späť na zoznam príznakov

Bolesť vystreľujúca do uší

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "bolesť vystreľujúca do uší"

Bolesť vystreľujúca do uší môže mať pôvod buď priamo v poškodení niektorej časti uší a sluchového orgánu, prípadne ide o bolesť pochádzajúcu z oblasti krku alebo tváre. Príčiny bolestí môžu byť rôzne infekčných, cez zápalové až po neuropatické, ktoré patria medzi tie najzávažnejšie, nakoľko je ich komplikované liečiť a vyžadujú si úplnú lekársku starostlivosť. V prípade, že bolesť nebola spôsobená externe žiadnym vonkajším faktorom, je treba navštíviť lekára.

Najčastejšie býva problémom bolesti, ktorá vyžaruje do uší priamo zápalové ochorenie či už stredného alebo vnútorného ucha. Okrem toho sú prítomné aj iné symptómy, ako napríklad únava, niekedy aj zvýšená teplota a nevoľnosť. V tomto prípade treba čo najskôr navštíviť ORL ambulanciu, kde lekár vyšetrí sluchový orgán, určí diagnózu a tiež aj liečbu, ktorá prebieha najmä farmakologicky podávaním príslušnej skupiny účinných antibiotík.

Ak sú zapálené krčné mandle, môže bolesť z nich vyžarovať až smerom k ušiam na hlave. Okrem toho sa prejavuje aj ich zdurenie, avšak tu pozor, pretože napuchnutie a bolestivosť krčných mandlí môže byť taktiež aj príznakom pre iné typy ochorení, najmä lymfatického systému, prípadne, ak sa do mandlí dostala infekcia z inej časti organizmu. V tomto prípade je nutné vyšetrenie kvôli určeniu možných iných symptómov a nájdeniu príčiny zdurenia mandlí.

Bolesťami v krku ale aj ich vyžarovaním do uší sa prejavuje aj epiglotitída, čiže zápal hrtanovej príchlopky. Tento zápal je pomerne nebezpečná, lebo v prípade komplikácií alebo neliečenia môže končiť aj udusením postihnutého pacienta. Zápal spôsobujú baktérie, čiže včasná diagnostika umožňuje jednak nasadiť antibiotiká a jednak v prípade potreby pacienta hospitalizovať a zabezpečiť nepretržitú stabilizáciu funkcie najmä okysličovania a dýchania.

Bolesť vyžarujúca do uší veľakrát súvisi aj s nervami a má teda neuropatický charakter. Môže ísť napríklad o poškodenie alebo zapálanie trojklanného hlavového nervu, ktorý zásobuje časť tváre, hornú aj dolnú čeľusť a hornú časť krku a invervuje tieto oblasti. V tomto prípade môžu bolesti z týchto častí zasahovať aj do ucha, sú väčšinou pomerne prudké a nemajú iné príznaky. V tomto prípade je potrebná návšteva neurologickej ambulancie pre stanovenie diagnózy.

Aj príčiny poškodenia krčných miechových koreňov môžu viesť k bolesti, ktorá vyžaruje alebo vystreľuje do ucha a uší, pričom poškodenie je väčšinou v miestach, kde sa nachádzajú platničky pri krku, ktoré môžu v prípade nejakého mechanického poškodenia alebo degenerácie tlačiť na miechový koreň a nervy vedúce ku krku, vďaka čomu tieto nervy prestávajú plniť svoju funkciu a indikujú bolesť. Aj v tomto prípade treba navštíviť neurológa.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť vystreľujúca do uší patri medzi príznaky Bolestí
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Cukor, náš najsladší nepriateľ Cukor, náš najsladší nepriateľ

Má vysokú energetickú hodnotu a žiadne vitamíny . Napriek tomu, že sa o jeho škodlivosti vie už celé roky, stále sú ho plné regály. Nachádza sa v cukrovinkách,...

3 príznaky, ktoré sprevádzajú bolesť krčnej chrbtice 3 príznaky, ktoré sprevádzajú bolesť krčnej chrbtice

Krčná chrbtica je dôležitá z viacerých dôvodov. Jej najdôležitejšia úloha je chrániť miechu, ktorá ňou prechádza. Jej druhá a nezanedbateľná úloha je zabezpečovať...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.