späť na zoznam príznakov

Močenie malého množstva moču

Autor: Michal Hrebík

Močenie malého množstva moču môže súvisieť napríklad s narušenou funkciou obličiek, ale aj s inými problémami či už v oblasti močových ciest alebo aj v rámci pohlavnej sústavy. V prípade močových kameňov je tiež možné sledovať tento príznak, pokiaľ kamene zabraňujú v dostatočnému vymočeniu cez močovú trubicu. U mužov to môže byť aj symptóm pre nádor semenníkov alebo aj príznak zväčšenia prostaty, takže v tomto prípade je určite lepšie ísť na vyšetrenie.

Oligúria, ako sa nazýva stav, kedy človek močí len malé množstvo moču, je prítomná ako jeden z príznakov aj pri zápale obličiek, napríklad pri zápale glomerúl v obličkách. Ide o malé mikroskopické telieska, ktoré sú zodpovedné za vznik primárnej moči, od ktorej odfiltrujú krv cez glomerulelné sito. Pokiaľ je však zapálené, môže sa stať, že jeho priechodnosť je znížená alebo aj úplne obmedzená a preto nastane buď zmenšenie množstva moču, prípadne aj jeho zastavenie.

Zápal močových ciest je tiež jedno z ochorení močovej sústavy, ktoré sa prejavuje aj menším objemom moču, ktorý človek vymočí. Pri zápale ide vo väčšine prípadov o bakteriálnu infekciu baktériou Escherichia coli, ale niekedy môžu za zápal aj močové kamene. Tie vzniknú už v obličkách z nerozpustných solí, minerálov a iných látok a putujú cez močové cesty až do močovej trubici. Pokiaľ sa niekde zaseknú, môžu spôsobiť zmenšenie množstva moču.

U mužov môže byť močenie malého množstva moču spôsobené aj s ochoreniami mužského pohlavného ústrojenstva, napríklad pri nádore semenníkov. Môže ísť či už o maligné alebo benigné nádory, ktoré sa prejavujú zdurením semenníka, bolesťami v oblasti bedier a chrbta a v prípade, ak nádor začne tlačiť na močovod a močové cesty, dochádza k zníženiu priepustnosti a teda aj k zníženiu objemu vymočenej kvapaliny. Veľakrát pociťuje pacient aj bolesti.

Problémami s močením, či už vo forme prerušovaného močenia, pocitu nedokonalého vymočenia, častého nutkania na močenie ale aj obmedzeného množstva močenia, sa prejavuje aj zväčšenie prostaty, čo je znova mužský problém a ide o nezhubné ochorenie, ktoré sa týka najmä mužov v staršom veku. Je viacero foriem tohto zväčšenia, buď ide o zväčšenie mikroskopické, klinické alebo symptomatické. Liečba je buď farmakologická, alebo chirurgická.

Problémy s močením ale aj vyprázdňovaním majú aj ľudia, ktorých postihla peritonitída, čo je zápal peritonea. Ide o tenkú membránu v brušnej dutine, ktorá ochraňuje orgány tráviacej sústavy pred vonkajším prostredím. Pokiaľ sa membrána zapáli, človek síce pociťuje smäd, ale má problémy s chodením na stolicu a aj s močením. Veľmi malé močenie môže súvisieť aj s poruchami obehového systému alebo ak je človek v šoku, pričom v tomto prípade je nevyhnutné okamžité lekárske ošetrenie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Močenie malého množstva moču patri medzi príznaky Vylučovacej sústavy
Ďalšie názvy: oligúria
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
11. TT týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. TT týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...

Aké sú príznaky dehydratácie? Poznáte príčiny, ako telo opäť zavodniť? Aké sú príznaky dehydratácie? Poznáte príčiny, ako telo opäť zavodniť?

Odvodnenie organizmu či dehydratácia znamená, že je v tele nedostatok vody. Znížené množstvo vody v organizme je dôsledok zníženého príjmu tekutín, ale aj ako následok ich zvýšenej...

Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet

Máte správny pitný režim? Pijete veľa či málo vody? Aké tekutiny sú vhodné a nevhodné? Čo ovplyvňuje potrebu vody a na čo by sme nemali zabudnúť?

Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky? Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky?

Dehydratácia začína byť opäť aktuálnou témou, a to hlavne pre horúce letné počasie. Samozrejme, jej vznik môžu zapríčiniť rôzne ochorenia, napríklad s hnačkou či horúčkou. Komplikuje...

Čo spôsobuje chronickú panvovú bolesť a ako sa lieči? Čo spôsobuje chronickú panvovú bolesť a ako sa lieči?

Samotná bolesť panvového dna spôsobuje ťažkosti pri močení alebo pohlavnom styku. Je spôsobená rôznymi súvislosťami porúch v tejto oblasti. Zahrnuté sú ako syndróm chronickej panvovej...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.