späť na zoznam príznakov

Bolesť močovej trubice: Príčiny pálenia, svrbenia ústia močovej rúry?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Bolesť močovej trubice: Príčiny pálenia, svrbenia ústia močovej rúry?
Zdroj foto: Getty images

Tento príznak najčastejšie sprevádza zápaly močového ústrojenstva. Okrem bežných zápalov sa vyskytuje aj pri skupine pohlavne prenosných ochorení. Bolesť močovej trubice je prítomná aj pri močových kameňoch. Iným príkladom výskytu je nádorové ochorenie.


Bolesť močovej trubice je úzko spojená s rôznymi problémami, ochoreniami a chorobami týkajúcimi sa močových ciest ale aj močových orgánov. 

Obvykle sú za týmto typom bolesti rôzne infekčné, zápalové alebo pohlavne prenosné ochorenia.

Od ich rýchlej diagnostiky a skorej liečby závisí, či bude pacient vyliečený čo najrýchlejšie a najefektívnejšie. Naopak, pri dlhodobejších ťažkostiach hrozí riziko vzniku komplikácií.

Najčastejšie vás zaujíma: 
Čo je príčinou opuchu, začervenania, pálenia či svrbenia ústia močovej trubice? 
Môže sa vyskytnúť po pohlavnom styku? 
Aké iné ťažkosti sa môžu pridružiť? 

Zápal močového ústrojenstva

Okrem toho je bolesť močovej rúry veľmi častým príznakom aj pre zápalové ochorenia. Ako sú zápal močového mechúrazápal močovej rúry. Najčastejšie postihujú tieto zápaly ženy, a to obvykle vo veku od 20 do 50 rokov.

model močového ústrojenstva
Najčastejšie pri zápaloch močového ústrojenstva. Zdroj foto: Getty images

U žien sú tieto zápaly častejšie z dôvodu, že močová rúra je kratšia ako u mužov. Baktérie sa rýchlejšie šíria vyššie do močového ústrojenstva. Aj umiestnením močovej rúry, a to v blízkosti pošvy a análneho otvoru.

A preto, sú u žien a dievčat časté infekcie enterobaktériami, ako sú napríklad E. Coli, zo stolice. Taktiež súbežné infekcie pohlavného ústrojenstva. Ale aj výskyt bolesti močovej trubice pri pohlavne prenosných ochoreniach.

Príkladom je aj vaginálna mykóza, a to kvasinkou candida. Keď mykotický (hubový) zápal pošvy, má aj sprievodné príznaky, a to je bolesť močovej trubice.

Rizikové skupiny pri zápaloch močového ústrojenstva sú:

 • diabetici
 • ženy s oslabenou imunitou, hlavne tou na povrchu slizníc
 • tehotné ženy
 • ľudia trpiaci inkontinenciou moču
 • ľudia so zavedenou močovou cievkou
 • pri močových kameňoch
 • anatomické odchýlky močových ciest
 • plienkované deti

Infekcia sa opakovane vracia, aj niekoľkokrát ročne. Prejavuje sa rýchlym začiatkom. Prítomné sú aj iné príznaky, ako je napríklad nutkanie na močeniesťažené vyprázdňovanie moču, ale aj krv v moči. Liečba prebieha zväčša antibiotikami.

Rôzne bakteriálne infekcie v močovej trubici majú bolestivé prejavy. Pokiaľ sa zanedbajú, môžu sa dostať aj do chronického štádia. Zápalové ochorenia sa musia liečiť najmä odborne, na to určenými farmakologickými prostriedkami.

Takže z tohto dôvodu je veľmi dôležité nezanedbať bolesti v oblasti močovej rúry. Rovnako sa takýmto symptómom prejavujú aj rôzne mechanické poškodenia, ktoré mohli vzniknúť aj bez vedomia alebo predošlej príčiny.

Pohlavne prenosné ochorenia

Medzi pohlavne prenosné ochorenia, ktoré súvisia s bolesťou v močovej trubici patria kvapavka, syfilis alebo chlamýdiové infekcie. Iným príkladom je infekcia, ktorú spôsobuje prvok, a to trichomonas vaginalis. Ochorenie sa volá trichomoniáza.

Mladé dievča stojí na ulici
Tiež ako príznak pohlavne prenosného ochorenia. Zdroj foto: Getty images

Aj napriek tomu, že sú to pohlavne prenosné ochorenia, prenášajú sa aj nepohlavne, a to kontaktom s infikovanými telesnými tekutinami.

A veľakrát aj prostredníctvom hygienických potrieb, ako sú napríklad uteráky, osušky, holiaci strojček.

Veľmi často je cítiť aj iné príznaky:

 • svrbenie v močovej trubici 
 • bolesti ako pálenie, rezanie pri močení
 • výtok z močovej rúry
 • zvýšenie telesnej teploty
 • začervenanie
 • u žien sprievodné bolesti pošvy

Pri pohlavne prenosných ochoreniach je nutná včasná diagnostika a začiatok liečenia. Pričom tieto infekcie sa liečia väčšinou nasadením antibiotík a iných farmakologických prípravkov.

Močové kamene a bolesť močovej trubice

Model obličky, močové, obličkové kamene
Pri putovaní obličkového kameňa ako výrazná kolika. Zdroj foto: Getty images

Veľakrát sa s bolesťou v močovej trubici spájajú aj obličkovémočovodné kamene. Postupom času sa z obličiek dostanú do močových ciest a môžu v močovej trubici uviaznuť.

V prípade tohto ochorenia sú ale prítomné príznaky už predtým. A ich ignorovaním môže zájsť ďaleko.

Tu platí, že liečba v neskorom štádiu napríklad týchto kameňov je oveľa bolestivejšia, náročnejšia a dlhodobejšia, čo je v konečnom dôsledku len negatívom pre pacienta.

Okrem toho sa bolesť môže vyskytnúť aj pri zúžení močovej trubice. K zúženiu príde buď pri úraze, môže byť aj vrodené alebo spôsobené operačným zákrokom

Bolesťou sa môže prejaviť aj nádorové ochorenie močového mechúra alebo prostaty u mužov. Dlhý čas je bezpríznakový a ako prvý príznak sa objavuje krv v moči.

Infografika uvádza najčastejšie príčiny boelsti močovej trubice
Súhrnné informácie o bolesti močovej trubice na jednom mieste

Video o zápale dolnej časti močových ciest

Video o zápale dolnej časti močových ciest

Ďalšie zaujímavé zdroje

 • ics.org - Urethral pain (v anglickom jazyku)
 • verywellhealth.com - Causes of Urethral Pain and Treatment Options (v anglickom jazyku)
 • healthline.com - What Causes Pain in the Urethra? (v anglickom jazyku)
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť močovej trubice: Príčiny pálenia, svrbenia ústia močovej rúry? patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: dysúria
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
13. týždeň tehotenstva (TT): Aká je veľkosť dieťaťa? + Zdravá strava ako dôležitá súčasť 13. týždeň tehotenstva (TT): Aká je veľkosť dieťaťa? + Zdravá strava ako dôležitá súčasť

Len nedávno ste sa dozvedeli, že ste tehotná a už ste v 13. týždni tehotenstva. U plodu začína obdobie rýchleho rastu a u vás začína vykúkať bruško, ktoré sa bude zaobľovať. 

Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára? Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára?

Každý z nás sa už vo svojom živote stretol s bolesťou. A určite nie len raz. Nepríjemný pocit obmedzujúci naše denné fungovanie, pri ktorom sme začali čoraz častejšie siahať do domácej...

25. (TT) týždeň tehotenstva. Funguje už plodu čuch? Môže cítiť vône? 25. (TT) týždeň tehotenstva. Funguje už plodu čuch? Môže cítiť vône?

Vaše bruško sa zaguľatilo a vytŕča navonok. Dieťatku je v brušku najlepšie, rastie v ňom, priberá na váhe a dáva vám o sebe vedieť svojimi pohybmi. Reaguje na váš pohyb, na dotyk a na...

39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah 39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah

Termín pôrodu sa vám už blíži a vy stále viac rozmýšľate nad tým, ako to celé bude prebiehať. Ste už netrpezlivá a zvedavá, aké to bude, na koho sa vaše dieťatko bude podobať a či bude...

Ako vplýva klimatizácia na naše zdravie? + Choroby a nežiadúce účinky Ako vplýva klimatizácia na naše zdravie? + Choroby a nežiadúce účinky

Klimatizácia má slúžiť na zvýšenie komfortu v práci, doma či počas cestovania. Pri nesprávnom používaní a zanedbanej údržbe má negatívny vplyv na zdravie. Je pôvodcom chorôb dýchacieho,...

Naposledy aktualizované 27.09.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.