späť na zoznam príznakov

Bolesť ucha

Autor: Michal Hrebík
Bolesť ucha
Zdroj foto: Getty images

Bolesť ucha alebo bolesť oboch uší môže mať viacero príčin, od nevinného dočasného prechladnutia, cez upchatie zvukovodu, až po vážnejšie zápalové ochorenia a poškodenia sluchového orgánu. Treba rozoznať, či ide o zaľahnutie v uchu, intenzívnu a akútnu bolesť, ktorá sa objavila náhle, prípadne či ide o tlak alebo o bolesť na dotyk, alebo či nemôže byť za bolesťou napríklad prievan. V tom prípade je možné rozlíšiť mieru vážnosti a identifikovať, či je potrebné navštíviť lekára.


Choroby s príznakom "bolesti ucha"

Zaľahnutie aj bolesť pri prehĺtaní

V prípade tlaku v ušiach alebo v prípade pocitu zaľahnutia v uchu ide veľakrát len o upchatie zvukovodu nadmernou produkciou ušného mazu, čo môže vyriešiť jednoduché prečistenie, ktoré vykoná ušný lekár. Veľmi častou príčinou miernej bolesti je aj bolesť z prievanu, čo sa stáva napríklad v zimnom období. V tomto prípade aj bez odborného liečenia zväčša do jedného až dvoch dní bolesť uší prejde a nie je potrebná návšteva ORL ambulancie.

Veľakrát za problémy môže nedostatočná hygiena uší, ale napríklad aj prílišná intenzita čistenia. Príliš časté čistenie uší napríklad suchou tampónovou tyčinkou môže spôsobiť podráždenie steny zvukovodu a človek si tak privodí nechcený zápal. Ak je bolesť jedného alebo oboch uší bez zjavnej externej príčiny, nie je spôsobená úrazom alebo mechanickým poškodením, prípadne nie je sprievodným javom napríklad ochorenia dýchacej sústavy, je na mieste návšteva lekára.

U dospelých aj detí je to najčastejšie zápal

Zápal môže postihnúť vonkajšie, vnútorné aj stredné ucho. Veľmi zriedkavý je zápal vnútorného ucha, ku ktorému dochádza pri prechode baktérii zo strednej časti ucha priamo do labyrintu vnútorného ucha. V tomto prípade sa okrem bolesti vyskytujú aj závraty, nutkanie na zvracanie a je možné dočasne prísť aj o sluch. V prípade, že sa nelieči zápal, môže byť tento stav dokonca trvalý a v prípade ťažkých komplikácií dochádza aj k obrne lícneho nervu a problém s citlivosťou sánky.

Menej závažný je zápal stredného ucha, ktorý sa prejavuje trvalou a neprerušovanou bolesťou v uchu (čiže nielen pri dotyku), ale môžu sa vyskytovať aj bolesť v krku a bolesť hrdla, nutkanie na zvracanie, možná je aj hnačka a občasné poruchy sluchu - to je typické pre deti. Aj tento zápal je nutné preliečiť a používajú sa najčastejšie antibiotické kvapky do uší, ktoré infekciu odstránia a zmiernia aj symptómy zápalu. Ak sa vyskytuje medzi príznakmi napríklad horúčka a zvýšená teplota, je možné užiť na to lieky.

Bolesť ucha u detí
Bolesti ucha sú veľmi časté u detí

Bolesti v uchu aj pri nádche a problémoch so zubami

Najčastejšie v rámci zápalových ochorení prichádza k zápalu vonkajšieho ucha, kde sa strieda mierna bolesť so silnou bolesťou vonkajšieho ucha. Prechodne sa zhoršuje sluch, niekedy je možné tiež pozorovať žltozelený výtok. Tento zápal sa lieči najjednoduchšie, opäť kvapkami do uší. V prípade prítomnosti sekrétu alebo hnisu sa vykonáva pri zápale ucha aj paracentéza, ktorá uľaví od bolesti. V každom prípade, ak sa dostavia s bolesťou ucha aj iné príznaky, treba určite navštíviť lekára.

Bolesť v uchu môže pochádzať niekedy napríklad aj od zuba, najmä od zubov hornej časti chrupu, ide však o extrémny prípad, kedy sa zubný kaz alebo iný dentálny problém nelieči dlhšiu dobu. Bolesť zubov môže byť spojená v tomto prípade aj s bolesťou hlavy na danej strane chrupu. Bolesť uší môže mať pôvod aj v krčnej chrbtici, kedy ide o tzv. cervikokraniálny syndróm. Takáto bolesť môže byť niekedy silná, inokedy len mierna, v závislosti od toho, v akom štádiu daný syndróm je - vyskytovať sa môže aj za uchom.

Môže sa vyskytnúť aj v tehotenstve?

Bolesti uší sa mžôu samozrejme vyskytnúť aj počas tehotenstva, rozhodne však nejde o žiaden charakteristický príznak alebo symptóm, ktorý by nejako s týmto stavom súvisel. Ženy v gravidite sú ale skôr nýchylnejšie napríklad na rôzne menšie zápaly a infekcie, napríklad na zápal stredného ucha, prípadne na bolesť uší z prievanu. Ak ide o vážnejší zápal, najčastejšie sa indikujú antibiotiká, ale samozrejme len také, ktoré môže užívať aj tehotná žena.

Pri menšej bolesti je vhodné počkať zopár dní, či neustane aj sama, pretože ak nešlo o vážnejšiu príčinu, môžu pomôcť aj niektoré formy domácej liečby. Okrem zápalov alebo prievanu je možné, že sa vyskytne bolesť v uchu aj za uchom v dôsledku problémov s krčnou chrbticou, najmä pri jej zablokovaní v neskoršom štádiu gravidity, kedy dostáva práve táto časť kostrovej sústavy zabrať. V každom prípade, ak príznak trvá dlhšiu dobu, určite sa treba obrátiť na lekára.

Voda v ušiach
Niekedy môže byť za týmto príznakom aj voda v ušiach

Bolesť ucha z vody a po kúpaní

Počas leta býva najčastejším problémom výskyt bolesti v jednom alebo oboch ušiach po kúpaní vo vode. Za týmto problémom je najčastejšie zápal vonkajšieho zvukovodu, pričom pri dotyku ušnice sa bolesť ešte zintenzívni. Nástup bolesti je pri tomto probléme skôr pozvoľný a tak niekedy môže byť problém identifikovať správnu príčinu symptómu. Ak je voda len vo vonkajšej časti ucha, nemusí to byť problém dlhodobejšieho charakteru, problém je, ak sa dostane do jeho strednej časti, kedy už treba vyhľadať lekára.

Ak je voda len vo vonkajšej časti, dostať von sa dá niektorým z týchto spôsobov:

  • ľahnúť si na posteľ alebo zem postihnutým uchom dole
  • využiť sací efekt a priložiť dlaň k uchu a vzápätí odsunúť
  • aplikácia špeciálnych kvapiek s obsahom kyseliny octovej
  • vysušenie ucha prúdom teplého vzduchu z fénu, avšak tu pozor, aby nedošlo k popáleniu ucha

Odborná pomoc a domáca liečba

Ak sa jedná o vážnu bolesť, prípadne o dlhodobejší problém, je určite na mieste vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Podobne to platí, ak človek má napríklad horúčku alebo iné príznaky, ktoré by ukazovali na vážnejší zápal či infekciu. Na druhú stranu, najčastejšie je za bolesťou v uchu problém v strednej časti ucha, ktorý nemusí byť hneď natoľko vážny, aby si vyžadoval okamžité lekárske ošetrenie. Ak vznikne problém s tzv. Eustachovou trubicou, je možné si skúsiť pomôcť najprv doma.

Čo pomáha na bolesť ucha z domácich receptov ukazuje nasledujúca grafika:

Ako uvoľniť Eustachovu trubicuBolesť ucha u detí patrí medzi veľmi často prítomné príznaky. Pri tomto probléme je preto dobré vedieť, čo na bolesť u detí zaberá - najčastejšie okamžitá pomoc je vo forme teplého obkladu alebo inhalácie bylinných zmesí, napríklad eukalyptu, harmančeka, mäty alebo repíka. Veľmi rozšírenou babskou radou, ktorá sa dá použiť aj u dospelých je napríklad cesnak do ucha alebo zriediť ocot, no tu treba povedať, že príčina sa takto nevyrieši a je lepšie namiesto toho navštíviť odborného lekára.

Čistenie uší môže pomôcť predísť ich bolestiam

Čistenie uší môže pomôcť predísť ich bolestiam

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Správna liečba angíny u detí Správna liečba angíny u detí

Angína , tonzilitída alebo v latinčine tiež tonsilitis acuta je zápal krčných (podnebných) mandlí , konkrétnejšie ide o Waldeyerov lymfatický prstenec. Ich základnou...

Je váš škôlkar často chorý? Je váš škôlkar často chorý?

Nástup dieťaťa do škôlky býva začiatkom častej chorobnosti. Prečo je to tak a ako sa dá tomu zabrániť?

Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť? Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť?

Plánujete odcestovať a nemáte žiadne zdravotné ťažkosti ? Počítate s tým, že stav pohody vydrží počas celej dovolenky? Len aby ste sa náhodou neprepočítali. Ak sa doma...

Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete ako sa im vyhnúť? Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete ako sa im vyhnúť?

Hoci leto nie je typickým obdobím chrípok a prechladnutí, často sa mu práve vtedy nevyhneme. Zmena prázdnin či dovolenky na sústavnú starostlivosť o malých pacientov nie je...

Zápal ucha v lete a voda Zápal ucha v lete a voda

Nastupujúce letné počasie nás často láka k vode. Málokto odolá nutkaniu trochu sa schladiť v jazerách, či kúpaliskách. Niekedy si však z takéhoto osvieženia prinesie...

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Bolesť pr.ucha - Alena Paučova 25.01.2018 19:50

Bolesť je striedava:slabšia a silnejšia (nič ostré)a krátka obcas pociťujem aj na hlave za uchom mierne stipanie,potahovanie.na usnom je všetko ok a už aj zub ktorý to zrejme spôsoboval je von 30h.Ale bolesť je slabšia je to lepšie jemnejšie ale stále pretrváva.

Čo mi pomohlo

Brala som ak od nutofen ale neskôr ani ten nepomôže.stale sú tie pocity.zub je vonku tak nerozumiem prečo to ešte trvá.ci to chce čas.zacalo to ešte skor ako sa odlomilo z toho zuba.ani otvorenie zuba nepomohlo ,len mierne zlepšenie po vytrhnuti.