späť na zoznam príznakov

Bolesť pri stolici

Bolesť pri stolici

Aj v jej prípade môže ísť o vážne, ale aj nezávažné ochorenie či poškodenie konečníka. Časté sú hemoroidy, fisúry. Závažné sú onkologické choroby. Ťažkosti vznikajú pri pohlavne prenosných ochoreniach. Pridružuje sa krvácanie. Dôležité je vyšetrenie.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť pri stolici patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: bolestivé vyprázdnenie, bolestivé vyprázdňovanie, bolestivá defekácia
V obsahu nájdete:


Bolesť pri stolici môže byť symptómom pre rôzne ochorenia v oblasti análneho otvoru. Bolestivé vyprázdňovanie je veľakrát príznakom pre rôzne ochorenia. Nemusí priamo súvisieť s konečníkom, môže byť aj gynekologického alebo pohlavného charakteru.

Podľa toho, či je bolesť jediným príznakom, alebo je možné pozorovať aj iné symptómy, sa dá určiť, či ide o závažné ochorenie, ktoré je treba zveriť lekárovi, alebo o prechodný problém.

Samotná bolesť priamo pri vyprázdňovaní stolice bez iných príznakov, snáď okrem občasného výskytu krvi v stolici, je veľmi pravdepodobne spôsobená ochorením análneho otvoru. Tie menej závažné sú hemoroidy alebo fissury.

Zlatá žila a bolesť

Hemoroidy, inak aj zlatá žila, sú spôsobené narušením funkčnosti cievnych pletencov v oblasti konečníka. Čo je základom pre vznik uzlovitých rozšírení ciev. Môžu byť vnútorné alebo vonkajšie.

Muž sedí za počítačovým stolom, má sedavé zamestnanie
Častou príčinou hemoroidov je sedavé zamestnanie

Vznik hemoroidov podmieňuje:

  • vek, ľudia nad 50rokov
  • sedavé zamestnanie
  • nedostatok pohybu
  • znížený príjem tekutín
  • strava s nedostatkom vlákniny
  • alkohol
  • chlad
  • psychické faktory, stres, napätie

Okrem chirurgického zákroku, je tak do budúcnosti pre postihnutého človeka, potrebné zmeniť zloženie jedálnička, a to zvýšením obsahu vlákniny. Konzervatívna liečba zahŕňa aj zvýšenie príjmu tekutín, análnu hygienu, ošetrovanie masťami a čapíkmi.

Trhlina konečníka a bolesť pri stolici

Fissura ani, teda trhlina konečníka, je trhlina v ritnom otvore. Tieto trhliny sú časté, bolestivé, a to priamo pri defekácii. Spôsobuje ju mechanické poškodenie.

Môže byť akútna, ale aj chronická. Akútna sa vyznačuje narušením povrchového epitelu. Naopak, chronická postihuje celú hrúbku sliznice análneho otvoru.

Uprednostňuje sa ambulantná liečba, kedy sa používajú čapíky a autodilatátory. Súčasťou konzervatívnej liečby je úprava stravovania s ohľadom na správnu konzistenciu stolice. Operačná liečba je na ústupe.

Ochorenia pohlavnej sústavy ako príčina

Muž a žena ležia v posteli, žena sa drží za hlavu
Bolesť pri stolici môžu vyvolať aj ochorenia pohlavnej sústavy

Dôležité je sledovať aj iné príznaky. Ak je prítomná bolesť v podbrušku, pri močení a zvýšená telesná teplota, môže ísť o zápal maternice, čo je pomerne časté ženské ochorenie.

Zápal sa môže nachádzať v rôznych častiach maternice, či už vo svalovine, sliznici alebo v hrdle. Väčšinou ide o ochorenie vyvolané bakteriálnou infekciou. Tu je prítomná bolestivosť v podbrušku, bolesť pri stolici je len jeden z príznakov choroby.

Aj pohlavne prenosné choroby sa môžu prejavovať bolesťou pri vyprázdňovaní stolice. Infekcie sa dostanú do okolia análneho otvoru a spôsobujú bolestivé zápaly a infekcie. Príkladom je kvapavka, syfilis, genitálne bradavice a herpes

Ťažkosti pri iných ochoreniach

Niekedy sa bolesťou konečníku pri vyprázdňovaní prejavujú aj nádory v konečníku, ale napríklad aj syndróm dráždivého čreva, inak aj dráždivý tračník, čo je funkčný problém. Čiže môže ísť o závažné, ale aj menej závažné ochorenia.

Radiačná proktitída je komplikáciou radiačnej liečby pri nádorových ochoreniach, a to hlavne pri liečbe ochorení v malej panve. Okrem bolesti sa môže pridružiť aj krvácanie, hnačka a iné ťažkosti.

Ťažkosti, a bolesť pri vylučovaní stolice, vznikajú aj pri zápche. Kedy tuhá stolica bráni v jej odchode cez análny otvor. Následkom zápchy vznikajú už spomínané hemoroidy a aj trhlina.

Konečník postihujú aj menšie infekčnézápalové ochorenia, ktoré môžu byť akútne alebo chronické. Bolesť sa vyskytuje aj pri ulceróznej kolitíde alebo Crohnovej chorobe.

Rovnako, problém môže byť aj v tenkom čreve. Ak je bolesť dlhodobejšia a sú pozorovateľné aj iné komplikácie, napríklad krv v stolici, netreba s návštevou lekára váhať.

Infografika združuje najčastejšie príčiny bolesti pri stolici
Najčastejšie bolesti pri stolici v zhrnutí

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Bc. Lukáš Tóth

Bc. Lukáš Tóth

Redaktor

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
10 najčastejších dôvodov bolesti v podbrušku 10 najčastejších dôvodov bolesti v podbrušku

Bolesť v podbrušku je jednou z najčastejších zdravotných ťažkostí. Tento nešpecifický príznak v sebe skrýva rôzne príčiny. Od typicky ženských problémoch, cez tráviace ťažkosti, až po...

Rakovina hrubého čreva a diéta Rakovina hrubého čreva a diéta

Rakovina hrubého čreva a konečníka je veľmi závažné ochorenie so zdĺhavou a často neúspešnou liečbou. U viac ako polovice prípadov sa končí fatálne. Život s ňou tiež nie je...

Jedálniček pre pacientov s celiakiou, dôležité obmedzenia Jedálniček pre pacientov s celiakiou, dôležité obmedzenia

Celiakia  je novodobé ochorenie. Existovala aj v minulosti, ale pôvod zdravotných ťažkostí bol dlho nejasný. Prejavy boli závislé od stravovacích návykoch . Časom sa prišlo na...

Zápcha v tehotenstve často znepríjemní čakanie na vytúžené bábätko Zápcha v tehotenstve často znepríjemní čakanie na vytúžené bábätko

Tehotenstvo zo sebou prináša emócie radosti i očakávania. Avšak mnoho pocitov, ktoré sprevádzajú tehotenstvo, nie sú celkom príjemné. Veľa žien prekvapí v tehotenstve i zápcha. Ako ju...

Dyzentéria, červienka, úplavica, šigelóza alebo jednoducho choroba špinavých rúk. Dyzentéria, červienka, úplavica, šigelóza alebo jednoducho choroba špinavých rúk.

Bacilárna dyzentéria je vysoko nákazlivé, hnačkové ochorenie prenášané fekálno-orálnym spôsobom. Vyskytuje sa hlavne pri nedodržiavaní hygienických zásad, preto jej hovoríme aj...

Naposledy aktualizované 17.10.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.