- wikiskripta.eu - Wikiskriptá a informácie o močení
- wikiskripta.eu - informácie o zápaloch močových ciest na Wikiskriptách
- mayoclinic.org - Frequent urination
- healthpartners.com - Why am I peeing so often? Causes and relief for frequent urination in women
- urologymedicalgroup.com - 5 Causes of Frequent Urination
- pennmedicine.org - Frequent Urination
Časté nutkanie na močenie: Aké má príčiny, prechladnutie i ochorenie?
Vo vyššom veku postihuje ženy aj mužov. Ale v prípade niektorých ochorení nevynechá ani detský vek, či dospelých. Spôsobí ho zápalové ochorenie močového systému, ale aj iné ochorenia. Bežné je v tehotenstve. Dôležitý je tiež pitný režim.
Často sa pýtate:
S čím súvisí časté nutkanie, aké ochorenia sú jeho príčinou?
Čo ak sa vyskytuje spolu s ťažkým a bolestivým močením, môže za to iba prechladnutie?
Môže byť na vine psychika?
Ako ho liečiť?
Dráždivý mechúr
Niekedy ale súvisí aj s menej závažnými diagnózami, ako napríklad syndróm dráždivého močového mechúra. Toto je hlavná príčina častého nutkania na močenie u žien.
Jeho hlavnou príčinou je znížená hladina estrogénov. Dochádza k nej v menopauze. Okrem atrofii svalstva močového mechúra nastáva aj atrofia svalov malej panvy a pošvy.
Ako hlavné prejavy sú prítomné:
- časté nutkanie na močenie
- pocit tlaku nad lonovou kosťou
- únik moču (inkontinencia) pri záťaži
- urgentná inkontinencia, čo je vlastne stav náhleho nutkania s nevyhnutnosťou vymočiť sa
- komplikáciou sú časté zápaly
- porucha vyprázdňovania moču
- a porucha sexuálnej funkcie pre atrofiu svalstva malej panvy
Hyperaktívny močový mechúr sa vyznačuje častým nutkaním, ku ktorému docházda aj v noci. Prítomná býva bolesť pri močení. Môže, ale aj nemusí dochádzať k inkontinencii moču.
Diagnóza sa stanoví, ak k nutkaniu dochádza viac ako 8 krát počas 24 hodín. A pri diagnostike sa nedokáže prítomnosť zápalu, ochorenie močových ciest alebo metabolická porucha.
Život ženy je výrazne sociálne obmedzený, vyhýbajú sa spoločenskému životu, izolujú sa. Náhle nutkanie ich obmedzuje a je nevyhnutné navštíviť urológa alebo gynekológa, nejde o vážne ochorenie.
V tomto prípade je dopad i na psychiku. Rovnako, zhoršená duševná kondícia môže rovnako negatívne vplývať na frekvenciu nutkania.
Zápal močového systému
Zápal močového systému môžeme rozdeliť na zápal obličiek, močovodov, mechúra, aj močovej rúry. U žien k nim dochádza častejšie, hlavne pre dĺžku močovej rúry.
Infekcia pri zápale močovej rúry ľahšie prechádza do močového mechúra. Nebezpečné sú opakované zápaly močových ciest. Uroinfekt sprevádza nutkanie na časté močenie.
Podobne je na tom aj zápal močového mechúra. Ten je vo veľkej väčšine prípadov spojený s bakteriálnou infekciou. Liečba spočíva najmä v užívaní antibakteriálnych farmakologických prípravkov a v dodržovaní pitného režimu.
Pri tomto zápale je prítomná aj bolesť počas močenia, ktorá môže byť pálivá, rezavá, bodavá. Bolesť v podbruší, močenie malého množstva moču, zakalený moč, krv v moči, zapáchajúci moč.
Bolesť môže vyžarovať do oblasti drieku, krížovej chrbtice, prítomné sú aj zvýšená teplota, až horúčka, zimnica. Vyskytuje sa aj nauzea, teda pocit na vracanie.
V takom prípade treba pamätať aj za zápalové ochorenie obličiek. To sa tiež prejavujú častým nutkaním na močenie. A už spomínanými ťažkosťami.
Príkladom je zápal obličiek, čiže nefritída. Ide o infekčné zápalové ochorenie bakteriálneho pôvodu. Ktoré môže byť buď v akútnej alebo v chronickej forme.
Intersticiálna cystitída je chronické ochorenie, ktoré sa vyznačuje okrem častého nutkania aj bolesťou v oblasti malej panvy a to hlavne počas plnenia močového mechúra.
Pri vyšetrení nie sú prítomné baktérie v moči a liečba antibiotikami nie je účinná. Dochádza k častému zápalu steny močového mechúra.
Následkom čoho sa tvoria jazvy, čo zmenšuje jeho kapacitu. Príčina nie je objasnená. Až 90 % z prípadov postihuje ženy, najčastejšie vo veku 20 až 40 rokov.
Močové kamene a časté nutkanie na močenie
Močový systém postihujú pomerne často. Vznikajú nedostatočným rozpúšťaním minerálnych a iných látok v obličkách. Tie sa neodplavia do močovodu, ale tvoria ložiská.
Sú vo forme malých kamienkov, ale obličky môžu postihnúť aj obličkové kamene väčších rozmerov. Niekedy vyplnia celú oblasť obličkovej panvičky.
Následne putujú močovým ústrojenstvom a spôsobujú bolesť, aj nutkanie na časté močenie. Bolesť vyvolaná kameňom sa nazýva aj renálna kolika. Jej intenzita býva veľmi vysoká.
Močové kamene môžu vyvolať zápal močových ciest. Ale vo väčšine prípadov je toto ochorenie spôsobené baktériou Escherichia coli.
Prostata ako príčina
Časté nutkanie na močenie u mužov a aj časté močenie, sprevádza ochorenie prostaty. Zväčšenie prostaty odborne benígna hypertrofia prostaty (BPH), je nezhubné ochorenie. Je bežné najmä u mužov vo veku nad 50 rokov.
Má tri formy a to mikroskopickú, klinickú a symptomatickú. Liečba môže byť buď konzervatívna formou liekov a podávaním rôznych prípravkov na svalovinu močového mechúra, prípadne chirurgickou formou, ktorá je najúčinnejšia.
Diabetes mellitus
Časté nutkanie na močenie je prítomné napríklad aj u cukrovky. Hlavnou príčinou je diabetická neuropatia. Čo je ochorenie nervových vlákien ako komplikácia cukrovky.
V rámci močového systému vznikajú poruchy vyprázdnenia močového mechúra, ktorý sa nedostatočne vyprázdni. Čo následne dráždi postihnutého pacienta na ďalšie močenie. Môže sa objaviť aj inkontinencia.
Diabetes insipidus
Je porucha hormónu ADH čo je antidiuretický hormón, inak aj vazopresín. Presnejšie sa jedná o jeho nedostatok v tele. Prejavuje sa polyúrou, teda častým močení, nutkaním na močenie a polydipsiou, čo je chorobný smäd.
Pri tomto ochorení sa vylúči za deň viac ako 3 litre moču, v niektorých prípadoch až 15 litrov. Ak postihnutý človek neprijíma dostatok tekutín dochádza k dehydratácii.
Postihnutý je hypotalamus alebo hypofýza. Príčina môže byť vrodená, autoimunitná, po zápaloch, úrazoch, ale aj po krvácaní do mozgu. Či následok nádorového ochorenia.
Následok neurologického ochorenia
Časté nutkanie na močenie môže byť následkom cievnej mozgovej príhody. Kedy je príčina v nervovom poškodení. Za týmto príznakom môžu byť aj iné neuroglogické ochorenia.
Užívanie liekov a časté nutkanie
Lieky zvané diuretiká, vyvolávajúce zvýšené močenie, sú príčinou častého nutkania na močenie. Užívajú sa hlavne pri ochoreniach srdca, jeho zlyhávaní a tak isto aj pri vysokom krvnom tlaku.
Nevhodný pitný režim, kofeín a alkohol
Je tiež jednou z príčin častého nutkania na močenie. Nadmerný príjem tekutín vyvolá fyziologickú reakciu, zvýšeného vylučovania moču. Správny návyk pitného režimu tento problém vyrieši.
Tak isto sa za ním môže ukrývať zvýšený príjem kofeínu, či teínu. Má totižto diuretický účinok. Teda podporuje vylučovanie.
Káva, čaj, nápoje s obsahom kofeínu, ale aj umelé sladidlá podporia močový systém k zvýšenému vylučovaniu moču. Citrusové plody dráždia močový mechúr a tým pádom aj jeho vyprázdňovanie.
Podobne je na tom alkohol. Ten má podobné močopudné účinky. A to hlavne v prípade pitia piva. To aj vďaka zvýšenému objemu, ktorý sa vypije.
Časté nutkanie na močenie v tehotenstve
Obdobie tehotenstva je význačné tým, že v tele ženy dochádza k hormonálnym zmenám. Pri zväčšovaní plodu v maternici sa menia pomery v brušnej dutine a v panve.
Toto všetko môže podnecovať častejšie nutkanie na močenie. Ale tak isto aj v tomto období, treba dať pozor na zápal močového systému. Alebo iné ochorenia močového ústrojenstva.
Časté nutkanie na močenie u detí
Aj deti môže postihnúť zápal močového systému. Hlavne dievčatá. Tak ako už bolo spomínané, je za tým hlavne kratšia močová rúra.
U detí môže vzniknúť nesprávny návyk pitného režimu. Čo môže opäť vyvolať časté nutkanie na močenie. Dôležité je naučiť ich správny pitný režim.
U detí je potrebné tiež osvojenie si zadržiavania moču a trénovanie močového mechúra. Aby vedeli tento pud vyprázdňovania kontrolovať.
Video o častom nutkaní na močenie
Choroby s príznakom "častého nutkania na močenie"
- Skleróza multiplex - Roztrúsená skleróza
- Cukrovka - Diabetes mellitus
- Hyperparathyreóza a hypoparatyreóza
- Inkontinencia - únik moču
- Kvapavka
- Mimomaternicové tehotenstvo
- Obličkové - močové kamene
- Puerperálne infekcie - popôrodné infekcie
- Rakovina prostaty
- Rakovina vaječníkov
- Reaktívna artritída
- Vulvitída - zápal ženských orgánov
- Zápal močových ciest a mechúra (cystitída)
- Zápal obličiek
- Zápal vaječníkov a bolesť vaječníkov
- Zväčšenie prostaty
Zaujímavé zdroje informácií
Súvisiace
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →