späť na zoznam príznakov

Halucinácie a bludy

Autor: Michal Hrebík

Halucinácie a bludy sú prejavom najčastejšie psychiatrických ochorení, niekedy sú prítomné aj pri ochoreniach mozgu alebo centrálneho nervového systému a súvisia s poruchami vnímania reality, poruchami vedomia a tiež myslenia. Pokiaľ ide len o krátkodobé stavy, môže ísť napríklad o poruchu spôsobenú alkoholovou alebo drogovou závislosťou, ale pri dlhodobom výskyte ide už o symptóm vážnych psychických chorobných stavov.

Halucinácie aj bludy si človek neuvedomuje a ide o také poruchy zmyslového vnímania, pri ktorých je postihnutý jedinec naozaj presvedčený o tom, že sa jedná o skutočný a reálny stav. V každom prípade, či už ide o krátkodobé alebo dlhodobé bludy či halucinácie, je potrebný odborný lekársky zásah a často krát aj dlhodobejšia terapia v rukách skúseného psychiatria, ktorí vie diagnostikovať konkrétne ochorenie alebo zdravotný problém, ktorý sa takto prejavuje.

Halucinácie vznikajú bez nejakého vonkajšieho podnetu a ide o poruchy zmyslového vnímania, ktoré môžu mať rôznu formu, pričom človek je presvedčený, že sa jedná o skutočnosť. Časté sú sluchové halucinácie, kedy si postihnutý jedinec myslí, že niečo počuje, ale pomerne dosť sa vyskytujú aj zrakové halucinácie, kedy je možné vidieť rôzne osoby, obrazce alebo zvieratá. Menej časté bývajú chuťové alebo čuchové typy halucinácií.

Bludy vznikajú ako mylné presvedčenie o niečom, pričom ich pôvod je v psychickej chorobe. Bludy sú charakteristické tiež tým, že im človek bezvýhradne verí a niekedy nastávajú aj v súbehu s halucináciami. Môžu sa vyskytnúť rôzne ilúzie, klamy alebo iné javy, ktoré nie sú síce skutočné, ale akákoľvek snaha okolia vyvrátiť postihnutému jedincovi blud vedie naopak k vytvoreniu nového a je to teda začarovaný kruh. Veľakrát sú bludy spojené aj so silnými emóciami.

Halucinácie sú prítomné napríklad pri poruchách vedomia a v delíriu, niektorí pacienti trpia aj nevyvrátiteľnými bludmi. Pri Alzheimerovej chorobne sú halucinácie a bludy prítomné až v posledných štádiach, kedy napríklad človek obviňuej svoje okolie z konania proti nemu a jeho záujmom. Pri epilepsii sú tiež prítomné halucinácie, či už sluchové alebo čuchové a to v rámci stavu pred epileptickým záchvatom, ako aj počas neho. Najčastejšie sa ale halucinácie a bludy vyskytujú pri psychických chorobách.

V rámci mániodepresívnej psychózy sú prítomné halucinácie pri mánii s psychotickými príznaky, kedy je pacient presvedčený o svojej dôležitosti. Pri schizofrénii ale dochádza u postihnutého človeka k celkovému rozpadu osobnosti. Tu sú prítomné rôzne sluchové aj vizuálne halucinácie ale aj rôzne bludy ohľadom jeho vlastnej osobnosti, ktoré môžu viesť až do stavu, že pacient vidí sám seba z pohľadu rozpadnutého vedomia, kedy si uvedomuje, že v jednom tele je viac osobností.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc? Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc?

Alkoholizmus a otravy alkoholom nie sú až tak ojedinelým fenoménom. Alkoholizmus je „metlou ľudstva” a častou príčinou spoločenských konfliktov. Je číslom jeden medzi všetkými...

Čo je otrava hubami, ako sa prejavuje? Opatrenia a postup prvej pomoci Čo je otrava hubami, ako sa prejavuje? Opatrenia a postup prvej pomoci

Otrava hubami sa zaraďuje medzi najfrekventovanejšie typy otráv vôbec. Najčastejšie sa s ňou stretávame počas sezóny zberu a to od apríla až do novembra. 

Úpal, úžeh, leto, slnko, teplo, zdravie. Poznáte, rozdiel a príznaky? Úpal, úžeh, leto, slnko, teplo, zdravie. Poznáte, rozdiel a príznaky?

Slovo úpal nám rezonuje v ušiach hlavne počas letných dní. Teplo a slnko dokáže vyčerpať dieťa, dospelého, tehotnú ženu či seniora. Ak je horúčavy a slnenia príliš, zanechá to následky...

Aký dlhý spánok je potrebný? Čo je REM, NON REM a prečo musíme snívať? Aký dlhý spánok je potrebný? Čo je REM, NON REM a prečo musíme snívať?

Platí, že spať by sme mali tak dlho, aby sme sa ráno po prebudení cítili sviežo a plní sily. Ako dlho to však je? Koniec koncov, dôležitá nie je len dĺžka spánku, ale aj jeho kvalita.

Máte príznaky depresie? Tento test Vám to odhalí Máte príznaky depresie? Tento test Vám to odhalí

Depresia patrí medzi psychiatrické ochorenia . Možno práve z tohto dôvodu ľudia sami pred sebou neradi priznávajú, že ňou trpia a rovnako tak neradi o nej hovoria otvorene. 

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.