späť na zoznam príznakov

Triaška

Autor: Michal Hrebík
Triaška
Zdroj foto: Getty images

Triaška je stav, kedy dochádza k pocitom chvenia a trasenia v celom tele, nielen lokálne a to preto, že človek má veľakrát pocit zimy a chladu. Tento príznak je typický najmä pre rôzne infekčné a zápalové ochorenia, choroby respiračného charakteru a triaška sprevádza typicky aj ochorenia, pri ktorých postihuje človeka horúčka. Veľmi často nasleduje po triaške náhle zvýšenie telesnej teploty tela, čo prispieva tiež k pocitu chladu a zimy z okolia a to znásobí samotný príznak.


U detí sú za tým najmä infekčné choroby

Typicky možno pozorovať triašku v úvodných fázach chrípky. Chrípka je akútne a infekčné ochorenie dýchacieho systému, ktoré je spôsobené RNA vírusom a prejavuje sa zvýšením teploty, únavou, malátnosťou a respiračnými problémami. Podobne aj angína, ktorá je u nás tiež veľmi častá a ide väčšinou o infekciu bakteriálneho typu, ktorá sa prejavuje najmä bolesťami a škriabaním v krku a na krčných mandliach. Aj tu sa môže vyskytovať u človeka triaška.

Veľakrát má priebeh zo začiatku podobný angíne aj šarlach, pre ktorých je typický výskyt šarlachovej vyrážky. Ochorenie sprevádza najmä horúčka, ku ktorej sa triaška pridruží a tiež bolesti v krku. Ochorenie je bakteriálneho pôvodu a pôvodcom je Streptococcus pyogenes. U nás pomerne vzácnym ochorením je malária, čo je infekčné ochorenie vyskytujúce sa najmä v tropických a subtropických oblastiach, pre ktoré je typický opakovaný výskyt triašky.

S teplotou aj bez teploty

Triaška sa vyskytuje napríklad aj pri zápale pľúc, čo je u nás tiež časté ochorenie respiračného systému a konkrétne dolných dýchacích ciest. Pre zápal pľúc je typický najprv suchý a neskôr aj vlhký kašeľ a pridružená horúčka. Je veľmi dôležité, aby bol zápal pľúc riadne preliečený, aby sa predišlo v budúcnosti jeho návratu alebo iným komplikáciám, ktoré by mohli spôsobiť problémy v pľúcach. Okrem infekčných ochorení s teplotami či horúčkami je triaška prítomná aj pri niektorých iných problémoch.

Jedným z takýchto ochorení je napríklad tetánia. Pre ňu sú typické nielen triaška, ale aj svalové kŕče, ktoré sa opakujú a vznikajú tak na tvári, ako aj na lýtkach alebo prstoch končatín. Najčastejšia príčina je neinfekčná, keď vznikne tetánia v dôsledku nízkej hladiny vápnika v organizme. Najčastejšie táto choroba prichádza bez varovania a postihuje mladých ľudí do veku 30 rokov, no tak, ako rýchlo príde, môže aj rýchlo odísť a to najčastejšie zmenou životosprávy.

Triaška celého tela ako prejav problémov s tráviacim systémom

Triaška a tráviace problémy
Problémy s pankreasom či žlčníkom sa tiež prejavujú triaškou

Napríklad pri peritonitíde, čo je zápalové ochorenie membrány v brušnej dutine, dochádza už v úvodných fázach k výskyte triašky spolu s horúčkou a nevoľnosťami, postihnutý ľudia dokonca niekedy aj zvracajú a majú poruchy vyprázdňovania stolice. Triaška sa však vyskytuje aj pri iných ochoreniach v rámci tráviaceho systému, aj keď nemusí ísť vždy o typický príznak. Napríklad pri zápale pankreasu je možné niekedy triašku pociťovať s horúčkou.

Necharakteristickým príznakom sú zvracanie, nevoľnosti, vyššia teplota a k ním pridružená triaška aj pri zápale žlčníka zvanom cholecystitída. Zápal je spravidla vyvolaný mikroorganizmami a niekedy je spojený aj so zápalom žlčníkových ciest, čo sa prejavuje najmä bolesťou v pravej časti pod rebrami. Triaška môže byť aj príznakom zápalov v iných častiach organizmu, napríklad v srdci, pričom v tomto prípade ide až o život ohrozujúce stavy, kedy treba zavolať zdravotnú pomoc.

Triaška môže byť aj zo zápalov

Niekedy môže triaška sprevádzať aj neinfekčné ochorenia, čiže choroby, pri ktorých nedochádza ku klasickým príznakom infekcii a k rozšíreniu do viacerých systémov v organizme. Aj pri niektorých lokálnych zápaloch napríklad v tráviacej sústave sa môže triaška vyskytnúť v menšej miere a miernejšej forme. Niekedy je aj súčasťou tzv. horúčkovitej alergie a po ústupe alergickej reakcie ustúpi aj triaška. Najlepšie na ňu pomáhajú lieky proti triaške a studené zábaly.

Pri zápalových ochoreniach v močovej sústave je možné pozorovať triašku najmä vtedy, ak ochorenie sprevádza aj zvýšená teplota alebo horúčka. Je to tak napríklad pri zápale obličiek alebo pri zápale močových ciest, pričom pri týchto ochoreniach sa veľakrát vyskytuje aj krv v moči vzniknutá vnútorným zápalom a podráždením sliznice orgánov močového ústrojenstva. V každom prípade je triaška len sprievodným príznakom takýchto zápalových ochorení.

Triaška v tehotenstve
Za triaškou počas tehotenstva sú často virózy

Na čo si dať pozor v tehotenstve

Tehotenstvo je obdobím, kedy ženy intenzívnejšie vnímajú aj bežné príznaky a zároveň je to obdobie, počas ktorého môže viesť podcenenie určitých symptómov aj k ohrozeniu plodu. Ak sa vyskytnú počas tehotenstva triaška a teplota nad 38 stupňov Celzia súčasne, ide najčastejšie o prejav nejakej infekcie alebo virózy. Tá nemusí mimo obdobia gravidity spôsobiť vážnejšie problémy, avšak pokiaľ ju žena zanedbá práve počas tehotenstva, môže to viesť k vážnejším problémom.

Zimnica alebo triaška môžu byť niekedy aj signalizáciou začiatku tehotenstva. Netreba ich ale podceniť vtedy, ak sa objavia v jeho priebehu, pretože môže ísť aj o tzv. HELLP syndróm. Tu je triaška menej typickým príznakom a častejšie sa prejavuje tento syndróm:

  • bolesťou v pravej oblasti pod rebrami
  • nevoľnosťou a zvracaním
  • tzv. chrípkovými príznakmi
  • v neskoršom štádiu opuchmi, vysokým krvným tlakom a zožltnutím kože

Môže vzniknúť aj zo stresu?

Niekedy sa vnútorná triaška a napríklad búšenie srdca môže vyskytnúť aj pri extrémnych stresových situáciách. Organizmus sa snaží na každý vonkajší podnet reagovať a v prípade, že ide o extrémnu psychickú záťaž, ktorú z minulosti nepozná, môže byť častou reakciou aj triaška. Psychické podnety zvonka spôsobujú veľmi často rozličné fyziologické reakcie, napríklad aj nadmerné potenie, návaly tepla, točenie hľavy a nevoľnosť. Ide najmä o prípady negatívnych podnetov.

Čo všetko patrí medzi prejavy stresu okrem triašky, ukazuje nasledujúca infografika:

Prejavy stresu

Stres môžu okrem psychických podnetov spôsobiť aj fyzicky zaťažujúce situácie. Pod pojmom stres sa v tomto prípade myslí akákoľvek reakcia v organizme, na ktorú nemá telo uspokojivú odpoveď a ide o onejakú formu hrozby. Dlhodobý stres na rozdiel od toho krátkodobého, ktorý býva nárazový, je dokonca ešte nebezpečnejší. V tomto prípade sa nedostaví síce triaška ako okamžitý prejav, ale môžu vzniknúť ešte nebezpečnejšie situácie a preto je potrebné takýto stres liečiť len za pomoci odborníka.

Ako a prečo vzniká triaška u človeka

Ako a prečo vzniká triaška u človeka

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo presne znamená Hantavírus, ktorý sa nedávno objavil v Číne? Čo presne znamená Hantavírus, ktorý sa nedávno objavil v Číne?

Akoby nestačila pandémia koronavírusu , médiami otriasli správy o podivnom úmrtí muža z Číny . Pitva za účelom potvrdenia, alebo vylúčenia ochorenia COVID-19, potvrdila...

Najväčšie epidémie a pandémie v ľudských dejinách Najväčšie epidémie a pandémie v ľudských dejinách

Momentálne spoločne prežívame veľkú globálnu pandémiu ochorenia COVID-19 , spôsobenú koronavírusom SARS-CoV-2 . Epidémie a pandémie sú ale neni ničím výnimočným....

Koronavírus vs. chrípka: Čo nás  ohrozuje viac? Koronavírus vs. chrípka: Čo nás ohrozuje viac?

Ľudia sú vydesení z nového koronavírusu . Obávajú sa nakazenia ako nikdy predtým. Prečo sme sa doteraz žiadneho ochorenia toľko neobávali? Môže za to nie len samotné...

Koronavírus COVID-19: Kedy bude nová účinná vakcína? Aké lieky sa používajú teraz? Koronavírus COVID-19: Kedy bude nová účinná vakcína? Aké lieky sa používajú teraz?

O vytvorenie vakcíny účinnej proti novému koronavírusu COVID-19 sa snažili početné tímy vedcov a výskumníkov na celom svete. Cieľom bolo nie len vytvorenie očkovacej...

Ako sa chrániť pred novým koronavírusom COVID-19? Prinášame 8 efektívnych zásad a opatrení Ako sa chrániť pred novým koronavírusom COVID-19? Prinášame 8 efektívnych zásad a opatrení

Koronavírus COVID-19 sa šíri „rýchlosťou svetla”. Vakcína zatiaľ neexistuje, a napriek opatreniam zo strany vlád jednotlivých štátov, zdravotníckych organizácií a...

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.