späť na zoznam príznakov

Bolesť pri stolici

Bolesť pri stolici

Aj v jej prípade môže ísť o vážne, ale aj nezávažné ochorenie či poškodenie konečníka. Časté sú hemoroidy, fisúry. Závažné sú onkologické choroby. Ťažkosti vznikajú pri pohlavne prenosných ochoreniach. Pridružuje sa krvácanie. Dôležité je vyšetrenie.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť pri stolici patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: bolestivé vyprázdnenie, bolestivé vyprázdňovanie, bolestivá defekácia
V obsahu nájdete:


Bolesť pri stolici môže byť symptómom pre rôzne ochorenia v oblasti análneho otvoru. Bolestivé vyprázdňovanie je veľakrát príznakom pre rôzne ochorenia. Nemusí priamo súvisieť s konečníkom, môže byť aj gynekologického alebo pohlavného charakteru.

Podľa toho, či je bolesť jediným príznakom, alebo je možné pozorovať aj iné symptómy, sa dá určiť, či ide o závažné ochorenie, ktoré je treba zveriť lekárovi, alebo o prechodný problém.

Samotná bolesť priamo pri vyprázdňovaní stolice bez iných príznakov, snáď okrem občasného výskytu krvi v stolici, je veľmi pravdepodobne spôsobená ochorením análneho otvoru. Tie menej závažné sú hemoroidy alebo fissury.

Zlatá žila a bolesť

Hemoroidy, inak aj zlatá žila, sú spôsobené narušením funkčnosti cievnych pletencov v oblasti konečníka. Čo je základom pre vznik uzlovitých rozšírení ciev. Môžu byť vnútorné alebo vonkajšie.

Muž sedí za počítačovým stolom, má sedavé zamestnanie
Častou príčinou hemoroidov je sedavé zamestnanie

Vznik hemoroidov podmieňuje:

  • vek, ľudia nad 50rokov
  • sedavé zamestnanie
  • nedostatok pohybu
  • znížený príjem tekutín
  • strava s nedostatkom vlákniny
  • alkohol
  • chlad
  • psychické faktory, stres, napätie

Okrem chirurgického zákroku, je tak do budúcnosti pre postihnutého človeka, potrebné zmeniť zloženie jedálnička, a to zvýšením obsahu vlákniny. Konzervatívna liečba zahŕňa aj zvýšenie príjmu tekutín, análnu hygienu, ošetrovanie masťami a čapíkmi.

Trhlina konečníka a bolesť pri stolici

Fissura ani, teda trhlina konečníka, je trhlina v ritnom otvore. Tieto trhliny sú časté, bolestivé, a to priamo pri defekácii. Spôsobuje ju mechanické poškodenie.

Môže byť akútna, ale aj chronická. Akútna sa vyznačuje narušením povrchového epitelu. Naopak, chronická postihuje celú hrúbku sliznice análneho otvoru.

Uprednostňuje sa ambulantná liečba, kedy sa používajú čapíky a autodilatátory. Súčasťou konzervatívnej liečby je úprava stravovania s ohľadom na správnu konzistenciu stolice. Operačná liečba je na ústupe.

Ochorenia pohlavnej sústavy ako príčina

Muž a žena ležia v posteli, žena sa drží za hlavu
Bolesť pri stolici môžu vyvolať aj ochorenia pohlavnej sústavy

Dôležité je sledovať aj iné príznaky. Ak je prítomná bolesť v podbrušku, pri močení a zvýšená telesná teplota, môže ísť o zápal maternice, čo je pomerne časté ženské ochorenie.

Zápal sa môže nachádzať v rôznych častiach maternice, či už vo svalovine, sliznici alebo v hrdle. Väčšinou ide o ochorenie vyvolané bakteriálnou infekciou. Tu je prítomná bolestivosť v podbrušku, bolesť pri stolici je len jeden z príznakov choroby.

Aj pohlavne prenosné choroby sa môžu prejavovať bolesťou pri vyprázdňovaní stolice. Infekcie sa dostanú do okolia análneho otvoru a spôsobujú bolestivé zápaly a infekcie. Príkladom je kvapavka, syfilis, genitálne bradavice a herpes

Ťažkosti pri iných ochoreniach

Niekedy sa bolesťou konečníku pri vyprázdňovaní prejavujú aj nádory v konečníku, ale napríklad aj syndróm dráždivého čreva, inak aj dráždivý tračník, čo je funkčný problém. Čiže môže ísť o závažné, ale aj menej závažné ochorenia.

Radiačná proktitída je komplikáciou radiačnej liečby pri nádorových ochoreniach, a to hlavne pri liečbe ochorení v malej panve. Okrem bolesti sa môže pridružiť aj krvácanie, hnačka a iné ťažkosti.

Ťažkosti, a bolesť pri vylučovaní stolice, vznikajú aj pri zápche. Kedy tuhá stolica bráni v jej odchode cez análny otvor. Následkom zápchy vznikajú už spomínané hemoroidy a aj trhlina.

Konečník postihujú aj menšie infekčnézápalové ochorenia, ktoré môžu byť akútne alebo chronické. Bolesť sa vyskytuje aj pri ulceróznej kolitíde alebo Crohnovej chorobe.

Rovnako, problém môže byť aj v tenkom čreve. Ak je bolesť dlhodobejšia a sú pozorovateľné aj iné komplikácie, napríklad krv v stolici, netreba s návštevou lekára váhať.

Infografika združuje najčastejšie príčiny bolesti pri stolici
Najčastejšie bolesti pri stolici v zhrnutí

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

šéfredaktor portálu Zdravotéka

Šéfredaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Dovolenkári pozor! Faraónova pomsta nie je výmyslom Dovolenkári pozor! Faraónova pomsta nie je výmyslom

Legenda hovorí, že Faraónova pomsta doženie každého, kto nepovolene otvorí, vstúpi alebo ukradne niečo z faraónovej hrobky. Za opovážlivosť ho duch mŕtveho panovníka potrestá tým...

Mám hemoroidy? Mám hemoroidy?

Sú malé a nenápadné no napriek tomu môžu spôsobovať svojmu nositeľovi ťažkosti. Reč je o hemoroidoch , rozšírených žilách v oblasti konečníka a análneho (ritného) otvoru - ľudovo...

Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe a vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . V priemere asi 95% chorých sa dožíva 5rokov a asi polovica z nich zomiera....

Čo môže spôsobiť zápal maternice? Čo môže spôsobiť zápal maternice?

Zápal maternice alebo tiež endometritis je menej častá infekcia ženskej pohlavnej sústavy. Infekt sa do maternice zväčša dostáva z iných ložísk, ojedinele krvnou cestou. Neliečená...

Stolica - čo by sme o nej mali vedieť? Stolica - čo by sme o nej mali vedieť?

Stolica je výsledným produktom trávenia. To aká je, môže upozorniť na stav tráviaceho traktu a na vznikajúci alebo už prítomný problém, čiže aj ochorenie. Sledovanie vlastností stolice a...

Naposledy aktualizované 25.03.2017


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.