte tým svrbenie a vznik strií 
 • Vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu. Vaša pokožka je teraz citlivejšia a rýchlejšie sa spáli 
 • V domácnosti sa vyhýbajte chemikáliám, agresívnym čistiacim prípravkom 
 • Farbenie vlasov nie je vhodné počas tehotenstva, farba a chemikálie prechádzajú cez vašu pokožku až do placenty, ktorá síce pracuje ako ochranná bariéra, ale malé množstvo z chemikálií môže byť predsa len dopravené do plodu 
 • Ak máte domáce zvieratá, čistenie ich toalety prenechajte na niekoho iného. Zvieracie výkaly môžu obsahovať nebezpečné baktérie, ktoré by vám a vášmu dieťatku mohli spôsobiť zdravotné problémy 
 • Začnite rozmýšľať nad menom dieťatka a nad základnou výbavou potrebnou pre príchod nového člena rodiny 

Prečítajte si tiež ďalšie zaujímavé články týkajúce sa tehotenstva: 

Čítajte viac o ostatných týždňoch tehotenstva v súhrnnom článku: Tehotenstvo po týždňoch. Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? 

Zdroje

 • Literatúra
  • Anatomie 2,Třetí, upravené a doplněné vydání: Radomír Čihák

V anglickom jazyku

Naposledy aktualizované 26.11.2021

Galéria k článku

poloha plodu v 25. týždni tehotenstva. Zdroj: Getty Images
Opuch dolných končatín v tehotenstve. Zdroj: Getty Images
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?

Ak ste tehotná, alebo tehotenstvo plánujete, určite vás zaujíma, čo sa bude diať s vami a s vašim bábätkom počas najbližších týždňov.

1. týždeň tehotenstva (TT): Kedy tehotenstvo začína? 1. týždeň tehotenstva (TT): Kedy tehotenstvo začína?

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate.

2.týždeň tehotenstva: Kedy dochádza k ovulácii? + Oplodnenie 2.týždeň tehotenstva: Kedy dochádza k ovulácii? + Oplodnenie

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate.

3. týždeň tehotenstva: Ako vzniká nový život? 3. týždeň tehotenstva: Ako vzniká nový život?

Spojením vajíčka a spermie vznikla jedna bunka, ktorá sa začína neuveriteľne rýchlo deliť. Až teraz sa začína skutočné tehotenstvo.

11. TT týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. TT týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.