Má viac príčin. Najčastejšie je pocit prejavom ochorení ciev dolných končatín. Môže za to zlá životospráva, ženské pohlavie, nevhodná obuv, dlhodobé sedenie, státie a iné. Niekedy sú na príčine neurologické ťažkosti.
Pocit ťažkých nôh súvisí takmer vždy s ochorením žíl a s cievnymi problémami. Trápi väčšinu ľudí s nedostatkom pohybu.
Práve nedostatok pohybu spôsobuje vysoké riziko, kedy sa môže rozvinúť žilové ochorenie.
Medzi najznámejšie patria kŕčové žily. Ťažké nohy netrápia iba ľudí, ktorí majú nedostatok pohybu a prevažne sedavý spôsob života. Záťažou pre dolné končatiny a ich žily je aj dlhodobé státie.
Problém je v cievach
Kŕčové žily trápia čoraz viac ľudí, a to najmä vo vyššom veku. Ich výskyt môže ovplyvniť genetická predispozícia, ale aj hladina hormónov. Viac trápia ženy.
Odborne sa nazývajú varixy dolných končatín.
Dochádza k hromadeniu krvi v dolných končatinách, oslabeniu steny cievy a k rozšíreniu žily. Vytvárajú sa rôzne záhyby, ktoré vystupujú na povrch, oslabená je aj funkčnosť žily. Komplikáciou je vznik trombózy, zápalu a v niektorých prípadoch aj vredu.
Pocit ťažkých nôh nesúvisí len s kŕčovými žilami. Existuje viacero ochorení, pri ktorých nastáva problém v žilovom systéme. Napríklad pri chronickom žilovom ochorení, kedy dochádza k abnormalitám v stavbe alebo vo funkcii žilového systému.
Tieto abnormality a zmeny prebiehajú dlhodobo a prejavujú sa rôznymi subjektívnymi príznakmi či ťažkosťami. Človek však najčastejšie pociťuje problémy práve s nadmerným prekrvením a pocitom ťažkých nôh.
Veľmi častou chorobu je aj chronická žilová nedostatočnosť. Je to tiež dlhodobé venózne ochorenie, pri ktorom dochádza k abnormalitám v žilovom systéme. Vedú aj k vzniku opuchu, rôznym zmenám na koži a tiež k vzniku vredov.
Veľký podiel na tomto ochorení má najmä sedavý spôsob života, obezita a stúpajúci vek. Pri ochorení dochádza najmä k poruche návratu žilovej krvi z dolných končatín do srdca.
Časté sú aj nočné kŕče v dolných končatinách a pocit ťažkých nôh v noci. Komplikácia je zápal, ten často prebehne do chronickej formy, vtedy sa už hovorí o chronickom zápale žíl dolných končatín.
Tieto rizikové faktory vplývajú na vznik cievnych ťažkostí:
dedičnosť
vek
pohlavie, ženy častejšie
nedostatok pohybu, dlhodobé sedenie, státie
nadváha, obezita
tehotenstvo a ich počet
hormonálna antikoncepcia
nevhodná strava
znížený príjem tekutín
fajčenie
nevhodná obuv
dlhé sedenie na toalete
Neurologické ťažkosti
Niekedy sa pocit ťažkých nôh vyskytuje aj pri ochoreniach neurologického systému. Prípadov je viacero a príkladom je aj závažné ochorenie, teda roztrúsená skleróza, známa aj pod odborným názvom skleróza multiplex.
Je to autoimunitné ochorenie chronického typu, ktoré postihuje miechu, mozog a mozoček. Pri ochorení dochádza k narušeniu a k rozpadu myelínového obalu, ktorý obaľuje nervové vlákna a pomáha prenášať impulzy.
Anatomický problém
Ťažké nohy môžu súvisieť aj s anatomickým problémom v nohách. Sú príznakom aj plochých nôh. U detí môže byť za vznikom plochých nôh vrodená porucha alebo slabosť spojivového tkaniva nohy.
U dospelých ide väčšinou o preťaženie nohy alebo naopak príliš malé zaťaženie a zle zvolenú obuv. Najčastejšie má človek pocit ťažkých nôh alebo pocit únavy v nohách najmä po dlhšej záťaži a je jedno, či ide o dlhú chôdzu alebo naopak dlhé státie.
V tehotenstve
Tehotné ženy poznajú pocit ťažkých nôh. Na príčine sú zmeny, ktoré počas tehotenstva organizmus zažíva. Okrem pocitu ťažkých nôh, je počas tehotenstva prítomný aj opuch dolných končatín. Ten opätovne prispieva k danému pocitu.
webnoviny.sk - informácie o príčinách puchnutia nôh
Bc. Lukáš Tóth
Zdravotnícky pracovník
Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017.
Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby.
Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.