späť na zoznam príznakov

Halucinácie a bludy


Halucinácie a bludy sú prejavom najčastejšie psychiatrických ochorení, niekedy sú prítomné aj pri ochoreniach mozgu alebo centrálneho nervového systému a súvisia s poruchami vnímania reality, poruchami vedomia a tiež myslenia. Pokiaľ ide len o krátkodobé stavy, môže ísť napríklad o poruchu spôsobenú alkoholovou alebo drogovou závislosťou, ale pri dlhodobom výskyte ide už o symptóm vážnych psychických chorobných stavov.

Halucinácie aj bludy si človek neuvedomuje a ide o také poruchy zmyslového vnímania, pri ktorých je postihnutý jedinec naozaj presvedčený o tom, že sa jedná o skutočný a reálny stav. V každom prípade, či už ide o krátkodobé alebo dlhodobé bludy či halucinácie, je potrebný odborný lekársky zásah a často krát aj dlhodobejšia terapia v rukách skúseného psychiatria, ktorí vie diagnostikovať konkrétne ochorenie alebo zdravotný problém, ktorý sa takto prejavuje.

Halucinácie vznikajú bez nejakého vonkajšieho podnetu a ide o poruchy zmyslového vnímania, ktoré môžu mať rôznu formu, pričom človek je presvedčený, že sa jedná o skutočnosť. Časté sú sluchové halucinácie, kedy si postihnutý jedinec myslí, že niečo počuje, ale pomerne dosť sa vyskytujú aj zrakové halucinácie, kedy je možné vidieť rôzne osoby, obrazce alebo zvieratá. Menej časté bývajú chuťové alebo čuchové typy halucinácií.

Bludy vznikajú ako mylné presvedčenie o niečom, pričom ich pôvod je v psychickej chorobe. Bludy sú charakteristické tiež tým, že im človek bezvýhradne verí a niekedy nastávajú aj v súbehu s halucináciami. Môžu sa vyskytnúť rôzne ilúzie, klamy alebo iné javy, ktoré nie sú síce skutočné, ale akákoľvek snaha okolia vyvrátiť postihnutému jedincovi blud vedie naopak k vytvoreniu nového a je to teda začarovaný kruh. Veľakrát sú bludy spojené aj so silnými emóciami.

Halucinácie sú prítomné napríklad pri poruchách vedomia a v delíriu, niektorí pacienti trpia aj nevyvrátiteľnými bludmi. Pri Alzheimerovej chorobne sú halucinácie a bludy prítomné až v posledných štádiach, kedy napríklad človek obviňuej svoje okolie z konania proti nemu a jeho záujmom. Pri epilepsii sú tiež prítomné halucinácie, či už sluchové alebo čuchové a to v rámci stavu pred epileptickým záchvatom, ako aj počas neho. Najčastejšie sa ale halucinácie a bludy vyskytujú pri psychických chorobách.

V rámci mániodepresívnej psychózy sú prítomné halucinácie pri mánii s psychotickými príznaky, kedy je pacient presvedčený o svojej dôležitosti. Pri schizofrénii ale dochádza u postihnutého človeka k celkovému rozpadu osobnosti. Tu sú prítomné rôzne sluchové aj vizuálne halucinácie ale aj rôzne bludy ohľadom jeho vlastnej osobnosti, ktoré môžu viesť až do stavu, že pacient vidí sám seba z pohľadu rozpadnutého vedomia, kedy si uvedomuje, že v jednom tele je viac osobností.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu? S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu?

Na svete existujú ochorenia so spoločnými rysmi. Preto nie je vždy jednoduché ich vzájomne rozlíšiť. Neraz bol kvôli tomu pacient nesprávne liečený. Diferenciálna diagnostika je postup...

Agresivita u detí. Ako zvládnuť nezvládnuteľné dieťa? Agresivita u detí. Ako zvládnuť nezvládnuteľné dieťa?

Agresívne správanie je daná aktuálnou situáciou jedinca, jeho odolnosťou voči negatívnym vplyvom, ale aj celkovým vývojom spoločnosti. Ľudská agresivita je v nás odjakživa. Jej...

Úzkosť, strach, depresia či iné príznaky. Príčiny vedú až do minulosti. Úzkosť, strach, depresia či iné príznaky. Príčiny vedú až do minulosti.

Úzkosť, strach, smútok či iné psychické stavy sú prejavom narušenia normálneho chodu psychiky . Vedú k depresii, syndrómu vyhorenia a v tragických prípadoch k samovražde. Zmeny...

Ako zostať v lete zdravý Ako zostať v lete zdravý

Čo môže ohroziť naše zdravie v lete alebo ako sa správať, aby sme zostali zdraví? Možných príčin ohrozenia zdravia je aj v letných mesiacoch neúrekom. Pre zvýšenú fyzickú aktivitu je...

Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia - cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia - cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu . Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.