späť na zoznam príznakov

Bolesť močovej trubice

Bolesť močovej trubice

Tento príznak najčastejšie sprevádza zápaly močového ústrojenstva. Okrem bežných zápalov sa vyskytuje aj pri skupine pohlavne prenosných ochorení. Bolesť močovej trubice je prítomná aj pri močových kameňoch. Iným príkladom výskytu je nádorové ochorenie.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť močovej trubice patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: dysúria
V obsahu nájdete:


Choroby s príznakom "bolesti močovej trubice"

Bolesť močovej trubice je úzko spojená s rôznymi problémami, ochoreniami a chorobami týkajúcimi sa močových ciest ale aj močových orgánov. Obvykle sú za týmto typom bolesti rôzne infekčné, zápalové alebo pohlavne prenosné ochorenia.

Od ich rýchlej diagnostiky a skorej liečby závisí, či bude pacient vyliečený čo najrýchlejšie a najefektívnejšie. Naopak, pri dlhodobejších ťažkostiach hrozí riziko vzniku komplikácií.

Zápal močového ústrojenstva

Okrem toho je bolesť močovej rúry veľmi častým príznakom aj pre zápalové ochorenia. Ako sú zápal močového mechúrazápal močovej rúry. Najčastejšie postihujú tieto zápaly ženy, a to obvykle vo veku od 20 do 50 rokov.

model močového ústrojenstva
Najčastejšie pri zápaloch močového ústrojenstva

U žien sú tieto zápaly častejšie z dôvodu, že močová rúra je kratšia ako u mužov. Baktérie sa rýchlejšie šíria vyššie do močového ústrojenstva. Aj umiestnením močovej rúry, a to v blízkosti pošvy a análneho otvoru.

A preto, sú u žien a dievčat časté infekcie enterobaktériami, ako sú napríklad E. Coli, zo stolice. Taktiež súbežné infekcie pohlavného ústrojenstva. Ale aj výskyt bolesti močovej trubice pri pohlavne prenosných ochoreniach.

Príkladom je aj vaginálna mykóza, a to kvasinkou candida. Keď mykotický (hubový) zápal pošvy, má aj sprievodné príznaky, a to je bolesť močovej trubice.

Rizikové skupiny pri zápaloch močového ústrojenstva sú:

 • diabetici
 • ženy s oslabenou imunitou, hlavne tou na povrchu slizníc
 • tehotné ženy
 • ľudia trpiaci inkontinenciou moču
 • ľudia so zavedenou močovou cievkou
 • pri močových kameňoch
 • anatomické odchýlky močových ciest
 • plienkované deti

Infekcia sa opakovane vracia, aj niekoľkokrát ročne. Prejavuje sa rýchlym začiatkom. Prítomné sú aj iné príznaky, ako je napríklad nutkanie na močeniesťažené vyprázdňovanie moču, ale aj krv v moči. Liečba prebieha zväčša antibiotikami.

Rôzne bakteriálne infekcie v močovej trubici majú bolestivé prejavy. Pokiaľ sa zanedbajú, môžu sa dostať aj do chronického štádia. Zápalové ochorenia sa musia liečiť najmä odborne, na to určenými farmakologickými prostriedkami.

Takže z tohto dôvodu je veľmi dôležité nezanedbať bolesti v oblasti močovej rúry. Rovnako sa takýmto symptómom prejavujú aj rôzne mechanické poškodenia, ktoré mohli vzniknúť aj bez vedomia alebo predošlej príčiny.

Pohlavne prenosné ochorenia

Medzi pohlavne prenosné ochorenia, ktoré súvisia s bolesťou v močovej trubici patria kvapavka, syfilis alebo chlamýdiové infekcie. Iným príkladom je infekcia, ktorú spôsobuje prvok, a to trichomonas vaginalis. Ochorenie sa volá trichomoniáza.

Mladé dievča stojí na ulici
Aj ako príznak pohlavne prenosného ochorenia

Aj napriek tomu, že sú to pohlavne prenosné ochorenia, prenášajú sa aj nepohlavne, a to kontaktom s infikovanými telesnými tekutinami. A veľakrát aj prostredníctvom hygienických potrieb, ako sú napríklad uteráky, osušky, holiaci strojček.

Veľmi často je cítiť aj iné príznaky:

 • svrbenie v močovej trubici 
 • bolesti ako pálenie, rezanie pri močení
 • výtok z močovej rúry
 • zvýšenie telesnej teploty
 • začervenanie
 • u žien sprievodné bolesti pošvy

Pri pohlavne prenosných ochoreniach je nutná včasná diagnostika a začiatok liečenia. Pričom tieto infekcie sa liečia väčšinou nasadením antibiotík a iných farmakologických prípravkov.

Močové kamene a bolesť močovej trubice

Model obličky, močové, obličkové kamene
Pri putovaní obličkového kamena ako výrazná kolika

Veľakrát sa s bolesťou v močovej trubici spájajú aj obličkovémočovodné kamene. Postupom času sa z obličiek dostanú do močových ciest a môžu v močovej trubici uviaznuť.

V prípade tohto ochorenia sú ale prítomné príznaky už predtým. A ich ignorovaním môže zájsť ďaleko. Tu platí, že liečba v neskorom štádiu napríklad týchto kameňov je oveľa bolestivejšia, náročnejšia a dlhodobejšia, čo je v konečnom dôsledku len negatívom pre pacienta.

Okrem toho sa bolesť môže vyskytnúť aj pri zúžení močovej trubice. K zúženiu príde buď pri úraze, môže byť aj vrodené alebo spôsobené operačným zákrokom. Bolesťou sa môže prejaviť aj nádorové ochorenie močového mechúra alebo prostaty u mužov. Dlhý čas je bezpríznakový a ako prvý príznak sa objavuje krv v moči.Infografika uvádza najčastejšie príčiny boelsti močovej trubice

Video o zápale dolnej časti močových ciest

Video o zápale dolnej časti močových ciest

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

šéfredaktor portálu Zdravotéka

Šéfredaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Klimatizácia a jej vplyv na naše zdravie Klimatizácia a jej vplyv na naše zdravie

Klimatizácia má slúžiť na zvýšenie komfortu v práci, doma či počas cestovania. Pri nesprávnom používaní a zanedbanej údržbe má negatívny vplyv na zdravie. Je pôvodcom chorôb dýchacieho,...

Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe a vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . V priemere asi 95% chorých sa dožíva 5rokov a asi polovica z nich zomiera....

Krv v moči. Ako príznak týchto chorôb by ste ju určite nečakali Krv v moči. Ako príznak týchto chorôb by ste ju určite nečakali

Prítomnosť krvi v moči (haematuria) nie je samostatná choroba. Je závažným symptómom ochorenia obličiek , močového ústrojenstva , vyskytuje sa pri veľkom množstve iných chorôb...

Ako sa prenáša kvapavka Ako sa prenáša kvapavka

Kvapavka je vysoko nákazlivé pohlavne prenosné ochorenie. K prenosu teda dochádza pohlavným stykom. Avšak, nákaza neprebieha iba vaginálnym stykom, ale aj análnym alebo orálnym. To, či...

Čo hrozí pri striedaní sexuálnych partnerov, alebo aké pohlavne prenosné ochorenia poznáme Čo hrozí pri striedaní sexuálnych partnerov, alebo aké pohlavne prenosné ochorenia poznáme

Ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom sa nazývajú sexuálne prenosné ochorenia (Sexually transmitted diseases - STDs). Prenos z osoby na osobu počas pohlavného styku, takto sa...

Naposledy aktualizované 16.05.2017


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.