späť na zoznam príznakov

Bolesť močovej trubice

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Bolesť močovej trubice
Zdroj foto: Getty images

Tento príznak najčastejšie sprevádza zápaly močového ústrojenstva. Okrem bežných zápalov sa vyskytuje aj pri skupine pohlavne prenosných ochorení. Bolesť močovej trubice je prítomná aj pri močových kameňoch. Iným príkladom výskytu je nádorové ochorenie.


Choroby s príznakom "bolesti močovej trubice"

Bolesť močovej trubice je úzko spojená s rôznymi problémami, ochoreniami a chorobami týkajúcimi sa močových ciest ale aj močových orgánov. Obvykle sú za týmto typom bolesti rôzne infekčné, zápalové alebo pohlavne prenosné ochorenia.

Od ich rýchlej diagnostiky a skorej liečby závisí, či bude pacient vyliečený čo najrýchlejšie a najefektívnejšie. Naopak, pri dlhodobejších ťažkostiach hrozí riziko vzniku komplikácií.

Zápal močového ústrojenstva

Okrem toho je bolesť močovej rúry veľmi častým príznakom aj pre zápalové ochorenia. Ako sú zápal močového mechúrazápal močovej rúry. Najčastejšie postihujú tieto zápaly ženy, a to obvykle vo veku od 20 do 50 rokov.

model močového ústrojenstva
Najčastejšie pri zápaloch močového ústrojenstva

U žien sú tieto zápaly častejšie z dôvodu, že močová rúra je kratšia ako u mužov. Baktérie sa rýchlejšie šíria vyššie do močového ústrojenstva. Aj umiestnením močovej rúry, a to v blízkosti pošvy a análneho otvoru.

A preto, sú u žien a dievčat časté infekcie enterobaktériami, ako sú napríklad E. Coli, zo stolice. Taktiež súbežné infekcie pohlavného ústrojenstva. Ale aj výskyt bolesti močovej trubice pri pohlavne prenosných ochoreniach.

Príkladom je aj vaginálna mykóza, a to kvasinkou candida. Keď mykotický (hubový) zápal pošvy, má aj sprievodné príznaky, a to je bolesť močovej trubice.

Rizikové skupiny pri zápaloch močového ústrojenstva sú:

 • diabetici
 • ženy s oslabenou imunitou, hlavne tou na povrchu slizníc
 • tehotné ženy
 • ľudia trpiaci inkontinenciou moču
 • ľudia so zavedenou močovou cievkou
 • pri močových kameňoch
 • anatomické odchýlky močových ciest
 • plienkované deti

Infekcia sa opakovane vracia, aj niekoľkokrát ročne. Prejavuje sa rýchlym začiatkom. Prítomné sú aj iné príznaky, ako je napríklad nutkanie na močeniesťažené vyprázdňovanie moču, ale aj krv v moči. Liečba prebieha zväčša antibiotikami.

Rôzne bakteriálne infekcie v močovej trubici majú bolestivé prejavy. Pokiaľ sa zanedbajú, môžu sa dostať aj do chronického štádia. Zápalové ochorenia sa musia liečiť najmä odborne, na to určenými farmakologickými prostriedkami.

Takže z tohto dôvodu je veľmi dôležité nezanedbať bolesti v oblasti močovej rúry. Rovnako sa takýmto symptómom prejavujú aj rôzne mechanické poškodenia, ktoré mohli vzniknúť aj bez vedomia alebo predošlej príčiny.

Pohlavne prenosné ochorenia

Medzi pohlavne prenosné ochorenia, ktoré súvisia s bolesťou v močovej trubici patria kvapavka, syfilis alebo chlamýdiové infekcie. Iným príkladom je infekcia, ktorú spôsobuje prvok, a to trichomonas vaginalis. Ochorenie sa volá trichomoniáza.

Mladé dievča stojí na ulici
Aj ako príznak pohlavne prenosného ochorenia

Aj napriek tomu, že sú to pohlavne prenosné ochorenia, prenášajú sa aj nepohlavne, a to kontaktom s infikovanými telesnými tekutinami. A veľakrát aj prostredníctvom hygienických potrieb, ako sú napríklad uteráky, osušky, holiaci strojček.

Veľmi často je cítiť aj iné príznaky:

 • svrbenie v močovej trubici 
 • bolesti ako pálenie, rezanie pri močení
 • výtok z močovej rúry
 • zvýšenie telesnej teploty
 • začervenanie
 • u žien sprievodné bolesti pošvy

Pri pohlavne prenosných ochoreniach je nutná včasná diagnostika a začiatok liečenia. Pričom tieto infekcie sa liečia väčšinou nasadením antibiotík a iných farmakologických prípravkov.

Močové kamene a bolesť močovej trubice

Model obličky, močové, obličkové kamene
Pri putovaní obličkového kamena ako výrazná kolika

Veľakrát sa s bolesťou v močovej trubici spájajú aj obličkovémočovodné kamene. Postupom času sa z obličiek dostanú do močových ciest a môžu v močovej trubici uviaznuť.

V prípade tohto ochorenia sú ale prítomné príznaky už predtým. A ich ignorovaním môže zájsť ďaleko.

Tu platí, že liečba v neskorom štádiu napríklad týchto kameňov je oveľa bolestivejšia, náročnejšia a dlhodobejšia, čo je v konečnom dôsledku len negatívom pre pacienta.

Okrem toho sa bolesť môže vyskytnúť aj pri zúžení močovej trubice. K zúženiu príde buď pri úraze, môže byť aj vrodené alebo spôsobené operačným zákrokom

Bolesťou sa môže prejaviť aj nádorové ochorenie močového mechúra alebo prostaty u mužov. Dlhý čas je bezpríznakový a ako prvý príznak sa objavuje krv v moči.

Infografika uvádza najčastejšie príčiny boelsti močovej trubice
Súhrnné informácie o bolesti močovej trubice na jednom mieste

Video o zápale dolnej časti močových ciest

Video o zápale dolnej časti močových ciest

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť močovej trubice patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: dysúria
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
10 najčastejších dôvodov bolesti v podbrušku 10 najčastejších dôvodov bolesti v podbrušku

Bolesť v podbrušku je jednou z najčastejších zdravotných ťažkostí. Tento nešpecifický príznak v sebe skrýva rôzne príčiny. Od typicky ženských problémoch, cez...

Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe i vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . Asi 95% chorých sa dožíva 5 rokov a asi polovica z nich...

Ako sa prenáša kvapavka Ako sa prenáša kvapavka

Kvapavka je vysoko nákazlivé pohlavne prenosné ochorenie. K prenosu teda dochádza pohlavným stykom. Avšak, nákaza neprebieha iba vaginálnym stykom, ale aj análnym alebo...

Trápia vás výtoky z pošvy? Trápia vás výtoky z pošvy?

Vaginálny výtok alebo tiež vaginálny fluór pozná snáď každá žena. V menšom množstve, s typickým bielym sfarbením a bez zápachu sa objavuje na spodnom prádle denne. 

Ženy a únik moču. Problém, ktorý postihuje i mladšie ročníky Ženy a únik moču. Problém, ktorý postihuje i mladšie ročníky

Inkontinencia trápi prevažne nežné pohlavie. Nevyhýba sa ani mladým ženám. Nečakajte a riešte tento problém čo najskôr.

Naposledy aktualizované 23.11.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.